Κατεύθυνση: ιατρικά εργαστήρια ή ακτινολογία στο ΠΑΔΑ;

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Καλησπέρα , επειδή δεν έχω βρει παρόμοιο θέμα
ειμαι στο τμήμα βιοιατρικων του παδα και θα χρειαστεί στο επόμενο εξάμηνο να διαλέξω κατευθυνση και έχω κολλήσει στα 2 αυτά στον τίτλο
Εαν υπάρχει κάποιος απόφοιτος η και φοιτητής των τμημάτων αυτών που μπορεί να βοηθήσει και να πει την αποψη του θα ήταν αρκετό χρήσιμο
ευχαριστω πολύ ☺️
 

medu

Νεοφερμένος

Η medu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζετε. Ο κλάδος της ακτινολογίας από το πανεπιστήμιο του παδα τη διαφορά έχει επαγγελματικά με τον κλάδο της ακτινολογίας από την ιατρική;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζετε. Ο κλάδος της ακτινολογίας από το πανεπιστήμιο του παδα τη διαφορά έχει επαγγελματικά με τον κλάδο της ακτινολογίας από την ιατρική;
Οι ακτινολογοι του παδα κανουν ολη την δουλεια, ολες τις απεικονισεις ( ακτινογραφια , αξονικη, μαγνητικη , ανιχνευση ογκων , μαστους, ενεργειακη θεραπεια ογκων, γ καμερα, gamma knife κλπ) αλλα δεν εχουν το δικαιωμα να αποφασισουν την ροη της θεραπειας, το αποτελεσμα και την γνωματευση ..αυτη την εχουν οι ακτινολογοι της ιατρικης. Οποτε δεν μπορουν να εχουν τετοιο εργαστηριο απεικονισεων εξω.
Αυτα για ελλαδα ,στο εξωτερικο μπορει να ειναι διαφορετικα.
Πχ Οι οπτικοι του παδα εδω δεν εχουν κανενα δικαιωμα ,στην αμερικη ειναι οι ειδικοι που ασχολουνται με ολες τις διαθλαστικες ανωμαλιες και διωρθωσεις του ματιου με τεχνικα μεσα ( μυωπια, πρεσβυωπια κλπ)....Opricians τους λενε ,εχουν ιατρεια, αλλα δεν αγγίζουν το ματι.. και υπαρχει και ο Ophthalmologist της ιατρικης που ασχολειται με τις ασθενειες του ματιου .
Σε μια δομη υγειας μπορει να υπαρχουν καμια δεκαρια της αντινολογιας του παδα και 1-2 της ιατρικης ακτινολογιας να βαζουν υπογραφες.
Τους υπερηχους τους κανουν οι της ιατρικης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

medu

Νεοφερμένος

Η medu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Να ρωτήσω επίσης έχω διαβάσει στον κλάδο του ακτινολόγου από το παδα ότι έχεις ευκαιρία/δυνατότητα να εξελιχθείς πάνω στην κτηνιατρική ακτινοτεχνολογία. Αυτό τι ακριβώς είναι γνωρίζει κανένας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Να ρωτήσω επίσης έχω διαβάσει στον κλάδο του ακτινολόγου από το παδα ότι έχεις ευκαιρία/δυνατότητα να εξελιχθείς πάνω στην κτηνιατρική ακτινοτεχνολογία. Αυτό τι ακριβώς είναι γνωρίζει κανένας;
Δεν ξερω τι λεει το παδα ..αλλα ξερω να σου πω οτι καλα εξοπλισμενα κτηνιατρεία μικρων ζωων εχουν ακτινολογικα μηχανηματα και οι κτηνιατροι κανουν μονοι τους τις αντινογραφιες... Δεν αποκλειω βεβαια να πηγαινουν τα σκυλάκια για κατι πιο δυσκολο σε αντινολογικα εργαστηρια..Νυχτα ομως.
Ισως σε μια αλλη χωρα να υπαρχουν ειδικα ακτινολογικα εργαστηρια για ζωακια..
Ενα αλλο παραδειγμα.. τα δοντια των ζωων τα φροντιζουν οι κτηνιατροι αλλα για κατι δυσκολο φωναζουν οδοντιατρους ή τα πηγαινουν και κανουν την επεμβαση μαζι.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζετε. Ο κλάδος της ακτινολογίας από το πανεπιστήμιο του παδα τη διαφορά έχει επαγγελματικά με τον κλάδο της ακτινολογίας από την ιατρική;
Το αποτελεσμα και την γνωματευση ..αυτη την εχουν οι ακτινολογοι της ιατρικης. Οποτε δεν μπορουν να εχουν τετοιο εργαστηριο απεικονισεων εξω.

Επίσης οι γιατροί μπορούν να πάρουν την εξειδίκευση της επεμβατικής ακτινολογίας και να κάνουν αγγειογραφίες, θρομβολύσεις, εμβολιασμούς, βιοψίες, stent. Γενικά μπορεί να ασχοληθεί με πολλά πράγματα.
 
Top