Κλειστά τα ΑΕΙ από 1η Σεπτεμβρίου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Καταληψη και αναβολη της εξεταστικης μεχρι τις 23/9. Ευχομαι τουλαχιστον να μη χαθει και το εξαμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Μα το εξάμηνο είναι αδύνατον να γίνει εφόσον δεν γίνει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου του 2011. Ακόμη και αν γίνει το νέο εξάμηνο και μεταφερθεί η εξεταστική του Σεπτεμβρίου του 2011 σε άλλη χρονική περίοδο δημιουργείται πρόβλημα στην εξεταστέα ύλη αφού τα μισά μαθήματα της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου είναι του χειμερινού εξαμήνου που εξετάστικαν τον Φεβρουάριο του προηγούμενου έτους (του 2011) με ύλη του προηγούμενου έτους (του χειμερινού εξαμήνου 2010-2011). Δηλαδή τον Φεβρουάριο του 2012 θα δώσουμε κανονικά μαθήματα και μετά από 1-2 βδομάδες όταν γίνει η "μεταφερόμενη" εξεταστική του Σεπτεμβρίου θα ξαναδώσουμε τα ίδια μαθήματα (του χειμερινού) με την ύλη του προηγούμενου έτους (του 2011); Μετά θα ξαναγίνει η "μεταφερόμενη" εξεταστική του Σεπτεμβρίου του 2011 για να συμπεριλάβει τα μαθήματα του Ιουνίου του 2011 ενώ θα μιλάμε για την εξεταστική του Ιουνίου του 2012;

Σκέφτεστε τι λέτε, πριν το πείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Το φυσικό ΑΠΘ πραγματοποίησε σήμερα συνέλευση και στήριξε το πλαίσιο της συντονιστικής επιτροπής κατάληψης:

Επιτροπή αγώνα-ΜΑΣ: 22
Συντονιστική επιτροπή κατάληψης: 221
ΦΕΦ (αντικατάληψη): 133

Προχωράμε σε :
1)κατάληψη της σχολής μέχρι την επόμενη γενική συνέλευση στις 20/9
2)πανεκπαιδευτική πορεία την Πέμπτη 15/9 με συγκέντρωση στο πολυτεχνείο στις 12:00
3)σύσταση συντονιστικής επιτροπής στην υπο κατάληψη σχολή για την υπολοποίηση της απόφασης του συλλόγου την Πέμπτη μετά την πορεία.
4)πορεία την Παρασκευή 16/9 στις 18:00, άγαλμα Βενιζέλου, με την πρωτοβουλία πρωτοβάθμιων σωματείων.
5)πορεία γειτονιάς Σάββατο 17/9 , 12:00, κέντρο πολιτισμού Τούμπας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Αν μετά από μια βδομάδα λήξουν οι καταλήψεις τι θα έχει επιτευχθεί; Θα μπορούσε να γίνει μια συνεχόμενη κατάληψη 20ετίας; Γιατί δεν αναλαμβάνετε το κόστος να τα πηδήξετε όλα μέχρι τέλος και να γίνουμε Κούβα; Επίσης γιατί δεν υπάρχουν οι όρχεις να γίνουν καταλήψεις με ολική ζημιά όλων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μα το εξάμηνο είναι αδύνατον να γίνει εφόσον δεν γίνει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου του 2011. Ακόμη και αν γίνει το νέο εξάμηνο και μεταφερθεί η εξεταστική του Σεπτεμβρίου του 2011 σε άλλη χρονική περίοδο δημιουργείται πρόβλημα στην εξεταστέα ύλη αφού τα μισά μαθήματα της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου είναι του χειμερινού εξαμήνου που εξετάστικαν τον Φεβρουάριο του προηγούμενου έτους (του 2011) με ύλη του προηγούμενου έτους (του χειμερινού εξαμήνου 2010-2011). Δηλαδή τον Φεβρουάριο του 2012 θα δώσουμε κανονικά μαθήματα και μετά από 1-2 βδομάδες όταν γίνει η "μεταφερόμενη" εξεταστική του Σεπτεμβρίου θα ξαναδώσουμε τα ίδια μαθήματα (του χειμερινού) με την ύλη του προηγούμενου έτους (του 2011); Μετά θα ξαναγίνει η "μεταφερόμενη" εξεταστική του Σεπτεμβρίου του 2011 για να συμπεριλάβει τα μαθήματα του Ιουνίου του 2011 ενώ θα μιλάμε για την εξεταστική του Ιουνίου του 2012;

Σκέφτεστε τι λέτε, πριν το πείτε;
Η μόνη περίπτωση που ξέρω στην οποία άλλαξε η ύλη ενός μαθήματος ήταν όταν βγήκε στη σύνταξη ένας καθηγητής(που ήταν και το μεγαλύτερο τσεκούρι οπότε όσοι δεν είχαν βιαστεί να το περάσουν τους βγήκε τελικα σε καλό:P) και δεν αντικαταστάθηκε από άλλον.Σε άλλες περιπτώσεις πχ αλλαγή προγράμματος σπουδών οι του νέου προγράμματος εξετάζονται σε διαφορετικά θέματα από τους παλιούς αν υπάρχει αλλαγή στην ύλη.οπότε δεν νομίζω ότι δημιουργείται πρόβλημα.το κουλό της υποθεσης είναι να δίνεις το μάθημα δύο φορές σε διάστημα πχ 5 ημερών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
539 μου φαινονται παρα πολλα.τεσπα αυτη τη στιγμη βαση του εδωπολυτεχνειο ειμαστε στα 310 τμηματα με καταληψη

απο τους υπολογισμους ς πρεπει να αφερεσεισ και καμια 40 σχολες που ανηκουν στα σωματα ασφαλιας...(αστυνομια-στρατος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
απο τους υπολογισμους ς πρεπει να αφερεσεισ και καμια 40 σχολες που ανηκουν στα σωματα ασφαλιας...(αστυνομια-στρατος)
100 σχολες ειναι περιπου που ανηκουν στις δυναμεις καταστολης απ οσο υπολογισα.ισως και παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Επισυνάπτεται ανοικτή επιστολή (8-9-11) του Δημήτρη Κωτσάκη προς τους φοιτητές και διδάσκοντες του Τμήματος Αρχιτεκτόνων ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Δ.Κ.pdf
    198.1 KB · Εμφανίσεις: 111

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
30 χρόνια μετά :


-Μπαμπά, τί είναι άσυλο;

- Άσυλο είναι ένας δικαστικός όρος. Τον επικαλείται κάποιος που διώκεται για τις πολιτικές του απόψεις ή τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Το άσυλο μπορεί να ισχύει και σε κάποιους συγκεκριμένους χώρους. Για παράδειγμα , στην αρχαιότητα ζητούσαν άσυλο μπροστά σε ναούς και βωμούς. Και σήμερα ακόμα, η εκκλησία θεωρείται άσυλο. Όταν ήμουν εγώ φοιτητής το άσυλο ίσχυε και στον πανεπιστημιακό χώρο, για να μένει ανεπηρέαστη η έρευνα και η επιστημονική σκέψη.

-Τώρα δεν ισχύει;

-Όχι, γι ' αυτό και τα πανεπιστήμια μπορούν και χρηματοδοτούνται από εταιρείες, που χειραγωγούν την έρευνα προς όφελος τους.

-Τί εννοείς;

-Για παράδειγμα, το Χημικό χρηματοδοτείται από την καπνοβιομηχανία Flip & Norris. Ταυτόχρονα εκδίδει αποτελέσματα ερευνών πάνω στη σύσταση του προϊόντος του χρηματοδότη, δηλαδή του τσιγάρου. Τί είδους αποτελέσματα λες να βγάζουν;

-Αυτό , όμως δεν είναι ανήθικο;

- Ακριβώς. Γιατί πλέον το πανεπιστήμιο, παύει να είναι φορέας στην υπηρεσία της κοινωνίας. Είναι ένα ερευνητικό κέντρο επί πληρωμή...

-Και αυτό ξεκίνησε όταν ήσουν φοιτητής;

-Ναι, με ένα νομοσχέδιο, όπου καταργούσε το άσυλο, τάχα επειδή έμπαιναν κάποιοι και έσπαγαν.

-Δεν συνέβαινε;

-Συνέβαινε, άλλα όχι στο βαθμό που ήθελαν να ισχυρίζονται. Το άσυλο ήταν μια Ελευθερία. Ο καθένας τη χρησιμοποιεί , όπως νομίζει. Και η ελευθερία λόγου μπορεί να ενοχλεί κάποιους. Τί σημαίνει αυτό;

-Καλά, και πως ο νόμος για την κατάργηση του ασύλου οδήγησε στον περιορισμό του πανεπιστημίου;

-Ο ίδιος νόμος έλεγε πως το πανεπιστήμιο θα πάψει να χρηματοδοτείται από το κράτος...

-Το χρηματοδοτούσε το κράτος; Ήταν ΔΩΡΕΑΝ;

-... ναι. Πλέον θα έπρεπε το πανεπιστήμιο να βρει πόρους μόνο του. Αυτό , σε συνδυασμό με την κατάργηση του ασύλου, έκανε το πανεπιστήμιο φερέφωνο του χρηματοδότη του.

-Μα καλά, ήταν δωρεάν; Δηλαδή για να μπεις δεν πλήρωνες;

-Όχι. Σε κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, δεν γινόταν αυτό που γίνεται σήμερα...

-Και γιατί πέρασαν ένα τέτοιο νόμο;

-Για να αναβαθμιστεί ο θεσμός του πανεπιστημίου.

-Με δουλεύεις;

-Κοίτα, η πολιτική εκδοχή ήταν ότι τα ΑΕΙ χρειάζονταν πόρους, που το κράτος δεν μπορούσε να δώσει και επειδή το άσυλο κακοχρησιμοποιόταν από κάποιους.

-Και πως τα προηγούμενα χρόνια το κράτος μπορούσε να αντεπεξέλθει;

-Είχαμε κρίση τότε.

-Κι άλλη ; Και όταν ήμουν στο γυμνάσιο είχαμε πάλι...

-Τί να γίνει...;

-Δεν καταλαβαίνω. Και οι φοιτητές πως το δέχτηκαν;

-Αντέδρασαν, με πορείες και καταλήψεις.

-Και;

-Και τίποτα. Τί λες να έγινε; Δεν βλέπεις πόσα δίνουμε σήμερα για το κολέγιο της αδερφής σου; Και πόσα, άραγε, θα δίνουμε για το δικό σου σε κάνα δυο χρόνια, αν καταφέρνουμε να τα δίνουμε...

- Καλά και πως το δεχτήκατε;

-Τί να σου πω, παιδί μου; Ήταν Σεπτέμβριος, είχαμε και εξεταστική... κάποιοι διαφωνούσαν με την ιδέα της κατάληψης...

-Καλά ρε πατέρα, και σταματήσατε να αντιδράτε σε αυτό το νόμο επειδή είχατε εξεταστική ή επειδή σας φαινόταν λάθος η κατάληψη;

-Σε κάποιους...

-Τί σε κάποιους μου λες; Και οι άλλοι τί κάνετε;

-Ηρέμησε, τί μπορούσαμε να κάνουμε;

-Να μην τους αφήσετε να το κάνουν. Μα καλά τι εγωιστικά κωλόπαιδα ήσασταν; Τί πάρτη σας μόνο σκεφτήκατε; Τα παιδιά σας πώς θα τα σπουδάσετε; Μετά λες για ' μένα και την αδερφή μου.

- Τα λες υπερβολικά.

-Δεν νομίζω. Πήγες σε δωρεάν πανεπιστήμιο;

-Ναι.

-Πλήρωσες για το πτυχίο σου ;

-Όχι.

-Οι καθηγητές σου είχαν πλήρη ελευθερία λόγου;

-Ναι.

-Η έρευνα σου χρειαζόταν καμιά "προέγκριση";

-Όχι.

-Μήπως, για τα θέματα του πανεπιστημίου σου αποφάσιζαν εξωπανεπιστημιακοί;

-Όχι, μόνο καθηγητές και φοιτητές...

-Και φοιτητές;;;

-Ναι...

-Και τα παραδώσατε όλα αυτά;

-Μα...

-Δηλαδή η γενιά σου , πατέρα , αποφάσισε να μην σπουδάζουν αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν και όσοι έχουν να κάνουν σπουδές "κονσέρβα";

-Ήμουν στο πτυχίο εγώ.

-Και τί το έκανες; Αφού στο μαγαζί με τη μαμά δουλεύεις. Και μετά μου μιλάς για ιδέες. Βολευτήκατε, δεν σας έπιανε , δηλαδή, ο νόμος και τα παρατήσατε. Ρίξατε το μπαλάκι στους επόμενους, αλλά τώρα ξαναγύρισε σε 'σένα. Δίκαιη τιμωρία, αν δεν έκαιγε και 'μένα μαζί.

-Μη λες μεγάλα λόγια, γιατί τη δική σου γενιά δεν την έχω δει μια φορά στο δρόμο!

-Είμαστε σπορά δικιά σας. Από πριν ηττημένοι, τί περιμένεις; Ποιος μας έδειξε το δρόμο... Κινούμαστε από τον εγωισμό. Ζώα, που έχουν μόνο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης αναπτυγμένο. Μόνο αυτό, μόνο για τον εαυτό τους.




Σ.Σ:
Οποιαδήποτε ομοιότητα με μελλοντικά γεγονότα είναι πλήρως συνειδητή και προμελετημένη...


https://panospirin.blogspot.com/2011/09/blog-post_11.html?spref=tw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μόνο στην Ελλάδα έχουμε ανάγκη άσυλο και ανωνυμία.

Συμπλήρωση: Το δωρεάν το πονάμε και το φροντίζουμε ΜΟΝΟ όταν πάνε να μας το στερήσουν (ή όταν το νομίζουμε τουλάχιστον). Τα υπόλοιπα χρόνια του Γ**** τη μάνα και προσπαθούμε να ρουφήξουμε όσα μπορούμε περισσότερα από αυτό, το κάνουμε μπουρδέλο, φωνάζουμε ότι δεν μας κάνει, δεν μας καλύπτει, ότι μας βγάζει άνεργους, ότι δεν συνδέεται με την αγορά, το καταστρέφουμε και πάμε στο τέλος στο εξωτερικό όπου κάνουμε τις κότες επειδή πληρώνουμε και στις δύο αποτυχίες μας πετάνε έξω (αφού έχουμε πληρώσει για επαναληπτική εξεταστική). Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Δεν σας αρέσει ο νέος νόμος; Προτείνετε κάτι να βγούμε από το χάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
30 χρόνια μετά :


-Μπαμπά, τί είναι άσυλο;

- Άσυλο είναι ένας δικαστικός όρος. Τον επικαλείται κάποιος που διώκεται για τις πολιτικές του απόψεις ή τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Το άσυλο μπορεί να ισχύει και σε κάποιους συγκεκριμένους χώρους. Για παράδειγμα , στην αρχαιότητα ζητούσαν άσυλο μπροστά σε ναούς και βωμούς. Και σήμερα ακόμα, η εκκλησία θεωρείται άσυλο. Όταν ήμουν εγώ φοιτητής το άσυλο ίσχυε και στον πανεπιστημιακό χώρο, για να μένει ανεπηρέαστη η έρευνα και η επιστημονική σκέψη.

-Τώρα δεν ισχύει;

-Όχι, γι ' αυτό και τα πανεπιστήμια μπορούν και χρηματοδοτούνται από εταιρείες, που χειραγωγούν την έρευνα προς όφελος τους.

-Τί εννοείς;

-Για παράδειγμα, το Χημικό χρηματοδοτείται από την καπνοβιομηχανία Flip & Norris. Ταυτόχρονα εκδίδει αποτελέσματα ερευνών πάνω στη σύσταση του προϊόντος του χρηματοδότη, δηλαδή του τσιγάρου. Τί είδους αποτελέσματα λες να βγάζουν;

-Αυτό , όμως δεν είναι ανήθικο;

- Ακριβώς. Γιατί πλέον το πανεπιστήμιο, παύει να είναι φορέας στην υπηρεσία της κοινωνίας. Είναι ένα ερευνητικό κέντρο επί πληρωμή...

-Και αυτό ξεκίνησε όταν ήσουν φοιτητής;

-Ναι, με ένα νομοσχέδιο, όπου καταργούσε το άσυλο, τάχα επειδή έμπαιναν κάποιοι και έσπαγαν.

-Δεν συνέβαινε;

-Συνέβαινε, άλλα όχι στο βαθμό που ήθελαν να ισχυρίζονται. Το άσυλο ήταν μια Ελευθερία. Ο καθένας τη χρησιμοποιεί , όπως νομίζει. Και η ελευθερία λόγου μπορεί να ενοχλεί κάποιους. Τί σημαίνει αυτό;

-Καλά, και πως ο νόμος για την κατάργηση του ασύλου οδήγησε στον περιορισμό του πανεπιστημίου;

-Ο ίδιος νόμος έλεγε πως το πανεπιστήμιο θα πάψει να χρηματοδοτείται από το κράτος...

-Το χρηματοδοτούσε το κράτος; Ήταν ΔΩΡΕΑΝ;

-... ναι. Πλέον θα έπρεπε το πανεπιστήμιο να βρει πόρους μόνο του. Αυτό , σε συνδυασμό με την κατάργηση του ασύλου, έκανε το πανεπιστήμιο φερέφωνο του χρηματοδότη του.

-Μα καλά, ήταν δωρεάν; Δηλαδή για να μπεις δεν πλήρωνες;

-Όχι. Σε κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, δεν γινόταν αυτό που γίνεται σήμερα...

-Και γιατί πέρασαν ένα τέτοιο νόμο;

-Για να αναβαθμιστεί ο θεσμός του πανεπιστημίου.

-Με δουλεύεις;

-Κοίτα, η πολιτική εκδοχή ήταν ότι τα ΑΕΙ χρειάζονταν πόρους, που το κράτος δεν μπορούσε να δώσει και επειδή το άσυλο κακοχρησιμοποιόταν από κάποιους.

-Και πως τα προηγούμενα χρόνια το κράτος μπορούσε να αντεπεξέλθει;

-Είχαμε κρίση τότε.

-Κι άλλη ; Και όταν ήμουν στο γυμνάσιο είχαμε πάλι...

-Τί να γίνει...;

-Δεν καταλαβαίνω. Και οι φοιτητές πως το δέχτηκαν;

-Αντέδρασαν, με πορείες και καταλήψεις.

-Και;

-Και τίποτα. Τί λες να έγινε; Δεν βλέπεις πόσα δίνουμε σήμερα για το κολέγιο της αδερφής σου; Και πόσα, άραγε, θα δίνουμε για το δικό σου σε κάνα δυο χρόνια, αν καταφέρνουμε να τα δίνουμε...

- Καλά και πως το δεχτήκατε;

-Τί να σου πω, παιδί μου; Ήταν Σεπτέμβριος, είχαμε και εξεταστική... κάποιοι διαφωνούσαν με την ιδέα της κατάληψης...

-Καλά ρε πατέρα, και σταματήσατε να αντιδράτε σε αυτό το νόμο επειδή είχατε εξεταστική ή επειδή σας φαινόταν λάθος η κατάληψη;

-Σε κάποιους...

-Τί σε κάποιους μου λες; Και οι άλλοι τί κάνετε;

-Ηρέμησε, τί μπορούσαμε να κάνουμε;

-Να μην τους αφήσετε να το κάνουν. Μα καλά τι εγωιστικά κωλόπαιδα ήσασταν; Τί πάρτη σας μόνο σκεφτήκατε; Τα παιδιά σας πώς θα τα σπουδάσετε; Μετά λες για ' μένα και την αδερφή μου.

- Τα λες υπερβολικά.

-Δεν νομίζω. Πήγες σε δωρεάν πανεπιστήμιο;

-Ναι.

-Πλήρωσες για το πτυχίο σου ;

-Όχι.

-Οι καθηγητές σου είχαν πλήρη ελευθερία λόγου;

-Ναι.

-Η έρευνα σου χρειαζόταν καμιά "προέγκριση";

-Όχι.

-Μήπως, για τα θέματα του πανεπιστημίου σου αποφάσιζαν εξωπανεπιστημιακοί;

-Όχι, μόνο καθηγητές και φοιτητές...

-Και φοιτητές;;;

-Ναι...

-Και τα παραδώσατε όλα αυτά;

-Μα...

-Δηλαδή η γενιά σου , πατέρα , αποφάσισε να μην σπουδάζουν αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν και όσοι έχουν να κάνουν σπουδές "κονσέρβα";

-Ήμουν στο πτυχίο εγώ.

-Και τί το έκανες; Αφού στο μαγαζί με τη μαμά δουλεύεις. Και μετά μου μιλάς για ιδέες. Βολευτήκατε, δεν σας έπιανε , δηλαδή, ο νόμος και τα παρατήσατε. Ρίξατε το μπαλάκι στους επόμενους, αλλά τώρα ξαναγύρισε σε 'σένα. Δίκαιη τιμωρία, αν δεν έκαιγε και 'μένα μαζί.

-Μη λες μεγάλα λόγια, γιατί τη δική σου γενιά δεν την έχω δει μια φορά στο δρόμο!

-Είμαστε σπορά δικιά σας. Από πριν ηττημένοι, τί περιμένεις; Ποιος μας έδειξε το δρόμο... Κινούμαστε από τον εγωισμό. Ζώα, που έχουν μόνο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης αναπτυγμένο. Μόνο αυτό, μόνο για τον εαυτό τους.




Σ.Σ:
Οποιαδήποτε ομοιότητα με μελλοντικά γεγονότα είναι πλήρως συνειδητή και προμελετημένη...


https://panospirin.blogspot.com/2011/09/blog-post_11.html?spref=tw
δυστυχως πολλα ειναι αληθεια...αν και ειναι λιγο υπερβολικος καποιες φορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Σήμερα έληξε η κατάληψη στο ΤΕΙ Λαμίας, αλλά θα κάνουν μια συνέλευση μέσα στον Οκτώβριο, εάν θα ξανά κάνουν κατάληψη…

https://www.inews.gr/102/elixe-i-katalipsi-sta-tei-lamias.htm

Τελικά αναρτιέμαι αν θα υπάρχει πανεπιστήμιο του χρόνου.. λολ επιπλέον μύωση κονδυλίων ανακοίνωσε η υπουργός στα ΑΕΙ –ΤΕΙ και κυρώσεις. https://www.newscode.gr/ellada/story/52670/nees-meiwseis-sta-kondylia-gia-ta-aei
Υγ. ας γίνει ένωση με το παραπάνω διότι έχει χαθεί η επιλογή επεξεργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olga4u

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι θα καταργηθούν οι εξεταστικές;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι θα καταργηθούν οι εξεταστικές;;

ποιος το λεει αυτο??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,760 μηνύματα.
30 χρόνια μετά :


-Μπαμπά, τί είναι άσυλο;

- Άσυλο είναι ένας δικαστικός όρος. Τον επικαλείται κάποιος που διώκεται για τις πολιτικές του απόψεις ή τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Το άσυλο μπορεί να ισχύει και σε κάποιους συγκεκριμένους χώρους. Για παράδειγμα , στην αρχαιότητα ζητούσαν άσυλο μπροστά σε ναούς και βωμούς. Και σήμερα ακόμα, η εκκλησία θεωρείται άσυλο. Όταν ήμουν εγώ φοιτητής το άσυλο ίσχυε και στον πανεπιστημιακό χώρο, για να μένει ανεπηρέαστη η έρευνα και η επιστημονική σκέψη.

-Τώρα δεν ισχύει;

-Όχι, γι ' αυτό και τα πανεπιστήμια μπορούν και χρηματοδοτούνται από εταιρείες, που χειραγωγούν την έρευνα προς όφελος τους.

-Τί εννοείς;

-Για παράδειγμα, το Χημικό χρηματοδοτείται από την καπνοβιομηχανία Flip & Norris. Ταυτόχρονα εκδίδει αποτελέσματα ερευνών πάνω στη σύσταση του προϊόντος του χρηματοδότη, δηλαδή του τσιγάρου. Τί είδους αποτελέσματα λες να βγάζουν;

-Αυτό , όμως δεν είναι ανήθικο;

- Ακριβώς. Γιατί πλέον το πανεπιστήμιο, παύει να είναι φορέας στην υπηρεσία της κοινωνίας. Είναι ένα ερευνητικό κέντρο επί πληρωμή...

-Και αυτό ξεκίνησε όταν ήσουν φοιτητής;

-Ναι, με ένα νομοσχέδιο, όπου καταργούσε το άσυλο, τάχα επειδή έμπαιναν κάποιοι και έσπαγαν.

-Δεν συνέβαινε;

-Συνέβαινε, άλλα όχι στο βαθμό που ήθελαν να ισχυρίζονται. Το άσυλο ήταν μια Ελευθερία. Ο καθένας τη χρησιμοποιεί , όπως νομίζει. Και η ελευθερία λόγου μπορεί να ενοχλεί κάποιους. Τί σημαίνει αυτό;

-Καλά, και πως ο νόμος για την κατάργηση του ασύλου οδήγησε στον περιορισμό του πανεπιστημίου;

-Ο ίδιος νόμος έλεγε πως το πανεπιστήμιο θα πάψει να χρηματοδοτείται από το κράτος...

-Το χρηματοδοτούσε το κράτος; Ήταν ΔΩΡΕΑΝ;

-... ναι. Πλέον θα έπρεπε το πανεπιστήμιο να βρει πόρους μόνο του. Αυτό , σε συνδυασμό με την κατάργηση του ασύλου, έκανε το πανεπιστήμιο φερέφωνο του χρηματοδότη του.

-Μα καλά, ήταν δωρεάν; Δηλαδή για να μπεις δεν πλήρωνες;

-Όχι. Σε κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, δεν γινόταν αυτό που γίνεται σήμερα...

-Και γιατί πέρασαν ένα τέτοιο νόμο;

-Για να αναβαθμιστεί ο θεσμός του πανεπιστημίου.

-Με δουλεύεις;

-Κοίτα, η πολιτική εκδοχή ήταν ότι τα ΑΕΙ χρειάζονταν πόρους, που το κράτος δεν μπορούσε να δώσει και επειδή το άσυλο κακοχρησιμοποιόταν από κάποιους.

-Και πως τα προηγούμενα χρόνια το κράτος μπορούσε να αντεπεξέλθει;

-Είχαμε κρίση τότε.

-Κι άλλη ; Και όταν ήμουν στο γυμνάσιο είχαμε πάλι...

-Τί να γίνει...;

-Δεν καταλαβαίνω. Και οι φοιτητές πως το δέχτηκαν;

-Αντέδρασαν, με πορείες και καταλήψεις.

-Και;

-Και τίποτα. Τί λες να έγινε; Δεν βλέπεις πόσα δίνουμε σήμερα για το κολέγιο της αδερφής σου; Και πόσα, άραγε, θα δίνουμε για το δικό σου σε κάνα δυο χρόνια, αν καταφέρνουμε να τα δίνουμε...

- Καλά και πως το δεχτήκατε;

-Τί να σου πω, παιδί μου; Ήταν Σεπτέμβριος, είχαμε και εξεταστική... κάποιοι διαφωνούσαν με την ιδέα της κατάληψης...

-Καλά ρε πατέρα, και σταματήσατε να αντιδράτε σε αυτό το νόμο επειδή είχατε εξεταστική ή επειδή σας φαινόταν λάθος η κατάληψη;

-Σε κάποιους...

-Τί σε κάποιους μου λες; Και οι άλλοι τί κάνετε;

-Ηρέμησε, τί μπορούσαμε να κάνουμε;

-Να μην τους αφήσετε να το κάνουν. Μα καλά τι εγωιστικά κωλόπαιδα ήσασταν; Τί πάρτη σας μόνο σκεφτήκατε; Τα παιδιά σας πώς θα τα σπουδάσετε; Μετά λες για ' μένα και την αδερφή μου.

- Τα λες υπερβολικά.

-Δεν νομίζω. Πήγες σε δωρεάν πανεπιστήμιο;

-Ναι.

-Πλήρωσες για το πτυχίο σου ;

-Όχι.

-Οι καθηγητές σου είχαν πλήρη ελευθερία λόγου;

-Ναι.

-Η έρευνα σου χρειαζόταν καμιά "προέγκριση";

-Όχι.

-Μήπως, για τα θέματα του πανεπιστημίου σου αποφάσιζαν εξωπανεπιστημιακοί;

-Όχι, μόνο καθηγητές και φοιτητές...

-Και φοιτητές;;;

-Ναι...

-Και τα παραδώσατε όλα αυτά;

-Μα...

-Δηλαδή η γενιά σου , πατέρα , αποφάσισε να μην σπουδάζουν αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν και όσοι έχουν να κάνουν σπουδές "κονσέρβα";

-Ήμουν στο πτυχίο εγώ.

-Και τί το έκανες; Αφού στο μαγαζί με τη μαμά δουλεύεις. Και μετά μου μιλάς για ιδέες. Βολευτήκατε, δεν σας έπιανε , δηλαδή, ο νόμος και τα παρατήσατε. Ρίξατε το μπαλάκι στους επόμενους, αλλά τώρα ξαναγύρισε σε 'σένα. Δίκαιη τιμωρία, αν δεν έκαιγε και 'μένα μαζί.

-Μη λες μεγάλα λόγια, γιατί τη δική σου γενιά δεν την έχω δει μια φορά στο δρόμο!

-Είμαστε σπορά δικιά σας. Από πριν ηττημένοι, τί περιμένεις; Ποιος μας έδειξε το δρόμο... Κινούμαστε από τον εγωισμό. Ζώα, που έχουν μόνο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης αναπτυγμένο. Μόνο αυτό, μόνο για τον εαυτό τους.




Σ.Σ:
Οποιαδήποτε ομοιότητα με μελλοντικά γεγονότα είναι πλήρως συνειδητή και προμελετημένη...


https://panospirin.blogspot.com/2011/09/blog-post_11.html?spref=tw

Αυτο που δεν λες ειναι οτι αυτο τα αρθρο το εβγαλε η ΠΑΣΠ ΑΣΟΕΕ (το τονιζω). Οποιος του δινει σημασια.....ειναι αξιος της μοιρας του που ακουει κομματοσκυλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αυτο που δεν λες ειναι οτι αυτο τα αρθρο το εβγαλε η ΠΑΣΠ ΑΣΟΕΕ (το τονιζω). Οποιος του δινει σημασια.....ειναι αξιος της μοιρας του που ακουει κομματοσκυλα

Μην το τονίζεις τόσο πολύ.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Όλοι έχουμε δικαίωμα στην Παιδεία και την Ανώτατη Εκπαίδευση και αυτό το δικαίωμα διακυβεύεται λόγω των καταλήψεων. Ας στηρίξουμε όλοι αυτό το διαδικτυακό "κίνημα", αξίζει τον κόπο!

Παρακάτω παρατίθενται μερικές μόνο από τις σελίδες που έχουν δημιουργηθεί στο facebook με αίτημα να ανοίξουν τα ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Όσοι από μας διαθέτουμε λογαριασμό στο facebook ας κάνουμε ένα "like" σε όλες τις σελίδες που βρίσκονται παρακάτω, ακόμα κι αν δε φοιτούμε σε κάποια από αυτά τα ιδρύματα. Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να πατήσουμε ένα κουμπί!

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Πάτρας https://www.facebook.com/pages/Ψηφιζω-Ανοιχτο-AEI-Πατρας/213025335423351?v=info#info_edit_sections

Για ανοιχτό Γεωπονικό Αθηνών https://www.facebook.com/openaua?v=info#info_edit_sections

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Πειραιά https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοικτό-Πανεπιστήμιο-Πειραιά-ΠΑΠΕΙ/147835495306263

Για ανοιχτό Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο https://www.facebook.com/pages/ΟΧΙ-Σ...ΟΤΕΛΕΙΟΥ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ/258836340815709?ref=pb

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Μακεδονίας https://www.facebook.com/pages/Ανοιχτό-Πανεπιστήμιο-Μακεδονίας/276460985716733?ref=pb

Για ανοιχτό Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (πρώην ΑΣΟΕΕ) https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοικτή-Ασοεε-ΟΠΑ/251833568190742?ref=pb

Για ανοιχτό Πάντειο Πανεπιστήμιο https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοιχτό-Πάντειο-Πανεπιστήμιο/233102560070668?ref=pb

Για ανοιχτό Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοικτό-Εθνικό-Μετσόβιο-Πολυτεχνείο-ΕΜΠ/249295495108772?ref=pb

Για ανοιχτό Πολυτεχνείο Κρήτης https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοιχτό-Πολυτεχνείο-Κρήτης-TUC/114919201945883?ref=pb

Για ανοιχτό Ιόνιο Πανεπιστήμιο https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοιχτή-Σχολή-Ιόνιο-Πανεπιστήμιο/163559627059708?ref=pb

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Αιγαίου https://www.facebook.com/pages/ΟΧΙ-στις-καταλήψεις-στο-Πανεπιστήμιο-Αιγαίου/160347610717150?ref=pb

Για ανοιχτό Α.Τ.Ε.Ι Πειραιά https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζ...α-Πειραιά-ΑΤΕΙ-Πειραιά/227719627276991?ref=pb

Για ανοιχτό Α.Τ.Ε.Ι Πάτρας https://www.facebook.com/pages/ΚΑΤΑ-ΤΗΣ-ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ-ΤΕΙ-ΠΑΤΡΑΣ/248780135165297?ref=pb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Όλοι έχουμε δικαίωμα στην Παιδεία και την Ανώτατη Εκπαίδευση και αυτό το δικαίωμα διακυβεύεται λόγω των καταλήψεων. Ας στηρίξουμε όλοι αυτό το διαδικτυακό "κίνημα", αξίζει τον κόπο!

Παρακάτω παρατίθενται μερικές μόνο από τις σελίδες που έχουν δημιουργηθεί στο facebook με αίτημα να]ανοίξουν τα ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Όσοι από μας διαθέτουμε λογαριασμό στο facebook ας κάνουμε ένα "like" σε όλες τις σελίδες που βρίσκονται παρακάτω, ακόμα κι αν δε φοιτούμε σε κάποια από αυτά τα ιδρύματα. Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να πατήσουμε ένα κουμπί!

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Πάτρας https://www.facebook.com/pages/Ψηφιζω-Ανοιχτο-AEI-Πατρας/213025335423351?v=info#info_edit_sections

Για ανοιχτό Γεωπονικό Αθηνών https://www.facebook.com/openaua?v=info#info_edit_sections

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Πειραιά https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοικτό-Πανεπιστήμιο-Πειραιά-ΠΑΠΕΙ/147835495306263

Για ανοιχτό Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο https://www.facebook.com/pages/ΟΧΙ-Σ...ΟΤΕΛΕΙΟΥ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ/258836340815709?ref=pb

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Μακεδονίας https://www.facebook.com/pages/Ανοιχτό-Πανεπιστήμιο-Μακεδονίας/276460985716733?ref=pb

Για ανοιχτό Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (πρώην ΑΣΟΕΕ) https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοικτή-Ασοεε-ΟΠΑ/251833568190742?ref=pb

Για ανοιχτό Πάντειο Πανεπιστήμιο https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοιχτό-Πάντειο-Πανεπιστήμιο/233102560070668?ref=pb

Για ανοιχτό Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοικτό-Εθνικό-Μετσόβιο-Πολυτεχνείο-ΕΜΠ/249295495108772?ref=pb

Για ανοιχτό Πολυτεχνείο Κρήτης https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοιχτό-Πολυτεχνείο-Κρήτης-TUC/114919201945883?ref=pb

Για ανοιχτό Ιόνιο Πανεπιστήμιο https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοιχτή-Σχολή-Ιόνιο-Πανεπιστήμιο/163559627059708?ref=pb

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Αιγαίου https://www.facebook.com/pages/ΟΧΙ-στις-καταλήψεις-στο-Πανεπιστήμιο-Αιγαίου/160347610717150?ref=pb

Για ανοιχτό Α.Τ.Ε.Ι Πειραιά https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζ...α-Πειραιά-ΑΤΕΙ-Πειραιά/227719627276991?ref=pb

Για ανοιχτό Α.Τ.Ε.Ι Πάτρας https://www.facebook.com/pages/ΚΑΤΑ-ΤΗΣ-ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ-ΤΕΙ-ΠΑΤΡΑΣ/248780135165297?ref=pb
Μπραβο καντε λαικ για να παιρνετε τα συγγραμματα σας (ολα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι θα γίνει με το AΠΘ??? Θα γίνει το εξάμηνο ή το χάσαμε??? Την δευτέρα θα πάω για την εγγραφή.! είμαι πρωτοετής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όλοι έχουμε δικαίωμα στην Παιδεία και την Ανώτατη Εκπαίδευση και αυτό το δικαίωμα διακυβεύεται λόγω των καταλήψεων. Ας στηρίξουμε όλοι αυτό το διαδικτυακό "κίνημα", αξίζει τον κόπο!

Παρακάτω παρατίθενται μερικές μόνο από τις σελίδες που έχουν δημιουργηθεί στο facebook με αίτημα να ανοίξουν τα ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Όσοι από μας διαθέτουμε λογαριασμό στο facebook ας κάνουμε ένα "like" σε όλες τις σελίδες που βρίσκονται παρακάτω, ακόμα κι αν δε φοιτούμε σε κάποια από αυτά τα ιδρύματα. Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να πατήσουμε ένα κουμπί!

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Πάτρας https://www.facebook.com/pages/Ψηφιζω-Ανοιχτο-AEI-Πατρας/213025335423351?v=info#info_edit_sections

Για ανοιχτό Γεωπονικό Αθηνών https://www.facebook.com/openaua?v=info#info_edit_sections

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Πειραιά https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοικτό-Πανεπιστήμιο-Πειραιά-ΠΑΠΕΙ/147835495306263

Για ανοιχτό Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο https://www.facebook.com/pages/ΟΧΙ-Σ...ΟΤΕΛΕΙΟΥ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ/258836340815709?ref=pb

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Μακεδονίας https://www.facebook.com/pages/Ανοιχτό-Πανεπιστήμιο-Μακεδονίας/276460985716733?ref=pb

Για ανοιχτό Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (πρώην ΑΣΟΕΕ) https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοικτή-Ασοεε-ΟΠΑ/251833568190742?ref=pb

Για ανοιχτό Πάντειο Πανεπιστήμιο https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοιχτό-Πάντειο-Πανεπιστήμιο/233102560070668?ref=pb

Για ανοιχτό Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοικτό-Εθνικό-Μετσόβιο-Πολυτεχνείο-ΕΜΠ/249295495108772?ref=pb

Για ανοιχτό Πολυτεχνείο Κρήτης https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοιχτό-Πολυτεχνείο-Κρήτης-TUC/114919201945883?ref=pb

Για ανοιχτό Ιόνιο Πανεπιστήμιο https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζω-Ανοιχτή-Σχολή-Ιόνιο-Πανεπιστήμιο/163559627059708?ref=pb

Για ανοιχτό Πανεπιστήμιο Αιγαίου https://www.facebook.com/pages/ΟΧΙ-στις-καταλήψεις-στο-Πανεπιστήμιο-Αιγαίου/160347610717150?ref=pb

Για ανοιχτό Α.Τ.Ε.Ι Πειραιά https://www.facebook.com/pages/Ψηφίζ...α-Πειραιά-ΑΤΕΙ-Πειραιά/227719627276991?ref=pb

Για ανοιχτό Α.Τ.Ε.Ι Πάτρας https://www.facebook.com/pages/ΚΑΤΑ-ΤΗΣ-ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ-ΤΕΙ-ΠΑΤΡΑΣ/248780135165297?ref=pb

Εμπρός λοιπόν! Είναι το μόνο που χρειάζεται. Ένα κλικ για κάθε ίδρυμα, ακόμη κι αν δεν σπουδάζετε σ' αυτό, και μόλις φτάσουν τα 20.000 "like" οι σχολές θα ανοίξουν μόνες τους.

Spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam spam...

Btw, διαβάζω κείμενα σε αυτά τα groups και τα περισσότερα είναι εμετικά.



Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι θα γίνει με το AΠΘ??? Θα γίνει το εξάμηνο ή το χάσαμε??? Την δευτέρα θα πάω για την εγγραφή.! είμαι πρωτοετής!

Το εξάμηνο δεν χάνεται ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top