Κληρονομικότητα - βοήθεια στη Βιολογία

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, ειμαι μαθητρια της γ γυμνασιου και κανουμε για την κληρονομικοτητα! Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας σε μια ασκηση γιατι ο κυριος μας μας εβαλε δευτερη θυγατρικη γενεα και δεν ξερω τι να κανω! Η ασκηση ειναι αυτη: Οπως ειπαμε η νεα σας εργασια είναι να μου κανετε τις 6 διασταυρωσεις για τη 2η θυγατρικη γενεα οταν οι παπουδες ειναι και οι 2 ετεροζυγοι Ku (η διασταυρωση του διαγωνισματος με κατσαρα και ισια μαλλια). Σας παρακαλω βοηθηστε με εγκαιρως!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Θα διασταυρωθούν τα άτομα της πρώτης γενιάς που είναι ετερόζυγοι Κυ×Κυ και οι απόγονοι που θα προκύψουν θα έχουν 3 πιθανούς γονότυπους: ΚΚ, Κυ, υυ
Επειδή δεν μας δίνονται στοιχεία για τα άτομα που θα διασταυρωθούν στην πρώτη θυγατρική γενιά θα δοκιμάσουμε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς:
ΚΚ×ΚΚ
ΚΚ×υυ
Κυ×ΚΚ
Κυ×Κυ
Κυ×υυ
υυ×υυ
Για να βρεις την δεύτερη θυγατρική γενιά λοιπόν θα πρέπει να κάνεις αυτές τις διασταυρώσεις. Άμα δυσκολευτείς μπορείς να χρησιμοποιήσεις το γνωστό πινακάκι που λογικά έχετε διδαχτεί (τετράγωνο του Punnett) για να βγάλεις τους απογόνους των διασταυρώσεων που σου παρέθεσα.
 

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σας, σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας, απλα θα ηθελα να σας ρωτησω μετα πως θα μπορεσω να βγαλω τα συνολικα φαινοτυπικα και γονοτυπικα ποσοστα απο ολα αυτα, γιατι οπως σας ειπα παω τριτη γυμνασιου και δεν εχουμε μαθει αυτο το πινακακι που μου ειπατε!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γεια σας, σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας, απλα θα ηθελα να σας ρωτησω μετα πως θα μπορεσω να βγαλω τα συνολικα φαινοτυπικα και γονοτυπικα ποσοστα απο ολα αυτα, γιατι οπως σας ειπα παω τριτη γυμνασιου και δεν εχουμε μαθει αυτο το πινακακι που μου ειπατε!
Δηλαδή τις διασταυρώσεις πώς σας έχουν πει να τις κάνετε;
 

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μας εχουν πει να τα κανουμε με λογια απλα χωρις πινακακι! Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω μετα συνολικα πως να βγακω τα φαινοτυπικα και τα γονοτυπικα ποσοστα! Αν μπορειτε να μου πειτε πως θα με βοηθουσατε πολυ!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ωραία θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ χωρίς να σε μπερδέψω γιατί δεν πολυκατάλαβα πως τα έχεις διδαχτεί.
Πρώτα πρέπει να γράψεις τους φαινότυπους που αντιστοιχούν σε κάθε γόνοτυπο, δηλ. εφόσον το γονίδιο Κ υπερισχύει του υ έχουμε ΚΚ,Κυ αντιστοιχούν στον τάδε τύπο μαλλιού και ο γονότυπος υυ αντιστοιχεί στον τάδε τύπο μαλλιού.
Μετά για να βγάλεις την δεύτερη θυγατρική γενιά θα πρέπει να γίνουν οι διασταυρώσεις που σου ανέφερα.
Συνεχίζοντας τις 6 πιθανές διασταυρώσεις που έγραψα, της πρώτης θυγατρικής γενιάς έχουμε:
ΚΚ χ ΚΚ =
100% ΚΚ γονοτυπικά και φαινοτυπικά

ΚΚ χ Κυ =
50% ΚΚ και 50% Κυ όμως έχουμε 100% τον ίδιο φαινότυπο

Κυ χ Κυ =
1ΚΚ:2Κυ:1υυ δηλαδή έχουμε 3 τον έναν τύπο μαλλιού :1 τον άλλο, φαινοτυπικά

ΚΚ χ υυ =
100% Κυ γονοτυπικά και φαινοτυπικά

Κυ χ υυ =
1Κυ:1υυ δηλαδη 50% ο ένας φαινότυπος και 50% ο άλλος

υυ χ υυ =
100% υυ γονοτυπικά και φαινοτυπικά
 

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας! Δεν εχω λογια για να εκφρασω ποσο πολυ με βοηθησατε! Ευχομαι καλη συνεχεια!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top