Κιθάρα: Μαθήματα χωρίς δάσκαλο

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
αν θες με το αυτι,πρεπει να εχεις εμπειρια.κοιτα,αν δεν εχεις εμπειρια βλεπε την ταλαντωση που κανει η χορδη οταν την κουνας.εαν κουνιεται πολυ ωρα,σφιξ'την.αν ειναι πολυ σκληρη,χαλαρωσε την.γενικα βρες μια ισορροπια.


Αν καταφερει να κουρδιζει ετσι πρεπει να εχει οραση 10000φορες καλυτερη απ' το κανονικο :P


Γνωμη μου, παρε ενα κουρδιστηρι και μαθε να κουρδιζεις με αυτο..

Το να μαθεις να κουρδιζεις δεν αποτελει σε καμια περιπτωση προτεραιοτητα, σχεδον ολοι (ακομα και ατομα που ξερουν πολυ καλη κιθαρα, αν εξαιρεσεις ξερω γω κατα τη διαρκεια κανενος live) με κουρδιστηρι κουρδιζουν.. κουρδιζεις με περισσοτερη ακριβεια απ' οτι με το αυτι.. ποσο μαλλον στην περιπτωση σου, που ακομα δεν ξερεις να χτυπας καλα καλα με την πενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

audirs6

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλημερα!!!Θελω πολυ να μαθω μονος μου ηλεκτρικη κιθαρα!!!!Θα μπορουσατε να μου πειτε με τι θα πρεπει να προμηθευτω και τι να προσεξω???Για το μονο που δεν πρεπει να ανησυχειται ειναι για το κεφι!!!Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!:no1::jumpy::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Το guitar pro θα σε βοηθησει να μαθεις καποια τραγουδια.Κατεβασε απο καποιο φορουμ αμα εχουν βιβλια ειτε στα αγγλικα ειτε στα ελληνικα η προσπαθησε να ρθεις σε επαφη με καποιον δασκαλο κιθαραας η με καποιο ωδειο για να σου δωσουν βιβλια.Στην τελικη μπορεις να κατεβεις κεντρο και να αγορασεις η απο βιβλιοωλειο η απο καταστηματα κιθαρας οπως Νακας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IQfreak

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
εγω θελω να μαθω ηλεκτρικη ξερετε κανενα δωρεαν site για μαθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ποια βιβλία προτείνετε για να βοηθήσουν στο εγχείρημα "κιθάρα χωρίς δάσκαλο"; Είχα βρει αυτό αλλά δεν ξέρω αν τελικά αξίζει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
χρησιμοποίησε με μυστικότητα το link που θα σου δώσω εδώ πρόσεξε μην το δει κανένας άλλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εδώ και κάτι χρόνια κοιτούσα με θαυμασμό όσους έπαιζαν κιθάρα και το είχα "καημό'' που δεν ήξερα κ εγώ...
Τώρα, θέλω πάρα πολύ να μάθω, αλλά είμαι εντελώς άσχετη επί του θέματος!!!
Λέω να αγοράσω ακουστική κιθάρα από τις πολύ φθηνές(των 80) και για οικονομικούς λόγους θέλω να μάθω μόνη μου.
Τι μου προτείνετε να κάνω? Έχετε υπόψιν σας κάτι που να τα εξηγεί αναλυτικά για εντελώς αρχάριους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
αγορασε μια φθηνη,ακουστικη κιθαρα οπως ειπες και στο ιντερνετ και το youtube υπαρχουν χρησιμα βιντεακια με οδηγιες για να μαθεις βασικα πραγματα γ το πως να παιζεις κιθαρα!αν ασχοληθεις και αφιερωσεις χρονο θα δεις π θα μαθεις!!!θα ψαξω να βρω τιποτα στ νετ κ θα σ στειλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συνιθος τα site αυτα εχουν μια χαοτικη οργανωση. Για αρχη οταν παρετε μια κιθαρα αρχιστε παιζοντας απο την πιο μπασα χορδη (μι, η πρωτη οπως κοιτας την κιθαρα απο πανω) ενα-ενα δαχτυλο στο αντιστοιχο ταστο. Ξεκινας δλδ με τον δεικτη στο πρωτο ταστο, μετα βαζεις τον μεσο στον δευτερο, τον παραμεσο στο 3ο και το μικρο στο 4ο. Μετα στην απο κατω χορδη κλπ μεχρι την τελευτεα, μετα ξανα απο την αρχη, βαζοντας ομως τον δεικτη στο δευτερο ταστο. Μην το παραζωρισετε τον πρωτο καιρο, μολις νιωσετε οτι σας ποναει εστω και λιγο το χερι σας το αφηνεται και κανετε διαλημα.

Κατι πολυ βασικο ομως που ειναι δυσκολο να το μαθεις μονος η απο το internet ειναι να τοποθετεις σωστα τα χερια, ν απιανεις σωστα την πενα κλπ. Ο καθενας βεβαια παιζει οπως τον βολευει, αλλα αμα μαθεις την σωστη, μετα ασυναισθητα θα εχεις καλητερη τοποθετιση, πραγμα που βολευει και για συγκεκριμενες τεχνικες αλλα κυριος για να μην υπαρχει τραυματισμος, ο οποιος θα ερθει αργα η γρηγορα αν δεν παιζεις σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Βρήκα ένα καλό λογαριασμό σε youtube για εκμάθηση ακόρντων όποιος θέλει ας πει να του το στείλω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Κι εγώ ξεκίνησα να μάθω αλλά δυστυχώς τα παράτησα. Τώρα πλέον νομίζω ότι είναι πολύ αργά για να ξαναξεκινήσω, θα έχω πολλές υποχρεώσεις με το σχολείο. Αλλά ψιλο γρατζουνάω λίγο, πιστεύω αμα θέλει κάποιος μπορεί να μάθει κάπως, όχι τέλεια βέβαια γιατί θέλει και στοιχεία τεχνικής. Αχ η κιθάρα είναι η αδυναμία μου.!:D

Βασικά αγόρι+κιθάρα=:inlove::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Βρήκα ένα καλό λογαριασμό σε youtube για εκμάθηση ακόρντων όποιος θέλει ας πει να του το στείλω....

Μήπως μπορείς να μου το στείλεις? Σε ποια γλώσσα είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι(και μην γελασατε αν ειναι τελειως ηλιθιο..) εχω παρει μια ακουστικη κιθαρα εδω κ κανα χρονο,αλλα δεν εχω καταφερει να παιξω της προκοπης.. με πονανε υπερβολικα πολυ τα δαχτυλα μου και δεν εχουν ανοιξει καθολου,και δεν μπορω ουτε βασικα ακορντα να παιξω.. ενας φιλος μου που ξερει,μου ειπε οτι εχω πολυ μικρα δαχτυλακια και πρεπει να παρω μια κιθαρα μεγεθους 3/4 (δηλαδη ηλικιας 9-12 ετων) . πραγματι,το βλεπω και γω οτι εχω μικρα δαχτυλα,αλλα ισχυει αυτο ,οτι πρεπει να παρω πιο μικρη?γιατι εμενα μου φανηκε αστειο.. αλλα απ την αλλη θελω πολυ να μαθω μα παιζω.... θελω να μου πειτε συντομα αν γινεται,γιατι εχω ηδη βαλει αγγελια να πουλησω αυτη που εχω τωρα για να παρω καινουρια,και εχουν ηδη ενδιαφερθει καποια ατομα και πρεπει να τους απαντησω... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Oι ακουστικες εχουν μεταλλικες χορδες που σημαινει πως ειναι πολυ λεπτες και υπερβολικα σκληρες για αρχαριο.
Αν δεν εχεις ξανααγγιξει κιθαρα πριν πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη που ειναι πιο...μαλακη υποτιθεται..
Τωρα αυτο με τα δαχτυλα..Δεν ξερω τι να πω...
Οσον αφορα ακορντα ξεκινα με το Εm ,το Αm,το G κλπ...Ειναι οι πιο απλες...
Μην πας να κανεις καμοια F κατευθειαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Oι ακουστικες εχουν μεταλλικες χορδες που σημαινει πως ειναι πολυ λεπτες και υπερβολικα σκληρες για αρχαριο.
Αν δεν εχεις ξανααγγιξει κιθαρα πριν πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη που ειναι πιο...μαλακη υποτιθεται..
Τωρα αυτο με τα δαχτυλα..Δεν ξερω τι να πω...
Οσον αφορα ακορντα ξεκινα με το Εm ,το Αm,το G κλπ...Ειναι οι πιο απλες...
Μην πας να κανεις καμοια F κατευθειαν

μονο το λα μινορε και μι ματζορε εχω μαθει!! θα ανοιξουν με τον καιρο δηλαδη τα δαχτυλα μου ? γινεται να βαλω στην ακουσικη ναυλον χορδες ,τουλαχιστον τωρα στην αρχη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σκληρες ξε-σκληρες τοσος κοσμος εμαθε! Μην τα ισοπεδονουμε ολα!
Αν πραγματικα θες να μαθεις θα τα καταφερεις, το τι κιθαρα εχεις δεν παιζει κανεναν ρολο! Και οχι, να μην παρεις 3/4! Ακομα και παιδακια 7 ετων πολλες φορες οι δασκαλοι τα βαζουν να παρουν 4/4 για να αρχισουν να μαθενουν εξαρχης στο σωστο μεγεθος, γιατι αν μαθεις σε μικρη μετα η μεταβαση σε μεγαλη θα σε δυσκολεψει καπως, ασε που ειναι πεταμενα λευτα, για πιον λογο να χρειαστει να αλλαξεις ενα σορο κιθαρες;

Τωρα στο γιατι σε πονανε και δεν εχουν ανοιξει, μαλλον δεν το εχεις δουλεψει σωστα και αρκετα το θεμα! Βρες στο youtube μερικα μαθηματα για αρχαριους και να μην παιζεις υπερβολικα πολυ στην αρχη, αλλα οχι και ελαχιστα. μιση με μια ωρα την ημερα ειναι καλα νομιζω!
Αρχισε με τις κλασικες ασκησης και καποια στιγμη θα ανοιξουν σιγουρα τα δαχτυλα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ψαχνω βιβλιο για αρχαριους. Εχετε να προτεινεται καποιο;
Με ενδιαφερει να ειαι αναλυτικο και οχι να ποιανει προχορημενα πραγματα . Δηλαδη για αρχη θελω να ξεκινησω σωστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ψαχνω βιβλιο για αρχαριους. Εχετε να προτεινεται καποιο;
Με ενδιαφερει να ειαι αναλυτικο και οχι να ποιανει προχορημενα πραγματα . Δηλαδη για αρχη θελω να ξεκινησω σωστα!

Κατά την γνώμη μου τα παρακάτω είναι εξαιρετικά βιβλία για να ξεκινήσει καποιος απο το μηδέν! Είναι πολύ αναλυτικά!
1) classical guitar for dummies
2) the complete idiod's guitar guide
3) guitar chords for dummies
4) acoustic guitar for dummies
5)guitar all in all for dummies

Αλλά ακόμα καλύτερα είναι και τα dvd:

1)learning guitar for dummies (για ακουστική)
2)learn to play classical guitar-the rock house method

Όπως επίσης και η σειρά βίντεο στα ελληνικά:
https://www.youtube.com/user/gtompazis?feature=watch

Όποιος θέλει μπορώ να του στείλω σε email τα βιβλία, αλλά για τα dvd μπορώ να δώσω μόνο τις διευθύνσεις για κατέβασμα σε torrents.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Θα κανω μια ιστατη προσπαθεια να μαθω σωστα μεσω net και μετα κοιταω για βιβλιο

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παιδια καλημερα.
προσπαθω να παιξω το τραγουδι Ο βυθος σου του Χατζιγιαννη και βρηκα αυτο https://https://kithara.vu/ss.php?id=MzE4OTIwODU3
Μπορει να μου πει καποιος αν το κατω κομματι της ταμπλατουρας ειναι η εισαγωγη ή το υπολοιπο τραγουδι;

Γενικα δεν ξερω να διαβαζω ταμπλατουρες και πολυ καλα . Οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εκανε σε δευτερη γραμμη αν προκειται για την εισαγωγη .

Ευχαριστω για καθε βοηθεια

https://https://kithara.vu/ss.php?id=MzE4OTIwODU3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top