Κατεύθυνση

Κατεύθυνση
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σε ποια τάξη πρέπει κάποιος να σκέφτεται για κατεύθυνση; Δεν το λέω για εμένα , αλλά για να έχω μία άποψη επί του θέματος :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Και στις 2 τάξεις...γιατί αν δεις και στην Γ' Γυμνασίου κάνουμε Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό σαν μάθημα,αλλα και στην Α' Λυκείου.Πιο πολύ όμως η Α' Λυκείου σε προετοιμάζει που μπαίνεις και στο κλίμα των κατευθύνσεων σιγά-σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacherchris

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τελειώνοντας το Γυμνάσιο καλό είναι να έχεις αποφασίσει, μια και από την Α λυκείου θα πρέπει να αρχίσεις να δίνεις έμφαση στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πίστεύω πως την απόφαση την παίρνεις την περίοδο που τελειώνεις την Α Λυκείου.Τότε έχεις σχηματίσει γενικά άποψη για το επιπεδο και τη φυση των μαθημάτων του Λυκειου.Δε χρειάζεται να αγχωθεί κάποιος αρκετά εαν στο ξεκίνημα ακόμη αμφιταλαντεύεται.Αλλωστε γι'αυτό στην πρώτη χρονιά δε διαλέγεις,για να σκεφτείς το τι σου ταιριάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Piranha

Νεοφερμένος

Ο Piranha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όσο πιο νωρίς αποφασίσεις τι θέλεις να κανεις,και ψαχτείς τόσο μεγαλύτερο θα είναι το κέρδος που θα έχεις.
Οποτε θα ψηφίσω Γ γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σε ποια τάξη πρέπει κάποιος να σκέφτεται για κατεύθυνση; Δεν το λέω για εμένα , αλλά για να έχω μία άποψη επί του θέματος :).
τι παει να πει "πρεπει" να σκεφτεται για κατευθυνση? εγω πιστευω οτι ηδη απο το γυμνασιο ξερει καποιος αν του αρεσουν περισσοτερο τα μαθηματικα και η φυσικη απο τα αρχαια και την ιστορια.Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι πρεπει ηδη απο τοτε να παραμελουμε τα μαθηματα που δεν θα ειναι της κατευθυνσης μας, αλλα θεωρω οτι δεν υπαρχει πρεπει σε αυτα τα πραγματα.
Αλλα παιδια ειναι πολυ συνειδητοποιημενα και ξερουν τι θελουν ηδη απο το γυμνασιο, καποιοι αλλοι αγαπουν εξισου ολα τα μαθηματα κ φτανει η στιγμη να δηλωσουν κατευθυνση και δεν μπορουν.Δεν υπαρχει σωστο και λαθος, πρεπει και δεν πρεπει σε αυτα τα θεματα..:thumbup: Σε καθε περιπτωση, μην μπαινετε στην λογικη ηδη απο την α' λυκειου οτι αν ειμαι τεχνολογικη δεν θα διαβαζω ιστορια κτλ.Στην ταξη αυτη ειναι η τελευταια σας ευκαιρια να κερδισετε γενικες γνωσεις που μια μερα θα δειτε οτι αυτες ειναι που κανουν την διαφορα, οχι η απολυτη εξειδικευση στο μαθημα που θα δωσετε πανελλαδικα. Βλεπεις παιδια της θεωρητικης να μην μπορουν να κανουν μια διαιρεση και παιδια της θετικης να μην ξερουν να μιλανε σαν ανθρωποι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
τι παει να πει "πρεπει" να σκεφτεται για κατευθυνση? εγω πιστευω οτι ηδη απο το γυμνασιο ξερει καποιος αν του αρεσουν περισσοτερο τα μαθηματικα και η φυσικη απο τα αρχαια και την ιστορια.Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι πρεπει ηδη απο τοτε να παραμελουμε τα μαθηματα που δεν θα ειναι της κατευθυνσης μας, αλλα θεωρω οτι δεν υπαρχει πρεπει σε αυτα τα πραγματα.
Αλλα παιδια ειναι πολυ συνειδητοποιημενα και ξερουν τι θελουν ηδη απο το γυμνασιο, καποιοι αλλοι αγαπουν εξισου ολα τα μαθηματα κ φτανει η στιγμη να δηλωσουν κατευθυνση και δεν μπορουν.Δεν υπαρχει σωστο και λαθος, πρεπει και δεν πρεπει σε αυτα τα θεματα..:thumbup: Σε καθε περιπτωση, μην μπαινετε στην λογικη ηδη απο την α' λυκειου οτι αν ειμαι τεχνολογικη δεν θα διαβαζω ιστορια κτλ.Στην ταξη αυτη ειναι η τελευταια σας ευκαιρια να κερδισετε γενικες γνωσεις που μια μερα θα δειτε οτι αυτες ειναι που κανουν την διαφορα, οχι η απολυτη εξειδικευση στο μαθημα που θα δωσετε πανελλαδικα. Βλεπεις παιδια της θεωρητικης να μην μπορουν να κανουν μια διαιρεση και παιδια της θετικης να μην ξερουν να μιλανε σαν ανθρωποι:/:

Aλεξάνδρα...σε καμια περιπτωση δεν πιστεύω πως η υποτυπώδης Βιολογια-παραμυθάκι που κάνουμε στο Γυμνάσιο αρκει για να διαλεξεις αναμεσα σε Θετική-Τεχνολογική.(Χημεια υπαρχει και στην τεχνολογική και τα υπολοιπα ειναι ίδια.)Αντιστοιχα και η πληροφορική ειναι αν οχι ανυπαρκτη υποτυπώδης επίσης.Συνεπώς ειναι αδυνατο να διαλεξεις.Το αν εισαι απο μικρός ταγμένος σε ενα επάγγελμα απο επιυμία ή οικογενειακή παράδοση,άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
για θετικη-τεχνολογικη ειναι οντως λιγο πιο δυσκολο να αποφασισεις. Αλλα πραγματικα πιστευεις οτι δεν μπορει να σου πει ενα παιδι της γ' γυμνασιου αν προτιμα τα αρχαια απο τα μαθηματικα?
ακομη και για την βιολογια το παραμυθακι του γυμνασιου, σε πληροφορω οτι το βιβλιο της γ' γυμνασιου ειναι σχεδον ιδιο με αυτο της γ' λυκειου.Εχουν πανω κατω την ιδια υλη.Σχεδον οτι επρεπε να μαθω φετος στην βιολογια γενικης τα γνωριζα ηδη απο το γυμνασιο και δεν υπερβαλλω καθολου.Ρωτα οποιονδηποτε που ειχε κολλημα με την βιολογια και θα σου πει το ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
για θετικη-τεχνολογικη ειναι οντως λιγο πιο δυσκολο να αποφασισεις. Αλλα πραγματικα πιστευεις οτι δεν μπορει να σου πει ενα παιδι της γ' γυμνασιου αν προτιμα τα αρχαια απο τα μαθηματικα?
ακομη και για την βιολογια το παραμυθακι του γυμνασιου, σε πληροφορω οτι το βιβλιο της γ' γυμνασιου ειναι σχεδον ιδιο με αυτο της γ' λυκειου.Εχουν πανω κατω την ιδια υλη.Σχεδον οτι επρεπε να μαθω φετος στην βιολογια γενικης τα γνωριζα ηδη απο το γυμνασιο και δεν υπερβαλλω καθολου.Ρωτα οποιονδηποτε που ειχε κολλημα με την βιολογια και θα σου πει το ιδιο.

Θελεις να πεις οτι εχεις μεγαλύτερο κόλλημα απο το δικό μου?:PΟπως και να χει.Αυτο σημαίνει πως κι η Βιολογια γενικης της Γ κακογραμμένη είναι,δεν ειναι Βιολογια αλλα εκθεση.Η θεωρητική σε γενικες γραμμες διαχωρίζεται ευκολότερα,αλλα κάθε μαθητης ειναι διαφορετικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το να το σκέφτεσαι κανείς δεν μπορεί να σου πει το πότε γιατί οι σκέψεις δεν είναι κατά παραγγελία. Νομίζω ότι όλοι το σκεφτήκαμε πολύ πριν την ώρα του. Το θέμα είναι το πότε αποφασίζεις την κατεύθυνση που θα πας. Για μένα η απόφαση θα πρέπει να παρθεί στο τέλος της Α λυκείου γιατί τότε μόνο έχουμε σωστή εικόνα για το τι παίζει σχετικά. Τότε πρέπει να αποφασίζουμε για θεωρητική ή θετικοτεχνολογική. Επίτηδες βάζω μαζί θετικοτεχνολογική γιατί το αν πάμε τελικά θετική ή τεχνολογική μπορούμε να το αποφασίσουμε στο τέλος της Β λυκείου. Γιαυτό όποιος δεν είναι 1000% σίγουρος τι από τα δύο θέλει, πρέπει να διαλέγει στη Β θετική γιατί είναι πολύ απλό να αλλάξει στη Γ τεχνολογική 1 ή 2, ενώ το ανάποδο είναι αρκετά δύσκολο. Επίσης θεωρώ εντελώς λάθος να αποφασίζεις από την Α λυκείου ποια μαθήματα θα διαβάζεις και ποια όχι. Το έκανα κι εγώ αλλά το μετάνοιωσα. Το σωστό είναι και στην Α και στη Β να ασχολούμαστε με όλα τα μαθηματα σωστά, εντάξει στη Β με βάρος εκεί που πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Θελεις να πεις οτι εχεις μεγαλύτερο κόλλημα απο το δικό μου?:PΟπως και να χει.Αυτο σημαίνει πως κι η Βιολογια γενικης της Γ κακογραμμένη είναι,δεν ειναι Βιολογια αλλα εκθεση.Η θεωρητική σε γενικες γραμμες διαχωρίζεται ευκολότερα,αλλα κάθε μαθητης ειναι διαφορετικος.
δεν ξερω ποιος εχει μεγαλυτερο κολλημα, εμενα παντως η βιολογια ηταν το αγαπημενο μου μαθημα ηδη απο το γυμνασιο και μπορει η φιλοσοφια του μαθηματος να ειναι η παπαγαλια (ειδικα στο λυκειο) αλλα εγω θυμομουν τα παντα απο το γυμνασιο.Ειχαμε φοβερη βιολογο που μας εκανε μαθημα σε εργαστηριο και βλεπαμε στο μικροσκοπιο κ αλλα τετοια. Πιο κακογραμμενη βιολογια ειναι αυτης της κατευθυνσης..Ειλικρινα δεν παλευοταν σε ορισμενα σημεια. Την βιολογια γενικης δεν θα την ελεγα κακογραμμενη αλλα σπαστικα απλοϊκη:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hliolousth

Νεοφερμένος

Η Hliolousth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θρακομακεδόνες (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
αυτο το 'πρεπει' δεν το καταλαβαινω..ο καθενας εχει την κλιση του,ξερει τι του αρεσει και κατ επεκταση επιλεγει την κατευθυνση που θελει και πιστευει οτι μπορει να τα καταφερει..:)
αυτο δεν σημαινει βεβαια πως επειδη για παραδειγμα καποιος εχει αποφασισει να παει θεωρητικη αυτοματως ηδη απο το γυμνασιο παραμελει τα μαθηματικα και την φυσικη..:(
οπως και να εχει παντως ο καθενασ πρεπει να επιλεγει μια κατευθυνση που να του αρεσει πραγματικα γιατι το διαβασμα στην 3η λυκειου ειναι αρκετο και μονο αν σ αρεσει κατι μπορεις να το παλεψεις και να τα καταφερεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
δεν ξερω ποιος εχει μεγαλυτερο κολλημα, εμενα παντως η βιολογια ηταν το αγαπημενο μου μαθημα ηδη απο το γυμνασιο και μπορει η φιλοσοφια του μαθηματος να ειναι η παπαγαλια (ειδικα στο λυκειο) αλλα εγω θυμομουν τα παντα απο το γυμνασιο.Ειχαμε φοβερη βιολογο που μας εκανε μαθημα σε εργαστηριο και βλεπαμε στο μικροσκοπιο κ αλλα τετοια. Πιο κακογραμμενη βιολογια ειναι αυτης της κατευθυνσης..Ειλικρινα δεν παλευοταν σε ορισμενα σημεια. Την βιολογια γενικης δεν θα την ελεγα κακογραμμενη αλλα σπαστικα απλοϊκη:down:

Σ'αυτό μαζί σου.Και που να δεις τη Βιολογια Θετικής Κατεύθυνσης Β Λυκειου,με το παλιό συστημα.(Κρατησαν αυτό το βιβλίο για βιολογια επιλογής Β)Ενα θα σου πω:μερικες σελιδες υπαρχουν στο Βιβλιο δυο φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Σ'αυτό μαζί σου.Και που να δεις τη Βιολογια Θετικής Κατεύθυνσης Β Λυκειου,με το παλιό συστημα.(Κρατησαν αυτό το βιβλίο για βιολογια επιλογής Β)Ενα θα σου πω:μερικες σελιδες υπαρχουν στο Βιβλιο δυο φορες.
χαχαχ,σε περιπτωση που καποιος δεν τα ειχε εμπεδωσει καλα να υποθεσω :P..κι εγω ειχα διαλεξει βιολογια στην β' λυκειου αλλα δεν εγινε τμημα επειδη δεν υπηρχαν αρκετα ατομα.
Απλα απο περιεργεια, ελεγε τιποτα καινουριο ή ανακυκλωση τα ιδια κ τα ιδια που εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε σε καθε σχολικο εγχειριδιο βιολογιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
χαχαχ,σε περιπτωση που καποιος δεν τα ειχε εμπεδωσει καλα να υποθεσω :P..κι εγω ειχα διαλεξει βιολογια στην β' λυκειου αλλα δεν εγινε τμημα επειδη δεν υπηρχαν αρκετα ατομα.
Απλα απο περιεργεια, ελεγε τιποτα καινουριο ή ανακυκλωση τα ιδια κ τα ιδια που εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε σε καθε σχολικο εγχειριδιο βιολογιας?

Kαμια σχεση με τις αλλες Βιολογιεσ.Ενα μεγαλο βιβλιο καθαρα ανθρωπινο σωμα.Μια νεοτερη βεβαια εκδοση θα ηταν κατι εκπληκτικο στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και εγώ Α' λέω. Μπαίνεις πλέον στο πνεύμα του λυκείου και κλίνεις προς κάποια σχολή αλλα και μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σε ποια τάξη πρέπει κάποιος να σκέφτεται για κατεύθυνση; Δεν το λέω για εμένα , αλλά για να έχω μία άποψη επί του θέματος :).

Νομίζω ότι με το που τελειώσεις το γυμνάσιο ξέρεις πάνω κάτω ποια μαθήματα σου αρέσουν......Αλλά παιδιά τα μαθήματα αλλάζουν πολύ από την Α' Λυκείου...... Εγώ μέχρι και πριν την Α΄ Λυκείου έλεγα θετική ή τεχνολογική αλλά με το που μπήκα λύκειο (δεν ξέρω αν έφταιγαν οι καθηγητές ή η προσοχή που έδινα στα μαθήματα) άρχισαν να μου αρέσουν πιο πολύ τα θεωρητικά...Έτσι πήγα θεωρητική και δεν το μετανιώνω καθόλου!!!! Για αυτόν τον λόγο προτείνω να μην το έχετε καθόλου στο μυαλό σας τώρα γιατί δεν είναι καλό να αρχίσετε να ''παίρνετε ειδικότητα'' από την Α' Λυκείου...Πόσο μάλλον από την Γ' γυμνασίου....Περιμένετε να τελειώσει και η πρώτη λυκείου δίνοντας σημασία σε όλα τα μαθήματα εξίσου....Μετά θα αποφασίσετε τι σας αρέσει περισσότερο..!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!
Εγώ πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να είναι απόλυτα κατασταλαγμένος στο θέμα της κατεύθυνσης από την Γ΄γυμνασίου. Εγώ το θα πάω τώρα( σε 6 μέρες πιο συγκεκριμένα) Α' λυκείου και το έχω ήδη αποφασήσει από την αρχή της περασμένης χρονιάς. Είμαι λοιπόν ορκισμένος οπαδός της θεωρητικής κατεύθηνσης! Η απόφαση μου με βοήθησε πάρα πολύ στον τρόπο που οργάνωνα τις ώρες του διαβάσματός μου, γιατί ήξερα ήδη σε ποιά μαθήματα έπρεπε να δώσω έμφαση και δεν πιέστηκα ούτε μια φορά. Το αποτέλεσμα???? Έβγαλα 19.3 με 14αρια και 17αρια στην φυσική και τα μαθηματικά:whistle:.Αυτό που έκανα ήταν να διαβάζω παααααάρα πολύ τα αγαπημένα μου αρχαία και να παραμελώ κάπως την φυσική, τα μαθηματικά, την χημεία..... Επίσης μου έμενε άπλετος χρόνος για τα αγγλικά και τα γερμανικά. Το άλλο καλό στο θέμα, είναι ότι αφού ήξερα ότι θα εξεταστώ στο μέλλον στα αρχαία έκανα και καμία ωρίτσα την εβδομάδα ιδιαίτερα στα αρχαία και δεν θα έχω σίγουρα κανένα κενό στο λύκειο. Τώρα θα μου πει κάποιος ότι θα έχω κενά στα άλλα μαθήματα στο λύκειο(μαθηματικά....) και ο βάθμος του απολυτηρίου μπορεί να χρειαστεί, αλλά το έχω σκεφτεί και λέω ότι στα μαθηματικά εντάξει δεν είμαι και τόσο άσχετος και από ότι έχω ρωτήσει στην φυσική δεν υπάρχει συνέχεια. Μήπως βγήκα με λίγο έκω από το θέμα με τις (....) μου????:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!
Εγώ πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να είναι απόλυτα κατασταλαγμένος στο θέμα της κατεύθυνσης από την Γ΄γυμνασίου. Εγώ το θα πάω τώρα( σε 6 μέρες πιο συγκεκριμένα) Α' λυκείου και το έχω ήδη αποφασήσει από την αρχή της περασμένης χρονιάς. Είμαι λοιπόν ορκισμένος οπαδός της θεωρητικής κατεύθηνσης! Η απόφαση μου με βοήθησε πάρα πολύ στον τρόπο που οργάνωνα τις ώρες του διαβάσματός μου, γιατί ήξερα ήδη σε ποιά μαθήματα έπρεπε να δώσω έμφαση και δεν πιέστηκα ούτε μια φορά. Το αποτέλεσμα???? Έβγαλα 19.3 με 14αρια και 17αρια στην φυσική και τα μαθηματικά:whistle:.Αυτό που έκανα ήταν να διαβάζω παααααάρα πολύ τα αγαπημένα μου αρχαία και να παραμελώ κάπως την φυσική, τα μαθηματικά, την χημεία..... Επίσης μου έμενε άπλετος χρόνος για τα αγγλικά και τα γερμανικά. Το άλλο καλό στο θέμα, είναι ότι αφού ήξερα ότι θα εξεταστώ στο μέλλον στα αρχαία έκανα και καμία ωρίτσα την εβδομάδα ιδιαίτερα στα αρχαία και δεν θα έχω σίγουρα κανένα κενό στο λύκειο. Τώρα θα μου πει κάποιος ότι θα έχω κενά στα άλλα μαθήματα στο λύκειο(μαθηματικά....) και ο βάθμος του απολυτηρίου μπορεί να χρειαστεί, αλλά το έχω σκεφτεί και λέω ότι στα μαθηματικά εντάξει δεν είμαι και τόσο άσχετος και από ότι έχω ρωτήσει στην φυσική δεν υπάρχει συνέχεια. Μήπως βγήκα με λίγο έκω από το θέμα με τις (....) μου????:D
δεν ειναι να το λες και να εισαι περηφανος οτι ηδη απο το γυμνασιο παραμελουσες τα μαθηματα των θετικων επιστημων. Κι εγω σου λεω ημουν ορκισμενη θετικη στο λυκειο ομως μεχρι ΚΑΙ την α' λυκειου διαβαζα σχολαστικα ολα τα μαθηματα. Το θεμα δεν ειναι να προετοιμαζεσαι για τις πανελληνιες απ'οσο πιο νωρις μπορεις.Μολις φτασεις και δωσεις κ εσυ με την σειρα σου θα δεις οτι ολα ειναι πολυ κακο για το τιποτα. Μπραβο σου που εισαι θεωρητικη, δικαιωμα κ επιλογη σου. Να παρατας ομως τα αλλα μαθηματα δεν ειναι καθολου προς τιμη σου.Εχουμε καταντισει πια στο λυκειο να ειμαστε θεωρητικη Vs θετικη(και τεχνολογικη) με τους μισους να μην ξερουν να μετρανε τα ρεστα τους και τους αλλους μισους να μην ξερουν αν ο Πελοποννησιακος πολεμος εγινε π.Χ ή μ.Χ:down: Αυτη η εξειδικευση ειναι που θα μας φαει εμας τους νεοελληνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
δεν ειναι να το λες και να εισαι περηφανος οτι ηδη απο το γυμνασιο παραμελουσες τα μαθηματα των θετικων επιστημων. Κι εγω σου λεω ημουν ορκισμενη θετικη στο λυκειο ομως μεχρι ΚΑΙ την α' λυκειου διαβαζα σχολαστικα ολα τα μαθηματα. Το θεμα δεν ειναι να προετοιμαζεσαι για τις πανελληνιες απ'οσο πιο νωρις μπορεις.Μολις φτασεις και δωσεις κ εσυ με την σειρα σου θα δεις οτι ολα ειναι πολυ κακο για το τιποτα. Μπραβο σου που εισαι θεωρητικη, δικαιωμα κ επιλογη σου. Να παρατας ομως τα αλλα μαθηματα δεν ειναι καθολου προς τιμη σου.Εχουμε καταντισει πια στο λυκειο να ειμαστε θεωρητικη Vs θετικη(και τεχνολογικη) με τους μισους να μην ξερουν να μετρανε τα ρεστα τους και τους αλλους μισους να μην ξερουν αν ο Πελοποννησιακος πολεμος εγινε π.Χ ή μ.Χ:down: Αυτη η εξειδικευση ειναι που θα μας φαει εμας τους νεοελληνες
Μπορεί όντως να έχεις δίκιο. Να διευκρινήσω βέβεια ότι δεν είμαι και άσχετος σε ότι αφορά τα μαθηματικά και την χημεία ή την βιολογία που την διάβαζα μανιωδώς. Αλλά διαφωνώ σε κάτι άλλο: Δεν φταίμε εμεις για την κατάσταση που επικρατεί στο σημερινό ελληνικό σχολείο. Και εμάς τους Νεοέλληνες δεν θα μας φάει η εξειδίκευση που δημιουργούμε από μόνοι μας αλλά το ίδιο εκπαιδευτικό σύστημα. Αν το επέβαλλε το ίδιο το σύστημα βεβίως και θα διάβαζα όλα τα μαθήματα, γιατί έχω κάποια συνείδηση. Μπορεί να είμαι αρκετά μικρός για να κρίνω τέτοια θέματα και είμαι ανοιχτός στις αντιρήσεις μεγαλυτέρων μου. Και για να δούμε και το καλύτερο ένας φίλος μου από την Γερμανία έχασε μια ολόκληρη χρονιά επειδή έμεινε στα γαλλικά . Οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι αναγκασμένος να διαβάζει όλα τα μαθήματα. Θα ήθελα να εκμεταλλευτώ λίγο την κατάσταση και να σε ρωτήσω: Τα μαθήματα της φυσικής έχουν μια συγκεκριμένη ροή στις τάξης του λυκείου??? Θα έχω πρόβλημα που έχω κάποια κενά στην φυσική????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top