Κολάζ-Μοτίβο

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο θέμα για κολάζ και να μου εξηγήσει τί είναι το μοτίβο;;;;

Πρέπει δηλαδή να ζωγραφίσω με τέμπερα ένα μοτίβο, τί ακριβώς θα κάνω;:(



:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το μότιβο στην ζωγραφική (δεν ξέρω αν υπάρχει ελληνική λέξη) είναι ένα φόντο (αφηρημένης συνήθως ζωγραφικής) και μπαίνει πριν από το κύριο θέμα...

ένα είδος μοτίβου είναι και τα σήματα που έχουν τα πέρσικά χαλιά...


Μια ιδέα μοτίβου

π.χ. ένα μοτίβο θαλασσογραφίας είναι ένα μεγάλο θαλάσσιο ζώο (χρώμα μαύρου) και γύρω από αυτό χρωματισμένα (με έντονα χρώματα) θαλλάσινα αντικείμενα (αστέρίες, κοχύλια...)
η θάλασσα να μην είναι γαλάζια αλλά άλλο χρώμα (π.χ.μωβ) και το κεντρικό ζώο να μην είναι ζωγραφισμένο με ρεαλιστικό τροπο (π.χ. μεγάλα μάτια, κυματιστή ουρά)

τέτοια κάνανε οι αρχαίοι Έλληνες

Μια άλλη

Ένα μεγάλο δέντρο με κλαδιά που η βλάστιση του να χαμηλώνει όσο αυξάνει το ύψος του δέντρου. Στα πλάγια του δέντρου ανά κλαδί να βάλεις κολάζ σκίτζα ανθρώπου στις διάφορες εξελικτικές μορφές που έχει (αρχικά ένας πίθηκος). λίγο πριν την κορυφή του δέντρου θα είναι ο άνθρωπος με την σημερινή του μορφή και το δέντρο θα είναι ξερό (χωρίς φύλλα) και στην κορυφή βάλε έναν άνθρωπο με την μελλοντική του μορφή και το δέντρο πάνω να είναι σαπισμένο.
Τα πρώτα κλαδιά θα είναι πλούσια σε βλάστιση (καρπούς, πουλιά)
αυτό

το δέντρο και αυτό να μην είναι ρεαλιστικό να ξεκινάει από καφέ ανοικτό και όσο ανεβαίνει να μαυρίζει και τα κλαδιά να έίναι κυματιστά

θα συμβολίζει την αρνητική επιρροη του ανθρώπου στην φύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top