Κλείνει το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών λόγω κινητοποιήσεων

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Προτιμω να χαθει το εξαμηνο παρα να κανουμε ολοι μας μαθηματα υποβαθμισμενα και χωρις ποιοτητα μονο και μονο να βγαλουμε την υλη!!Και κατα ποσο θα τα μαθουμε και θα τα εμπεδωσουμε κανεις δεν θα νοιαστει!Θελουμε μαθηματα με ποιοτητα,με σωστη οργανωση και οχι 15ωρες αναπληρωσεις ωστε να σωθουν τα πραγματα οπως οπως.!!Ελπιζω ο,τι γινει απο δω και περα να γινει για καλο μας καθως αν συνεχισουν ετσι τα πραγματα τοσο πιο πολυ θα υποβαθμιζεται το ΕΚΠΑ σε ελληνικες και παγκοσμιες λιστες πανεπιστημιων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Σε περίπτωση που χάνουμε το εξάμηνο, τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Να ξεκινήσουν τα μαθήματα την Τρίτη αποφάσισε η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Την έναρξη των μαθημάτων από την Τρίτη 19 Νοεμβρίου, αποφάσισε σήμερα η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Αθηνών και απηύθυνε έκκληση στο Διοικητικό Προσωπικό να εξασφαλίσει την απρόσκοπτη πρόσβαση διδασκόντων και διδασκομένων στις αίθουσες διδασκαλίας.
Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ
Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στη σημερινή έκτακτη συνεδρία της 12ης Νοεμβρίου 2013, εκτιμώντας την εκρηκτική κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στους κόλπους του Πανεπιστημίου εξαιτίας του αυθαίρετου μέτρου της διαθεσιμότητας και της συνεχιζόμενης αδιαλλαξίας του Υπουργείου Παιδείας και αναλογιζόμενη παράλληλα την αγωνία χιλιάδων οικογενειών και των φοιτητών τους οι οποίοι μένουν αποκλεισμένοι από τα μαθήματά τους, καθώς και την αποστολή του Πανεπιστημίου ως ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος, αποφάσισε την έναρξη των μαθημάτων από Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013.
Προς τούτο καλεί το Διοικητικό Προσωπικό κατά τη Γενική του Συνέλευση, τη Δευτέρα 18-11-2013, να εξασφαλίσει την απρόσκοπτη πρόσβαση διδασκόντων και διδασκομένων στις αίθουσες διδασκαλίας.
Aπό τη Γραµµατεία Συγκλήτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μακάρι να ψηφιστεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Μακάρι να ψηφιστεί

Έχω ένα καλό προαίσθημα!!Θα ψηφιστεί μάλλον...ε δεν μπορεί ολόκληρη σύγκλητος τους το λέει...άντε για εμάς δε τους νοιάζει..αλλά και για τη σύγκλητο δε νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι και να ψηφιστεί, η πιθανότητα να ξεκινήσουν καταλήψεις είναι δυστυχώς πολύ μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κατάληψη; Προσωπικά, το βρίσκω πολύ δύσκολο - η αγανάκτηση φοιτητών και (κάποιων) μελών ΔΕΠ να ανοίξει το πανεπιστήμιο είναι μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Κατάληψη; Προσωπικά, το βρίσκω πολύ δύσκολο - η αγανάκτηση φοιτητών και (κάποιων) μελών ΔΕΠ να ανοίξει το πανεπιστήμιο είναι μεγάλη.
Μακάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenakiskoo

Νεοφερμένος

Η elenakiskoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μακάρι να ψηφιστεί να ανοίξει επιτέλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikicr7

Νεοφερμένος

Η aggelikicr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μέχρι να πατήσω το πόδι μου στο αμφιθέατρο δεν πιστεύω τίποτα γιατί και την προηγούμενη εβδομάδα τα ίδια έλεγαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Μέχρι να πατήσω το πόδι μου στο αμφιθέατρο δεν πιστεύω τίποτα γιατί και την προηγούμενη εβδομάδα τα ίδια έλεγαν

βασικα οχι,σημερα πρωτη φορα εβγαλε επισημη ανακοινωση η συγκλιτος για το θεμα. την προηγουμενη βδομαδα απλα κριθηκε παρανομη η απεργια των υπαλληλων και κλασικα τα καναλια μεγαλοποιησαν το θεμα και λεγανε τις πιπες τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Κοιταγα κατι post πριν κανα μηνα για πιθανο χασιμο του εξαμηνου
και πολλοι ελεγαν αποψεις του τυπου

Ναι γιατι ως γνωστόν αν τελειώσεις στα 6,30 αντί στα 6 παίζει σπουδαίο ρόλο

Εχουν ακομα την ιδια ορεξη να το πουν τωρα που μενει 1,5 μηνας για Ιανουαριο?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εχουν ακομα την ιδια ορεξη να το πουν τωρα που μενει 1,5 μηνας για Ιανουαριο?...

Εγώ έχω την όρεξη να σπουδάζω σε ένα πανεπιστήμιο που δε θα υπολειτουργεί. Πώς σου φαίνεται σαν ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Εγώ έχω την όρεξη να σπουδάζω σε ένα πανεπιστήμιο που δε θα υπολειτουργεί. Πώς σου φαίνεται σαν ιδέα;

Wait in line τότε δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ αυτό πάντα κάτι θα λείπει!Μην ακούς ότι σου λένε στα κανάλια!Έχουν την τάση να μεγαλοποιούν τραγικές καταστάσεις!Και πριν υπολειτουργούσε...τώρα τι?Ποιά η διαφορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στατιστικά όσο περνάνε τα χρόνια η κατάσταση γίνεται χειρότερη. Κάθε πέρυσι και καλύτερα (και όχι μόνο στην ανώτατη εκπαίδευση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Εγώ έχω την όρεξη να σπουδάζω σε ένα πανεπιστήμιο που δε θα υπολειτουργεί. Πώς σου φαίνεται σαν ιδέα;

Και εγω ειχα ορεξη για παστιτσιο το μεσημερι αλλα ειχα αρακα. Δεν αρχισα να φιλοσοφω ομως και πηγα να βρω μια μεση λυση.. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν ακούω ό,τι μου λένε τα κανάλια. Τα βλέπω ο ίδιος. Βλέπω ότι εδώ και 2 χρόνια στη λογική σχεδίαση μας έχουν κόψει τον εργαστηριακό οδηγό και είμαστε υποχρεωμένοι να τον αγοράσουμε ή να κάνουμε πατέντα. Βλέπω ότι από πέρσι σταμάτησαν τα εργαστήρια στην ηλεκτρονική λόγω έλλειψης προσωπικού. Βλέπω ότι παρακαλανε μη χαλάσει κανένα μηχάνημα στη σχολή γιατί δεν υπάρχει μία. Και βλέπω ότι κατά μια μεγάλη πιθανότητα την επόμενη φορά που θα πατήσω στη σχολή μου θα δουλεύει το μισό προσωπικό. Πού ακριβώς βλέπετε εσείς τις μέσες λύσεις εδώ δεν ξέρω. Εγώ αυτό το λέω τη χαριστική βολή στο δημόσιο πανεπιστήμιο, μαζί με τις διαθεσιμότητες των ΔΕΠ που είναι ήδη στην ατζέντα.

Το να θες ένα ίδρυμα που να επιτελεί το ρόλο για τον οποίο ιδρύθηκε δεν είναι κανένα ρομαντικό όνειρο. Και το να υποστηρίζεις κάθε τι που θα κινείται προς αυτήν την κατεύθυνση είναι κάτι παραπάνω από λογικό.

edit: Ξεχνάτε γρήγορα μερικοί. Πότε ήταν η τελευταία φορά που είχαμε μαζικά κλεισίματα σχολών γιατί υποχρηματοδοτούνταν τόσο που δεν είχαν να πληρώσουν τη ΔΕΗ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν ακούω ό,τι μου λένε τα κανάλια. Τα βλέπω ο ίδιος. Βλέπω ότι εδώ και 2 χρόνια στη λογική σχεδίαση μας έχουν κόψει τον εργαστηριακό οδηγό και είμαστε υποχρεωμένοι να τον αγοράσουμε ή να κάνουμε πατέντα. Βλέπω ότι από πέρσι σταμάτησαν τα εργαστήρια στην ηλεκτρονική λόγω έλλειψης προσωπικού. Βλέπω ότι παρακαλανε μη χαλάσει κανένα μηχάνημα στη σχολή γιατί δεν υπάρχει μία. Και βλέπω ότι κατά μια μεγάλη πιθανότητα την επόμενη φορά που θα πατήσω στη σχολή μου θα δουλεύει το μισό προσωπικό. Πού ακριβώς βλέπετε εσείς τις μέσες λύσεις εδώ δεν ξέρω. Εγώ αυτό το λέω τη χαριστική βολή στο δημόσιο πανεπιστήμιο, μαζί με τις διαθεσιμότητες των ΔΕΠ που είναι ήδη στην ατζέντα.

Το να θες ένα ίδρυμα που να επιτελεί το ρόλο για τον οποίο ιδρύθηκε δεν είναι κανένα ρομαντικό όνειρο. Και το να υποστηρίζεις κάθε τι που θα κινείται προς αυτήν την κατεύθυνση είναι κάτι παραπάνω από λογικό.

edit: Ξεχνάτε γρήγορα μερικοί. Πότε ήταν η τελευταία φορά που είχαμε μαζικά κλεισίματα σχολών γιατί υποχρηματοδοτούνταν τόσο που δεν είχαν να πληρώσουν τη ΔΕΗ;

Δε θα σου κρύψω πως όταν ξεκίνησε όλο αυτό είχα την ίδια άποψη με σενα!Πίστευα πως επιτέλους κάτι θα γίνει θα δουν και μια άσπρη μέρα τα πανεπιστήμια!Καθώς όμως έβλεπα και τις μέρες να περνούν και να μην γίνεται τίποτα σκέφτηκα πως ίσως όλα αυτά να μην είναι δυνατόν να συμβούν...ας μη γελιόμαστε τα πανεπιστήμια είχαν πάρει τη κάτω βόλτα και ειδικά τώρα μέσα στη κρίση δεν υπήρχε περίπτωση να καλυτερέψει η κατάσταση παρά μόνο να γίνει ακόμα χειρότερη!
Είναι σαν να λέμε σε έναν ηλικιωμένο με προβλήματα καρδιάς να τρέξει σε αγώνα αντοχής!Αδύνατον!Μη ζητάμε πολλά...Αν νοιαζόταν έστω και λίγο κάποιος από όλους τους αρμόδιους θα είχε φτιάξει τα πράγματα πολύ πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο...τώρα πια είναι αργά...
Άλλωστε αυτοί που μπορούν να κάνουν κάτι για το πανεπιστήμιο είναι μόνο αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται πραγματικά όμως.... και ξέρεις τι εννοώ...κάποιος που δέχεται να απεργεί με μισθό και μάλιστα δε σταματά κιόλας για μένα δεν ενδιαφέρεται...( και ας του τα ''κρατήσουν'' αργότερα τα μισθά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης100

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ο πρύτανης του ΕΚΠΑ εμφανίστηκε χθες στην τηλεόραση για να μιλήσει σχετικά με τις εξελίξεις στο θέμα του πανεπιστημίου.Σε σχετική ερώτηση για το αν θα χαθεί το εξάμηνο απάντησε πως αν το πανεπιστήμιο ανοίξει την επόμενη εβδομάδα ,το εξάμηνο δεν θα χαθεί.Ακόμη, κατηγόρησε το υπουργείο για την άθλια παρούσα κατάσταση του ιδρύματος λέγοντας πως είναι υπεύθυνο για ό,τι συμβαίνει.Προσωπικά δε μου δημιούργησε και τις καλύτερες εντυπώσεις.Το συμπέρασμα που βγαίνει απ όλα αυτά είναι πως το υπουργείο και το πανεπιστήμιο επιρρίπτουν ευθύνες το ένα στο άλλο χωρίς να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες για τη λύση του προβλήματος.Τέλος ορατός είναι και ο κίνδυνος των καταλήψεων, καθώς ορισμένοι φοιτητές στηρίζουν τους διοικητικούς.Νομίζω ότι η κατάσταση είναι εξοργιστική και ότι αν δε βρεθεί γρήγορα μια λύση τα πράγματα πρόκειται να χειροτερέψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Για εμένα, πάντως, καλύτερα να χαθεί το εξάμηνο έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα. Ακόμη και να ξεκινήσουμε την επόμενη εβδομάδα, δεν πρόκειται τα μαθήματα να γίνουν με λογική ροή. Σίγουρα οι καθηγητές θα βιάζονται, κι επίσης πιστεύω ότι θα εφεύρουν τρόπο τις 13 εβδομάδες να τις κάνουν 11 για παράδειγμα, είτε αυξάνοντας ώρες διδασκαλίας, είτε κάπως αλλιώς. Επιπλέον, όλη αυτή η κατάσταση νομίζω ότι θα πάει πίσω οικονομικά και αρκετούς φοιτητές, συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντος, οι οποίοι τα καλοκαίρια δεν κάνουν διακοπές στην Ίο, αλλά κάνουν μεροκάματα, για να έχουν κάποια χρήματα για τις σπουδές και τα έξοδα του χειμώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top