Καφετέρια του iSchool ΙΙ

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Ποιος είναι στη βιβλιοθήκη με αφόρτιστο laptop και χωρίς φορτιστή και powerbank;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Ένα sum up της χημείας: Βγάζω από το Α μέχρι το Δ1 στο πόδι. Φτάνω Δ2, πρώτη τρικλοποδιά στο α ερώτημα. Μετά από μια ώρα που το πάλευα, το βρήκα το λάθος μου. Σηκώνομαι, δεύτερη τρικλοποδιά στο β υποερώτημα. Απλά τα παράτησα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Ένα sum up της χημείας: Βγάζω από το Α μέχρι το Δ1 στο πόδι. Φτάνω Δ2, πρώτη τρικλοποδιά στο α ερώτημα. Μετά από μια ώρα που το πάλευα, το βρήκα το λάθος μου. Σηκώνομαι, δεύτερη τρικλοποδιά στο β υποερώτημα. Απλά τα παράτησα.
Ελα είναι νωρίς ακόμα, θα κάνεις φυσικά πολλές προσομοιωσεις πανελληνιων. εμένα με βοηθήσανε πολλοί αυτές.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Ελα είναι νωρίς ακόμα, θα κάνεις φυσικά πολλές προσομοιωσεις πανελληνιων. εμένα με βοηθήσανε πολλοί αυτές.
Ευχαριστώ πολύ. Βοηθάνε όντως πολύ αλλά μου ρίχνουν την ψυχολογία κάθε φορά. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην χάσω από λαλακία.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Βοηθάνε όντως πολύ αλλά μου ρίχνουν την ψυχολογία κάθε φορά. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην χάσω από λαλακία.
εγώ έκανα συνέχεια χαζά αριθμητικά λάθη στο ΑΟΘ στις προσομοιώσεις, δε μπορούσα με τίποτα να το ελέγξω. Ε τελικά στις πανελλήνιες δεν έκανα αριθμητικά λάθη. αν πήγαινα να δώσω χωρίς την εμπειρία των προσομοίωσεων θα είχα πατώσει. Good luck και καλή επιτυχία!! :)
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Βοηθάνε όντως πολύ αλλά μου ρίχνουν την ψυχολογία κάθε φορά. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην χάσω από λαλακία.
Δεν πειράζει βρε Joji, μην απελπίζεσαι. Οι περισσότεροι στα διαγωνίσματα κάναμε ένα σωρό χαζά λάθη, από αριθμητικά μέχρι χρήση λανθασμένων τύπων κλπ, αλλά ο λόγος που γράφεις διαγωνίσματα δεν είναι μόνο για να τσεκάρεις τις γνώσεις σου, αλλά και για να αποκτήσεις εμπειρία. Θα δεις ότι σταδιακά θα μειώνεις τα χαζά λάθη που κάνεις.

Εγώ έκανα πάντα λάθη στα ΣΛ, ειδικά στα μαθηματικά. Είχα γράψει αμέτρητα διαγωνίσματα και όλα είχαν 1-2 λάθη στα ΣΛ. Κάθε φορά με έπιανε απελπισία και αγχωνόμουν, αλλά στο τέλος δεν έκανα ούτε ένα λάθος στο ΣΛ, γιατί είχα ξετρίψει, είχα αναγνωρίσει τον τύπο ΣΛ που έπεφταν και μιας που τα περισσότερα ήταν κάπως στάνταρ, τα ήξερα. Το point μου είναι ότι στο τέλος θα έχεις καλύτερη εποπτεία σχετικά με το τι κάνεις μικρολαθάκια, θα είσαι πιο προσεκτική και έχοντας εξοικειωθεί περισσότερο με τους τύπους των ερωτήσεων, θα είναι πιο εύκολο να αποφύγεις μικρό-λάθη.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Ένα sum up της χημείας: Βγάζω από το Α μέχρι το Δ1 στο πόδι. Φτάνω Δ2, πρώτη τρικλοποδιά στο α ερώτημα. Μετά από μια ώρα που το πάλευα, το βρήκα το λάθος μου. Σηκώνομαι, δεύτερη τρικλοποδιά στο β υποερώτημα. Απλά τα παράτησα.
Update, πήραμε τα αποτελέσματα σήμερα. Τα πήγα πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα.

Feedback καθηγήτριας: «Πολύ καλό διαγώνισμα, έχασες κάμποσες μονάδες από χαζολάθη. Στο Δ2 είχες κουραστεί και φάνηκε» (Αναρωτιέμαι πως το κατάλαβε :whistle:)
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Update, πήραμε τα αποτελέσματα σήμερα. Τα πήγα πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα.

Feedback καθηγήτριας: «Πολύ καλό διαγώνισμα, έχασες κάμποσες μονάδες από χαζολάθη. Στο Δ2 είχες κουραστεί και φάνηκε» (Αναρωτιέμαι πως το κατάλαβε :whistle:)
Μάλλον ο τρόπος γραφής σου ήταν πιο βιαστικος στο τέλος η πιο κοφτός;;

Πάντως μπράβο σου! Να έχεις υπόψη ότι αυτό είναι το νόημα των προσομοίωσεων...να βρούν σε ποια σημεία θέλεις να ξαναδείς η να εμπεδώσεις καλύτερα. Για εμένα είναι πιο καλό να γράψεις σε ένα προσομοίωσης χαμηλά και να μάθεις από τα λαθάκια παρά να πας με άριστους βαθμούς προσομοίωσεων και στο τέλος να φανεί ένας άλλος βαθμός.

Όχι ότι βέβαια αν έχεις τέλεια στη προσομοίωση δεν θα πας και τέλεια στις πανελλαδικές όπως και αν δεν τα πας καλά στις προσομοίωσεις δεν θα πας καλά στις πανελλαδικές. Τώρα είναι η φάση του ελέγχου των γνώσεων σου ...κάνε όσα περισσότερα τεστ μπορείς για να εξοικειωθείς με το process για να σου περάσει ανεπαίσθητη η διαδικασία των πανελληνίων ❤️
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Update, πήραμε τα αποτελέσματα σήμερα. Τα πήγα πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα.

Feedback καθηγήτριας: «Πολύ καλό διαγώνισμα, έχασες κάμποσες μονάδες από χαζολάθη. Στο Δ2 είχες κουραστεί και φάνηκε» (Αναρωτιέμαι πως το κατάλαβε :whistle:)
μπράβοοο
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Update, πήραμε τα αποτελέσματα σήμερα. Τα πήγα πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα.

Feedback καθηγήτριας: «Πολύ καλό διαγώνισμα, έχασες κάμποσες μονάδες από χαζολάθη. Στο Δ2 είχες κουραστεί και φάνηκε» (Αναρωτιέμαι πως το κατάλαβε :whistle:)
μπράβο βρε Joji! Είδες που τελικά τα πήγες καλύτερα από ότι νόμιζες; Να έχεις λίγη πίστη στον εαυτό σου<3
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Λοιπόν σήμερα έγραψα το τελευταίο μου διαγώνισμα μέχρι Ιανουάριο που θα γράψουμε φυσική.

Και περιττό να πω πως το χέρι μου χρειάζεται reviving αυτή τη στιγμή. Με το ζόρι το κουνάω. I hope it was worth it. Βιολογία λοιπόν. Να ξεκινήσω λέγοντας πως έχασα στάνταρ 7 μονάδες από 2 υποερωτήματα που δεν πρόλαβα να απαντήσω (3 μονάδες το καθένα) ΣΥΝ μια μονάδα από ένα υποερώτημα που έπιανε 2 συνολικά και το απάντησα μισό. Ένα αυτό. Συνεχίζω. Είμαι πολύ αισιόδοξη, αρχικά γιατί γέμισα 7 σελίδες με φουλ αιτιολογήσεις και ήξερα ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Εντάξει βέβαια αυτό είναι relative διότι δεν ξέρω πως τα έχω πάει στα Α και στο Γ που με δυσκόλεψε ομολογώ περισσότερο και από το Δ. Anyhow, θα κάνω update όταν πάρω τα αποτελέσματα.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Βοηθάνε όντως πολύ αλλά μου ρίχνουν την ψυχολογία κάθε φορά. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην χάσω από λαλακία.
Θέλω να σταθω λίγο στο κομμάτι της ψυχολογίας. Σίγουρα το να κάνεις τέτοια λαθάκια μπορεί να σε επηρεάσει αρνητικά αλλά μην τα αφήνεις να σε πτοήσουν για πολύ γιατί μετά λόγω ψυχολογικής σύγχυσης μπορεί να κάνεις κι άλλα χαζολαθη. Είναι φαύλος κύκλος πιστεύω. Το σημαντικό είναι να μαθαίνεις από αυτά και να μην τα επαναλάβεις. Θα φέρω τον εαυτό μου ως παράδειγμα, μετά από την βιολογία στις πανελλήνιες (2ο μάθημα) είχα σχεδόν καταρρεύσει γιατί είχα την εντύπωση ότι έγραψα χάλια, και έτσι πήγα με αυτή την ψυχολογία να γράψω το επόμενο μάθημα που ήταν χημεία. Εν τέλει στην χημεία ήταν που έγραψα χάλια γιατί έκανα χαζά λάθη, τύπου να ζητάει ποια είναι η ενδοθερμη αντίδραση σε πολλαπλής και να βάζω την καύση :whatever: . Εσύ θα συνεχίζεις να προσπαθείς απτόητη σαν να μην έγινε τίποτα και οι κόποι σου θα αποδώσουν. Μέσα από τις προσομοιωσεις θα βλέπεις τα αδύναμα σημεία σου στα μαθήματα αλλά θα δουλεύεις παράλληλα και την ψυχολογία σου ώστε στο τέλος να έχεις λιγότερες πιθανότητες να αποτύχεις λόγω αυτού του παράγοντα.
Update, πήραμε τα αποτελέσματα σήμερα. Τα πήγα πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα.

Feedback καθηγήτριας: «Πολύ καλό διαγώνισμα, έχασες κάμποσες μονάδες από χαζολάθη. Στο Δ2 είχες κουραστεί και φάνηκε» (Αναρωτιέμαι πως το κατάλαβε :whistle:)
Χίλια μπράβο!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Λοιπόν σήμερα έγραψα το τελευταίο μου διαγώνισμα μέχρι Ιανουάριο που θα γράψουμε φυσική.

Και περιττό να πω πως το χέρι μου χρειάζεται reviving αυτή τη στιγμή. Με το ζόρι το κουνάω. I hope it was worth it. Βιολογία λοιπόν. Να ξεκινήσω λέγοντας πως έχασα στάνταρ 7 μονάδες από 2 υποερωτήματα που δεν πρόλαβα να απαντήσω (3 μονάδες το καθένα) ΣΥΝ μια μονάδα από ένα υποερώτημα που έπιανε 2 συνολικά και το απάντησα μισό. Ένα αυτό. Συνεχίζω. Είμαι πολύ αισιόδοξη, αρχικά γιατί γέμισα 7 σελίδες με φουλ αιτιολογήσεις και ήξερα ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Εντάξει βέβαια αυτό είναι relative διότι δεν ξέρω πως τα έχω πάει στα Α και στο Γ που με δυσκόλεψε ομολογώ περισσότερο και από το Δ. Anyhow, θα κάνω update όταν πάρω τα αποτελέσματα.
Για αυτό ακριβώς γράφεις διαγώνισμα, για να κάνεις λάθη.

Είναι οργανικό κομμάτι κάθε εκπαίδευσης ο εκπαιδευόμενος να κάνει λάθη και να του το υποδεικνύουν για να μην τα ξανακάνει εν ώρα μάχης. Διδασκαλία πάνω από όλα είναι εμπειρικό αντικείμενο και θέλει χρόνο, όχι μόνο μαυροπίνακα.

Να σου δώσω και ένα άλλο παράδειγμα: εάν πας στρατό όπως είμαι εγώ τώρα και είσαι σε Μ/Κ λόχο (μηχανοκίνητο), από τις πρώτες ασκήσεις που κάνετε είναι να σας μάθουν να ανεβοκατεβαίνετε στα Marder (οπλιταγωγά). Όταν εμένα με ανέβασαν πρώτη φορά μου λένε εμένα και τα παιδιά πίσω μου να κατέβετε. Εγώ χωρίς να έχω ιδέα κατέβηκα και πήγα εκ δεξιών. Εκείνη τη στιγμή με κόβει ο εκπαιδευτής και φωνάζει "Panzer, είσαι μαλάκας". Λέω τι φάση και μου απαντά "Δεν προσέχεις, εκ δεξιών είναι τα εχθρικά πυρά, μόλις σκότωσες τον εαυτό σου και όλα τα παιδιά που σε ακολούθησαν. Πάρ'το ξανά."

Εαν δεν το πάθαινα αυτό το λάθος εν κινήσει, ποτέ δεν θα μάθαινα να κατεβαίνω. Με πιάνεις;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Γειααα σας. Λοιπόν, κάνω μία εργασία σε power point και θέλω μία μικρή βοήθεια. Ξέρω μόνο πως να εφαρμόζω τις απλές μεταβάσεις δηλαδή από διαφάνεια σε διαφάνεια ενώ τώρα θέλω να κάνω κάτι λίγο πιο προχωρημένο (για τα δικά μου δεδομένα πάντα :lol:), οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να αφιερώσει λίγο χρόνο και να μου εξηγήσει πως να κάνω κάτι που θα του πω :redface:

Υ.Γ Το έψαξα στο ιντερνετ, αλλά ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο. Αχ πόσο μπούμερ νιώθω αυτή την στιγμή :redface:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Γειααα σας. Λοιπόν, κάνω μία εργασία σε power point και θέλω μία μικρή βοήθεια. Ξέρω μόνο πως να εφαρμόζω τις απλές μεταβάσεις δηλαδή από διαφάνεια σε διαφάνεια ενώ τώρα θέλω να κάνω κάτι λίγο πιο προχωρημένο (για τα δικά μου δεδομένα πάντα :lol:), οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να αφιερώσει λίγο χρόνο και να μου εξηγήσει πως να κάνω κάτι που θα του πω :redface:

Υ.Γ Το έψαξα στο ιντερνετ, αλλά ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο. Αχ πόσο μπούμερ νιώθω αυτή την στιγμή :redface:
@Volkswagen Fan
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Γειααα σας. Λοιπόν, κάνω μία εργασία σε power point και θέλω μία μικρή βοήθεια. Ξέρω μόνο πως να εφαρμόζω τις απλές μεταβάσεις δηλαδή από διαφάνεια σε διαφάνεια ενώ τώρα θέλω να κάνω κάτι λίγο πιο προχωρημένο (για τα δικά μου δεδομένα πάντα :lol:), οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να αφιερώσει λίγο χρόνο και να μου εξηγήσει πως να κάνω κάτι που θα του πω :redface:

Υ.Γ Το έψαξα στο ιντερνετ, αλλά ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο. Αχ πόσο μπούμερ νιώθω αυτή την στιγμή :redface:
Πες μου τι θέλεις περίπου;;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
καλέ @Pak τελείως άσχετο, αλλά τι τέλεια φώτο προφίλ
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top