Καφετέρια του iSchool ΙΙ

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη. Τι φάση με το επαγωγικό φαινόμενο;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,131 μηνύματα.
Ελπίζω να λες για φυσική λυκείου και όχι για το φαινόμενο της επαγωγικής σκέψεως:loltooth:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη. Τι φάση με το επαγωγικό φαινόμενο;
Αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στα υπόλοιπα :hehe: Αν ξέρεις την μεθοδολογία και τις σειρές αύξησης +Ι και -Ι βγαίνουν εύκολα (δεν ξέρω αν θα δίνονται φέτος, πάντως πέρσι μας είχαν πει να τα μάθουμε καλού κακού)
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,354 μηνύματα.
Για χημεία λέω :lol:
Εγώ γιατί έχω ξεχάσει τελειώς τη χημεία; Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στην ηλεκτρομαγνητική επαγωγή στη φυσική, ούτε που θυμόμουν ότι παίζει επαγωγή στη χημεία μέχρι να το διαβάσω 😂
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στα υπόλοιπα :hehe: Αν ξέρεις την μεθοδολογία και τις σειρές αύξησης +Ι και -Ι βγαίνουν εύκολα (δεν ξέρω αν θα δίνονται φέτος, πάντως πέρσι μας είχαν πει να τα μάθουμε καλού κακού)
Θα μας δίνονται μας είπαν. ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ; I’m losing my mind already.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Θα μας δίνονται μας είπαν. ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ; I’m losing my mind already.
Κοίτα, κατά την ταπεινή άποψή μου πάντα και χωρίς να θέλω να σε τρομοκρατησω, θεωρώ τα υπόλοιπα αυτού του κεφαλαίου πιο ζόρικα, όχι απαραίτητα δύσκολα, απλά έχει χίλια δυο πράγματα και από ένα σημείο και μετά οι ασκήσεις είναι πολύ εκτενείς (cough cough διερεύνηση) . Είναι η υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης. Επίσης αν δεν το έχεις με τα μαθηματικά σαν εμένα ίσως να τα βρεις λίγο σκούρα στην αρχή με το ph γιατί θέλει λογάριθμους, δεν είναι κάτι τραγικό απλά πρέπει να θυμηθείς τις ιδιότητες και να εξασκηθεις λίγο. Το λέω γιατί εμείς που είμαστε υγείας δεν φημιζόμαστε και πολύ για τις μαθηματικές μας ικανότητες :lol:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Κοίτα, κατά την ταπεινή άποψή μου πάντα και χωρίς να θέλω να σε τρομοκρατησω, θεωρώ τα υπόλοιπα αυτού του κεφαλαίου πιο ζόρικα, όχι απαραίτητα δύσκολα, απλά έχει χίλια δυο πράγματα και από ένα σημείο και μετά οι ασκήσεις είναι πολύ εκτενείς (cough cough διερεύνηση) . Είναι η υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης. Επίσης αν δεν το έχεις με τα μαθηματικά σαν εμένα ίσως να τα βρεις λίγο σκούρα στην αρχή με το ph γιατί θέλει λογάριθμους, δεν είναι κάτι τραγικό απλά πρέπει να θυμηθείς τις ιδιότητες και να εξασκηθεις λίγο. Το λέω γιατί εμείς που είμαστε υγείας δεν φημιζόμαστε και πολύ για τις μαθηματικές μας ικανότητες :lol:
Τέεελεια! Ναι το ξέρω για τους λογάριθμους, μου τα έχει πει η αδερφή μου να με προετοιμάσει. Το καλό είναι ότι τους είδα πρόσφατα στις φθίνουσες ταλαντώσεις οπότε δεν θα πάθω ΤΟΣΟ μεγάλο σοκ ελπίζω. Για την σχέση μου με τα μαθηματικά δεν θα μιλήσω. Έχουν κουραστεί να την ακούνε όλοι εδώ μέσα :lol:
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ήρθα απλά για να γκρινιαξω και να πω ότι μου λείπει το ρευστό :'( η φετινή ύλη πάει από το κακό στο χειρότερο έχω ήδη σιχαθεί την φυσική φέτος
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Ήρθα απλά για να γκρινιαξω και να πω ότι μου λείπει το ρευστό :'( η φετινή ύλη πάει από το κακό στο χειρότερο έχω ήδη σιχαθεί την φυσική φέτος
Αν και δεν το έχω κάνει ποτέ, έχω ακούσει από πολλούς πως πρόκειται για ένα αγαπητό κεφάλαιο. Λυπάμαι που νιώθεις έτσι, it will be okay. Αν υπάρχει κάτι θετικό είναι πως όσο μπορούν προσπαθούν να βγάλουν τα μαθηματικά από την μέση στην φυσική, εκεί που γίνονται ζόρικα τουλάχιστον.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αν και δεν το έχω κάνει ποτέ, έχω ακούσει από πολλούς πως πρόκειται για ένα αγαπητό κεφάλαιο. Λυπάμαι που νιώθεις έτσι, it will be okay. Αν υπάρχει κάτι θετικό είναι πως όσο μπορούν προσπαθούν να βγάλουν τα μαθηματικά από την μέση στην φυσική, εκεί που γίνονται ζόρικα τουλάχιστον.
Ναι δίκιο έχεις, ευτυχώς που τους κόβει μέχρι εκεί τουλάχιστον γιατί από τη στιγμή που οι μισοί από εμάς που δίνουμε φυσική δεν έχουμε τόση επαφη με τα μαθηματικά θα ήμασταν σε μειονεκτική θέση άμα ζητούσαν ακραία πράγματα. And thank you :hug:Θα μου περάσει και αυτό, απλά είναι λίγο αυτό το πρώτο σοκ ακόμη όταν βλέπω νέα πράγματα και συγχύζομαι
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σήμερα φίλτατε @Panzerkampfwagen έμαθα το νέο επάγγελμα στην Ελλάδα, που είναι: σανοφάγος φοροπαραγωγός.

Ο υπουργός Άμυνας και ο υπουργός Εξωτερικών υπέγραψαν συμφωνία με την Αίγυπτο να μας έρθουν 5000 εποχικοί εργάτες ...για να μας πάρουν τις δουλειές. Μετά μποιος θα πληρώνει φόρους; Γουστάρω να σκούζουν οι Έλληνες ενώ δεν ξέρουν να μαζεύουν μισή ελιά. :bye2:

Το μόνο ψέμα που έχω γράψει ποτέ σε έκθεση

View attachment 110986

Κάνεις ωραία ερωτεύσιμα παχουλάκια γράμματα. Πόση ώρα σου παίρνει να κλείσεις το γράμμα ο και α; :cool: Τελικά αυτός ο τύπος γραμματοσειράς παίζει και στο εξωτερικό αλλά σε άλλες γλώσσες.:P
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Σήμερα φίλτατε @Panzerkampfwagen έμαθα το νέο επάγγελμα στην Ελλάδα, που είναι: σανοφάγος φοροπαραγωγός.

Ο υπουργός Άμυνας και ο υπουργός Εξωτερικών υπέγραψαν συμφωνία με την Αίγυπτο να μας έρθουν 5000 εποχικοί εργάτες ...για να μας πάρουν τις δουλειές. Μετά μποιος θα πληρώνει φόρους; Γουστάρω να σκούζουν οι Έλληνες ενώ δεν ξέρουν να μαζεύουν μισή ελιά. :bye2:



Κάνεις ωραία ερωτεύσιμα παχουλάκια γράμματα. Πόση ώρα σου παίρνει να κλείσεις το γράμμα ο και α; :cool: Τελικά αυτός ο τύπος γραμματοσειράς παίζει και στο εξωτερικό αλλά σε άλλες γλώσσες.:P
Κλεμμένος είναι :lol: Μου άρεσε όταν τον είδα από κάποιον άλλον πριν κάποια χρόνια και προσπάθησα να τον μιμηθώ. Πάντα αυτό έκανα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,354 μηνύματα.
Screenshot_20221124-202838_Instagram.jpg

Μουντ
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
FB_IMG_1669317881179.jpg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παίδες όταν σαν πιάνει νταουνίλα, να βλέπετε σχόλια για Μαυρίκιο, Καινούριου και Ουγγαρέζο. :happy: Γενικά να ξέρετε ότι αν η φάση σας είναι χάλια, σε κάποια άλλη χώρα, ο δίδυμος εαυτός σας μπορεί να είναι πιο χάλια π.χ., να μην έχει ρεύμα στο σπίτι ή να έχουν πόρτα μια απλή σανίδα (παράδειγμα, χώρας όπως Φιλιππίνες, Ζουαζιλάνδη) η οροφή να στάζει νερό και το ψυγείο να είναι άδειο ή να μην έχουν ψυγείο γιατί δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν. Τόσο απλά. Και εκείνα παιδιά είναι...με όνειρα τα καημένα και ζουν στο περιθώριο για πάντα. :ermm: Όλα είναι σχετικά και γι' αυτό να είστε ευγνώμονες γι' αυτό που είχατε σήμερα. Κάποιοι άλλοι άνθρωποι ίσως να μην το είχαν ή να μην το πετύχουν ποτέ όσο θα ζήσουν (δηλαδή, θα ζουν με 1 δολλάριο τις 2 μέρες)! Κάντε μια πρόχειρη σκέψη πώς θα ήταν η ζωή σας με 0.50 σέντς τη μέρα;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
FA9DA41F-AE23-4861-A928-2709BC534732.jpeg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι το φαινόμενο του κβαντικού εναγκαλισμού: δηλαδή, που νιώθεις εναγκαλισμένος και δεν είσαι. Κοιμάσαι και έχεις το δεύτερο μαξιλάρι να σου θυμίζει χέρια ενώ δεν είναι χέρια. Από αυτό μάλλον ο Schröndinger θα εμπνεύστηκε. Από την τόση μαθηματική φυσική μετά από ένα σημείο αρχίζεις και νιώθεις πράγματα, π.χ. πιάτα να πέφτουν ενώ δεν πέφτουν. :cool:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top