Κατευθύνσεις για παλιούς αποφοίτους

sp0t4

Νεοφερμένος

Η sp0t4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, αποφάσισα να δώσω ξανά πανελλήνιες μετά απο 17 χρόνια. Το θέμα μου είναι οτι έχω μπλεχτεί αρκετά με το ποιά μαθήματα πρέπει να δώσω. Εγώ ήμουν θετική κατεύθυνση αλλά με ενδιαφέρουν σχολές που έχουν να κάνουν με πληροφορική. Ποιά μαθήματα πρέπει να δώσω εκτός από την έκθεση που είναι το στάνταρ; Επίσης, θα έχω την δυνατότητα αν πάρω κάποιο επιπλέον μάθημα να μπορώ να δηλώσω σχολές από δύο πεδία?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία που ήσουν Θετική, καθώς ως απόφοιτη επιλέγεις εσύ όποια κατεύθυνση θέλεις/ χρειάζεται για να διεκδικήσεις την αντίστοιχη σχολή.
Πλέον υπάρχουν 4 πεδία κι όχι 5 όπως παλιά. Καθένα από τα 4 πεδία αντιστοιχεί και σε μία από τις 4 κατευθύνσεις.
Δίνεις:
Έκθεση - Λογοτεχνία (είναι η νέα μορφή της έκθεσης)
Μαθηματικά
Πληροφορική (Ανάπτυξη Εφαρμογών)
και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον Υπολογιστή Μορίων μας για να κάνεις τις δοκιμές σου. Νομίζω πλέον δεν μπορείς να ανοίγεις άλλα πεδία με 5ο μάθημα. :)


Φέτος θα δώσεις;
Κι εγώ έδωσα πέρυσι μετά από 12 χρόνια για Πληροφορική!
 

sp0t4

Νεοφερμένος

Η sp0t4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ναι βασικά για του χρόνου σκέφτηκα να προετοιμαστώ, αλλά μετά είπα να δώσω και φέτος καθαρά δοκιμαστικά ώστε να έχω μια εμπειρία. Οπότε δίνω αυτά τα 4 μαθήματα... Ξέρεις κάπου που να μπορώ να βρω σημειώσεις για αεππ και αοθ ή έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό βοήθημα;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Υπάρχουν διάφορα οργανωμένα sites καθηγητών για ΑΕΠΠ και ΑΟΘ (κάποιοι καθηγητές με τέτοια sites γράφουν κι εδώ στο iSchool). Αν και θα σου πρότεινα να κοιτάξεις να αγοράσεις βοηθήματα καλών εκδόσεων και για τα δύο μαθήματα, εκτός κι αν πηγαίνεις φροντιστήριο. Το λέω από άποψη του να έχεις συγκεκριμένη κατεύθυνση στο διάβασμά σου πάνω σε ολοκληρωμένα έγγραφα (βιβλία).
Στο ΑΕΠΠ εννοείται μαθαίνεις νεράκι τη θεωρία. Σε ΑΟΘ θα σου πρότεινα να τη μάθεις επίσης απ έξω τη θεωρία, όλη, γιατί πέφτουν και κομμάτια που μπορεί ο μαθητής / υποψήφιος να μη θεωρήσει sos για ανάπτυξη (καλά για ανάπτυξη πέφτουν τα καρα μπαμ πράγματα, αλλά μπορεί να πέσει υπο ερώτημα μικρής ανάπτυξης που να θέλει κάποια παραγραφούλα που μπορεί να μην είχες θεωρήσει απαραίτητο να παπαγαλίσεις). :yes:
 

sp0t4

Νεοφερμένος

Η sp0t4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κατάλαβα, θα ψάξω να αγοράσω κάποια, όχι δεν πηγαίνω φροντιστήριο.. Όσον αφορά στο μαθημα ΑΕΠΠ, έχω κάνει γλώσσα c και με βοηθάει αρκετά αυτό, από οικονομία όμως δεν ξέρω απολύτως τίποτα...
Μια καθαρά διευκρινιστική ερώτηση, το σχολικό βιβλίο για ΑΟΘ είναι αυτό : https://ebooks.edu.gr/courses/DSGL-C117/document/4dff9419xyck/4dff9419xhby/4e288ab1xkqa.pdf ??
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Κατάλαβα, θα ψάξω να αγοράσω κάποια, όχι δεν πηγαίνω φροντιστήριο.. Όσον αφορά στο μαθημα ΑΕΠΠ, έχω κάνει γλώσσα c και με βοηθάει αρκετά αυτό, από οικονομία όμως δεν ξέρω απολύτως τίποτα...
Μια καθαρά διευκρινιστική ερώτηση, το σχολικό βιβλίο για ΑΟΘ είναι αυτό : https://ebooks.edu.gr/courses/DSGL-C117/document/4dff9419xyck/4dff9419xhby/4e288ab1xkqa.pdf ??

Ναι αυτό είναι!
Το βρίσκεις και στα βιβλιοπωλεία για ~3 - 4 ευρώ. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top