Κενές θέσεις στα ΑΕΙ λογω ΕΒΕ

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
πάνε τα παιδιά με το ζόρι στα ΔΙΕΚ που τους δίνουν μια πιστοποίηση που είναι κυριολεκτικά...ας μην πω την λέξη, ούτε στο εξωτερικό αναγνωρίζονται ούτε τπτ.

Με την την πιστοποίηση αναγνωρίζεται στην Ευρωπαϊκή ένωση σαν δίπλωμα επιπέδου 5.

@nPb γιατί γελάς παιδί μ? όντως ισχύει.. :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Με την την πιστοποίηση αναγνωρίζεται στην Ευρωπαϊκή ένωση σαν δίπλωμα επιπέδου 5.

@nPb γιατί γελάς παιδί μ? όντως ισχύει.. :P

Υπάρχουν πολλά αστεία θέματα που συζητούνται για εσωτερική κατανάλωση στην Ελλάδα. Αν σου δωθεί η ευκαιρία να πας να σπουδάσεις κάτι έξω, ακόμη και μαγειρική, θα δεις ότι έχουν μια άλλη προσέγγιση ακόμη και σε μια τόσο τεχνική ειδικότητα. Στην Ελλάδα έχουμε άλυτα ζητήματα που αφορούν δεδομένα θέματα μάλλον, που δεν είναι τόσο δεδομένα. Ποτέ καμία εργοδοσία δεν μου ζήτησε τι επίπεδο είναι το μεταπτυχιακό μου ή να τους προσκομίσω μια σειρά από διπλώματα, δεύτερα πτυχία, τρίτα πτυχία, ξένες γλώσσες και μέχρι πιστοποιητικό παρακολούθησης σεμινάριο για την κοινωνιολογοπαθολογική ζωή της γάτας. Τhe point είναι τι κάνεις τώρα και τι θα ήθελες να μάθεις τον άμεσο χρόνο κατά τη διάρκεια της δουλειάς σου. Τώρα που ανήκει το πτυχίο σε ποια κλίμακα και υποκλίμακα της τάδε νομοθεσίας είναι δουλειά του κρατικού φορέα. Το γιατί ο κρατικός φορέας θέλει να δημιουργεί ένα μπάχαλο είναι μια άλλη ιστορία.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Καταστροφική η βάση εισαγωγής και μία από τις μεγαλύτερες ανοησίες. Τι τραγελαφικό αυτό το πράγμα σε αυτή τη χώρα, εμ εμάς που σπουδάζουμε μας παρατάνε άνεργους να κάνουμε χαμαλοδουλειές για να ζούμε " μεροδούλι μεροφάι " εμ αποκλείουν τους νέους από το να σπουδάζουν σε σχολές που οι ίδιοι, αυτοί που τους αποκλείουν, φρόντισαν να μην έχουν καμμία προοπτική μετά.

Αριστούχοι μένουν εκτός εξ αιτίας της ΕΒΕ. Αντί να μειώσουν τις θέσεις των εισακτέων επιλέγουν να τους μειώσουν δια της πλαγίας οδού με πιο βάρβαρα μέσα μεν αλλά με λιγώτερο πολιτικό κόστος δε.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
πως γίνεται αυτό? το έχω ψάξει...
το δίπλωμα σαν έγγραφο κράτους μέλους της ΕΕ ισχύει σε όλα τα κράτη μέλη.
Η κοπέλα είχε πάει για λογιστική σε ΙΕΚ (δημόσιο ή ιδιωτικό δεν γνωρίζω) στην Ελλάδα όλα οκευ δούλευε σε γραφείο.
Πάει Γερμανία 3 χρόνια μετά με τον σύζυγο και ωπ! Έφαγε πόρτα από την οργάνωση αναγνώρισης πτυχίων/βεβαιώσεων.

Ευτυχώς που είχε καλό απολυτήριο λυκείου και έκανε εκεί 2 χρόνια και τώρα δουλεύει σε τράπεζα, κυρία.

Μην ξεχνάς ότι είναι βεβαίωση μεταλυκειακης εκπαίδευσης τα ΙΕΚ. Προφανώς και θα υπάρχουν όπως στην περίπτωση της συγγενής μου, εμπόδια στο εξωτερικό. Η κάθε χώρα έχει το δικό της σύστημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αριστούχοι μένουν εκτός εξ αιτίας της ΕΒΕ
Μου θύμησες την περσινή παράνοια με την αριστουχα κοπέλα που ήθελε να περάσει γραφιστική και δεν πέρασε την εβε στο γραμμικό σχέδιο που ήταν και άχρηστο για την σχολή της😂. Τρέλα πράγματα εδώ στην Ελλάδα
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Μην ξεχνάς ότι είναι βεβαίωση μεταλυκειακης εκπαίδευσης τα ΙΕΚ.

Η ΒΕΚ δεν είναι δίπλωμα αναγνωρισμένο από την ΕΕ χρειάζονται εξετάσεις πιστοποίησης
για να πάρει το δίπλωμα που αντιστοιχεί στο επίπεδο 5 του εθνικού και Ευρωπαϊκού πλαισίου
προσόντων..

άρα μήπως είχε ΒΕΚ?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Η ΒΕΚ δεν είναι δίπλωμα αναγνωρισμένο από την ΕΕ χρειάζονται εξετάσεις πιστοποίησης
για να πάρει το δίπλωμα που αντιστοιχεί στο επίπεδο 5 του εθνικού και Ευρωπαϊκού πλαισίου
προσόντων..

άρα μήπως είχε ΒΕΚ?
Δεν νομίζω να μην είχε παρει την πιστοποίηση, εξάλλου δούλευε εδώ οργανωμένα (με ασφάλιση κτλ). Δεν ξέρω γιατί ακριβώς δεν της αναγνωρίστηκε. Αφού της βγήκε σε καλό της κοπέλας εκει εν τέλει, δεν πολυασχολήθηκα.

Γενικά άποψη μου είναι, εξαιρώντας κάποιες τέχνες που μπορούν να διδαχθούν μόνο εκεί (μαγειρική κτλ), οι άλλες ειδικότητες βοηθών δεν αξίζουν. Καλύτερα να προσπαθήσουν ξανά στις πανελλήνιες, παρά να μείνουν βοηθοί μια ζωή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top