Κηδεία - Είναι αποδεκτή η διακωμώδησή της;

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
πριν από αυτό υπήρχε ένα άλλο θέμα, το οποίο κλειδώθηκε. λεγόταν 20 τρόποι για να γίνεις ενοχλητικός σε μια κηδεία, ή κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν εχω παει ποτε σε κηδεια, γιατι δεν πιστευω οτι εχει σημασια αυτο το "τελευταιο αντιο". Με ψυχοπλακωνει ακομα περισσοτερο.
Οταν πεθανε η προγιαγια μου, ενας απο τους καλυτερους και πιο γαματους ανθρωπους στον κοσμο(ο γιατρος της ελεγε να προσεχει την υγεια της, και αυτη του ειπε οτι θελει να πεθανει ευτυχισμενη κι ας της κοπουν χρονια. Λιγες μερες πριν πεθανει επινε μπυρες με την γυναικα που της μαζευε το σπιτι.), οταν το εμαθα στενοχωρηθηκα. Ενταξει, λογικο ειναι εναν ανθρωπο που τον εχεις ζησει χ χρονια και τον βλεπεις να φευγει, να κλαψεις για αυτον.
Αλλα κλαματα στις κηδειες, και σπαραγμοι και οδυρμοι, οχι. Θα το δικαιολογησω μονο αν χασω ποτε το παιδι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki362

Νεοφερμένος

Η maraki362 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αυτο που κανουν μερικοι και κωμικοποιουνε την κηδεια ειναι προσβολη για αυτους που πενθουν ειναι πολυ δυσκολο να χασεις καποιο δικο σου ατομο οπως ειναι και αμαρτια να το κορο'ι'δευεις αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Αλλο η διακωμώδηση της κηδειας σαν τελετή και άλλο του θανατου. Στην κηδεία πάει ο κάθε ασχετος που δεν είχε σκεφτει ποτε τον αλλον οσο ήταν ζωντανος και κλαίει με μαύρο δακρυ. Αυτο το γεγονος γελοιοποει απο μόνο του την όλη τελετη.
Εγω θέλω να με κάψουν οταν πεθάνω και να σκορπίσουν τις στάχτες μου στη θάλασσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αλλο η διακωμώδηση της κηδειας σαν τελετή και άλλο του θανατου. Στην κηδεία πάει ο κάθε ασχετος που δεν είχε σκεφτει ποτε τον αλλον οσο ήταν ζωντανος και κλαίει με μαύρο δακρυ. Αυτο το γεγονος γελοιοποει απο μόνο του την όλη τελετη.
Εγω θέλω να με κάψουν οταν πεθάνω και να σκορπίσουν τις στάχτες μου στη θάλασσα

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ θέλω και λέω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ θέλω και λέω και εγώ.
χαιρομαι γιατι σε όσους το έχω πει με κοροιδευαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω σκεφτεί να πω την αλήθεια.Λίγο νωρίς ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Το έχω πει στη μάνα μου και με κοιτάει με μισό μάτι. Δεν γουστάρω να με χώσουν σε ένα κουτί και να με θάψουν. Να έρθουν όλοι οι υποκριτές από πάνω και να με κλαίνε λες και στεναχωριούνται. Γουστάρω να ελευθερωθώ τελείως. Για μια και μοναδική φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το έχω πει στη μάνα μου και με κοιτάει με μισό μάτι. Δεν γουστάρω να με χώσουν σε ένα κουτί και να με θάψουν. Να έρθουν όλοι οι υποκριτές από πάνω και να με κλαίνε λες και στεναχωριούνται. Γουστάρω να ελευθερωθώ τελείως. Για μια και μοναδική φορά.

Όλο και κάποιος θα στεναχωριέται πραγματικά. Και θα'ναι αυτός/αυτοί που θα σκορπίσουν τις στάχτες με χαρά, σκεφτόμενοι ότι ικανοποιούν μια επιθυμία σου και όχι «Τι μλκίες μας βάζει η Σόφι να κάνουμε».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Μακάρι Ζεντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefneff

Νεοφερμένος

Η nefneff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αυτο που κανουν μερικοι και κωμικοποιουνε την κηδεια ειναι προσβολη για αυτους που πενθουν ειναι πολυ δυσκολο να χασεις καποιο δικο σου ατομο οπως ειναι και αμαρτια να το κορο'ι'δευεις αυτο




Για άλλη μια φορά...δεν προσβάλλεις κανέναν,ούτε τον νεκρό ούτε κανέναν....και ούτε θα πάει να κάνει καφρίλες κανείς απο εμάς που γελάμε με αυτά...σκέψου τι ανέκδοτα υπάρχουν..διακωμωδούμε τις περίεργες-αβολες- υποκριτικές καταστάσεις..
και ο θάνατος δεν έχει καμία σχέση με αυτό...είτε έρθει ένας παππάς και με την δικαιοδοσία που έχει αρχίζει και ψέλνει,είτε πετάξεις τη στάχτη στην θάλασσα ή σε ένα βουνό,είτε οτιδήποτε...

ο άνθρωπος αυτός θα πεθάνει μόνο οταν σταματήσουν να τον θυμούνται..


το ότι η κοινωνία μας έχει καθιερώσει έναν συγκεκριμένο τρόπο για να χαιρετήσουμε τον νεκρό αυτό δεν σημαίνει οτι ειναι αποδεκτός απο όλους..αρα δεν συνδέεται σε καμία περίπτωση με τον θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ναι, είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Το έχω πει στη μάνα μου και με κοιτάει με μισό μάτι. Δεν γουστάρω να με χώσουν σε ένα κουτί και να με θάψουν. Να έρθουν όλοι οι υποκριτές από πάνω και να με κλαίνε λες και στεναχωριούνται. Γουστάρω να ελευθερωθώ τελείως. Για μια και μοναδική φορά.

Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει, η ψυχή στην ώρα του Θανάτου ούτως ή άλλως αποχωρίζεται το σώμα, μετά τον Θάνατο το σώμα καταντάει απλά ένα συσωμάτωμα χημικών ενώσεων, οπότε δεν με ενδιαφέρει η κατάλληξη του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Επειδή μέσα σε 2 μέρες πέθαναν 4 άτομα γνωστών μου, πιστεύω ότι δεν είναι για γέλια το θέμα κ ότι κανένας δεν θα 'θελε να βρεθεί ποτέ σε κηδεία δικού του ανθρώπου. Ντροπή να γίνεται "χιούμορ" με τέτοια θέματα.:nono:
Πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο να πας σε κηδεια και να γελας σαν να μην εχει συμβει τιποτα και ακομα χειροτερα να βγαζεις και φωτογραφιες γελοντας σαν να μην εχει συμβει τιποτα.(Ναι το εχω δει και αυτο)Αν θες να τα κανεις αυτα κατσε σπιτι σου.:(Α και ειναι απαραδεχτω που θυμομαστε να νιαστουμε για καποιον μολις πεθαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ναι,είναι.Τίποτα δεν είναι υπεράνω σαρκασμού και χλεύης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ναι,είναι.Τίποτα δεν είναι υπεράνω σαρκασμού και χλεύης.
Νταξ, παραείσαι απόλυτος. Μέχρι πού θα έφθανες δηλαδή στην κηδεία ενός συγγενικού σου προσώπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Νταξ, παραείσαι απόλυτος. Μέχρι πού θα έφθανες δηλαδή στην κηδεία ενός συγγενικού σου προσώπου;

Δεν ξέρω.Αλλά τι νόημα έχει το τι θα έκανα εγώ?Ακόμα και αν εμένα μ'ενοχλούσε,δε σημαίνει πως ό,τι κάνω εγώ είναι και πάντα σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Δεν ξέρω.Αλλά τι νόημα έχει το τι θα έκανα εγώ?Ακόμα και αν εμένα μ'ενοχλούσε,δε σημαίνει πως ό,τι κάνω εγώ είναι και πάντα σωστό.
Απαντώ στο quote σου με ερώτηση, buddy. Δε ζητώ την σωστή άποψη or whatever αλλά τη δική σου, βάση της οποίας κρίνεις και άξια χλευασμού μια κηδεία.

Άλλωστε, ποιος ορίζει τί είναι σωστό και τί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Απαντώ στο quote σου με ερώτηση, buddy. Δε ζητώ την σωστή άποψη or whatever αλλά τη δική σου, βάση της οποίας κρίνεις και άξια χλευασμού μια κηδεία.

Άλλωστε, ποιος ορίζει τί είναι σωστό και τί όχι;

Δεν κρίνω άξια χλευασμού μια κηδεία.What I'm saying είναι ότι τίποτα δεν είναι υπεράνω της χλεύης,συνεπώς ούτε και οι κηδείες.Το αν εμένα θα μ'ενοχλούσε σε ένα emotionally vulnerable state της ζωής μου δεν αποδεικνύει το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Δεν κρίνω άξια χλευασμού μια κηδεία.What I'm saying είναι ότι τίποτα δεν είναι υπεράνω της χλεύης,συνεπώς ούτε και οι κηδείες.Το αν εμένα θα μ'ενοχλούσε σε ένα emotionally vulnerable state της ζωής μου δεν αποδεικνύει το αντίθετο.
Το αν θα σε ενοχλούσε αγαπητέ αποδεικνύει το ότι γράφεις για να γράφεις. Ποιο το νόημα του να είμαι γενικά πειραχτήρι αλλά όταν μου κάνουν πλάκα να αρπάζομαι; Γι' αυτό και έφερα ως παράδειγμα τον εαυτό σου σε μια τέτοια κατάσταση. Αν πραγματικά σε ενοχλεί κάτι τέτοιο, το post σου λίγο πιο πάνω είναι fail.

I mean, δε γίνεται να συμφωνείς με μια κατάσταση θεωρητικά και όταν πρακτικά σε αφορά άμεσα να διαφωνείς. Παράλογο, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top