Κενά στα μαθήματα

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Λοιπόν, παιδιά. Θέλω τη γνώμη σας. Πρώτα απ'όλα να πω ότι τώρα ξεκινάω την 2α λυκείου και είμαι θεωρητική. Έχω ξεκινήσει φροντιστήριο σε αρχαία, λατινικά, έκθεση και άλγεβρα. Πότε δεν ήμουν από τις καλύτερες μαθήτρριες και ξέρω ότι έχω πάρα μα πάρα πολλά κενά. Διάβαζα πάντα μόνο αυτά που με ενδιέφεραν και τίποτα άλλο. Και ακόμα και σε αυτά που διάβαζα και τα ήξερα σδεν μπορούσα να δείξω στους καθηγητές ότι τα ξέρω οπότε πάντα οι βαθμοί μ δεν ήταν καλοί.
Βέβαια φέτος είπα ΤΕΛΟΣ. Πρέπει να το πάρω σοβαρά γιατί αρκετό χρόνο έχασα δεν έχω άλλα περιθώρια. Στόχος μου είναι το εγκληματολογικό. Άρα ή πρέπει να περάσω νομική ή αξιωματικών αστυνομίας. Δεν είναι εύκολο. Ξέρω ότι είνμαι γελοίο να βάζω τόσο ψηλούς στόχους ενώ μάλιστα έχω τόσα κενά, αλλά είμαι πρόθυμη να προσπαθήσω.

Εσείς τι πιστεύετε?Με συστηματικό διαβασμα καλύπτονται τα κενά? Καμία συμβουλή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Λοιπόν, παιδιά. Θέλω τη γνώμη σας. Πρώτα απ'όλα να πω ότι τώρα ξεκινάω την 2α λυκείου και είμαι θεωρητική. Έχω ξεκινήσει φροντιστήριο σε αρχαία, λατινικά, έκθεση και άλγεβρα. Πότε δεν ήμουν από τις καλύτερες μαθήτρριες και ξέρω ότι έχω πάρα μα πάρα πολλά κενά. Διάβαζα πάντα μόνο αυτά που με ενδιέφεραν και τίποτα άλλο. Και ακόμα και σε αυτά που διάβαζα και τα ήξερα σδεν μπορούσα να δείξω στους καθηγητές ότι τα ξέρω οπότε πάντα οι βαθμοί μ δεν ήταν καλοί.
Βέβαια φέτος είπα ΤΕΛΟΣ. Πρέπει να το πάρω σοβαρά γιατί αρκετό χρόνο έχασα δεν έχω άλλα περιθώρια. Στόχος μου είναι το εγκληματολογικό. Άρα ή πρέπει να περάσω νομική ή αξιωματικών αστυνομίας. Δεν είναι εύκολο. Ξέρω ότι είνμαι γελοίο να βάζω τόσο ψηλούς στόχους ενώ μάλιστα έχω τόσα κενά, αλλά είμαι πρόθυμη να προσπαθήσω.

Εσείς τι πιστεύετε?Με συστηματικό διαβασμα καλύπτονται τα κενά? Καμία συμβουλή?

Μη φοβασαι τιποτα,πραγματικα αν στρωθεις θα γινεις αλλος ανθρωπος.
Θα σου προτεινα φετος να κανεις οσα περισσοτερα αγνωστα μπορεις, γι'αυτο και ισως θα επρεπε να παρεις και καποια θεματογραφια απο μονη σου...να μαθαινεις λεξιλογιο και εννοειται γραμματικη και θεωρια συντακτικο απο ενα καλο συντακτικο(της Μπιλλα, ή εκδ.Γρηγορη) μαζι με του φροντ σου.
Λατινικα δεν ειναι τιποτα τρομερο, αν θες εξτρα παρε Μεταιχμιο
Εκθεση γραφε εκθεσεις και διαβαζε σχεδιαγραμματα, θα σου δωσουν ιδεες και καλο λεξιλογιο( αν θες παρε τον τριτομο κοινο νου, ελληνοεκδοτικη, θεωρω οτι βοηθα πολυ για να μαθεις να σκεφτεσαι πιο κριτικα)
Αλγεβρα προσπαθησε να παινεις τη λογικη των ασκησεων και εννοειται πολλη εξασκηση, ειναι ο μονος τροπος...αν θες εξτρα παρε μπαρλα ή σαββαλα(εγω ειχα παπαδακη και μου ειχε φανει παρα πολυ καλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Βασικά αυτό που φοβάμαι είναι τα αρχαία. Έκθεση δεν μπορώ να πω πως δεν τα πάω καλά. Εξάλλου είναι το αγαπημένο μου μάθημα κι έχω την τάση να γράφω πολύ. Για άσχετα θέματα, αλλά γράφω. Μάλιστα μ'αρέσει να γράφω κι άρθρα (αν κι πάντα δεν μαρέσουν και τα περισσότερα τα πετάω). Τέλος πάντων, το θέμα είναι οτι με την έκθεση δεν έχω τόσο πρόβλημα, με τα λατινικά δεν αγχώνομαι γιατί ξεκινάω φέτος οπότε δε έχω κενά κι άμα διαβάζω σδυστηματικά δεν θα αφήσω κιόλας. Άλγεβρα πάλι κάνω μόνο και μόνο για το ενδεχόμενο να δώσω ΑΟΘ. Δεν χρειάζονται και τόσο εξελιγμένα μαθηματικά από ότι ξέρω, τα βασικά μόνο. Ο μαθηματικός μου πέρισυ μου έλεγε ότι έχω έφεση στα μαθηματικά και να πάω Θετική ή τεχνολογική, άρα ούτε εκεί θα έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα αν διαβάζω.

Αυτά τα αρχαία όμως θα με φάνε. Δεν τα βγάζω πέρα ούτε με ένα απλό κείμενο της 1ης λυκείουμ, μην πω της 3ης γυμνασίου. Καλά για γραμματική δεν το συζητάμε. Δεν ξέρω τίποτα. Ακόμα και το λύω δεν ξέρω αρκετά καλά. Πως θα κάνω άγνωστα χωρίς να ξέρω τα βασικά? Ακόμα δεν ξεκίνησαν τα σχολεία και φοβάμαι για τα αρχαία εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Δώσε πολύ μεγάλη σημασία στη γραμματική. Εγώ θα σου έλεγα μόνη σου να την ξεκινήσεις από την αρχή, από τα πιο βασικά, ώστε και να την κάνεις επανάληψη, και να καλύψεις τα κενά που έχεις. Όταν μάθεις καλά τα βασικά στη γραμματική (κλίση των χρόνων, παθητικό μέλλοντα και αόριστο, αόριστο β', συνηρημένα κλπ) προχώρησε σε άλλους αρχικούς, σε ανώμαλα ρήματα, και στα ρήματα σε -μι. Διάβασε καλά τα συντακτικά φαινόμενα και τις δευτερεύουσες προτάσεις, ανάλυση μετοχών, πλάγιος λόγος κλπ δε σου χρειάζονται από τώρα. Κάνε όσα περισσότερα άγνωστα μπορείς, ζήτησε αν μπορείς από το φροντιστήριό σου να σου δίνει επιπλέον και να στα διορθώνει ώστε να βλέπεις τα λάθη που κάνεις. Επίσης δώσε βάση στο γνωστό, γιατί μπορεί να μην έχει καμία σχέση με της τρίτης λυκείου, αλλά πρέπει να μπεις στο κλίμα και να μάθεις να το διαβάζεις σωστά και να το κατανοείς.
Έκθεση καλό θα ήταν να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα πριν την αρχίσεις, και να αφιερώνεις αρκετή ώρα για να τη γράψεις, να τη διαβάζεις πολλές φορές ώστε να βλέπεις εκφραστικά λάθη που τυχόν κάνεις και να τα διορθώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Χθες προσπάθησα να ξεκινήσω τη γραμματική από την αρχή, αλλά δεν ήξερα από που να αρχίσω. Διάβαζα απο τη γραμματική του σχολείου και είναι αρκετά μπερδεμένα τα κεφάλαια εκεί. Υπάρχει κανένα άλλο βιβλίο ίσως που να με βοηθούσε στην γραμματική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Χθες προσπάθησα να ξεκινήσω τη γραμματική από την αρχή, αλλά δεν ήξερα από που να αρχίσω. Διάβαζα απο τη γραμματική του σχολείου και είναι αρκετά μπερδεμένα τα κεφάλαια εκεί. Υπάρχει κανένα άλλο βιβλίο ίσως που να με βοηθούσε στην γραμματική?

Ξεκίνα από το λύω, οριστική ενεστώτα. Από τα πιο βασικά. Τώρα για βιβλίο δε μπορώ να σε βοηθήσω, δε θυμάμαι καθόλου ποιο είχα:redface:, η γραμματική του σχολείου πάντως δε με βόλευε καθόλου, την έβρισκα δύσχρηστη τελείως.
Επίσης να διαβάσεις καλά και ουσιαστικά α',β',γ' κλίσης, επίθετα και παραθετικά, με έμφαση φυσικά στους κανόνες τονισμού. Ειδικά τα παραθετικά τα ζητάνε πολύ στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ξεκίνα από το λύω, οριστική ενεστώτα. Από τα πιο βασικά. Τώρα για βιβλίο δε μπορώ να σε βοηθήσω, δε θυμάμαι καθόλου ποιο είχα:redface:, η γραμματική του σχολείου πάντως δε με βόλευε καθόλου, την έβρισκα δύσχρηστη τελείως.
Επίσης να διαβάσεις καλά και ουσιαστικά α',β',γ' κλίσης, επίθετα και παραθετικά, με έμφαση φυσικά στους κανόνες τονισμού. Ειδικά τα παραθετικά τα ζητάνε πολύ στις πανελλήνιες.
θα φανώ πολύτ γελοία αν ρωτήσω τι είναι τα παραθετικά? :( Ίσως να ρωτήσω καποιόν φιλόλογο του φροντιστηρίου για κάποιο βιβλίο καλύτερο από τη γραμματική του σχολείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
θα φανώ πολύτ γελοία αν ρωτήσω τι είναι τα παραθετικά? :( Ίσως να ρωτήσω καποιόν φιλόλογο του φροντιστηρίου για κάποιο βιβλίο καλύτερο από τη γραμματική του σχολείου...

Οι βαθμοί των επιθέτων, θετικός, συγκριτικός, υπερθετικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Αυτά που δεν ξέρω δηλαδή. Κι ο Θεός βοηθός. Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
η γραμματικη και το συντακτικο του λυκειου ειναι οτι πρεπει...διαβασε τα ολα και θα εχεις καλυψει τα κενα σου...τωρα για τα κειμενα ξαναδιαβασε τα κειμενα απο τν πρωτη γυμνασιου....βλεπε το λεξιλογικο κομματι και τν μεταφραση...ετσι σιγα σιγα θα μαθεις αρχαιες λεξεις και θα εξοικιωθεις στην μεταφραση...γιατι υπαρχει μια συγκεκριμενη μεθοδολογια στο να μεταφραζεις ενα κειμενο και χωρις να ξερεις απαραιτητα ολες τις λεξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ναι και φέτος έχω και άγνωστο. Θα πάω να αγοράσω ένα συγκεκριμένο βιβλίο για την γραμματική που μου πρότειναν και θα προσπαθήσω να μεταφράζω. ευχαριστώωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
μια καλη γραμματικη που εχω και μου ειναι χρησιμη ειναι απο τις εκδοσεις Γρηγορη!
Αν εχεις πεισμα θα τα κατραφερεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!

Κι εγώ βρισκόμουν σε μια παρόμοια κατάσταση με σένα όταν πήγαινα Α λυκείου. Είχα κατασταλάξει για Θεωρητική αλλά δεν ήξερα -κυριολεκτικά- την τύφλα μου στ'Αρχαία. Δεν γνώριζα κανόνες, γραμματική, ρήματα, τίποτα. Ξεκίνησα μαθήματα και ύστερα από ένα διάστημα συνειδητοποίησα ότι τελικά τα πράγματα δεν ήταν όσο τραγικά όσο φανταζόμουν. Με βοήθησε πολύ και η καθηγήτριά μου που μου έδινε φωτοτυπίες με πίνακες γραμματικής και συντακτικού, διότι ας μην κοροιδευόμαστε για έναν μαθητή που θέλει να τα έχει όλα οργανωμένα/ταξινομημένα η σχολική γραμματική είναι για γέλια. Επίσης είναι πολύ θετικό το ότι έχεις θέσει ήδη ένα στόχο και δεν "ψάχνεσαι" ως προς τί σχολή στοχεύεις :) Γι'αυτό λοιπόν, ποτέ μην το βάζεις κάτω και πάντα να επιδιώκεις να αποδίδεις το δυνατόν περισσότερο. Πιστεύω σου μένει αρκετός χρόνος για κάλυψη κενών, καθώς πηγαίνεις ακόμα δευτέρα. Μην ξεχνάς πως ορισμένα παιδιά ξεκινάνε για πρώτη φορά προετοιμασία το καλοκαίρι της Β και όμως πετυχαίνουν, επειδή στρώνονται κάτω και διαβάζουν! :P . Ακολούθησε επομένως ένα σταθερό ρυθμό και νομίζω μέχρι να τελειώσεις την τάξη τα βασικά "σημεία-κλειδιά" των Αρχαίων θα τα παίζεις στα δάκτυλα ;)

Α και για να μην το ξεχάσω, μην δίνεις μεγάλη σημασία σε ό,τι πιθανές μικρο-εξαιρεσούλες και λεπτομερειούλες σε διδάξουν, θα έρθει ώρα γι'αυτές αργότερα. Κάθε πράγμα στον καιρό του! For now, επικεντρώσου στα "θεμελιώδη", δηλαδή στις μεθοδολογίες που πρέπει να ακολουθείς από εδώ και το εξής. Τα Λατινικά τέλος είναι πολύ εύκολα αρκεί να τα πάρεις από την αρχή με καλό μάτι.

Good luck! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Πραγματικά βοηθάτε παιδιά όχι μόνο με τις συμβουλές σας αλλά μου δίνετε κουράγιο και με ενθαρρύνετε. Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ακολούθω όσα μου είπατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroutzou

Νεοφερμένος

Η maroutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!Ειμαι τριτη λυκειου φετος και πραγματικα εχω απογοητευτει λιγο.γενικα ειμαι καλη μαθητρια (απο 18μισο και πανω δλδ στις εξετασεις) αλλα φετος δεν ξερω τι γινεται.το προβλημα μου ειναι οτι δε συγκεντρωνομαι καθολου.:worry:για παραδειγμα θα γυρισω το μεσημερι απο το σχολειο,θα φαω και μετα θα σηκωθω με βαρια καρδια για να διαβασω..μου ειναι πολυ δυσκολο.αλλα γενικα θελω πολυ να διαβασω απλα βαριεμαι πολυ ευκολα και δεν το παιρνω αποφαση.:/:
μετα ενα αλλο προβλημα ειναι οτι εχω κενα γιατι δεν ξερω τον τροπο που να διαβαζω.:/:εχω κενα στα λατινικα στο γνωστο και στο αγνωστο κυριως.λογοτεχνια ετσι και ετσι..ιστορια μια χαρα!μπορειται σας παρακαλω ενα τροπο πως να διαβαζω τα παραπανω μαθηματα γιατι στεναχωριεμαι πολυ.:(σκεφτομαι πως τοσα χρονια πηγαν χαμενα αν δεν καταφερω να καλυψω τα κενα μου σ'αυτα τα μαθηματα!θα ειναι κριμα!σας παρακαλω βοηθήστε με!

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 15-26 προήλθαν από thread με παρόμοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!Ειμαι τριτη λυκειου φετος και πραγματικα εχω απογοητευτει λιγο.γενικα ειμαι καλη μαθητρια (απο 18μισο και πανω δλδ στις εξετασεις) αλλα φετος δεν ξερω τι γινεται.το προβλημα μου ειναι οτι δε συγκεντρωνομαι καθολου.:worry:για παραδειγμα θα γυρισω το μεσημερι απο το σχολειο,θα φαω και μετα θα σηκωθω με βαρια καρδια για να διαβασω..μου ειναι πολυ δυσκολο.αλλα γενικα θελω πολυ να διαβασω απλα βαριεμαι πολυ ευκολα και δεν το παιρνω αποφαση.:/:
μετα ενα αλλο προβλημα ειναι οτι εχω κενα γιατι δεν ξερω τον τροπο που να διαβαζω.:/:εχω κενα στα λατινικα στο γνωστο και στο αγνωστο κυριως.λογοτεχνια ετσι και ετσι..ιστορια μια χαρα!μπορειται σας παρακαλω ενα τροπο πως να διαβαζω τα παραπανω μαθηματα γιατι στεναχωριεμαι πολυ.:(σκεφτομαι πως τοσα χρονια πηγαν χαμενα αν δεν καταφερω να καλυψω τα κενα μου σ'αυτα τα μαθηματα!θα ειναι κριμα!σας παρακαλω βοηθήστε με!


Καταρχάς τίποτα δεν πήγε χαμένο γιατί απέκτησες γενικές γνώσεις.Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι υπάρχει και 2η ή 3η ευκαιρία...Δεν είναι φέτος η μοναδική χρονιά που μπορείς να δώσεις πανελλήνιες.

Anyway,δε νομίζω να υπάρχει κάποιο κόλπο για να συγκεντρωθείς.Απλά απέβαλλε ότι άγχος έχεις και στρώσου και διάβασε.Μπορεί να είναι λίγο δύσκολο στην αρχή αλλά στο τέλος σίγουρα θα τα καταφέρεις για τον πολύ απλό λόγο ότι θα έχεις συνηθίσει.Τα κενά θα τα καλύψεις με το πολύ διάβασμα που θα κάνεις...

ΥΓ1 αν θες βοήθεια ή tips για το πως να καλύψεις τα κενά που έχεις(πέρα από το διάβασμα),καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον της θεωρητικής

ΥΓ2 όταν είπα ότι υπάρχει και 2η ή 3η ευκαιρία γενικά μιλούσα...Δεν αναφερόμουν σε τίποτα συγκεκριμένο.Εξάλλου χρόνος υπάρχει(με την προϋπόθεση πάντα ότι τα κενά σου δεν είναι πολλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο tip πέρα από το συνεχές διάβασμα και γράψιμο.

Λατινικά πρέπει να λύσεις πολλές ασκήσεις συντακτικού και γραμματικής. Μην παπαγαλίσεις το συντακτικό, γιατί δε θα αποδώσεις. Μάθε τους κανόνες κι εφάρμοσέ τους. Είναι όλα πολύ συγκεκριμένα.

Γνωστό, μαθαίνεις τέλεια μεταφράσεις και εισαγωγή, και διαβάζεις ερμηνευτικά από βοηθήματα και από το σχολικό βιβλίο. Μπες στην ουσία των κειμένων.

Άγνωστο, εξάσκηση. Εκτυπώνεις κείμενα, ή ζητάς από φροντιστήριο/ιδιαίτερο να σού τυπώσουν και να σ' τα δώσουν, ώστε να τα λύσεις. Διάβαζε γραμματική και το λεξικό σου σε καθημερινή βάση. Ο μόνος τρόπος να βελτιωθείς είναι η τριβή. Σκέψου ότι σχετικά ο χρόνος που απομένει δεν είναι και τραγικά πολύς, οπότε θα περάσει γρήγορα. Αξιοποίησέ τον στο έπακρο, διαβάζοντας, και θα ανταμειφθείς ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο tip πέρα από το συνεχές διάβασμα και γράψιμο.

Λατινικά πρέπει να λύσεις πολλές ασκήσεις συντακτικού και γραμματικής. Μην παπαγαλίσεις το συντακτικό, γιατί δε θα αποδώσεις. Μάθε τους κανόνες κι εφάρμοσέ τους. Είναι όλα πολύ συγκεκριμένα.

Γνωστό, μαθαίνεις τέλεια μεταφράσεις και εισαγωγή, και διαβάζεις ερμηνευτικά από βοηθήματα και από το σχολικό βιβλίο. Μπες στην ουσία των κειμένων.

Άγνωστο, εξάσκηση. Εκτυπώνεις κείμενα, ή ζητάς από φροντιστήριο/ιδιαίτερο να σού τυπώσουν και να σ' τα δώσουν, ώστε να τα λύσεις. Διάβαζε γραμματική και το λεξικό σου σε καθημερινή βάση. Ο μόνος τρόπος να βελτιωθείς είναι η τριβή. Σκέψου ότι σχετικά ο χρόνος που απομένει δεν είναι και τραγικά πολύς, οπότε θα περάσει γρήγορα. Αξιοποίησέ τον στο έπακρο, διαβάζοντας, και θα ανταμειφθείς ανάλογα.

τι εννοεις να μην μαθαινει απ εξω το συντακτικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
τι εννοεις να μην μαθαινει απ εξω το συντακτικο?

Έγραψα να μην το «παπαγαλίσει». Δηλαδή, να μην κάνει αυτό που κάνουν αρκετοί μαθητές, να μαθαίνουν τις μετατροπές απ'έξω, αλλά να τις κατανοήσει. Να μάθει, δηλαδή, τους κανόνες, και να τούς εφαρμόζει σε κάθε περίπτωση, ώστε, ακόμη και αν τής τύχει κάποιο παράδειγμα, το οποίο δεν έχει ξανασυναντήσει, να είναι σε θέση να το λύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Έγραψα να μην το «παπαγαλίσει». Δηλαδή, να μην κάνει αυτό που κάνουν αρκετοί μαθητές, να μαθαίνουν τις μετατροπές απ'έξω, αλλά να τις κατανοήσει. Να μάθει, δηλαδή, τους κανόνες, και να τούς εφαρμόζει σε κάθε περίπτωση, ώστε, ακόμη και αν τής τύχει κάποιο παράδειγμα, το οποίο δεν έχει ξανασυναντήσει, να είναι σε θέση να το λύσει.

α ναι σιγουρα αυτο ενταξει νομιζα του κειμενου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top