Κλειστά τα ΑΕΙ από 1η Σεπτεμβρίου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο από την πιο αποτυχημένη υπουργό παιδείας που έχει περάσει ποτέ.

Τέτοιες ενέργειες μας δείχνουν ξεκάθαρα πως οι καταλήψεις έχουν αποτέλεσμα αλλιώς δεν θα καθόταν να ασχοληθεί το υπουργείο και να παίρνει εκδικητικά μέτρα με σκοπό να σταματήσουν.
Ξυπνήστε.
\

Βγηκε σημερα διορθωση:

α) Κατ΄ εξαίρεση, για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 και αποκλειστικά οι επί πτυχίω φοιτητές που έχουν ολοκληρώσει την εκπαιδευτική διαδικασία και δεν οφείλουν περισσότερα από πέντε μαθήματα, θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε εξετάσεις κατά τη διάρκεια του χειμερινού εξαμήνου στην περίπτωση που δεν ήταν δυνατό να λάβουν μέρος στην εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου λόγω καταλήψεων. Οι επί πτυχίω φοιτητές, που οφείλουν περισσότερα από πέντε μαθήματα, μπορούν να συμμετέχουν στις εξετάσεις μετά από σχετική αίτησή τους και απόφαση του οικείου Τμήματος.

Αρα μπορουν να δωσουν και οι πανω απο 5...Εσεις ξυπνηστε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
άντε, καλό μας πτυχίο!!! :D :clapup: :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
επιτελους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
Λογικά η κοιμισμένη γραμματεία μας, θα βγάλει καμία ανακοίνωση. Εφόσον τα κτίρια της διοίκησης του Παν/μίου είναι υπό κατάληψη πώς θα γίνει η ενημέρωση από τις Κοσμητείες στους Προέδρους των επιμέρους Τμημάτων; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
ΘΕΜΑ: Διευκρινιστική εγκύκλιος (OΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ: 6/10/2011)

Έχοντας υπόψη:
...

α) Κατ΄ εξαίρεση, για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 και αποκλειστικά οι επί πτυχίω φοιτητές που έχουν ολοκληρώσει την εκπαιδευτική διαδικασία και δεν οφείλουν περισσότερα από πέντε μαθήματα, θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε εξετάσεις κατά τη διάρκεια του χειμερινού εξαμήνου στην περίπτωση που δεν ήταν δυνατό να λάβουν μέρος στην εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου λόγω καταλήψεων. Οι επί πτυχίω φοιτητές, που οφείλουν περισσότερα από πέντε μαθήματα, μπορούν να συμμετέχουν στις εξετάσεις μετά από σχετική αίτησή τους και απόφαση του οικείου Τμήματος.
β) Οι Γραμματείες των Τμημάτων θα πρέπει να φροντίσουν να ενημερώσουν όλους ανεξαιρέτως τους φοιτητές προκειμένου να πραγματοποιήσουν έγκαιρα την εγγραφή τους, ή την ανανέωσή της, δηλώνοντας ταυτόχρονα τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ανακοινωση για το ΕΜΜΕ του Καποδιστριακου


Παρασκευή 7 Οκτωβρίου μαζική παράσταση διαμαρτυρίας στη γραμματεία του τμήματος για την μη εφαρμογή του νέου νόμου-πλαίσιο και για την διεκδίκηση 2ης εξεταστικής τον Φεβρουάριο ενάντια στους εκβιασμούς του Υπουργείου Παιδείας και της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ!

Να είμαστε όλοι και όλες εκεί!

Ώρα: 12:30

Αφού δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε το νόμο της βαρύτητας, ας αμφισβητήσουμε την βαρύτητα των νόμων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο από την πιο αποτυχημένη υπουργό παιδείας που έχει περάσει ποτέ.

Τέτοιες ενέργειες μας δείχνουν ξεκάθαρα πως οι καταλήψεις έχουν αποτέλεσμα αλλιώς δεν θα καθόταν να ασχοληθεί το υπουργείο και να παίρνει εκδικητικά μέτρα με σκοπό να σταματήσουν.
Ξυπνήστε.
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.

Που να ήξερες κιόλας τι πραγματικά παίζει, και που πραγματικά θα έπρεπε να πηγαίνει το "ξυπνήστε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ανακοινωση για το ΕΜΜΕ του Καποδιστριακου


Παρασκευή 7 Οκτωβρίου μαζική παράσταση διαμαρτυρίας στη γραμματεία του τμήματος για την μη εφαρμογή του νέου νόμου-πλαίσιο και για την διεκδίκηση 2ης εξεταστικής τον Φεβρουάριο ενάντια στους εκβιασμούς του Υπουργείου Παιδείας και της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ!

Να είμαστε όλοι και όλες εκεί!

Ώρα: 12:30

Αφού δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε το νόμο της βαρύτητας, ας αμφισβητήσουμε την βαρύτητα των νόμων!

Μάλιστα..
Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτήν την ζωή.
Μάλλον οι 60 ψήφοι διαφορά, δεν είναι δημοκρατία για τους κυρίους «αναρχικούς» που πλακώνουν στο ξύλο και βρίζουν ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μάλιστα..
Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτήν την ζωή.
Μάλλον οι 60 ψήφοι διαφορά, δεν είναι δημοκρατία για τους κυρίους αναρχικούς που πλακώνουν στο ξύλο και βρίζουν ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ.

1)ποιος ειπε οτι την ανακοινωση την εβγαλαν αναρχικοι:hmm::worry:

2ον) οταν ηταν κλειστες οι σχολες και οι '' αγανακτησμενοι φοιτητες '' κλαιγονταν μεσω των καναλιων που οι κακοι αριστεροι κλειναν τις σχολες (μεσω του ιδιου ΦΣ) και μιλαγαν για φασισμο τοτε ολα καλα εεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
1)ποιος ειπε οτι την ανακοινωση την εβγαλαν αναρχικοι:hmm::worry:

Το αναρχικοί ήταν μέσα σε εισαγωγικά, καθώς δεν έχω τίποτα με τους αναρχικούς που πραγματικά πιστεύουν σε αυτό. Με τους γιαλαντζί της σχολής μου έχω. Θες να με βοηθήσεις λοιπόν, να μου πεις ποιος την έβγαλε;

Για να σε βοηθήσω, δεν με απασχολεί ποιοι είναι, πώς ονομάζονται, σε ποια παράταξη είναι ή πώς θα ήθελαν ιδανικά να λέγονται, γιατί μπορώ να στους δείξω, να σου πω πώς τους λένε, πολύ απλά τους ξέρω. Και τους ξέρω χρόνια.

Μερικοί μάλιστα, είναι και γύρω στο έτος μου...δηλαδή..κάτσε να σκεφτώ....6ο-7ο-8ο-9ο έτος πλέον.....

2ον) οταν ηταν κλειστες οι σχολες και οι '' αγανακτησμενοι φοιτητες '' κλαιγονταν μεσω των καναλιων που οι κακοι αριστεροι κλειναν τις σχολες (μεσω του ιδιου ΦΣ) και μιλαγαν για φασισμο τοτε ολα καλα εεε

Από τη στιγμή που στις συνελεύσεις έβγαινε κατάληψη, εγώ δεν έβαλα ερωτηματικό στην απόφαση, ασχέτως αν ήταν με 4-5-10 ψήφους διαφορά. Ίσα ίσα που έκραζα τους προπτυχιακούς που δεν πήγαιναν να ψηφίσουν. Άρα, κανένας φασισμός, ΤΟΤΕ. Τώρα όμως είναι. Και μιλάω για τη σχολή μου και ΜΟΝΟ, γιατί γι΄αυτήν έχω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μάλιστα..
Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτήν την ζωή.
Μάλλον οι 60 ψήφοι διαφορά, δεν είναι δημοκρατία για τους κυρίους «αναρχικούς» που πλακώνουν στο ξύλο και βρίζουν ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ.
Με ποια λογική η διεκδίκηση της εξεταστικής και το μπλοκάρισμα της εφαρμογής του ηλίθιου και αντιλαϊκού αυτού νομοσχεδίου είναι αντιδημοκρατική;
Με τη δική σου λογική, ό,τι ψηφίζει η βουλή υπό καθεστώς δημοκρατίας πρέπει να σκύβουμε το κεφάλι και να το δεχόμαστε σαν τα ζώα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με ποια λογική η διεκδίκηση της εξεταστικής και το μπλοκάρισμα της εφαρμογής του ηλίθιου και αντιλαϊκού αυτού νομοσχεδίου είναι αντιδημοκρατική;
Με τη δική σου λογική, ό,τι ψηφίζει η βουλή υπό καθεστώς δημοκρατίας πρέπει να σκύβουμε το κεφάλι και να το δεχόμαστε σαν τα ζώα...

Οι υποψήφιοι διδάκτορες έχουν κανένα κέρατο, και δεν επιτρέπεται να έχουν γνώμη...;

Σχολιάζω το αποτέλεσμα και τα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ της σχολής μου που τυγχάνει να γνωρίζω. Δημοκρατικό είναι μόνο όταν αποφασίζουν κατάληψη και αντιδημοκρατικό όταν αποφασίζουν άνοιγμα....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Το αναρχικοί ήταν μέσα σε εισαγωγικά, καθώς δεν έχω τίποτα με τους αναρχικούς που πραγματικά πιστεύουν σε αυτό. Με τους γιαλαντζί της σχολής μου έχω. Θες να με βοηθήσεις λοιπόν, να μου πεις ποιος την έβγαλε;

Για να σε βοηθήσω, δεν με απασχολεί ποιοι είναι, πώς ονομάζονται, σε ποια παράταξη είναι ή πώς θα ήθελαν ιδανικά να λέγονται, γιατί μπορώ να στους δείξω, να σου πω πώς τους λένε, πολύ απλά τους ξέρω. Και τους ξέρω χρόνια.

Μερικοί μάλιστα, είναι και γύρω στο έτος μου...δηλαδή..κάτσε να σκεφτώ....6ο-7ο-8ο-9ο έτος πλέον.....



Από τη στιγμή που στις συνελεύσεις έβγαινε κατάληψη, εγώ δεν έβαλα ερωτηματικό στην απόφαση, ασχέτως αν ήταν με 4-5-10 ψήφους διαφορά. Ίσα ίσα που έκραζα τους προπτυχιακούς που δεν πήγαιναν να ψηφίσουν. Άρα, κανένας φασισμός, ΤΟΤΕ. Τώρα όμως είναι. Και μιλάω για τη σχολή μου και ΜΟΝΟ, γιατί γι΄αυτήν έχω άποψη.

την αποφαση προφανως την εβγαλε το συντονιστικο.

δεν μιλησα για σενα αλλα για πολλους αλλους που εχουν αυτην την αντιληψη! και η συγκεντρωση αυτη δεν ειναι για να κλεισει η σχολη αλλα για να διεκδικησουν την εξεταστικη που εκβιαστικα και παρανομα το υπουργειο τους κοβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
την αποφαση προφανως την εβγαλε το συντονιστικο.

δεν μιλησα για σενα αλλα για πολλους αλλους που εχουν αυτην την αντιληψη! και η συγκεντρωση αυτη δεν ειναι για να κλεισει η σχολη αλλα για να διεκδικησουν την εξεταστικη που εκβιαστικα και παρανομα το υπουργειο τους κοβει

Αναφέρεσαι σε αυτό με τους επί πτυχίω;
Γιατί αυτό νομίζω ότι έχει λυθεί.

Επίσης, η του Σεπτεμβρίου, δεν μπορεί να γίνει διπλή τον Φλεβάρη, υπάρχει θέμα με τις δηλώσεις. Αυτό ισχύει σε όλες τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οι υποψήφιοι διδάκτορες έχουν κανένα κέρατο, και δεν επιτρέπεται να έχουν γνώμη...;

Προσπερνώ την επίθεση, και λέω ότι αποφασίστηκε να λήξει η κατάληψη. Σχολιάζω το αποτέλεσμα και τα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ της σχολής μου που τυγχάνει να γνωρίζω. Δημοκρατικό είναι μόνο όταν αποφασίζουν κατάληψη και αντιδημοκρατικό όταν αποφασίζουν άνοιγμα....;
Δεν ξέρω τι έγινε εσωτερικά στη σχολή σου, αλλά έκανες το σχόλιο αυτό παραθέτοντας ένα κείμενο που μιλούσε για ένα άλλο μέσο πάλης (και όχι κατάληψη) για τη διεκδίκηση της εξεταστικής και την μη εφαρμογή του νόμου. Δεν έλεγε πουθενά ότι η η απόφαση να ανοίξει η σχολή είναι υπό αμφισβήτηση.
Αναφέρεσαι σε αυτό με τους επί πτυχίω;
Γιατί αυτό νομίζω ότι έχει λυθεί.

Επίσης, η του Σεπτεμβρίου, δεν μπορεί να γίνει διπλή τον Φλεβάρη, υπάρχει θέμα με τις δηλώσεις. Αυτό ισχύει σε όλες τις σχολές.
Το θέμα με τους επί πτυχίω έχει λυθεί προσωρινά. Γιατί στο μέλλον οι ειδικές πτυχιακές εξετάσεις καταργούνται αν εφαρμοστεί το Ν/Σ.

Αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Κρατάει ο καθηγητής τον βαθμό και στον περνάει στο εαρινό.
Αλλά όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι έγινε εσωτερικά στη σχολή σου, αλλά έκανες το σχόλιο αυτό παραθέτοντας ένα κείμενο που μιλούσε για ένα άλλο μέσο πάλης (και όχι κατάληψη) για τη διεκδίκηση της εξεταστικής και την μη εφαρμογή του νόμου. Δεν έλεγε πουθενά ότι η η απόφαση να ανοίξει η σχολή είναι υπό αμφισβήτηση.

Όπως είπα και παραπάνω, η εξεταστική για τους επί πτυχίω θα γίνει κανονικά.

Οι άνθρωποι που αύριο θα κάνουν διαμαρτυρία για την εξεταστική που χάνουν, ΞΑΦΝΙΚΑ την πόνεσαν...όταν την προηγούμενη βδομάδα τους εξηγούσε ο πρόεδρος της σχολής ότι θα χαθεί, έλεγαν δεν μας νοιάζει ,να χαθεί και το εξάμηνο. Επίσης, οι ίδιοι άνθρωποι, δήλωσαν ότι θέλουν και θα ξανακλείσουν τη σχολή τη Δευτέρα. Αλλά η διεκδίκηση της εξεταστικής, εκεί...παραμένει.

Επαναλαμβάνω, γιατί όντως φταίω που δεν ξεκαθάρισα και συγγνώμη γι αυτό, μιλάω για τη σχολη και τα εσωτερικά παρασκήνια, τα οποία δεν ανέφερα από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όπως είπα και παραπάνω, η εξεταστική για τους επί πτυχίω θα γίνει κανονικά.

Οι άνθρωποι που αύριο θα κάνουν διαμαρτυρία για την εξεταστική που χάνουν, ΞΑΦΝΙΚΑ την πόνεσαν...όταν την προηγούμενη βδομάδα τους εξηγούσε ο πρόεδρος της σχολής ότι θα χαθεί, έλεγαν δεν μας νοιάζει ,να χαθεί και το εξάμηνο. Επίσης, οι ίδιοι άνθρωποι, δήλωσαν ότι θέλουν και θα ξανακλείσουν τη σχολή τη Δευτέρα. Αλλά η διεκδίκηση της εξεταστικής, εκεί...παραμένει.

Επαναλαμβάνω, γιατί όντως φταίω που δεν ξεκαθάρισα και συγγνώμη γι αυτό, μιλάω για τη σχολη και τα εσωτερικά παρασκήνια, τα οποία δεν ανέφερα από την αρχή.
Όταν κάποιος λέει ότι θέλει να κάνει κατάληψη, πρέπει να είναι προετοιμασμένος να την κάνει μέχρι τέλους, μέχρι την ανατροπή του Ν/Σ ή/και της κυβέρνησης με κάθε κόστος. Αν τώρα πολλοί φοιτητές θίγονται ή/και φοβούνται και κάνουν πίσω σαν τα κοτόπουλα, εννοείται ότι θα πας να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να ξεκινήσεις νέο αγώνα, πιθανώς και διαφορετικού είδους.

Τι νόμιζες δηλαδή, ότι ο τερματισμός των καταλήψεων σημαίνει και τερματισμό του αγώνα; Απλώς ο αγώνας -αναγκαστικά- αλλάζει μορφή! Και εδώ είναι πλέον που θα φανεί ποιος στηρίζει τι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όταν κάποιος λέει ότι θέλει να κάνει κατάληψη, πρέπει να είναι προετοιμασμένος να την κάνει μέχρι τέλους, μέχρι την ανατροπή του Ν/Σ ή/και της κυβέρνησης με κάθε κόστος. Αν τώρα πολλοί φοιτητές θίγονται ή/και φοβούνται και κάνουν πίσω σαν τα κοτόπουλα, εννοείται ότι θα πας να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να ξεκινήσεις νέο αγώνα, πιθανώς και διαφορετικού είδους.

Τι νόμιζες δηλαδή, ότι ο τερματισμός των καταλήψεων σημαίνει και τερματισμό του αγώνα; Απλώς ο αγώνας αναγκαστικά αλλάζει μορφή!

Όχι φυσικά, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μαζί σου!!Αγώνας μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους και ίσως και αποδοτικότερους.

Αυτό που με ενοχλεί, στο συγκεκριμένο περιστατικό, είναι η κωλοτούμπα. Αυτό και μόνο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οι άνθρωποι που αύριο θα κάνουν διαμαρτυρία για την εξεταστική που χάνουν, ΞΑΦΝΙΚΑ την πόνεσαν...όταν την προηγούμενη βδομάδα τους εξηγούσε ο πρόεδρος της σχολής ότι θα χαθεί, έλεγαν δεν μας νοιάζει ,να χαθεί και το εξάμηνο. Επίσης, οι ίδιοι άνθρωποι, δήλωσαν ότι θέλουν και θα ξανακλείσουν τη σχολή τη Δευτέρα. Αλλά η διεκδίκηση της εξεταστικής, εκεί...παραμένει.
Δεν τους έπιασε ο πόνος. Απλώς έπεσε παντόφλα από το σπίτι και έκλεισε η κανούλα των χρημάτων. Ενδεικτικά δες εδώ ανακοίνωση νο 2: https://deannope.uoa.gr/
Αν και το σωστό θα ήταν να χαθεί για όλους η εξεταστική, ώστε μερικοί να καταλάβουν ότι όλα τα πράγματα σε αυτή τη ζωή έχουν συνέπειες και ότι δεν έχουν μόνο δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Τερματισμός των καταλήψεων για μένα ισοδυναμεί με τερματισμό του αγώνα. Περιμένει κανένας οι φοιτητές με ανοιχτές τις σχολές να πηγαίνουν στις πορείες ή να κάνουν απεργεία πείνας.

Το κίνημα αν και την πρώτη εβδομάδα πήγε καλά από την δεύτερη εβδομάδα άρχισε να ξεφουσκώνει. Αρχικά ήμουνα υπέρ των καταλήψεων αφού είδα ότι δημιουργήθηκε "κλίμα". Το κλίμα στη συνέχεια αποδείχθηκε ότι ήταν φτιακτό και στην πραγματικότητα ο φοιτητής είναι αδιάφορος. Συνεπώς άλλαξε η στάση μου γιατί κατάλαβα ότι οι καταλήψεις ήταν ανούσιες.

Οι σχολές αρχικά κλείνανε γιατί το θέλανε ΠΑΣΠ και ΔΑΠ. Η ΔΑΠ μην καλώντας κόσμο στις συνελεύσεις και η ΠΑΣΠ μπαίνοντας στο ενωτικό. Όταν οι δυο αυτές παρατάξεις θέλησαν να ανοίξουν όλες τις σχολές τις άνοιξαν μέσα σε 2 εβδομάδες.

Το μεγαλύτερο λάθος του κινήματος ήταν που επέτρεψαν στους πρωτοετής να εγγραφούν. Οι πρωτοετής ήταν επηρεασμένοι από τα ΜΜΕ επομένως υποστήριξαν αντικατάληψη. Παράλληλα μειώθηκε και η πίεση καθώς τα ΜΜΕ ασχολούνται κυρίως με τους πρωτοετής.

Άλλη αιτία της αποτυχίας είναι ότι οι αριστεροί δεν ενημέρωναν τον φοιτητή (κυρίως τον πρωτοετή). Διοργάνωναν επεμβάσεις στα διόδια, σε νοσοκομεία να πείσουν τον λαό για το δίκαο των κινητοποιήσεων την ίδια στιγμή που ο μέσος φοιτητής δεν είχε πειστεί.

Τέλος μεγάλο λάθος ότι οι πορείες δεν ήταν αχρωμάτιστες. Όπως και να το κάνουμε κάποιος μη κουμούνι φοιτητής όταν βλέπει σε μια πορεία το 10% να έχουν κόκκινες σημαίες τον ξενίζει να συμμετέχει του σε αυτήν. Έτσι το κίνημα δεν κέρδισε τον ανεξάρτητο που πήγε με τους αντικαταληψίες.

Θαρρώ πως υπεύθυνοι για την ήττα τα ΕΑΑΚ που δεν καταφεραν να ενώσουν το φοιτητικό κίνημα υπηρετώντας την ιδεολογία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top