Κενά στη Χημεία - προλαβαίνω να τα καλύψω σε 3 μήνες;

mariaab

Νεοφερμένος

Η mariaab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δίνω πανελλήνιες σε 3 μήνες. Ειμαι θετικη με βιολογια (υγειας) και εχω αρκετά κενά στη χημεία. Έκανα μέχρι πριν λίγες μέρες ιδιαίτερα με μια καθηγήτρια που δεν είχε εμπειρία με τον φροντιστηριακό χώρο. Έχουμε ξεκινήσει μαθήματα από τον Ιούνιο, αλλά δεν έχουμε καταφέρει να βγάλουμε ακόμα την ύλη, επειδή δυσκολευομουν...μενει ακόμα το κεφάλαιο με τις διαμοριακες δυνάμεις και η ογκομετρηση. Εγώ γενικά είμαι άτομο που θέλω τον χρόνο μου για να εξοικειωθώ με δύσκολες ασκήσεις, αλλά εκείνη βιαζόταν να βγάλουμε την ύλη, ξεκινούσε πάντοτε αναθέτοντας μου σύνθετες ασκήσεις και εγώ δυσκολευομουν να προχωρήσω και να καταλαβαίνω ταυτόχρονα, παρόλο που έκανα μεγάλη προσπάθεια. Έκανα ένα μάθημα χθες με τον καινούργιο μου καθηγητή, ο οποίος μου είπε ότι υπάρχουν αρκετά κενά που θα πρέπει να καλυφθούν. Όπως καταλαβαίνετε, αγχώθηκα πάρα πολύ και σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει ελπίδα να πετύχω τον στόχο μου, που είναι να μπω στην ιατρική. Να σημειωθεί ότι στα υπόλοιπα μαθήματα (βιολογία και φυσική) οι επιδόσεις μου είναι υψηλές και οι βαθμοί μου μπορουν να φτασουν έως και 95%. Και στην έκθεση τα πηγαίνω αρκετά καλά. Ωστόσο, αντιμετωπίζω προβλήματα στη χημεία, τα οποία δεν ξέρω αν θα μπορέσω να διορθώσω μέσα σε 3 μόνο μήνες...Στα διαγωνίσματα γράφω πάντα χάλια, δηλαδή κάτω από τη βάση...το υψηλότερο που έχω πετύχει είναι το 60%.Γενικά έχω δουλέψει, αλλά με λάθος τρόπο. Θα μπορούσε να βελτιωθεί αυτό μέσα σε 3 μήνες με επίμονο διάβασμα; Εγώ υποσχεθεί να μην βγαίνω συχνά και εχω κλειστό το κινητό. Γενικά είμαι από τα άτομα που μπορούν να αφιερώσουν πολλές ώρες στο διάβασμα και έχω πείσμα και θέληση, αρκεί να έχω και την κατάλληλη καθοδήγηση.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δίνω πανελλήνιες σε 3 μήνες. Ειμαι θετικη με βιολογια (υγειας) και εχω αρκετά κενά στη χημεία. Έκανα μέχρι πριν λίγες μέρες ιδιαίτερα με μια καθηγήτρια που δεν είχε εμπειρία με τον φροντιστηριακό χώρο. Έχουμε ξεκινήσει μαθήματα από τον Ιούνιο, αλλά δεν έχουμε καταφέρει να βγάλουμε ακόμα την ύλη, επειδή δυσκολευομουν...μενει ακόμα το κεφάλαιο με τις διαμοριακες δυνάμεις και η ογκομετρηση. Εγώ γενικά είμαι άτομο που θέλω τον χρόνο μου για να εξοικειωθώ με δύσκολες ασκήσεις, αλλά εκείνη βιαζόταν να βγάλουμε την ύλη, ξεκινούσε πάντοτε αναθέτοντας μου σύνθετες ασκήσεις και εγώ δυσκολευομουν να προχωρήσω και να καταλαβαίνω ταυτόχρονα, παρόλο που έκανα μεγάλη προσπάθεια. Έκανα ένα μάθημα χθες με τον καινούργιο μου καθηγητή, ο οποίος μου είπε ότι υπάρχουν αρκετά κενά που θα πρέπει να καλυφθούν. Όπως καταλαβαίνετε, αγχώθηκα πάρα πολύ και σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει ελπίδα να πετύχω τον στόχο μου, που είναι να μπω στην ιατρική. Να σημειωθεί ότι στα υπόλοιπα μαθήματα (βιολογία και φυσική) οι επιδόσεις μου είναι υψηλές και οι βαθμοί μου μπορουν να φτασουν έως και 95%. Και στην έκθεση τα πηγαίνω αρκετά καλά. Ωστόσο, αντιμετωπίζω προβλήματα στη χημεία, τα οποία δεν ξέρω αν θα μπορέσω να διορθώσω μέσα σε 3 μόνο μήνες...Στα διαγωνίσματα γράφω πάντα χάλια, δηλαδή κάτω από τη βάση...το υψηλότερο που έχω πετύχει είναι το 60%.Γενικά έχω δουλέψει, αλλά με λάθος τρόπο. Θα μπορούσε να βελτιωθεί αυτό μέσα σε 3 μήνες με επίμονο διάβασμα; Εγώ υποσχεθεί να μην βγαίνω συχνά και εχω κλειστό το κινητό. Γενικά είμαι από τα άτομα που μπορούν να αφιερώσουν πολλές ώρες στο διάβασμα και έχω πείσμα και θέληση, αρκεί να έχω και την κατάλληλη καθοδήγηση.
Καλησπέρα φίλη μου.

Πέρσι έδινα και εγώ πανελλαδικές στην ίδια κατεύθυνση με εσένα και δεν είχα ποτέ τις καλύτερες επιδόσεις. Π.χ. συνήθως Βιολογία έπαιρνα από 75 και κατω, Φυσική από 90 και κάτω και Χημεία υπήρχαν πολλά διαγωνίσματα που είχα πάρει 60άρια, όπως γινόταν συνήθως στην έκθεση. Σημασία δεν έχουν οι βαθμοί στα διαγωνίσματα που κάνεις στο φροντιστήριο πχ διότι απλά αποδεικνύουν τις γνώσεις που έχεις την συγκεκριμένη στιγμή. Για αυτό δεν πρέπει να πτοείσαι με τις κακές επιδόσεις στην Χημεία, αλλά να καταλάβεις τί λάθη έχεις κάνει στις ασκήσεις, πού έχεις τα κενά στην θεωρία και να βελτιωθείς σταδιακά. Για την Χημεία κιόλας το βιβλίο του Σαλτερή μπορεί να είναι πολύ βοηθητικό, αλλά για την θεωρία σου να βασίζεσαι αποκλειστικά στο βιβλίο, διότι με βάση αυτό πέφτουν πολλαπλής, β θέματα, κλπ. Τώρα οι ασκήσεις από κεφάλαια όπως η Χημική Κινητική, η Χημική και Ιοντική Ισορροπία θέλουν απλά εξάσκηση. Αλλά όχι να μπεις από την αρχή στα δύσκολα αλλά σιγά σιγά να δεις τις ασκήσεις και όσο εξοικιώνεσαι να κοιτάς και ασκήσεις πιο σύνθετες σε τρόπο σκέψης. Οι 3 μήνες δεν είναι λίγοι, αλλά πρέπει να τους αξιοποιήσεις σωστά και χωρίς άγχος. Και θα βγείς και θα τα κάνεις όλα.

Απλά να ξέρεις πως η Ιατρική είναι ένας πολύ δύσκολος στόχος και αν τυχόν δεν μπεις με την πρώτη (που στο απεύχομαι), αν όντως την θες, αξίζει να δώσεις και δεύτερη και τρίτη φορά πανελλαδικές. Πάρα πολλοί για να μπουν σε τέτοια σχολή έχουν δώσει πολλές φορές πανελλαδικές.

Σου εύχομαι επιτυχία, και αν τυχόν έχεις κάπου απορίες μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα, ώστε να σε βοηθήσω όσο μπορώ
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Φυσικά και πάντα μπορούν να βελτιωθούν τα πράγματα.

Αρχικά με καλή κατανόηση της θεωρίας, και κυρίως της λογικής πίσω από αυτήν.

Η χημεία είναι μια πολύ καλώς ορισμένη βασική επιστήμη, όπου τα πάντα λίγο πολύ είναι και επεξηγησημα, και αλληλένδετα.

Απαξ και κατανοηθεί η θεωρία, τότε επίλυση, επίλυση, επίλυση.

Αλλα πρώτα θεωρία σε βάθος, και μετά ασκήσεις, όχι ανάποδα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
παντως εχει προχωρησει πολυ η επιστημη.στα χρονια τα δικα μου δε θυμαμαι να διναμε διαγωνισματα σε μαθηματα οπως βιολογια,χημειες κτλπ στα φροντιστηρια.αντε σε μαθηματικα και φυσικη.μου θυμιζεις λιγο τον εαυτο μου με τη βιολογια που ημουνα για τα σκυλια ολη τη χρονια ελεγα αν γραψω πανω απο 14 θα ναι θαυμα.ετρωγα το βρισιδι της αρκουδας ολη τη χρονια γτ βαριομουνα να διαβασω τρομερα δεν με αρεσε κιολας αλλα στο τελος δεν θυμαμαι ειλικρινα πως γτ πανε πολλα χρονια τα ειχα μαθει μηχανικα για να ανταπεξελθω.θελω να σου πω χρονος υπαρχει.η χημεια δεν ειναι μαθηματικα.αν στρωθεις προλαβαινεις.
 

George_2099

Νεοφερμένος

Ο George_2099 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω προλαβαίνεις απλά θέλει οργάνωση. Να κατανοήσεις πρώτα καλά την θεωρία γιατί και να μην έχεις δει κάποια παρόμοια άσκηση στις πανελληνιες θα μπορέσεις να την λύσεις αν ξέρεις θεωρητικό υπόβαθρο επίσης να βλέπεις λυμένα και να προσπαθείς να λύσεις μετά αντίστοιχα θέματα. Εγώ ειχα γραψει 90+ και δεν έγραφα πάντα καλά στα διαγωνίσματα. Η χημεία είναι ωραία δες την με καλό μάτι και όλα θα πάνε τελειαα και θα σου δώσει και το βαθμό που θέλεις αν της δώσεις χρόνο. :)
 

mariaab

Νεοφερμένος

Η mariaab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Ελπίζω να πετύχατε και εσείς τους στόχους σας. Θα κάνω ο,τι καλύτερο μπορώ και φυσικά θα ξαναδωσω αν δεν τα καταφέρω με την πρώτη. Ξεκίνησα να διαβάζω από το σχολικό τη θεωρία και συνειδητοποίησα πόσο απαραίτητη είναι για την κατανόηση της χημείας...Έλυσα πολλές απλές ασκήσεις μόνη μου. Μπορώ να πω πως είμαι αρκετά πιο αισιόδοξη. Θα έπρεπε να το είχα κάνει πιο νωρίς, γιατί ξεκινώντας με τις δύσκολες δεν έβγαλα ποτέ άκρη. Το μόνο που κατάφερα ήταν να σκέφτομαι μηχανικά και είχα φτάσει σε σημείο να νιώθω ότι δεν μπορούσα να λύσω ούτε μια άσκηση. Έχω αρχίσει και την βλέπω με καλύτερο μάτι τη χημεία. Εκτιμώ τη βοήθειά σας και εύχομαι επιτυχία σε όσους δίνουν! :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top