Κεντρικά vs Περιφερειακά Πναεπιστήμια

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αν αποφασισεις πως θελεις να σπουδασεις στο πχ τμημα μαθηματικων,ειναι βλακεια να βαλεις στο μηχανογραφικο μαθηματικο αθηνας ,θεσσαλονικης και μετα να βαλεις αλλη σχολη στην αθηνα πχ φυσικο αθηνας που θα ειναι η 2η επιλογη σου.
Αν οι λογοι ηταν οικονομικοι,η δεν σου αρεσε η πολλη και πιστευες πως δεν θα μπορουσες να προσαρμοστεις,τοτε οκ παω πασο(Αν θες κατι πολυ δεν κολλας σε τετοια ομως).Τωρα αν ο λογος ειναι το ονομα,ε δεν ειναι σημαντικος λογος για μενα.
Οπως εχω πει πολλες φορες απ ολα τα πανεπιστημια βγαινουν αξιολογοι αποφοιτοι για την αγορα εργασιας.

Εdit: Και το προγραμμα σπουδων παιζει ρολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
. Αλλα το οτι το Πανεπιστημιο θα κανει την διαφορα στην ευρεση εργασιας, εδω διαφωνησω καθετα.

τι να σου πω;;και εγω τα εχω ακουσει αυτα! ρε συ εισαι βεβαιος;
Αν αποφασισεις πως θελεις να σπουδασεις στο πχ τμημα μαθηματικων,ειναι βλακεια να βαλεις στο μηχανογραφικο μαθηματικο αθηνας ,θεσσαλονικης και μετα να βαλεις αλλη σχολη στην αθηνα πχ φυσικο αθηνας που θα ειναι η 2η επιλογη σου.
δεν καταβα εδω μπερδευτηκα...δηλ να βαλει μαθηματικο αθηνας μετα φυσικο αθηνας και μετα απθ για να ειναι στην αθηνα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
τι να σου πω;;και εγω τα εχω ακουσει αυτα! ρε συ εισαι βεβαιος;
δεν καταβα εδω μπερδευτηκα...δηλ να βαλει μαθηματικο αθηνας μετα φυσικο αθηνας και μετα απθ για να ειναι στην αθηνα;:hmm:

Oχι.Απο την στιγμη που δεν βλεπω σοβαρο λογο να μεινει Αθηνα οπωσδηποτε,λεω αν αποφασισει να σπουδασει μαθηματικο,κανονικα θα πρεπει να βαλει πρωτα μαθηματικο Αθηνας,και μετα ολα τα μαθηματικα σε ολες τις πολεις στις οποιες δεν εχει προβλημα.Και μετα να βαλει τη 2η επιλογη του πχ φυσικο αθηνας κλπ.
Οπως θελει ο καθενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voskos18

Νεοφερμένος

Ο voskos18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αυτα ειναι μπουρδες, σε οποιο Ελληνικο Πανεπιστημιο και να πας δεν θα ειναι ποτε σαν να βγαινεις απο το MIT ή το Harvard. Αυτα ναι, θα τα ελεγα αρκετα ανανγνωρισημα πτυχια. Παρ'ολα αυτα, στην αγορα εργασιας ενα κολοχαρτο δεν αρκει. Πρεπει να εισαι καλος σε αυτο που κανεις και δεν βλεπω απαραιτητα γιατι π.χ καποιος απο το Οικονομικο Αθηνας θα μπορουσε να θεωρηθει "καλυτερος" απο καποιον που τελειωσε ΑΠΘ ξερω γω. Αυτα ειναι βλακειες για να μπορουν να ελκυουν περισσοτερους φοιτητες καποια τμηματα. Διαλεξε αρχικα τη σχολη και επειτα ποιος οδηγος σπουδων σε ενδιαφερει περισσοτερο. Το μερος που θα σπουδασεις ειναι κατι προσωρινο, οπου και να πας (σχεδον γιατι σε καθε κατσικοχωρι εχουμε και ενα τμημα) θα περασεις καλα, εξαρταται απο εσενα. Το αν θα μαθεις πολλα ή λιγα πραγματα δεν εξαρταται απο το Πανεπιστημιο αλλα και παλι απο τον ιδιο σου τον ευατο. Καλυτερο πανεπιστημιο σε επιπεδο καθηγητων/υποδομων/ερευνας ευχαριστως να το δεκτω. Αλλα το οτι το Πανεπιστημιο θα κανει την διαφορα στην ευρεση εργασιας, εδω διαφωνησω καθετα.



Βασικά μου έδειξαν στο φροντηστήριο ένα έντυπο που έλεγε ότι το ΕΚΠΑ είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα για αυτό έχω κολλήσει τόσο.

Αυτό για το μέρος που λες παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, οικονομικοί αλλά και προσωπικοί, δεν έχει να κάνει μόνο με τον οδηγό σπουδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
δηλαδή στα άλλα Πανεπιστήμια της χώρας μας, παίζουνε μπιρίμπα από την βαρεμάρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Φίλε θα σου απαντήσω και εγώ με κάθε ειλικρίνια.Όπως βλέπεις έχω περάσει ημμυ στην Πάτρα,την οποία την είχα 2η επιλογή μετά από Αθήνα.Όπως καταλαβαίνεις παρόλο που είχα διαβάσει πάρα πολύ δεν έτυχε να γράψω καλά στην έκθεση,όπως πολλοί και δεν έπιασα Αθήνα.Όμως όπως και να γινότανε ήθελα να σπουδάσω ημμυ από την πρώτη λυκείου,γιατί ειλικρινά ήταν η μόνη σχολή που με ενδιέφερε σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια.Βέβαια,όπως σου είπα,έβαλα πρώτη επιλογή Αθήνα και στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που δεν την έπιασα σε σημείο που ήθελα να ξαναδώσω μόνο και μόνο για να πιάσω την ίδια σχολή στην Αθήνα.Αυτό ήταν το λιγότερο αφελές από μέρους μου.Και θα σου εξηγήσω τους λόγους.Πρώτον,επειδή διάβαζα εξαντλητικά από το καλοκαίρι μέχρι τις εξετάσεις είχα κουραστεί πάρα πολύ,όπως όλα τα παιδιά βέβαια που πέρασαν αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία και δεν ήθελα να την ξαναπεράσω.Δεύτερον,επειδή κάποτε στη ζωή σου θα αναγκαστείς να μείνεις μόνος σου είναι καλύτερα να το μάθεις από μικρός.Τρίτον και σημαντικότερο για μένα είναι ότι χάνεις ένα χρόνο από τη ζωή σου,τον οποίο θα μπορούσες να τον αφιερώσεις,ώστε να πάρεις το πτυχίο σου με έναν καλύτερο βαθμό ή να προγραμματίσεις κάποια πράγματα που θα σε βοηθήσουν για ένα καλό μεταπτυχιακό.Οπότε αποφάσισα να παω,αλλά να τελειώσω τη σχολή με έναν καλό βαθμό για να με πάρουν για μεταπτυχιακό έξω.Για μενα μπορεί το ελληνικό πανεπιστήμιο να έχει ξεφτιλιστεί τα τελευταία χρόνια,αλλά παραμένει ένα από τα πιο δύσκολα και πλήρη,από άποψη προγραμμάτων σπουδών.Επίσης,όσον αφορά εγκαταστάσει και εργαστήρια δε νομίζω να έχει να ζηλέψει σε κάτι από το κεντρικά.Επειδή δε θέλω να επεκταθώ και σε άλλα ζητήματα μεταξύ των σχολών ας πάμε σε αυτές τις εντυπώσεις που έχεις.
α)Δεν πρόκειται κάποιος εργοδότης να σε απορρίψει,επειδή έχεις τελειώσει Κρήτη από Αθήνα.Ειλικρινά δεν ισχύει.Επίσης δεν πρόκειται να προτιμήσει κάποιον άλλον επειδή αυτός έχει τελειώσει Αθήνα.Όμως μπορεί να σε απορρίψει άμα εσύ που έχεις τελειώσει Αθήνα τον έπαιζες στη σχολή και τελείωσες με 6 και να πάρει κάποιον από τα Ιωάννινα που τελείωσε με 8 και το αντίστροφο φυσικά.Μη νομίζεις ότι αυτοί που βγαίνουν από την Αθήνα τους ανοίγουν το μυαλό και τους τα βάζουν μέσα ή ότι έχουν καλύτερη εκπαίδευση.
β)Αυτό που λες ότι οι φροντιστηριάδες λένε ότι οι σχολές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης είναι καλύτερες είναι μπούρδα.Κανείς από αυτούς δεν ξέρει τι γίνεται μέσα στο πανεπιστήμιο,επειδή δεν είναι καθηγητές εκει.Κανείς δεν μπορεί να σου πει μπες πολιτικός μηχανικός Αθήνα και μην μπεις Ξάνθη ή Πάτρα,επειδή δεν κάνουν καλή δουλειά εκεί.Και δεν μπορούν να το που,επειδή δεν ξέρουν τι δουλειά γίνεται.Όμως κυριότερα το λένε αυτό,για να σας πείσουν να βάλετε σχολές της Αθήνας επειδή πουλάνε περισσότερο για τις επιτυχίες τους.Αλλιώς είναι να γράφουν στα φυλλάδια επιτυχίας 4 επιτυχόντες στο εμπ και 3 στο δπθ και αλλιώς να λένε 7 στο εμπ.
γ)Τέλος ότι χειρότερο έχω ακούσει είναι αυτό που είπες "καλύτερα σε οποιοδήποτε τμήμα της Αθήνας παρά στην επαρχία",αλλά εντάξει δικαιολογείσαι επειδή είσαι μικρός και δεν τα ξέρεις καλά ακόμα.Άλλα θα σου πω κάτι.Επειδή μιλάω εγώ θα σου πω το δικό μου παράδειγμα.Εκτός από πολιτικούς μηχανικούς και ημμυ έπιανα όλες τις άλλες του εμπ που με ενδιέφερε σα σχολή.Όμως προσωπικά δε με ενδιέφερε το αντικείμενο κάποιων και σε κάποιες άλλες θεωρώ ότι δε βρίσκεις δουλειά.Έτσι προτίμησα να έχω το πτυχίο της σχολής που με ενδιαφέρει και με κατάλληλες επιλογές να προχωρήσω.
Αυτά είχα να σου πω.Όλα είναι προσωπικές απόψεις,αλλά σου εγγυώμαι ότι είναι ειλικρινείς.Δε με έβαλε κανένας δικηγόρο των περιφερειακών τμημάτων ούτε αυτό νομίζω ότι βγήκε προς τα έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Βασικά μου έδειξαν στο φροντηστήριο ένα έντυπο που έλεγε ότι το ΕΚΠΑ είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα για αυτό έχω κολλήσει τόσο.
:D:D:D:Dκαλα εμενα βεβαια με βολευει...αφου ειμαι στην αθηνα....αλλα θελω να ειμαι ειλικρινης...αυτα που λετε οτι τα κεντρικα ειναι καλυτερα τα εχω ακουσει και εγω....οχι απο καποιον σοβαρο επιστημονα που εχει ψαχτει στην αγορα εργασιας αλλα απο δω και απο κει.....απο ξεκαρφωτους....πιστευω οτι ο ιδανικος να μας απαντησει θα ηταν καποιος μεγαλυτερος που εχει μπει στο "χορο" και ξερει τι εχει περαση και τι οχι...εχει ψαξει δηλ την αγορα εργασιας....εγω συμφωνω με το αλλο το παιδι....που λεει οτι αμα θες μαθηματικα δηλωσε ολα τα μαθηματικα της ελλαδας και μετα τα αλλα οχι μονο μια περιοχη...εκτος και αν εχεις σοβαρο προβλημα που σε αναγκαζει να μεινεις σε ενα μερος...απο κει κυστερα τονα σου λενε μερικοι φοιτητες ναι ισχυει...οχι δεν ισχυει εμενα δεν μου λεει κατι.....εγω θελω καποιον που να το εχει ψαξει ή να ξερει απο αλλους που το εχουν ψαξει....υπαρχει κανενας τετοιος;;;; αν ναι...ας μιλησει να λυθει το μυστηριο!

Αυτό για το μέρος που λες παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, οικονομικοί αλλά και προσωπικοί, δεν έχει να κάνει μόνο με τον οδηγό σπουδών
σιγουρα...και εγω ηθελα να παω πατρα αλλα δεν πηγα...γτ ειχαμε θεμα οικονομικο....καταταλλα μια χαρα θα τα καταφερνα πιστευω....:whistle::whistle:
Όμως κυριότερα το λένε αυτό,για να σας πείσουν να βάλετε σχολές της Αθήνας επειδή πουλάνε περισσότερο για τις επιτυχίες τους.Αλλιώς είναι να γράφουν στα φυλλάδια επιτυχίας 4 επιτυχόντες στο εμπ και 3 στο δπθ και αλλιώς να λένε 7 στο εμπ.
.
τωρα που ειπες οτι τους νοιαζει μονο τι πουλαει θυμηθηκα κατι που το ειδα και μου ηρθε να βαλω τα γελια...: περνουσα εξω απο ενα φροντιστηριο και ελεγε με τεραστια γραμματα...ΝΟΜΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ. και απο κατω με πολυ μικρουλια πολιτικο τμημα ελεος ! τι ξεφτιλικι ειναι αυτο που κανουν μερικα φροντιστηρια? για χαζους μας περνανε;; να φανταστεις στο δικο μου φροντιστηριο υπηρχαν πολλοι επιτυχοντες εμπ και απο αλλες υψηλοβαθμες σχολες που δεν φοιτησαν ποτε στο φροντιστηριο...τυχαια ονοματα ή αλλιως φοιτητες φαντασματα....! ενα εχω να πω: σε ο,τι λεει το φροντιστηριο να ειστε επιφυλακτικοι!!!!!!!!!!!!!!!


σορρυ δπθ τι ειναι; στην θεσσαλονικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
το καθε πανεπιστημιο εχει τα καλα και τα ασχημα του...... αλλωστε οπως ειπε και καποιος πιο πανω σε οποιο ελληνικο πανεπιστημιο και να φοιτησεις δεν θα ειναι ποτε σαν να εχεις φοιτησει σε καποιο μεγαλο αμερικανικο!!!!
ειδικα φετος που επεσε το "πρωτο" μας και καλα καποδιστριακο πανεπιστημιο κατω απο τα 300 πρωτα στην παγκοσμια καταταξη ολα το ιδιο ειναι!!!
φυσικα τα κεντρικα ειναι συνηθως πιο γνωστα απο τα περιφεριακα αλλα αυτο δεν λεει τιποτα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifigenia18

Νεοφερμένος

Η ifigenia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
το δπθ ειναι το δημοκριτειο πανεπιστημιο θρακης.το απθ ειναι το αριστοτελειο πανεπιστημιο θεσσαλονικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
το δπθ ειναι το δημοκριτειο πανεπιστημιο θρακης.το απθ ειναι το αριστοτελειο πανεπιστημιο θεσσαλονικης

το απθ το ηξερα ...αλλα ειδα θ και νομιζα οτι μπορει να ηταν κανενα αλλο της θεσνικης:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
προκαταληψεις στερεοτυπα ''μουρατες'' σχολες ''μουρατα'' πανεπιστημια..μονο η ελληνικη κοινωνια τα πιστευει πολυ απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
προκαταληψεις στερεοτυπα ''μουρατες'' σχολες ''μουρατα'' πανεπιστημια..μονο η ελληνικη κοινωνια τα πιστευει πολυ απλα

καλα οσο για αυτο.... πανεπιστημια vs τει ....πανεπιστημια vs πολυτεχνικες σχολες.... πανεπιστημια αθηνων vs πανεπιστημια αλλων περιοχων...πανεπιστημια ταδε περιοχης vs αλλα πανεπιστημια ταδε περιοχης....και παει λεγοντας....και μετα υπαρχουν και τα αλλα ....αντε τελειωνεις ;; ποσα χρονια εισαι στην σχολη; τι βαθμο πηρες;;;και τωρα που θα βρεις δουλεια;;; και καλα αυτα τα λενε μαρικες της συμφορας...δεν τα παιρνεις στα σοβαρα.....το θεμα μας νομιζω ειναι η αγορα εργασιας....αυτη την στιγμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Γεια σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Σε ένα χρόνο από τώρα πρώτα ο Θεός θα δώσω πανελλαδικές εξετάσεις. Είμαι σε σκέψη όμως για το τι πανεπιστήμιο να επιλέξω έχω ακούσει' ότι τα κεντρικά πανεπιστήμια έχουν καλύτερο όνομα ως προς την εύρεση θέσης εργασίας. Το μόνο που ξέρω πάντως είνιαι ότι είναι σίγουρα πιο ιστορικά. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
ξερεις ομως συνηθως στα κεντρικα συνωστιζονται "ονοματα", και εννοω καθηγητες ψωνια που σε κοβουν επειδη ετσι τους καπνισε. εχει σημασια να τελειωσεις και γρηγορα τη σχολη, οχι μονο να πας στην καλυτερη σχολη. γιατι αν πας στην καλυτερη, και κανεις 8 αντι 4 χρονια να την τελειωσεις... τι να το κανεις... θα θες να την παρατησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Θεωρω οτι θα ηταν καλυτερα να διαλεξεις πρωτα τη σχολη και μετα την πλη.Αν μπορεις,παρε πληροφοριες για καθε τμημα της σχολης/σχολων που θες,για την οργανωση,το επιπεδο σπουδων τους,κλπ και κανε την επιλογη σου,λαμβανοντας υποψην σου και αλλους παραγοντες,οπως το αν μπορεις να πας να σπουδασεις στην περιφερεια(το λεω και απο οικονομικης αποψεως,αλλα και αν θα μπορεις να προσαρμοστεις σε εναν νεο τοπο)Παντως,θεωρω οτι δεν εχει σχεση η τοποθεσια μιας σχολης με το επιπεδο της ή το αντικτυπο του πτυχιου της στην αγορα εργασιας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voskos18

Νεοφερμένος

Ο voskos18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
δηλαδή στα άλλα Πανεπιστήμια της χώρας μας, παίζουνε μπιρίμπα από την βαρεμάρα;


Σε μερικά ίσως ναι σε μερικά άλλα ίσως όχι:whistle:

Φίλε θα σου απαντήσω και εγώ με κάθε ειλικρίνια.Όπως βλέπεις έχω περάσει ημμυ στην Πάτρα,την οποία την είχα 2η επιλογή μετά από Αθήνα.Όπως καταλαβαίνεις παρόλο που είχα διαβάσει πάρα πολύ δεν έτυχε να γράψω καλά στην έκθεση,όπως πολλοί και δεν έπιασα Αθήνα.Όμως όπως και να γινότανε ήθελα να σπουδάσω ημμυ από την πρώτη λυκείου,γιατί ειλικρινά ήταν η μόνη σχολή που με ενδιέφερε σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια.Βέβαια,όπως σου είπα,έβαλα πρώτη επιλογή Αθήνα και στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που δεν την έπιασα σε σημείο που ήθελα να ξαναδώσω μόνο και μόνο για να πιάσω την ίδια σχολή στην Αθήνα.Αυτό ήταν το λιγότερο αφελές από μέρους μου.Και θα σου εξηγήσω τους λόγους.Πρώτον,επειδή διάβαζα εξαντλητικά από το καλοκαίρι μέχρι τις εξετάσεις είχα κουραστεί πάρα πολύ,όπως όλα τα παιδιά βέβαια που πέρασαν αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία και δεν ήθελα να την ξαναπεράσω.Δεύτερον,επειδή κάποτε στη ζωή σου θα αναγκαστείς να μείνεις μόνος σου είναι καλύτερα να το μάθεις από μικρός.Τρίτον και σημαντικότερο για μένα είναι ότι χάνεις ένα χρόνο από τη ζωή σου,τον οποίο θα μπορούσες να τον αφιερώσεις,ώστε να πάρεις το πτυχίο σου με έναν καλύτερο βαθμό ή να προγραμματίσεις κάποια πράγματα που θα σε βοηθήσουν για ένα καλό μεταπτυχιακό.Οπότε αποφάσισα να παω,αλλά να τελειώσω τη σχολή με έναν καλό βαθμό για να με πάρουν για μεταπτυχιακό έξω.Για μενα μπορεί το ελληνικό πανεπιστήμιο να έχει ξεφτιλιστεί τα τελευταία χρόνια,αλλά παραμένει ένα από τα πιο δύσκολα και πλήρη,από άποψη προγραμμάτων σπουδών.Επίσης,όσον αφορά εγκαταστάσει και εργαστήρια δε νομίζω να έχει να ζηλέψει σε κάτι από το κεντρικά.Επειδή δε θέλω να επεκταθώ και σε άλλα ζητήματα μεταξύ των σχολών ας πάμε σε αυτές τις εντυπώσεις που έχεις.
α)Δεν πρόκειται κάποιος εργοδότης να σε απορρίψει,επειδή έχεις τελειώσει Κρήτη από Αθήνα.Ειλικρινά δεν ισχύει.Επίσης δεν πρόκειται να προτιμήσει κάποιον άλλον επειδή αυτός έχει τελειώσει Αθήνα.Όμως μπορεί να σε απορρίψει άμα εσύ που έχεις τελειώσει Αθήνα τον έπαιζες στη σχολή και τελείωσες με 6 και να πάρει κάποιον από τα Ιωάννινα που τελείωσε με 8 και το αντίστροφο φυσικά.Μη νομίζεις ότι αυτοί που βγαίνουν από την Αθήνα τους ανοίγουν το μυαλό και τους τα βάζουν μέσα ή ότι έχουν καλύτερη εκπαίδευση.
β)Αυτό που λες ότι οι φροντιστηριάδες λένε ότι οι σχολές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης είναι καλύτερες είναι μπούρδα.Κανείς από αυτούς δεν ξέρει τι γίνεται μέσα στο πανεπιστήμιο,επειδή δεν είναι καθηγητές εκει.Κανείς δεν μπορεί να σου πει μπες πολιτικός μηχανικός Αθήνα και μην μπεις Ξάνθη ή Πάτρα,επειδή δεν κάνουν καλή δουλειά εκεί.Και δεν μπορούν να το που,επειδή δεν ξέρουν τι δουλειά γίνεται.Όμως κυριότερα το λένε αυτό,για να σας πείσουν να βάλετε σχολές της Αθήνας επειδή πουλάνε περισσότερο για τις επιτυχίες τους.Αλλιώς είναι να γράφουν στα φυλλάδια επιτυχίας 4 επιτυχόντες στο εμπ και 3 στο δπθ και αλλιώς να λένε 7 στο εμπ.
γ)Τέλος ότι χειρότερο έχω ακούσει είναι αυτό που είπες "καλύτερα σε οποιοδήποτε τμήμα της Αθήνας παρά στην επαρχία",αλλά εντάξει δικαιολογείσαι επειδή είσαι μικρός και δεν τα ξέρεις καλά ακόμα.Άλλα θα σου πω κάτι.Επειδή μιλάω εγώ θα σου πω το δικό μου παράδειγμα.Εκτός από πολιτικούς μηχανικούς και ημμυ έπιανα όλες τις άλλες του εμπ που με ενδιέφερε σα σχολή.Όμως προσωπικά δε με ενδιέφερε το αντικείμενο κάποιων και σε κάποιες άλλες θεωρώ ότι δε βρίσκεις δουλειά.Έτσι προτίμησα να έχω το πτυχίο της σχολής που με ενδιαφέρει και με κατάλληλες επιλογές να προχωρήσω.
Αυτά είχα να σου πω.Όλα είναι προσωπικές απόψεις,αλλά σου εγγυώμαι ότι είναι ειλικρινείς.Δε με έβαλε κανένας δικηγόρο των περιφερειακών τμημάτων ούτε αυτό νομίζω ότι βγήκε προς τα έξω.


α)Για το Πολυτεχνείο που λες χωρίς παρεξήγηση έχω ακούσει ότι προτεραιότητα έχουν οι απόφοιτοι του ΕΜΠ και ύστερα οι απόφοιτοι των άλλων πολυτεχνικών σχολών στην αγορά εργασίας ( με κάθε επιφύλαξη το λέω αυτό).
β) Μπούρδα είναι αυτό που λένε οι καθηγητές , δεν το λέω εγώ όπως και το χειρότετο που λες ότι είπα καλύτερα σε οποιδήποτε τμήμα της Αθήνας πάλι οι καθηγητές μου το είπαν. Μπορεί να μην έχω μπει ακόμα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση όμως δεν θεωρώ ότι σαν ανθρωπος λέω μπούρδες, πιστεύω ότι έχω την κατάλληλη ωριμότητα να αντιμετωπίσω κάποιοες καταστάσεις και για να το κάνω ζήτησα τη βοήθεια σας για αυτό κατέφυγα στο φόρουμ. Απλά έγινα ένας αγγελιαφόρος ειδήσεων, ότι μου είπαν λέω , δεν ξέρω ακόμα τι γίνεται σε πανεπιστημιακό επίπεδο του χρόνου θα μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
α)Για το Πολυτεχνείο που λες χωρίς παρεξήγηση έχω ακούσει ότι προτεραιότητα έχουν οι απόφοιτοι του ΕΜΠ και ύστερα οι απόφοιτοι των άλλων πολυτεχνικών σχολών στην αγορά εργασίας ( με κάθε επιφύλαξη το λέω αυτό).
β) Μπούρδα είναι αυτό που λένε οι καθηγητές , δεν το λέω εγώ όπως και το χειρότετο που λες ότι είπα καλύτερα σε οποιδήποτε τμήμα της Αθήνας πάλι οι καθηγητές μου το είπαν. Μπορεί να μην έχω μπει ακόμα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση όμως δεν θεωρώ ότι σαν ανθρωπος λέω μπούρδες, πιστεύω ότι έχω την κατάλληλη ωριμότητα να αντιμετωπίσω κάποιοες καταστάσεις και για να το κάνω ζήτησα τη βοήθεια σας για αυτό κατέφυγα στο φόρουμ. Απλά έγινα ένας αγγελιαφόρος ειδήσεων, ότι μου είπαν λέω , δεν ξέρω ακόμα τι γίνεται σε πανεπιστημιακό επίπεδο του χρόνου θα μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη
σορυ κιολας αλλα το (α) ειναι απο τις μεγαλυτερες βλακειες που εχω ακουσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voskos18

Νεοφερμένος

Ο voskos18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
σορυ κιολας αλλα το (α) ειναι απο τις μεγαλυτερες βλακειες που εχω ακουσει..
Πρόβλημα σου και εγώ δεν σύμφωνω με τους άλλους αλλα δεν τους βρίζω κιόλας

Γράψε λάθος νόμιζα ότι έλεγες για όλα όσα έλεγα, συγνώμη. Βασικά λέω τι έχω ακο΄θσει του χρόνου ισως να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γράψε λάθος νόμιζα ότι έλεγες για όλα όσα έλεγα, συγνώμη. Βασικά λέω τι έχω ακο΄θσει του χρόνου ισως να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη
ελεγα για αυτους που το ειπαν οχι για σενα φυσικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top