Κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών σχολής πληροφορικής του ΕΚΠΑ

Μαρία2222

Νεοφερμένος

Η Μαρία2222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι πρώτο έτος στη σχολή πληροφορικής του ΕΚΠΑ. Ωστόσο, πρώτες μου επιλογές ήταν ηλεκτρολόγος, μηχανολογος μηχανικός λόγω αγάπης για τα μαθηματικά και τη φυσική ενώ παράλληλα θεωρώ πως θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με τα υλικά αντικείμενα, εννοώ κάτι περισσότερο απτό, που θα μπορούσα να το φανταστώ εικονικα και να εξηγείται με νόμους φυσικης κλπ. Θα ήθελα αν γνωρίζετε, καθώς ειναι κάπως εξειδικευμένη η ερώτηση που κάνω τι επαγγελματικές διεξόδους θα είχε κάποιος που έχει πάρει ειδίκευση αρχιτεκτονικής, επεξεργασίας σήματος, τηλεπικοινωνίες, καθώς και αν χρειάζεται να γράφεις κώδικα σε αυτό το κομμάτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μαρία καλησπέρα. Απλά για να ξέρεις με αυτές τις κατευθύνσεις βγαίνεις Μηχανικός Υπολογιστών οπότε δεν χάνεις κάτι που δεν πήγες Ηλεκτρολόγος Μηχανικός , θα έχεις τα ίδια μαθήματα με την ροή τηλεπικοινωνιών τους και hardware.Εγώ θα σου πω επαγγελματικές διεξόδους παγκοσμίως , τώρα στην Ελλάδα συγκεκριμένα δεν ξέρω για hardware. Με ειδίκευση Αρχιτεκτονικής (Hardware) μπορείς να βρεις δουλειά ως αρχιτέκτονας υπολογιστών , να εργαστείς σε κάποια εταιρία κατασκευής ηλεκτρονικών προιόντων κλπ. Από τις τηλεπικοινωνίες μπορείς και εδώ στην Ελλάδα να εργαστείς σε εταιρίες τεχνολογίας ή κινητής τηλεφωνίας πχ ΟΤΕ , Vodafone etc ως τηλεπικοινωνιακός μηχανικός ή μηχανικός δικτύων. Από προγραμματισμό , στο hardware θα προγραμματίζεις κυρίως σε εργαλεία CAD ή VHDL για να σχεδιάζεις κυκλώματα για τα components , στο τηλεπικοινωνιακό κομμάτι λογικά επεξεργασία σήματος σε Simulink / MATLAB. Φυσικά πάντα υπάρχει και η ακαδημαική διέξοδος που μπορείς να κάνεις έρευνα στους τομείς που ανέφερες :).
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εχω 17075 μορια,αν δεν ανεβει η βαση μπαινω στην σχολη.Θα θελα πληροφοριες για την σχολη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εαν εννοείς hardware του στυλ μικροεπεξεργαστή όπως αυτοί που κυκλοφορούν για το επόμενο iPad ή iPhone,για Ελλάδα ξέχνα το. Τώρα κάποια components στυλ power regulators IC,ναι κάτι γίνεται . Μάλιστα εαν θυμάμαι καλά για κάποιο μοντέλο iPhone η Apple είχε προμηθευτεί power regulator IC απο Ελληνική εταιρία :P .

Επεξεργασία σήματος ίσως χρησιμοποιήσεις στην δουλειά σου,σε κάποιο project που σχετίζεται με αισθητήρες,ή τεχνητή νοημοσύνη στα πλαίσια voice assistant . Να ζητήσουν ειδικό σε αυτό,στην Ελλάδα,πολύ δύσκολο . Άσε με να μαντέψω,πηγή έμπνευσης η Katie Bouman :laugh: ;

Τηλεπικοινωνίες τα πράγματα είναι κάααπως καλύτερα και δεδομένων των εξελίξεων(IoT , 5G , AI , streaming services, δορυφορικές επικοινωνίες κ.α. ) προβλέπεται ακόμα μεγαλύτερο growth .

Χρειάζεται προγραμματισμός ; Ναι,όπως είπε και ο tsiobieman , matlab,simulink ο-π-ω-σ-δ-η-π-ο-τ-ε .
Ανάλογα με το τι ακριβώς κάνεις μπορεί να χρησιμοποιήσεις VHDL,SystemVerilog ,C++,C#,C,python και άλλες .
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι πρώτο έτος στη σχολή πληροφορικής του ΕΚΠΑ. Ωστόσο, πρώτες μου επιλογές ήταν ηλεκτρολόγος, μηχανολογος μηχανικός λόγω αγάπης για τα μαθηματικά και τη φυσική ενώ παράλληλα θεωρώ πως θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με τα υλικά αντικείμενα, εννοώ κάτι περισσότερο απτό, που θα μπορούσα να το φανταστώ εικονικα και να εξηγείται με νόμους φυσικης κλπ. Θα ήθελα αν γνωρίζετε, καθώς ειναι κάπως εξειδικευμένη η ερώτηση που κάνω τι επαγγελματικές διεξόδους θα είχε κάποιος που έχει πάρει ειδίκευση αρχιτεκτονικής, επεξεργασίας σήματος, τηλεπικοινωνίες, καθώς και αν χρειάζεται να γράφεις κώδικα σε αυτό το κομμάτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

μπορείς να πας για embedded συτήματα (δες το αντίστοιχο project του 4ου έτους) όπου θα γράφεις C, κυρίως που θα παίζει με hardware components.

μπορείς να πας για επεξεργασία σημάτων και τηλεπικοινωνίες αλλά εκεί δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η ελληνική αγορά, ψάξου με κάναν ΟΤΕ κλπ

για αρχιτεκτονική δεν θα ήλπιζα σε τίποτα χωρίς μεταπτυχιακό τουλάχιστον και με το ένα μάτι για έξω, είναι πολύ εξειδικευμένος τομέας
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top