Κλειστά τα ΑΕΙ από 1η Σεπτεμβρίου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ανησυχητικό αυτό!
Και τι αντιβίωση παίρνεις?Περαστικά,πάντως.

Προτείνω να ξεκολίσετε λίγο τα μυαλά σας από τα ιδεολογικά ταμπελάκια.

- Όσον αφορά τα ακαδημαϊκά συγγράμματα επεκτείνεται ο ορισμός τους ώστε να συμπεριλαμβάνονται εκτός των έντυπων βιβλίων, τα ηλεκτρονικά βιβλία και οι ακαδημαϊκές σημειώσεις σε ηλεκτρονική και έντυπη μορφή. Συνεχίζεται κανονικά η δωρεάν διανομή των συγγραμμάτων χωρίς κάποιο χρονικό όριο.
λολ.

Έτσι ακριβώς, λολ. Ο κυνόδοντας θα βγει προφητικός.:P
Μουνί είναι η μεγάλη λάμπα και δωρεάν ακαδημαϊκό σύγγραμα είναι ένα ppt αρχείο στη ιστοσελίδα του καθηγητή.

ερώτηση :

υπάρχει περίπτωση να μαζευτείς με 5-10 άτομα σε μια ταβέρνα , ετσι για μια ρετσίνα αδερφε , και εκει που λέτε για μουνάκια και πήδουλους του καλοκαιριού αλλάζετε το θέμα και μιλάτε για επανάσταση , αγωνες , τις αντιθέσεις σας με τα τεκτενόμενα της χωρας κλπ , ξαφνικά να εμφανιστεί ενα περιπολικό και να σας πανε στο τμήμα επειδη αυτα που λετε ειναι επικύνδυνα ?

Υπάρχει περίπτωση να καθίσετε η παρεα σε καφετερια και ενω βρίζετε τον Jeffrey Mineiko να εμφανισει η ΔΙΑΣ με χειροπέδες ?

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω σχηματίσει την άποψη πως το άσυλο είναι ένας άχρηστος θεσμός και πως με την κατάργησή του δε θα αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο. Ούτε η ελευθερία του λόγου θα καταργηθεί (καλά, όχι ότι υπάρχει ελευθερία λόγου), ούτε η εγκληματικότητα θα μειωθεί, ούτε η διακίνηση ναρκωτικών θα μειωθεί. Λες σε παν/μια που βρίσκονται 5-10 χιλιόμετρα έξω από το κέντρο της πόλης να βάλουν νυχτερινή περιπολία ώστε ο "αστυνομικός της γειτονιάς" να προσέχει μη βιαστεί καμιά φοιτήτρια όταν θα επιστρέφει στην εστία από τη νυχτερινή της έξοδο;
Πάντως η κατάσταση της χώρας τα τελευταία χρόνια με κάνει να κρατάω μια μικρή "πισινή" για το αν αυτή η άποψή μου για το άσυλο είναι σωστή. :)


Ας κάνουν τον 5ο χρόνο του πολυτεχνείου δύσκολο, απαιτητικό και επιπέδου μεταπτυχιακού και ΟΠΟΙΟΣ τελειώσει, ας το πάρει.

Όλα τα έτη του Πολυτεχνείου είναι δύσκολα. Αλλά γενικά συμφωνώ με αυτά που λες για το θέμα του μάστερ.
Όποιος τελειώνει 5ετή σχολή έχει αυτόματα ένα πλεονέκτημα : ένα πτυχίο που στην αγορά εργασίας είναι ισχυρότερο από αυτό μιας 4ετούς σχολής παρεμφερούς αντικειμένου. Όποιου δε του αρκεί αυτό και θέλει και μάστερ ας κάνει άλλα 1-2 χρόνια μάστερ. Οι γνώσεις από τις 5ετείς προπτυχιακές σπουδές είναι διαφορετικές απ' αυτές ενός σοβαρού μεταπτυχιακού.

pop corn τελικά δεν μου είπες, γράφτηκες στην παράταξη του ΞΥΡΙΖΑ της σχολής σου; φαντάζομαι θα σου έταξαν και κάποια μελλοντική θέση στο κόμμα, όντας πτυχιούχα μεταλλειολόγος! με κάποιο πιθανό μεταπτυχιακό...στην θεωρητική φυσική..

:worry:
Εδώ κάνεις χιούμορ ή γνωρίζεις την κοπέλα στην οποία απευθύνεσαι και ξέρεις ότι είναι κομματόσκυλο με στόχο το βόλεμα;

Ρε pop corn δεν μου προτείνεις καμία εργασιακή προοπτική πάνω στην επιστήμη μου σε σχέση με την βιομηχανία; Θα ήθελα το Πανεπιστήμιο, να συνεργαζόταν με κάποια βιομηχανία ώστε να μπορώ να κάνω κάποια πρακτική ή διπλωματική εργασία σε ρεαλιστικά ζητήματα των εφαρμοσμένων μαθηματικών (όπως οικονομικά μαθηματικά, νέες τεχνολογίες, βιομηχανικά μαθηματικά,...κτλ) και όχι σε επιστημονικές περιοχές τελείως θεωρητικές που ίσως μόνο η Ελλάδα και χώρες όπως Μπαγκλαντές ίσως τις μελετάνε ακόμη (χωρίς κάποιο αντίκρισμα επιστημονικό στην παγκόσμια μαθηματική κοινότητα)...Θα ήθελα εκτός του χώρου της μέσης εκπαίδευσης, να έχω τις προοπτικές ενός Σουηδού ή ενός Γάλλου, ενός Βρετανού, ενός Ιταλού, ενός Κινέζου, ενός Νορβηγού,...κτλ να μπορώ να εργαστώ σε μια βιομηχανία ή σε ένα ερευνητικό κέντρο.

καλά και ωραία τα λέτε όλα κύριοι...
τι προτείνετε όμως; μήπως να μεταναστεύσουμε στο εξωτερικό μπας και δούμε προκοπή

Εκτός από τα ευχολόγια, τη μετανάστευση, τη μέση εκπαίδευση και την ατελείωτη γκρίνια, υπάρχουν κι άλλες λύσεις στο θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης. Όπως λες άλλωστε κάπου αλλού :
γιατί όσο να 'ναι σε κάθε επιστήμη είτε έχει μόρια εισαγωγής 10.000 είτε 19.999, ένα 10% των πτυχιούχων πάει καλά μετά στην επαγγελματική του ζωή.
αν θεωρείς ότι ανήκεις στους "συνειδιτοποιημένους" φοιτητές που ξέρουν το λόγο για τον οποίο σπουδάζουν, ήδη ως τελειόφοιτος θα πρέπει να νοιώθεις σίγουρος για τον εαυτό σου ότι θα ανήκεις σ' αυτή την ελίτ του 10% που έχει τη δυνατότητα να προκόψει, ακόμα και στην ελλαδίτσα της οικονομικής κρίσης.

δεν μπορεί ένας λαός να ασχολείται μόνο με τον συνδικαλισμό...γιατί με απλά μαθηματικά, για να κάνουν κάποιοι συνδικαλισμό πρέπει κάποιοι άλλοι μαλάκες να δουλεύουν, να συμμετέχουν στην παραγωγική διαδικασία, να παράγουν ΦΠΑ στο κράτος,...κτλ ώστε να υπάρχουν οι πολυτέλειες περί κοινωνικών αγώνων μέχρι να έρθει η δημοσιογραφική κάμερα! και μετά να πάμε για καφέ...:whistle:

Σωστός ο κανόνας. Υπάρχουν βεβαίως και οι εξαιρέσεις. Αυτοί που και εργάζονται σκληρά και παράλληλα "κάνουν συνδικαλισμό" (το έβαλα εντός εισαγωγικών γιατί δε μου αρέσει η λέξη έτσι όπως έχει απαξιωθεί το νόημά της).
Όπως επίσης υπάρχουν και αυτοί που δεν κάνουν τίποτα από τα 2. Απλά γκρινιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εδώ και αρκετά χρόνια έχω σχηματίσει την άποψη πως το άσυλο είναι ένας άχρηστος θεσμός και πως με την κατάργησή του δε θα αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο. Ούτε η ελευθερία του λόγου θα καταργηθεί (καλά, όχι ότι υπάρχει ελευθερία λόγου), ούτε η εγκληματικότητα θα μειωθεί, ούτε η διακίνηση ναρκωτικών θα μειωθεί. Λες σε παν/μια που βρίσκονται 5-10 χιλιόμετρα έξω από το κέντρο της πόλης να βάλουν νυχτερινή περιπολία ώστε ο "αστυνομικός της γειτονιάς" να προσέχει μη βιαστεί καμιά φοιτήτρια όταν θα επιστρέφει στην εστία από τη νυχτερινή της έξοδο;

Παιδιά δεν γνωρίζεται καν καλά καλά το τι παίζει, πιστεύεις ότι εάν βάλουν αστυνομικούς θα είναι καλύτερα? Πιστεύεις ότι υπάρχει προστασία προς τον πολίτη? Το πολύ πολύ να αυξηθεί η πώληση ναρκωτικών εάν βάλουν και περιπολίες!!! Χαχαχαχα.. Αυτοί ρε παιδιά τα διακινούν, αστυνομικοί, στρατιωτικοί (περισσότερο και δεν αναφέρομαι σε φαντάρους, λοχίες, κτλ.. αυτοί είναι θύματα μερικές φορές.), κ.ο.κ. Αυτό δεν το γράφω γιατί μερικοί άλλοι το φωνάζουν!!!
Το ξέρω πολύ πολύ καλά και έχω προσωπική εμπειρία όταν ήμουν φαντάρος, την οποία εμπειρία, δεν θα μοιραστώ μαζί σας γιατί είστε και μικρά παιδιά (ποιο μικρά από εμένα τουλάχιστον, δεν είμαι δα και κάνας γέρος) :D. Γιαυτο κοντός ψαλμός αλληλούια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕιρήνηΠ

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
βασικα πιστευω οτι η διαμαντοπουλου ειναι η μονη που πρεπει να μιλαει.


όντας η ίδια πολιτικός μηχανικός; Και χωρίς να έχει σχέση με την εκπαίδευση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όσοι είχαμε πατεράδες στρατιωτικούς τώρα μάθαμε ότι ήταν και έμποροι ναρκωτικών....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Όσοι είχαμε πατεράδες στρατιωτικούς τώρα μάθαμε ότι ήταν και έμποροι ναρκωτικών....

Ωραία θα στο γράψω αφού πας γυρεύοντας.. ήμουν λοχίας (όχι μόνιμος) και στο κέντρο έξω από την σκοπιά γινόταν κάθε ημέρα ανταλλαγή αγαθών με χρήμα. Το είχα αναφέρει στον αξιωματικό υπηρεσίας και ένα πρωί όμορφα και ωραία, ήρθε μια ομάδα από μονιμαδες να με οδηγήσουν στον συνταγματάρχη (τα κέντρα είναι σύνταγμα). Την ώρα που με μετέφεραν, με συμβούλεψαν ότι εάν ρωτηθώ, αν θυμάμαι πρόσωπα, να τους πω όχι.. Και έτσι έγινε!! Περίπου 1 ώρα με είχαν στης ερωτήσεις, πως και τι και αν θυμάμαι πρόσωπα.
Αφού αράδιασα ένα σορό ψέματα ότι δεν είδα καλά και καθαρά, έμαθα μετά ότι μπορεί να με έβρισκαν και σε κάνα χαντάκι την άλλη μέρα.
Έχω και άλλη μια εμπειρία εάν θες να σου πω, γιαυτο μην προκαλείς εάν ο πατέρας σου είναι στρατιωτικός. Για να καταλάβουν τα παιδιά, πως διακινούνται τα ναρκωτικά και που φυτεύονται.

Χαρακτηρίστε το ως προσωπική μου εμπειρία και όχι καταγγελία, αλλά να πάρω την ευκαιρία να συμβουλέψω και πολλά παιδιά που κάποια στιγμή θα πάτε φαντάροι, μάτια έχετε αλλά λαλιά δεν έχετε.. τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ωραία θα στο γράψω αφού πας γυρεύοντας.. ήμουν λοχίας (όχι μόνιμος) και στο κέντρο έξω από την σκοπιά γινόταν κάθε ημέρα ανταλλαγή αγαθών με χρήμα. Το είχα αναφέρει στον αξιωματικό υπηρεσίας και ένα πρωί όμορφα και ωραία, ήρθε μια ομάδα από μονιμαδες να με οδηγήσουν στον συνταγματάρχη (τα κέντρα είναι σύνταγμα). Την ώρα που με μετέφεραν, με συμβούλεψαν ότι εάν ρωτηθώ, αν θυμάμαι πρόσωπα, να τους πω όχι.. Και έτσι έγινε!! Περίπου 1 ώρα με είχαν στης ερωτήσεις, πως και τι και αν θυμάμαι πρόσωπα.
Αφού αράδιασα ένα σορό ψέματα ότι δεν είδα καλά και καθαρά, έμαθα μετά ότι μπορεί να με έβρισκαν και σε κάνα χαντάκι την άλλη μέρα.
Έχω και άλλη μια εμπειρία εάν θες να σου πω, γιαυτο μην προκαλείς εάν ο πατέρας σου είναι στρατιωτικός. Γκεγκε μικρέ? Για να καταλάβουν τα παιδιά, πως διακινούνται τα ναρκωτικά και που φυτεύονται.

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά, είμαι "μικρή".
Επίσης, είμαι 27, δεν με λες και μικρή. Ούτε καν αν είσαι 50άρης.
Και ναι, είχες ΔΥΟ εμπειρίες. Άντε 3 σου λέω εγώ. Αυτό οδηγεί στην γενίκευση ότι οι στρατιωτικοί διακινούν ναρκωτικά...; Και επειδή τυγχάνει ο πατέρας μου να ήταν καλός στρατιωτικός, όπως και πολλοί άλλοι που γνώρισα και μεγάλωσα μαζί τους, καλό θα ήταν να μην τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι. Πιστεύω, και άλλοι εδώ μέσα το ίδιο θα λένε.

Το ότι είσαι μεγάλος δεν σε κάνει και σωστό. Ούτε νομιμοποιεί το δασκαλίστικο ύφος του στυλ "γκέγκε". Κλείνω το οφφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Σε καμιά περίπτωση το σύνολο. Αλλά στα 3 τάγματα + 2 κεντρα που πήγα, το 60% αυτόν είχα εμπειρία και για να είμαι ποιο αναλυτικώς στα 2 τάγματα και 1 κεντρο είδα πράγματα! Άρα είναι μεγάλο το ποσοστό! Δεν θα αναφερθώ ονομαστικα σε αυτα γιατι πλεον δεν με απασχολει και δεν με αφορά από την στιγμή που το σύστημα είναι τέτοιο που αδιαφορεί η ότι άλλο. . Αλλά μην κοροϊδευόμαστε.. gege rebeka..? Όσο για αυτό που έγραψα, γενικότερα όλοι το ξέρουν είναι σαν να λέμε «ο κόσμος το έχει τουμπανο και εμείς κρυφό καμάρι» Να ήμουν μόνο εγώ..

Γιαυτο μην βάζετε λόγια που δεν είπα, αναφέρομαι σε μια μικρή ομάδα ανθρώπων μέσα εκεί, που τυγχάνει να είναι τα μεγάλα ψάρια και μικρα bodyguards. Aλλωστε είναι περίπου 15 χρόνια που έχω τελειώσει το στρατιωτικό μου εγώ, δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι θα έχει αλλάξει κάτι έτσι και αλλιώς, διότι κοινωνικά πάμε από το κακό στο χειρότερο.. Και εάν εσένα ο μπαμπάς σου είναι στρατιωτικός, εμένα ο παππούς μου είναι εθνικος ήρωας, στα όπλα!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mik3

Νεοφερμένος

Ο mik3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Back ontopic: Υπάρχει κάτι επίσημο...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Νομίζω έχει βγει ανακοίνωση, ότι θα γίνει έκτακτο συμβούλιο αύριο , ταυτόχρονα θα ενημερωθούν όλοι οι καθηγητές και θα αποφασίσουν το τι θα κάνουν μέσα στην εβδομάδα.. κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nanatsana

Νεοφερμένος

Η nanatsana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ειναι σιγουρο 100% ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
κοίτα . Μπορεί να είσαι ο οποιοσδήποτε και όντως να είναι έτσι όπως λες , αλλα απο την στιγμή που όλοι είμαστε ενα μάτσο απο μαυρισμένα άψυχα Pixel ανώνυμα και άγνωστοι μεταξύ μας κλπ δυσκολεύομαι να μπω στην διαδικασία (και ο οποισδήποτε λογικός άνθρωπος) να πιστέψω αυτα που λες και που λέει ο οποισδήποτε εδω μέσα (δε σου κάνω επίθεση). Όπως επίσης δεν θα μπορούσα να πιστέψω οτι μπορεί να ήσουν ενα 15χρονο κοριτσάκι που θέλεις να βγείς βόλτα στο πάρκο με την 9χρονη ξαδέρφη μου. Είναι δύσκολο , φαντάζομαι το καταλαβαίνεις

Σαφώς και δεν είσαι υποχρεωμένος και άλλο τόσο σε νοιάζει αν πείθεται κανένας εδω μεσα , αυτο είναι το απολύτως φυσιολογικό.
Έχω και έχουμε ολοι την ίδια αντιμετώπιση σε όλα τα forums στην Ελλάδα και οχι μόνο , ακόμα και εγω που εχω συνομιλίες και ηχογραφίσεις απο άτομα όλων των κύκλων , παραταξιακών και ιδεολογικών φυλών των Ελληνικων πανεπιστημίων (απθ) οπου λένε το τι σχεδιάζουν αλλα και το τι έκαναν και θα κάνουν για το/στο πανεπιστήμιο , κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να το πιστέψει.
Αλλα αν ποτέ βρεθώ σε δύσκολη θέση θύματος , θα τα παραδώσω εκει που πρέπει για να βρεθούν οι υπαίτιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αν και δεν ξέρω σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι, νομίζω ότι απαγορεύετε να ηχογραφείς άλλους ανθρώπους σε περίπτωση που δεν τους ενημερώσεις πρώτα ότι η συνομιλία καταγράφεται. (νομίζω πλέον θες και άδεια για να το κάνεις αυτό, πχ εταιρίες). Εξαιρούνται μερικές περιπτώσεις, πχ μέσα στο σπίτι σου να γράφεις ένα βίντεο και να μπουν μέσα κλέφτες…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Προτείνω να ξεκολίσετε λίγο τα μυαλά σας από τα ιδεολογικά ταμπελάκια.

Και να πέσω στη λούμπα της απολιτικοποίησης? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Αν και δεν ξέρω σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι, νομίζω ότι απαγορεύετε να ηχογραφείς άλλους ανθρώπους σε περίπτωση που δεν τους ενημερώσεις πρώτα ότι η συνομιλία καταγράφεται. (νομίζω πλέον θες και άδεια για να το κάνεις αυτό, πχ εταιρίες). Εξαιρούνται μερικές περιπτώσεις, πχ μέσα στο σπίτι σου να γράφεις ένα βίντεο και να μπουν μέσα κλέφτες…

δεν με απασχολεί αν απαγορεύεται ή όχι
εγω εχω αρκετό πράγμα πάντως
ρουφιάνος δεν είμαι , ας βρεί η αστυνομία ποιοι είναι
αλλα όπως ξανα είπα , αν τυχει ποτε και βρεθω θύμα , τότε θα είμαι ο πρώτος που θα βοηθήσω τα περιπολικά να μπούν στο Πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αααα τώρα το έπιασα, σου έταξαν πετραχήλια και εσύ λες ότι εάν δεν γίνει αυτό που σου έταξαν, θα τους δώσεις.. Το ότι έκλεισες συμφωνία όμως και είσαι ηθικά μπλεγμένος δεν σε ενοχλεί? Η εγώ το κατάλαβα λάθος. Κοίτα δεν είμαι εξπερτ στα νομικά, αν και έχω 3 φίλους δικηγόρους και ότι ακούω.. Αναφέρεσαι στα τάματα που κάνουν οι παρατάξεις, για μια μελλοντική θέση εργασίας, έτσι δεν είναι?

Και το παραπάνω στο γράφω με κάθε επιφύλαξη, ρώτα καλύτερα κάποιον σχετικό.. Πάντως είναι απόλυτα σίγουρο ότι απαγορεύεται να ηχογραφείς πρόσωπα.

Είδηση τελευταίας στιγμής..
Μέχρι στιγμής έχει ανακοινωθεί η διεξαγωγή γενικών συνελεύσεων με αφορμή τον νέο νόμο στις εξής σχολές:

ΕΜΠ - Όλες οι σχολές Τρίτη 30/8, 12.30, αναβολή μαθημάτων 29/8-2/9

Πάντειος
- Δευτέρα 29/8, 13.00

Πολυτεχνείο Κρήτης - Δευτέρα 29/8, 12.00

Μαθηματικό ΕΚΠΑ - Τρίτη 30/8

Φυσικό ΕΚΠΑ - Παρασκευή 2/9

ΠΑΠΕΙ - Τετάρτη 31/8, αναβολή μαθημάτων 1-2/9

Βιολογικό Πάτρας - Δευτέρα 29/8

Πολιτικοί Μηχανικοί ΑΠΘ -Τρίτη 30/8

Τοπογράφοι Μηχανικοί ΑΠΘ -Τετάρτη 31/8

Φυσικό ΑΠΘ - Τρίτη 30/8, 14.00

Γεωλογικο ΕΚΠΑ - Τετάρτη 31/8, 12.00

Βιολογικο ΕΚΠΑ - Τρίτη 30/8, 14.30

Νομική ΕΚΠΑ - Τετάρτη 31/8 + Σύγκλητος ΕΚΠΑ, Δευτέρα 29/8, 09.30

Πολιτικό ΕΚΠΑ - Τετάρτη 31/8

Ιατρική Πάτρας - Τρίτη 30/8, 12.00

Μηχανικών Η/Υ Πάτρας - Τρίτη 30/8, 14.00

Ηλεκτρολόγοι/Μηχανολόγοι ΑΠΘ - Τρίτη 30/8, + αναβολή εξεταστικής δευτέρα ως τετάρτη

Φαρμακευτική Αθήνας - Παρασκευή 2/9, 17.00

Αρχιτεκτονική ΑΠΘ - Δευτέρα 29/8, 14.00

Σύγκλητος ΔΠΘ - Τρίτη 30/8

Πληροφορική ΕΚΠΑ - Τρίτη 30/8

Χημικό ΕΚΠΑ - Τετάρτη 31/8, 12.00

Μηχανικών Επιστήμης Υλικών Ιωαννίνων - Τετάρτη 31/8 + Σύγκλητος Παν. Ιωαννίνων,30/8

Ιατρική Αθήνας - Τρίτη 30/8, 12.00

Βιοχημεία Λάρισας ΠΘ - Τρίτη 30/8

Πολιτικοί Μηχανικοί Πάτρας - Τρίτη 30/8, 13.00

Αρχιτεκτονική Βόλου - Τετάρτη 31/8

Μηχανικοί Η/Υ Βόλου - Τετάρτη 31/8

Πολιτικοί Μηχανικοί Βόλου - Πέμπτη 1/9

Ιστορίας Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Βόλου - Τρίτη 30/8

Σύγκλητος ΑΠΘ - Τετάρτη 31/8

Πολυτεχνείο ΔΠΘ (Ξάνθη) - Τετάρτη 31/8


Πάτρα - όλες οι σχολέςΤρίτη 30/9


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
οτι νάναι , καμία σχ'εση

αναφαίρομαι στο γεγονός οτι εαν τύχει ποτέ και έστω κατα λάθος βρεθώ σε κάποιο επεισόδιο , πχ σε κάποια επαναστατική συγκέντρωση "κατα του κατεστημένου" , ή βρεθώ πχ εξω απο μια σχολή που κάνουν κατάληψη , ή βρεθώ γενικά σε φάση που ξαφνικά κάνουν μπούκα οι ανάρχες και τα αναρχοκουμούνια στην σχολή μου και σε όποια σχολή έχω διασταυρωμένο το γεγονός οτι θα ξέρω οτι αυτοί που κάνουν το επεισόδιο είναι αυτοί που έχω εντύπωση , και βρεθώ μάρτυρας τόσο σε καταστροφές στις υποδομές και το υλικό της σχολής , όπως επίσης αν βρεθώ θύμα και αναφαίρομαι στο ενδεχόμενο εκει που περπατάω να με πιάσουν οι αυτοι οι αρσενικοί που είναι τόσο αντρες που κρύβουν το κεφάλι τους στο κράνος και μου ορμήξουν με γκλοπ μπουκάλια κλπ .

όλες αυτες οι περιπτώσεις θα είναι ο λόγος που θα δωσω αυτα που πρέπει εκει που πρέπει

οκ
πάντως αν απαγορεύεται να ηχογραφω κόσμο , ας πιάσουν τα αναρχοκουμούνια , τους καρκίνους του πανεπιστημίου και τα συναφή , και μετα ας με βάλουν μέσα επειδη τους ηχογράφησα
λογικό μου ακούγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αααα ε αυτό το έχω πει και εγώ, είμαι κατά σε καταλήψεις πανεπιστημίου, όποιος θέλει να επαναστατήσει να πάει στους δρόμους και πλατείες. Λόγο ηλικίας δεν με παίρνει να ανέχομαι μικρά παιδιά να κλείνουν τα πανεπιστήμια! Το έχω πει.. όχι ότι διαφωνώ για τον όποιο αγώνα τους, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι και λάθος τρόπος στο να επαναστατήσει κάποιος, βλάπτοντας τον ίδιο και τους συμφοιτητές του και τίποτα παραπάνω.

Πλέον πρέπει να βρουν διαφορετικές μεθόδους. Να οργανώνονται καλύτερα και όχι στο κλείσιμο σχολών. Οι σχολές να κλείνουν ΜΟΝΟ όταν οι καθηγητές, η ο πρύτανης αποφασίσουν να τα κλείσουν. Παίρνοντας την ευθύνη επάνω τους. Σε αυτό πάω πάσο διότι μετά θα είναι υποχρεωμένοι να μου καλύψουν τον χαμένο χρόνο και διδακτική υλη, η να ξέρω ποιον υπεύθυνο θα κάνω μήνυση σε περίπτωση που μου χε#$#η τα μαθήματα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Υπάρχει φημολογία ότι η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ αποφάσισε αναβολή της εξεταστικής ως τις 9/9 και επανεξέταση του θέματος την ίδια ημερομηνία.
Έχει κάποιος άλλος σχετική πληροφόρηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Έβγαλα καμιά 50ρια παραπάνω, κοίτα τα.. είναι φρέσκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top