Κολλέγιο ή Εξωτερικό;

bulgaZ

Νεοφερμένος

Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ,φετος τελιωσα το λυκειο και δυστυχως δν περασα εκει που ηθελα,ο πατερας μου μου προτεινε το θεμα υου εξωτερικου καθως δν επροκειτο να ξαναδωσω 2η φορα.Το θεμα του εξωτερικου και συγκεκριμενα της Βουλγαριας μ αρεσε πολυ και ειπα ναι,μετα απο λιγο καιρο ομως εμαθα και για τα κολλεγια,το εψαξα πολυ αλλα ως τωρα δν εχω βγαλει ακρη,συγκεκριμενα πηγα στο Μητροπολιτικο Κολεγιο θεσσαλονικης για να συζητησω το θεμα της αναγνωρισης αλλα και εκει δν εβγαλα ακρη.Δν θελω πλεον να βγω εξωτερικο γ αυτο ολο το καλοκαιρι προσπαθω να βγαλω μια ακρη για την Θεσσαλονικη.Θελω να ακουσω γνωμες και εαν ειστε τελιοφοιτοι απο κολεγιο με αναγνωρισμενο πτυχιο η αν ξερετε καποιον που να το εχει αναγνωριση.Ευχαριστω πολυ σε οσους το διαβασαν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Απο αντικειμενο σε αντικειμενο διαφερει.Πρωτα,αποφασισε τι θελεις ακριβως και μετα διαλεγεις το που!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulgaZ

Νεοφερμένος

Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πολιτικος Μηχανικος θελω να παω και στα 2 απλως οπως και εξηγω παραπανω δν θελω να παω εξωτερικο αλλα δν βρισκω και ακρη στν Ελλαδα με τν αναγνωριση.Το αντικειμενο ειναι το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Πανω δεν το εξηγουσες.

Απο κολλεγιο προς το παρον δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο στην Ελλαδα που να δινει πιστοποιηση πολιτικου μηχανικου.Κοινως,δεν αποκτας τα δικαιωματα που οριζει ο νομος.

Κατι ειχα δει για τη δρομολογηση καποιας ιδιωτικης σχολης στην Αθηνα-μακρια απο θεσσ- αλλα δεν ξερω αν οντως θα ισχυσει.Γενικα, για τα πολυτεχνεια νομιζω δεν νομιζω οτι υπαρχουν επιλογες περα απο αυτες που ηδη ανεφερες και εχεις απορριψει,δυστυχως.

1)ειτε ξαναδινεις πανελληνιες με στοχο να μπεις σε καποιο τμημα πολ μηχ
2)ειτε πας στο εξωτερικο και σπουδαζεις το αναλογο αντικειμενο.

Στον ιδιωτικο τομεα ο,τι και να σου πουνε,προσεχε.Γιατι προφανως πρωτα θα κοιταξουν να βγαλουν αυτοι κερδος.Αν δεν δεις επισημο χαρτι,μην πας.Και προς το παρον νομιζω,επισημα δεν αναγνωριζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulgaZ

Νεοφερμένος

Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και εγω απ οσο εψαξα δν βγαζω ακρη με το συγκεκριμενο αρα η μονη λυση μου ειναι το εξωτερικο.Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πάρα τηλεφώνο στον ΔΟΑΤΑΠ! Εκεί θα σου πουν ότι δεν αναγνωρίζουν τέτοιου είδους πτυχία.

Και εγώ σε κολλέγιο θα πήγαινα... τώρα πια δε το σκέφτομαι καν! Τζάμπα χρόνος και τα λεφτά δε θα πιάσουν τόπο! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
βουλγαρια ή κολλέγιο;;

βουλγαρία hands down
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulgaZ

Νεοφερμένος

Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πάρα τηλεφώνο στον ΔΟΑΤΑΠ! Εκεί θα σου πουν ότι δεν αναγνωρίζουν τέτοιου είδους πτυχία.

Και εγώ σε κολλέγιο θα πήγαινα... τώρα πια δε το σκέφτομαι καν! Τζάμπα χρόνος και τα λεφτά δε θα πιάσουν τόπο! :eek:
To ΔΟΑΤΑΠ δεν εχει καμια σχεση με τα κολεγια καθως για να αναγνωριστει ενα πτυχιο κολεγιου περναει απο το ΣΑΕΠ.Υπαρχει και λινκ αλλα δν μπορω να το βρω τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εξωτερικό. Μη το σκέφτεσαι καν. Τα κολέγια και ο ΔΟΑΤΑΠ είναι σαν το μαύρο με το άσπρο. Καμία σχέση. Από τη στιγμή που ξέρεις το αντικείμενο σπουδών σου, ψάξε τα πανεπιστήμια του εξωτερικού και τσέκαρε αν το πανεπιστήμιο που θα επιλέξεις αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ. Κάνε ένα τηλέφωνο (στον ΔΟΑΤΑΠ) να ενημερωθείς πλήρως περί αναγνώρισης πτυχίου και επαγγελματικών δικαιωμάτων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulgaZ

Νεοφερμένος

Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εξωτερικό. Μη το σκέφτεσαι καν. Τα κολέγια και ο ΔΟΑΤΑΠ είναι σαν το μαύρο με το άσπρο. Καμία σχέση. Από τη στιγμή που ξέρεις το αντικείμενο σπουδών σου, ψάξε τα πανεπιστήμια του εξωτερικού και τσέκαρε αν το πανεπιστήμιο που θα επιλέξεις αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ. Κάνε ένα τηλέφωνο (στον ΔΟΑΤΑΠ) να ενημερωθείς πλήρως περί αναγνώρισης πτυχίου και επαγγελματικών δικαιωμάτων. :)
Εχω ενημερωθει για το συγκεκριμενο πανεπιστημιο στα Σοφια καθως πηρα τηλ στο ΔΟΑΤΑΠ και μου ειπαν οτι αναγνωριζεται κανονικα:)Το θεμα μ ηταν αν μπορουσα να κανω κατι για να κατσω Ελλαδα αν και τα πραματα ειναι πολυ μαυρα.Παρ ολα αυτα απ οτι ειδα https://www.look4studies.com/default.asp?pid=19&langID=1&nwid=130 η τροικα πιεζει πολυ τα πραγματα για την αναγνωριση.Τωρα δν ξερω τι να πω:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
To ΔΟΑΤΑΠ δεν εχει καμια σχεση με τα κολεγια καθως για να αναγνωριστει ενα πτυχιο κολεγιου περναει απο το ΣΑΕΠ.Υπαρχει και λινκ αλλα δν μπορω να το βρω τωρα

Εγώ για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για ψυχολογία, για να αποκτήσω πλήρη ακαδημαικά και επαγγελματικά δικαιώματα πρέπει να περάσω από ΔΟΑΤΑΠ. Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωρίζει το πτυχίο.

Δε μπορείς να ανοίξεις γραφείο ψυχολόγου ούτε να μπεις στο δημόσιο, μπορείς μόνο να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ξερω οτι στ μητροπολιτικο κολλεγιο ανοιξε απο φετος πολυτεχνειο με ειδικοτητα πολιτικου μηχανικου ..τ τεε βεβαια δες τους αναγνωριζει αλλα νομιζω πως στ εξωτερικο μπορεις να δουλεψεισ ως πμ κανονικα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulgaZ

Νεοφερμένος

Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ξερω οτι στ μητροπολιτικο κολλεγιο ανοιξε απο φετος πολυτεχνειο με ειδικοτητα πολιτικου μηχανικου ..τ τεε βεβαια δες τους αναγνωριζει αλλα νομιζω πως στ εξωτερικο μπορεις να δουλεψεισ ως πμ κανονικα ..
Το πτυχιο μου αν παω στο κολλεγιο θα αναγνωριστει κανονικα με το πανεπιστημιο που συνεργαζεται.Βασικα δν θα φαινεται καν οτι σπουδαζα Ελλαδα θα ειναι σαν να σπουδασα εκει.Απο εκει και περα ειναι το προβλημα,το πως θα αναγνωριστει εδω,διοτι πολυ ειχαν τετοιο προβλημα και τρεχουν στα δικαστηρια επειδη δν τους αναγνωριζουν το πτυχιο εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Απλά θέλει μια βεβαίωση από κάποιον του πανεπιστημίου εκεί ότι τα μαθήματα έγιναν εκεί για να αναγνωριστεί από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Εγώ θα πρότεινα κολέγιο. Μπορείς να δουλέψεις παντού και αναγνωρίζεται ακαδημαΪκά και επαγγελματικά στο εξωτερικό.
Έτσι κι αλλιώς...δουλειές στην Ελλάδα γιόκ! θα πάει 30% η ανεργία και είναι ήδη 50% στους νέους.

Όσοι επιτίθενται στα κολέγια...ας σκεφτούν. Στα ιδιωτικά νοσοκομεία γίνεται χειρότερη δουλεία από τα κρατικά? Γιατί λοιπόν να γίνεται χειρότερη δουλειά στα ιδιωτικά πανεπιστήμια?

Κι όσοι λένε ότι η παιδεία πρέπει να ναι δωρεάν, ένα έχω να πώ. Η υγεία δεν πρέπει να ναι δωρεάν? Ας κλείσουν λοιπόν ΟΛΑ τα ιδιωτικά νοσοκομεία.
Τα νοσοκομεία δεν σας ενοχλούν, τα ιδιωτικά δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια δεν σας ενοχλούν. Μόνο τα κολέγια αποδοκιμάζετε.

Λάθος σας . -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulgaZ

Νεοφερμένος

Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Απλά θέλει μια βεβαίωση από κάποιον του πανεπιστημίου εκεί ότι τα μαθήματα έγιναν εκεί για να αναγνωριστεί από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Εγώ θα πρότεινα κολέγιο. Μπορείς να δουλέψεις παντού και αναγνωρίζεται ακαδημαΪκά και επαγγελματικά στο εξωτερικό.
Έτσι κι αλλιώς...δουλειές στην Ελλάδα γιόκ! θα πάει 30% η ανεργία και είναι ήδη 50% στους νέους.

Όσοι επιτίθενται στα κολέγια...ας σκεφτούν. Στα ιδιωτικά νοσοκομεία γίνεται χειρότερη δουλεία από τα κρατικά? Γιατί λοιπόν να γίνεται χειρότερη δουλειά στα ιδιωτικά πανεπιστήμια?

Κι όσοι λένε ότι η παιδεία πρέπει να ναι δωρεάν, ένα έχω να πώ. Η υγεία δεν πρέπει να ναι δωρεάν? Ας κλείσουν λοιπόν ΟΛΑ τα ιδιωτικά νοσοκομεία.
Τα νοσοκομεία δεν σας ενοχλούν, τα ιδιωτικά δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια δεν σας ενοχλούν. Μόνο τα κολέγια αποδοκιμάζετε.

Λάθος σας . -
Θα sυμφωνησω απολυτα με οσα λες αλλα το πτυχιο το χρειαζομαι για την ελλαδα διοτι ο πατερας μου εχει επειχηρηση και στην συνεχεια οταν με το καλο βγει στν συνταξη θα πρεπει να συνεχισω εγω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εγώ για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για ψυχολογία, για να αποκτήσω πλήρη ακαδημαικά και επαγγελματικά δικαιώματα πρέπει να περάσω από ΔΟΑΤΑΠ. Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωρίζει το πτυχίο.

Δε μπορείς να ανοίξεις γραφείο ψυχολόγου ούτε να μπεις στο δημόσιο, μπορείς μόνο να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα.
Έχω την αντίληψη πως ο δοαταπ σχετίζεται μόνο με ακαδημαϊκές αναγνωρίσεις και για τα επαγγελματικά θέματα, υπεύθυνο είναι το κάθε επαγγελματικό όργανο, μη σε πάρω όμως και στο λαιμό μου. Δηλαδή, αν ισχύει αυτό, σημαίνει πως θα μπορείς να αναγνωριστείς σαν επαγγελματίας ψυχολόγος, αλλά αν θες καριέρα σε πανεπιστήμια και έτσι, δεν θα δεχτούν το πτυχίο σου λόγω της -βλαμμένης για εμένα- σύνδεσης του δοατάπ με τα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Θα sυμφωνησω απολυτα με οσα λες αλλα το πτυχιο το χρειαζομαι για την ελλαδα διοτι ο πατερας μου εχει επειχηρηση και στην συνεχεια οταν με το καλο βγει στν συνταξη θα πρεπει να συνεχισω εγω :/

Καλό θα είναι να το ψάξεις για το αν μπορείς να έχεις δικό σου γραφείο με πτυχίο κολεγίου και μετά να αποφασίσεις.
Γιατί ξέρω ότι φυσικοθεραπευτές από κολέγια έχουν δικαίωμα να ανοίξουν δικό τους φυσικοθεραπευτήριο.
Γι αυτό ψάξ' το πριν φύγεις σε μια χώρα που δεν την ξέρεις καθόλου ;)

Αλλά κ αυτό να μην γίνεται, μ' ένα μεταπτυχιακό πχ Βουλγαρία ή οπουδήποτε θα είσαι μια χαρά. Και εδώ θα μείνεις για το προπτυχιακό και πάλι φθηνότερα θα σου έρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulgaZ

Νεοφερμένος

Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλό θα είναι να το ψάξεις για το αν μπορείς να έχεις δικό σου γραφείο με πτυχίο κολεγίου και μετά να αποφασίσεις.
Γιατί ξέρω ότι φυσικοθεραπευτές από κολέγια έχουν δικαίωμα να ανοίξουν δικό τους φυσικοθεραπευτήριο.
Γι αυτό ψάξ' το πριν φύγεις σε μια χώρα που δεν την ξέρεις καθόλου ;)

Αλλά κ αυτό να μην γίνεται, μ' ένα μεταπτυχιακό πχ Βουλγαρία ή οπουδήποτε θα είσαι μια χαρά. Και εδώ θα μείνεις για το προπτυχιακό και πάλι φθηνότερα θα σου έρθει.
Ξερεις μηπως που μπορω να ρωτησω αν γινεται κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Να πάρεις τηλ στο κολέγιο να ρωτήσεις. Και ακόμα καλύτερα θα ήταν να πας κι από εκεί για να δείς και τον χώρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
CandyCloud να σε ρωτήσω κάτι φοιτώ στο University of Seattle της Ουασικτον ξέρεις αν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top