Κινητά τηλέφωνα στην τάξη

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
αντε μωρε οι μαγκες του σχολειου..βλεπω συνεχεια παιδια με ακουστικα να ακουν μουσικη και να κουνιουνται...δλδ ελεος..λιγος σεβασμος στο σχολειο δν βλαπτει...κουκουλα ακουστικα και μαγκια ετσι ειναι οι περισσοτεροι..λενε επειδη βαριουνται το κανουν..δλδ ελεος...τα κινητα απαγορευονται στην ωρα του μαθηματος..στο διαλειμμα ας επιτρεπονται..αλλα τι να κανεις..μοδα καταντησε και αυτο

Γιατί να απαγορεύονται; Ποιος ο λόγος; Δικαίωμά μου είναι μην ακούω τον καθηγητή και να ακούω ό,τι θέλω ξέρω γω ή να κάνω ό,τι θέλω. Άμα δεν ενοχλώ κανέναν και τσόντα ας δω στο κινητό, η κομπλεξική η καθηγήτρια που δεν μπορεί να διανοηθεί ότι υπάρχει άτομο στο γιουνιβερσ που δεν καταδέχεται τις δικές τις απόψεις και δε θέλει να της ακούσει ας πάει να γαμηθεί, απλά.

Όσο για τον Crowley, το ξαναλέω, αυτό το παιδί το πάω. Πολύ. Υπερβολικά όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
μ'αρεσει που λενε οι καθηγητες : παιδια αν δεν θελετε να προσεχεται οκ απλα μη κανετε φασαρια...και οταν πιασουν εναν μαθητη με κινητο κανουν σαν τρελοι να στο παρουν κτλ..ε για να ασχολειται καποιος με το κινητο παει να πει οτι δεν θελει να προσεξει και απο τη στιγμη που δεν ενοχλει τι τους πειραζει;;; -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
εχω κινητο σχολειο και στελνω μηνυματα με την κοπέλα μου που είναι σε άλλο σχολείο...
επίσης η απο πισω μου στελνει μηνυματα στο σχολειο με τον πατέρα της που οι γονεις της ειναι χωρισμενοι και ο πατερας της ειναι σε άλλη πόλη και στρατιωτικός...και οταν δεν στελνει μηνυματα θα διαβαζει το λογοτεχνικο της βιβλίο που φέρνει απο το σπιτι...(δεν κολλαει απλως ηθελα να το πω :P)
πείτε μου τώρα...εγω πρέπει να νοιωθω τυψεις που στελνω ή η κοπελα απο πισω πρεπει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosMak

Νεοφερμένος

Ο PanosMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ΧαΧαΧα πάντως είστε ωραίοι ο ένας θα του έπαιρνα το κινητό ο άλλος θα φώναζα τους γονείς ο άλλος θα τον πήγαινα στον διευθυντή.. Και ρωτώ εγώ,εμείς ρεμάλια δεν παίζαμε με το κινητό μέσα στην τάξη? τα ξεχάσατε τα δικά Σας?

Όπως λέει και ο doctor Crowley στα θρησκευτικά τις Γ λυκείου επιβάλλεται αυστηρός ακουστικά αλλιώς δεν επιβιώνεις...Δοκιμασμένο και πετυχημένο...:whistle:

Αν και πως το κατάφερα αυτό να είμαι σε ένα τμήμα που όλοι να προσέχουν στα θρησκευτικά και να είμαι ο μονος άθεος εκεί μέσα δεν το περίμενα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Γκουχ.
Ας το έχουν στο αθόρυβο κι όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Στο λυκειο μας ειναι αρκετα ηπιοι οι καθηγητες, με εξαιρεσεις παντα. Παντως αν απο το γυμνασιο δεν εκαναν σαν τρελοι με τα κινητα μπορει τα παιδια να μην τα επαιρναν. Συχνα οταν σου λενε να μην κανεις κατι το κανεις πολυ απλα γιατι ετσι. Αλλα βρες σεις, να μιλας στον αλλο που ειναι δυο θρανια πιο κει; το βρισκω ηλιθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η με αριθμό Πρωτ.132328/Γ2/07-12-2006/ΥΠΕΠΘ απόφαση της τότε Υπουργού Παιδείας Μαριέτας Γιαννάκου ορίζει ρητά ότι

1. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου.
Στην εξαιρετική περίπτωση που ο μαθητής έχει στην κατοχή του κινητό τηλέφωνο υποχρεούται, καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής του εντός του σχολικού χώρου, να το έχει εκτός λειτουργίας και μέσα στην τσάντα του.
Ο μαθητής τιμωρείται με τις προβλεπόμενες κατά το Π.Δ.104/1979 (ΦΕΚ 23 Α) σχολικές ποινές (αποβολή)


Η συγκεκριμένη απόφαση είχε ξανασταλεί στα σχολεία το 2012 γιατί πολλά παιδιά φωτογράφιζαν και ηχογραφούσαν καθηγητές τους και στη συνέχεια ανέβαζαν τις φωτο στα fb τους.Παρόμοιο περιστατικό έγινε το 2011 στο γυμνάσιο μου και πήρε άσχημη τροπή με την μαθήτρια να τιμωρείται αυστηρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αν δεν υπήρχε αυτό το "κυνηγητό" με τα κινητά, πιστεύω ότι δε θα υπήρχε πρόβλημα με τη χρήση τους στο σχολείο. Γιατί όσο λένε οι καθηγητές όχι, τόσο οι μαθητές θα τα έχουν μαζί τους για φιγούρα ή μαγκιά. Οι φωτογραφίες είναι θέμα παιδείας- ενημέρωσης και ίσως καποιες φορές να φταίνε και οι καθηγητές που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ιδιότητά τους και την υπεροχή τους μπροστά στους μαθητές. Πώς γίνεται δηλαδή σε άλλες χώρες το σχολείο να είναι απόλυτα συμβιβασμένο με τα κινητά ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Προσωπικα αυτο τον νομο που απαγορευει την κατοχη κινητου τον θεωρω εντελως λαθος. Εαν καποιος, δηλαδη, μετα το σχολειο εχει φροντιστηρια, τοτε τι, ειναι εξω στους δρομους χωρις κινητο. Μα καλα πριν θεσπισουν καποιο νομο σκεφτονται και λιγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Προσωπικα αυτο τον νομο που απαγορευει την κατοχη κινητου τον θεωρω εντελως λαθος. Εαν καποιος, δηλαδη, μετα το σχολειο εχει φροντιστηρια, τοτε τι, ειναι εξω στους δρομους χωρις κινητο. Μα καλα πριν θεσπισουν καποιο νομο σκεφτονται και λιγο;

Επιτρέπεται ΚΛΕΙΣΤΟ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Βασικο οντως, επιτρεπεται κλειστο. Τωρα μπηκα και κοιταξα την νομοθεσια. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι μας ειχαν πει στο σχολειο οτι απαγορευονται γενικα. Τλσπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βασικο οντως, επιτρεπεται κλειστο. Τωρα μπηκα και κοιταξα την νομοθεσια. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι μας ειχαν πει στο σχολειο οτι απαγορευονται γενικα. Τλσπ.
Και κλειστό να το έχει κάποιος έτσι και αλλιώς δεν θα το χρησιμοποιήσει δηλαδή κανείς δεν θα το δει. Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί τους πειράζουν αν δεν θέλει κάποιος να προσέξει κάτι θα βρει να ασχοληθεί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Βασικά πάντα οι καθηγητές έλεγαν οτι δεν επιτρέπονταν στο σχολείο.Αν και όλοι έφερναν ακόμη και στο γυμνάσιο, λές και έπρεπε να ενημερωθούν για τις μετοχές στο χρηματιστήριο άτομα 14 χρόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βασικά πάντα οι καθηγητές έλεγαν οτι δεν επιτρέπονταν στο σχολείο.Αν και όλοι έφερναν ακόμη και στο γυμνάσιο, λές και έπρεπε να ενημερωθούν για τις μετοχές στο χρηματιστήριο άτομα 14 χρόνων.
Στέλνουν μηνύματα, ακούνε μουσική, χαζεύουν το fb κτλ. Μην υπερβάλεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην τάξη δεν έχω χρησιμοποιήσει κινητό τηλέφωνο, μόνο μια φορά σε ένα κενό (που ήμασταν έξω) και στις εξετάσεις που περίμενα κάποιους φίλους μου καθόμουνα κι έπαιζα ένα παιχνίδι. Αυτά :) .

Ε, σε καμιά δεκαετία ο νόμος θα αλλάξει, δε νομίζω να κρατήσει για πολύ ακόμα. Αλλά και να παραμείνει ίδιος, θα συνεχιστεί η χρήση του κινητού στην τάξη, όσο ακόμα υπάρχει η βαρεμάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν είναι νομοθεσία αλλά εγκύκλιος δεν πέρασε απο το κοινοβούλιο και δεν ψηφίστηκε απο βουλευτές είναι απόφαση που πάρθηκε απο τους υπουργούς έβαλε μια υπογραφή και την έστειλε στις δευτεροβάθμιες διευθύνσεις.Ορθώς υπάρχει αυτή η εγκύκλιος διότι δεν είναι δυνατόν να παραδίδεται μάθημα και οι μισοί μαθητές να κρύβουν τα κινητά στις τσέπες του τζιν και τα ακουστικά μέσα απο τη μπλούζα και ακούνε μουσική ή να στέλνουν μηνύματα ενω έχουν το κινητό κρυμμένο μεσα στις κασετίνες.Το περιστατικό με την μαθήτρια στο γυμνάσιο μου παραλίγο να φτάσει μέχρι και τα δικαστήρια ανηλίκων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν είναι νομοθεσία αλλά εγκύκλιος δεν πέρασε απο το κοινοβούλιο και δεν ψηφίστηκε απο βουλευτές είναι απόφαση που πάρθηκε απο τους υπουργούς έβαλε μια υπογραφή και την έστειλε στις δευτεροβάθμιες διευθύνσεις.Ορθώς υπάρχει αυτή η εγκύκλιος διότι δεν είναι δυνατόν να παραδίδεται μάθημα και οι μισοί μαθητές να κρύβουν τα κινητά στις τσέπες του τζιν και τα ακουστικά μέσα απο τη μπλούζα και ακούνε μουσική ή να στέλνουν μηνύματα ενω έχουν το κινητό κρυμμένο μεσα στις κασετίνες.Το περιστατικό με την μαθήτρια στο γυμνάσιο μου παραλίγο να φτάσει μέχρι και τα δικαστήρια ανηλίκων
Μα δεν έχει να κάνει. Και με τα κινητά να μην ασχολούντε αν βαριούντε το μάθημα θα ζωγραφίζουν στα βιβλία, θα μιλάνε μεταξύ τους, θα κοιτάνε τον τοίχο και η λίστα δεν έχει τελιωμό. Μη νομίζεις ότι αν δεν κουβαλάνε κινητά μαζί τους οι μαθητές θα τους πιάσει η φιλομάθεια διά μαγείας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δεν είναι νομοθεσία αλλά εγκύκλιος δεν πέρασε απο το κοινοβούλιο και δεν ψηφίστηκε απο βουλευτές είναι απόφαση που πάρθηκε απο τους υπουργούς έβαλε μια υπογραφή και την έστειλε στις δευτεροβάθμιες διευθύνσεις.Ορθώς υπάρχει αυτή η εγκύκλιος διότι δεν είναι δυνατόν να παραδίδεται μάθημα και οι μισοί μαθητές να κρύβουν τα κινητά στις τσέπες του τζιν και τα ακουστικά μέσα απο τη μπλούζα και ακούνε μουσική ή να στέλνουν μηνύματα ενω έχουν το κινητό κρυμμένο μεσα στις κασετίνες.Το περιστατικό με την μαθήτρια στο γυμνάσιο μου παραλίγο να φτάσει μέχρι και τα δικαστήρια ανηλίκων

Όμως, δεν μπορεί να παραβλέπεται το γεγονός ότι υπάρχουν και μαθητές οι οποίοι έχουν πραγματικά ανάγκη το κινητό λόγω των φροντιστηριακών μαθημάτων, που είθισται να έχουν μετά το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Όμως, δεν μπορεί να παραβλέπεται το γεγονός ότι υπάρχουν και μαθητές οι οποίοι έχουν πραγματικά ανάγκη το κινητό λόγω των φροντιστηριακών μαθημάτων, που είθισται να έχουν μετά το σχολείο.

Μπορεί να το έχει κλειστό μέσα στη τσέπη του και να το ανοίξει μετά το τέλος του σχολείου.Θα πρέπει να ξέρεις οτι η εγκύκλιος απαγορεύει ρητά το να υπάρχουν ανοιχτά κινητά στο μάθημα μέσα και στις πανελλήνιες εξετάσεις τα κινητά να μην υπάρχουν ούτε κλειστά ακόμα πάνω στο μαθητή αλλιώς μηδενίζεται το γραπτό (απόφαση υπ΄ αριθμ. 1461 και 1462/2015 του Γ' τμήματος του ΣτΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καταρχας το 90% των μαθητων το εχει ανοιχτο το κινητο μεσα στην ταξη . Δεν ειναι παραλογο και ουτε μας αποσπα την προσοχη. Μπορει να θελουμε να στειλουμε ενα μηνυμα,να δουμε την ωρα κ.α ! Απαγορευεται και να μας ψαξουν ομως οι καθηγητες . Στις εξετασεις καμια φορα το αφηνω στην τσεπη η στην εδρα αναλογα τα κεφια. Δεν τους νοιαζει τους καθηγητες πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top