Κλείνει το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών λόγω κινητοποιήσεων

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης100

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Επαναλειτουργεί το ΕΚΠΑ-Το 40-50% των υπαλλήλων στις θέσεις τους
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Έσπασε απ ότι φαίνεται η απεργία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.Tο 40-50% των διοικητικών υπαλλήλων του ΕΚΠΑ έχει προσέλθει στους χώρους εργασίας τους , δήλωσε στο esos o Γραμματέας του Συλλόγου Διοικητικών Υπαλλήλων Δ. Σακκάτος.
Ο κ. Σακκάτος είπε στο esos ότι πολλές υπηρεσίες λειτουργούν κανονικά και ότι το ΔΣ του Συλλόγου προτίθεται να συγκαλέσει έκτακτη Γενική Συνέλευση, μετά από αυτή την εξέλιξη.

δεν γνωριζω κατα ποσο ισχυει,αναμενουμε εξελιξεις




Η είδηση αυτή είναι τεκμηριωμένη ή απλώς ανυπόστατες φήμες;Εκφράζω την απορία μου, γιατί άκουσα,όπως και πολλοί άλλοι,φαντάζομαι,πως οι διοικητικοί συνεχίζουν την απεργία τους μέχρι την Τρίτη και αρκετά τμήματα τελούν υπό κατάληψη.Εξάλλου, στο ίδιο site υπάρχει και η ακόλουθη είδηση



https://www.esos.gr/article/eidisis-tritovathmia-ekpaidefsi/me_mystiki_psifoforia_apofasizoyn_ypalliloi_ekpa


Τι από τα δύο είναι αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

Αριστοτέλης100

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει σε περίπτωση απώλειας του εξαμήνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει σε περίπτωση απώλειας του εξαμήνου;

υπαρχει η εκδοχη να γινουν κανονικα τα μαθηματα και των 2 εξαμηνων χωρις εξεταστικες,με τριπλη εξεταστικη τον σεπτεμβρη ,σε περιπτωση που χαθει το εξαμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
υπαρχει η εκδοχη να γινουν κανονικα τα μαθηματα και των 2 εξαμηνων χωρις εξεταστικες,με τριπλη εξεταστικη τον σεπτεμβρη ,σε περιπτωση που χαθει το εξαμηνο

Απ' ό,τι έμαθα, στο ΤΕΙ Χαλκίδας, π.χ., πριν 2-3 χρόνια είχε γίνει κάτι ανάλογο και ξεκίνησαν τα μαθήματα τους το Δεκέμβρη, τους έβαλαν τους φοιτητές να υπογράψουν ότι έχουν διδαχτεί την ύλη και ότι γίνονταν περισσότερες ώρες από αυτές που υποδείκνυε το πρόγραμμα. Σίγουρα κάτι θα σκαρφιστούν για να μη χαθεί το «εξάμηνο» και οι εξεταστικές...

Επίσης, τι σημαίνει τριπλή εξεταστική; Θα διορθώσουν όλα τα μαθήματα μέσα σε μία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου, και θα τα ξαναδώσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Επειδή δεν παρακολουθώ πια το φόρουμ, ένα τελευταίο σχόλιο θα κάνω γιατί δεν έχει νόημα, για εμένα τουλάχιστον, να συνεχίσω τη συζήτηση εφόσον ούτε απαντήσεις πάνω σε όσα αντιπαρέθεσα δέχτηκα, παρά μόνο χαζοειρωνίες και ανακύκλωση της κουβέντας στα ίδια επιφανειακά επιχειρήματα (παρά το γεγονός ότι έχω απαντήσει και με στοιχεία). Για την ακρίβεια, ευθύς εξαρχής ήξερα ότι κανείς δεν είχε την διάθεση να αμφισβητήσει την επικρατούσα αντίληψη (αυτή που λέει κατά της απεργίας), ή να δει τα πράγματα από μια άλλη οπτική και σε μεγαλύτερο βάθος, απλά κάθεται και κλαίγεται στο φόρουμ για το κλειστό πανεπιστήμιο (καθίστε και διαβάστε αφού ούτως ή αλλως δεν το κουνάτε απ' τον καναπέ). Ο μόνος λόγος για τον οποίο μπήκα στην διαδικασία να χάνω το χρόνο μου απαντώντας όσο το δυνατόν αναλυτικότερα σε άτομα εκ των προτέρων προκατειλημμένα είναι για να ακουστεί και η άλλη άποψη και να υπάρχουν κάποια στοιχεία για όποιον βλέπει λίγο πέρα από τη μύτη του (όχι ότι έχω μεγάλες απαιτήσεις από το φόρουμ αυτό αλλά λέμε...για όποιον!).

Δεύτερον, σχετικά με όσα ακούστηκαν για το άνοιγμα του πανεπιστημίου και τους εργαζόμενους που επέστρεψαν, επειδή παίζει πολύ παραπληροφόρηση, όποιος θέλει καλύτερα να παρακολουθεί τις αναρτήσεις ενημέρωσης των ίδιων των εργαζόμενων για πιο σίγουρα. Απάντηση σε όλες τις δημοσιεύσεις για λήξη της απεργίας υπάρχουν εδώ.


2 ποστ που δεν μπορούσα να αφήσω ασχολίαστα:
Τι είδους δουλειές κάνουν; Αδήλωτες; Του ποδαριού; Φαντάζομαι είναι από εκείνους που έρχονται μετά και κλαίγονται στον καθηγητή να τους περάσει το μάθημα; ε;
Ξέρω πολλούς που εργάζονται και το κάνουν εν πλήρει συνειδήσει. Απλώς δεν θέλουν να εξαρτώνται οικονομικά από το σπίτι τους και καλά κάνουν. Τουλάχιστον δεν γκρινιάζουν μετά. Αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους. Ξέρω όμως και άλλα παιδιά, που βιώνουν αθόρυβα τα οικογενειακά δράματα της φτώχειας και της ανεργίας. Σπουδάζουν όμως, με θέληση. Με όνειρα. Προσπαθούν. Κάπου το έχασα. Για συλλαλητήριο μιλάμε ή για την ελευθερία την επιστημονική γνώση; Άλλο ο κομματικός προσανατολισμός και άλλο η δια βίου μάθηση, η σοβαρότητα στη γνώση και την επιστήμη. Δεν ξέρω κόσμο που να χρησιμοποιεί ως "άλλοθι" το κλειστό Πανεπιστήμιο λόγω κατάληψης του δημόσιου κτιρίου (άνευ δικαστικού αντιπροσώπου, ενώ ο ποινικός κώδικας λέει διαφορετικά), για να καλύψει την τεμπελοσύνη του. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κόσμος που θέλει να μένει στάσιμος ή να βαλτώνει. Η τεμπελοσύνη φαίνεται και ..στο ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Εξάλλου οι καθηγητές λένε ότι η πλειοψηφία των φοιτητών από σπόντα έγιναν φοιτητές. Έτσι τους είπαν: ότι μετά το λύκειο υπάρχει το Πανεπιστήμιο. Είναι ένα "καμουφλάζ" για την ανεργία. Τι κάνει το παιδί; Σπουδάζει. Κάνει εκδρομές. Συμμετέχει στις καταλήψεις. Ποιος πληρώνει; Ο μαλάκας ο γονιός. Δεν νομίζω ότι οι δουλειές του ποδαριού αποφέρουν ικανά κέρδη για αυτόνομη αυτοσυντήρηση σε έναν φοιτητή (αν δουλεύει), σε μια εποχή που η ανεργία έχει φτάσει το 70%. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο όπως προείπα, αυτοανακυκλώνεται μέσα στη στασιμότητα. Μένει δέσμιο των κομματικών συντεχνιών που το "συντηρούν" με φεουδαρχική νοοτροπία. Η παιδεία και η επιστήμη θέλουν θυσία και ιδέες άνευ πολιτικής του πεζοδρομίου. Θέλουν ανθρώπους που να είναι υπεύθυνοι των επιλογών τους και όχι "φοιτητοπατέρες" και λοιπούς κηφηνάριους, υπό το μανδύα του φοιτητή.

Τόσα χρόνια τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου. Καμία πρωτοποριακή ιδέα στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Λείπει το όραμα. Κάθε χρόνια μιζέρια, show κομματικής γλαφυρότητας, μια από τα ίδια και στο βάθος κήπος. Κάθε χρόνο και χειρότερα. Το καλοκαίρι θα γίνουν οι καθιερωμένες διακοπές για την νέα χρονιά με το δικό της κομματικό show. Το έχουμε μάθει πλέον το τροπάριο. Καμία "συγκίνηση". Ούτε να γελάσουμε δεν μπορούμε. Η ηλιθιότητα παγώνει το αστείο. Το Πανεπιστήμιο τι "κερδίζει";

[(DrHouse/popcorn mode)] Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΓΟΣΠΑΣΤΗΣ ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΠΤΟΝ ΑΓΩΝΑ! ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΕΕΕ [/(DrHouse/popcorn mode)]

Η φτηνή ειρωνία (καλά απ' τον nPb ούτως ή άλλως δεν περίμενα κάτι περισσότερο, απλά γελάω με πόσο ύπουλο τρόπο προσπαθεί να με συνδέσει με κόμματα και δεν είναι η 1η φορά, ούτε καν να με ρωτήσει ξεκάθαρα δεν έχει την ευθύτητα...για τόση γελοιότητα μιλάμε) , είναι κάτι σύνηθες όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα.

Απάντησα πολύ συγκεκριμένα σε όσα επιχειρήματα προβλήθηκαν και με όσα τεκμήρια είχα πρόχειρα γιατί θεωρώ απόλυτα αναγκαίο να στηριχθεί η απεργία των διοικητικών. Εδωσα και συνδέσμους όπου μεταξύ άλλων, φαίνονται και τα αποτελέσματα της ιδιωτικοποίησης της εκπαίδευσης σε άλλες χώρες (συνέντευξη από καθηγητή σε βρετανικό πανεπιστήμιο).Αμφιβάλλω ακόμη κι αν μπήκατε στον κόπο να τα διαβάσετε. Σε όσους απάντησα, όσα ερωτήματα έθεσα δεν πήρα καμιά απάντηση, απλώς την κάνατε με ελαφρά αγνοώντας με επιδεικτικά.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, έχω απαντήσει με σαφήνεια και συγκεκριμένα επάνω στο θέμα και με παραδείγματα για να στηρίξω ό,τι λέω. Οποιος θέλει, ας κάνει τον κόπο να τσεκάρει και τα λινκς που έδωσα, έχουν αρκετά στοιχεία. Οι υπόλοιποι μπορούν να μείνουν στο παιχνίδι εντυπώσεων του nPb και του Bemanou.


ΥΓ: Επειδή αναφέρθηκε: Ο Χατζής έχει τη γνώμη του και καλά κάνει και την εκφράζει.Εγώ δεν βρίσκω κάτι άξιο σχολιασμού στο κείμενο του γιατί στο μεγαλύτερο μέρος του αποτελεί επίκληση στο συναίσθημα και στην ηθική (μονομερώς βέβαια, το ζήτημα της επιβίωσης κάποιων ανθρώπων δεν θίγεται πουθενά, ούτε φαίνεται να τον απασχολεί ιδιαίτερα) και παρατηρήσεις πολιτικής ορθότητας που ταιριάζουν παντού και πάντα (ας πούμε ούτε εγώ διαφωνώ με κάποιες παρατηρήσεις του...το θέμα είναι ότι τις μεγενθύνει και στέκεται μόνο σε αυτές, οπότε βλέποντας το δέντρο χάνει το δάσος). Επίσης ο άνθρωπος στο τέλος γράφει "ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, ΑΝΗΘΙΚΟ, ΑΔΙΚΟ, ΑΥΤΑΡΧΙΚΟ, ΠΑΡΑΛΟΓΟ, ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ! Κανένα αίτημα δεν το δικαιολογεί, σε καμία περίπτωση, για καμιά αναγκαιότητα, για καμία σκοπιμότητα". Αυτή είναι μια ΑΠΟΛΥΤΗ θέση. Είναι ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ κατά της απεργίας και δεν τον ενδιαφέρει (υποθέτω για ιδεολογικούς λόγους - ειπώθηκε ήδη ότι είναι φιλελεύθερος).Αυτό. Πέραν δλδ της μονομερούς παρουσίασης των καταστάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Αριστοτέλης100

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

ManiaY

Νεοφερμένος

Η ManiaY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά από ότι φαίνεται δεν νομίζω να ανοίξουμε 2 βδομάδες πριν τα Χριστούγεννα!Επειδή όμως δεν γνωρίζω,μία κοπέλα-φίλη,μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει μάθημα μες στις γιορτές...αληθεύει αυτό ότι μπορεί να γίνει ή με κοροιδεύει?...και αν αληθεύει πόσες πιθανότητες υπάρχουν να γίνει αυτό φέτος,ειδικά με όλα όσα έχουν συμβεί μέχρι τώρα και την κατάσταση που επικρατεί και όλο και κλιμακώνεται!???Ευχαριστώ σε όποιον μου απαντήσει προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Παιδιά από ότι φαίνεται δεν νομίζω να ανοίξουμε 2 βδομάδες πριν τα Χριστούγεννα!Επειδή όμως δεν γνωρίζω,μία κοπέλα-φίλη,μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει μάθημα μες στις γιορτές...αληθεύει αυτό ότι μπορεί να γίνει ή με κοροιδεύει?...και αν αληθεύει πόσες πιθανότητες υπάρχουν να γίνει αυτό φέτος,ειδικά με όλα όσα έχουν συμβεί μέχρι τώρα και την κατάσταση που επικρατεί και όλο και κλιμακώνεται!???Ευχαριστώ σε όποιον μου απαντήσει προκαταβολικά!

Χλωμό το κόβω ... οι γιορτές είναι 2 εβδομάδες τι μάθημα να γίνει και τι να σωθεί...το εξάμηνο αυτό τουλάχιστον δεν σώζεται για το άλλο δεν ξέρουμε ακόμα...γιατί έτσι όπως το πάνε παίζεται και εκείνου η σωτηρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Παιδιά από ότι φαίνεται δεν νομίζω να ανοίξουμε 2 βδομάδες πριν τα Χριστούγεννα!Επειδή όμως δεν γνωρίζω,μία κοπέλα-φίλη,μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει μάθημα μες στις γιορτές...αληθεύει αυτό ότι μπορεί να γίνει ή με κοροιδεύει?...και αν αληθεύει πόσες πιθανότητες υπάρχουν να γίνει αυτό φέτος,ειδικά με όλα όσα έχουν συμβεί μέχρι τώρα και την κατάσταση που επικρατεί και όλο και κλιμακώνεται!???Ευχαριστώ σε όποιον μου απαντήσει προκαταβολικά!

Μια τέτοια προοπτική ειδικά σε αυτή την φάση είναι στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.
Κράτα ενημέρωση από ακριβείς πηγές και όχι τι εικάζει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης100

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ καθώς και η ΟΛΜΕ στήριξαν τον πρύτανη και ψήφισαν υπέρ της μη παραπομπής του στο πειθαρχικό για παράβαση καθήκοντος.Αντίθετα χαρακτήρισαν το υπουργείο αυταρχικό και επέρριψαν για ακόμη μία φορά τις ευθύνες στον υπουργό Παιδείας.Η κατάσταση είναι πλέον οικτρή, καθώς , δυστυχώς, παίζονται πολιτικά παιχνίδια σε ένα χώρο που κανονικά θα επρεπε να μεταδίδονται γνώσεις και ήθος και όχι να γίνεται πολιτική προπαγάνδα με έναν τέτοιο άθλιο τρόπο.Θλίβομαι, γιατί αντιλαμβάνομαι πως ίσως να μην είναι το μόνο εξάμηνο που χάνεται,πράγμα που σε κάθε περίπτωση το απεύχομαι,όπως άλλωστε, φαντάζομαι, και οι περισσότεροι φοιτητές.Τέλος, ευθύνες υπάρχουν σε όλες τις πλευρές για τη σημερινή κατάσταση του ιδρύματος, τις οποίες οι ιθύνοντες αρνούνται πεισματικά να αναλάβουν.

https://www.alfavita.gr/arthron/προεδρείο-συνόδου-πρυτάνεων-άμεση-ανάκληση-της-πειθαρχικής-δίωξης-πελεγρίνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αριστοτέλης100

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Οι διοικητικοί υπάλληλοι του ΕΚΠΑ συνεχίζουν την απεργία μέχρι τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Έληξε η απεργία στο ΕΜΠ-Συνεχίζεται στο ΕΚΠΑ
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Σε κανονική λειτουργία επανέρχεται τη Δευτέρα, μετά από 13 εβδομάδες απεργία το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.
Οι διοικητικού υπάλληλοι του ΕΜΠ στη σημερινή Γενική Συνέλευση αποφάσισαν τη λήξη της απεργίας.
Στο μεταξύ η Πρυτανεία και οι Κοσμήτορες των Σχολών του Ιδρύματος ομοφώνως με μία αποχή, δηλώνουν ότι επεξεργάζονται πρόταση Οργανισμού, την οποία η Σύγκλητος του Ε.Μ.Π. θα διαμορφώσει το ταχύτερο δυνατόν, ώστε να διασφαλίζει θεσμικά το Διοικητικό Προσωπικό, τα μέλη ΕΔΙΠ και ΕΤΕΠ του Ιδρύματος, καθώς και τη δυνατότητα του Ιδρύματος να λειτουργήσει με τη φυσιογνωμία που κατέκτησε όλα αυτά τα χρόνια.
Στο ΕΚΠΑ
Στο Πανεπιστήμιο Αθηνών οι διοικητικοί υπάλληλοι αποφάσισαν τη συνέχιση των κινητοποιήσεων με δύο 24ωρες.


Επομενως ,το μονο κλειστο πανεπιστημιο πλεον ειναι το ΕΚΠΑ .
Στο ΕΜΠ δεν εληξε ακριβως η απεργια, απλα εγινε αναστολη της. Τα μαθηματα θα γινονται κανονικα ,και καθε πεμπτη οι υπαλληλοι θα συνεδριαζουν για τις εξελιξεις πανω στο θεμα(θα εχουν επαφες με τον υπουργο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikicr7

Νεοφερμένος

Η aggelikicr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ,ΕΛΕΟΣ,ΕΛΕΟΣ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
α ρε κωλόφαρδοι κει στο ΕΜΠ, εσείς το σώσατε το εξάμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Πώς θα σώσουν το εξάμηνο!;;; Kομματάκι δύσκολο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikicr7

Νεοφερμένος

Η aggelikicr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έτσι όπως κυλούν τα πράγματα και με βάση τη χρονική στιγμή που έχουμε φτάσει δεν θέλω να σωθει το εξάμηνο γιατι αυτό αυτόματα θα σημαίνει υποβάθμιση της ακαδημαικής διαδικασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top