Καταυλισμός λαθρομεταναστών η Νομική

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
κούρασε το όλο θέμα τόσο καιρό!
σαν τηλεθεατής μιας μπανανιάς καπιταληστών-"επαναστατών" βλέπω μια συναλλαγή μεταξύ κάποιων μεταναστών, του ΣΥΡΙΖΑ και των οργανώσεών του και μιας γελοίας πολιτικής εξουσίας (υπουργείο εσωτερικών,...κτλ)
ωραίος τρόπος να ξεχνάμε την ζοφερή καθημερινότητα με την ανεργία στα 40-50%...

τώρα νιώθω ότι ζω σε μια κωλοχώρα
θα ήμουν ευτυχής αν αύριο το πρωί μάθαινα ότι η Ελλάδα βαρούσε κανόνι και γινόταν μια στάση πληρωμών ...εκεί θα έβλεπα τις αντιδράσεις "ακτιβιστών" καρεκλάτων, ρομαντικών αγωνιστών ιδεολόγων του κώλου,...κ.α. -λόγων που ψοφάνε να τους δείξει η Τιβί, τα παιδιά τους σπουδάζουν στο Γουόρικ, ενώ απομυζούν παχυλούς μισθούς από τον κρατικό προϋπολογισμό και λεφτά για (του κώλου) συγγράμματα στα Πανεπιστήμια δεν υπάρχουν...
γι' αυτό τεχνολογικά, κοινωνικά και οικονομικά χώρες όπως Δανία, Ελβετία,...κτλ είναι 200 χρόνια μπροστά

πότε θα πάψει επιτέλους σε αυτήν την κωλοχώρα το γενικό κορόϊδεμα όλων; :hmm:
δεν αντέχω να παίζουν με την νοημοσύνη μου
όχι άλλο κάρβουνο

ας λύσουμε πρώτα το μεταναστευτικό ζήτημα των Ελλήνων στην ίδια τους την χώρα και μετά ας δούμε τα προβλήματα άλλων λαών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχω βαρεθει επικριτες του καναπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
και εγώ τους αναρχοαυτόνομους "επαναστάτες"

η αλήθεια όντως πονάει, γιατί αλλιώς ως εσωτερική κατανάλωση τι θα είχαμε να λέμε ως φόρουμ, ως χώρα, ...κτλ; εδώ ο κόσμος καίγεται και η παλιόγρια χτενίζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σαν τηλεθεατής του Πρετεντέρη και της Τρέμη βλέπω μια συναλλαγή μεταξύ κάποιων μεταναστών, του ΣΥΡΙΖΑ και των οργανώσεών του και μιας γελοίας πολιτικής εξουσίας (υπουργείο εσωτερικών,...κτλ)

(fixed*)

που στηρίζεις τα υπογραμμισμένα;

τώρα νιώθω ότι ζω σε μια κωλοχώρα
θα ήμουν ευτυχής αν αύριο το πρωί μάθαινα ότι η Ελλάδα βαρούσε κανόνι και γινόταν μια στάση πληρωμών ...εκεί θα έβλεπα τις αντιδράσεις "ακτιβιστών" καρεκλάτων, ρομαντικών αγωνιστών ιδεολόγων του κώλου,...κ.α. -λόγων που ψοφάνε να τους δείξει η Τιβί, τα παιδιά τους σπουδάζουν στο Γουόρικ, ενώ απομυζούν παχυλούς μισθούς από τον κρατικό προϋπολογισμό και λεφτά για (του κώλου) συγγράμματα στα Πανεπιστήμια δεν υπάρχουν...

σε ποιους αναφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω βαρεθεί τους απολιτικούς που επικρίνουν χωρίς να προτείνουν τίποτα.Ασχοληθείτε σοβαρά ή βουλώστε το,ξεκάθαρα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το πρόβλημα της κυβέρνησης είναι οτι αντιδράει φοβικά σε ιδεολογίες και κινήματα που θέλουν να την ανατρέψουν, όχι μόνο αυτή αλλα και όλο το σύστημα.
εκβιάστηκε απο 300 μετανάστες ή μάλλον καλλίτερα απο τους ''αλληλέγγυους συνοδούς τους'' οι οποίοι υποστηρίζουν την άποψη άσυλο σε όλους,και μονιμοποίηση όλων.

οι μετανάστες το μόνο που κέρδισαν είναι να γελοιοποιήσουν το κράτος και την πολιτεία.
και 6μηνη άδεια να μήν είχαν τώρα, δέν θα τους πείραζε κανένας. αυτοί και άλλοι εκατοντάδες χιλιάδες υπάρχουν παράνομοι, και έτσι και αλλιώς κανείς δεν απελάσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
να πω μια απορία που χω,
γιατί όταν μιλάμε για την απεργία πείνας των μεταναστών μιλάμε για εκβιασμό της κυβέρνησης και της ελληνικής πολιτείας (έξω οι βάρβαροι) ,
ενώ όταν μιλάμε για την απεργία των εργαζομένων ενάντια ξέρω γω στο μνημόνιο του ΔΝΤ μιλάμε για αγώνα της εργατικής τάξης κλπ

και στις 2 περιπτώσεις για διακδίκηση δικαιωμάτων δε μιλάμε; ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
να πω μια απορία που χω,
γιατί όταν μιλάμε για την απεργία πείνας των μεταναστών μιλάμε για εκβιασμό της κυβέρνησης και της ελληνικής πολιτείας (έξω οι βάρβαροι) ,
ενώ όταν μιλάμε για την απεργία των εργαζομένων ενάντια ξέρω γω στο μνημόνιο του ΔΝΤ μιλάμε για αγώνα της εργατικής τάξης κλπ

και στις 2 περιπτώσεις για διακδίκηση δικαιωμάτων δε μιλάμε; ή όχι;

Λάθος κάνεις.:P


Τώρα πια όταν μιλάμε για απεργία εργαζομένων κατά του ΔΝΤ ή φοιτητών κατά των αντιεκπαιδευτικών νομοσχεδίων μιλάμε για "κομματόσκυλα, βολεμένους συνδικαλιστές, λαμόγια των πανεπιστημίων" και άλλους τέτοιους εκθειαστικούς χαρακτηρισμούς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
να πω μια απορία που χω,
γιατί όταν μιλάμε για την απεργία πείνας των μεταναστών μιλάμε για εκβιασμό της κυβέρνησης και της ελληνικής πολιτείας (έξω οι βάρβαροι) ,
ενώ όταν μιλάμε για την απεργία των εργαζομένων ενάντια ξέρω γω στο μνημόνιο του ΔΝΤ μιλάμε για αγώνα της εργατικής τάξης κλπ

και στις 2 περιπτώσεις για διακδίκηση δικαιωμάτων δε μιλάμε; ή όχι;
στην πρώτη περίπτωση παίχτηκαν ανθρώπινες ζωές, και κανείς δεν θέλει νεκρούς.
το δικαίωμα της άδειας το αποχτούν οι μετανάστες εφόσον έχουν κάποια ένσημα και εργασία.
αυτοί ζητούσαν νομιμοποίηση άνευ όρων.

αν δικαιούνταν άδεια και δέν τους την έδιναν, τότε θα ήταν διεκδίκηση, τώρα έγινε εκβιασμός.
πχ δώσε μου κράτος 2000 ευρώ γιατί θα κάνω απεργία πείνας μέχρι θανάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Λάθος κάνεις.:P


Τώρα πια όταν μιλάμε για απεργία εργαζομένων κατά του ΔΝΤ ή φοιτητών κατά των αντιεκπαιδευτικών νομοσχεδίων μιλάμε για "κομματόσκυλα, βολεμένους συνδικαλιστές, λαμόγια των πανεπιστημίων" και άλλους τέτοιους εκθειαστικούς χαρακτηρισμούς.:P


Α ναι ξέχασα είναι κι αυτό.
τέλος πάντων κατάλαβες τι εννοώ :P
αν αυτοί που ήταν υπέρ στο δεύτερο ήταν υπέρ και με το πρώτο τώρα δε θα χαμε τέτοιο θέμα άλλωστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
στην πρώτη περίπτωση παίχτηκαν ανθρώπινες ζωές, και κανείς δεν θέλει νεκρούς.
το δικαίωμα της άδειας το αποχτούν οι μετανάστες εφόσον έχουν κάποια ένσημα και εργασία.
αυτοί ζητούσαν νομιμοποίηση άνευ όρων.

αν δικαούνταν άδεια και δέν τους την έδιναν, τότε θα ήταν διεκδήκηση, τώρα έγινε εκβιασμός.
πχ δώσε μου κράτος 2000 ευρώ γιατί θα κάνω απεργία πείνας μέχρι θανάτου.

Καλά το "κανείς δε θέλει νεκρούς" είναι λίγο για τα μάτια του κόσμου. Μεταξύ μας αλλά χέστηκαν οι υπουργοί για τον Αμντούλ και τον Χασάν και τι θα απογίνουν οι οικογένειές τους αν πεθάνουν.

Και στις 2 περιπτώσεις μιλάμε για πολιτικό κόστος.

Αν ήταν τόσο εύκολο να πάρεις αυτά τα "ένσημα" τότε δεν θα κατέφευγαν σε αυτόν τον τρόπο διαμαρτυρίας. Και το αίτημά τους το βρίσκω αρκετά λογικό. Από τη στιγμή που κάποιος δεν βλάπτει κανέναν(ή τουλάχιστον δεν έχει τέτοια πρόθεση αν μιλάμε για βιοπορισμό είναι άλλο θέμα), και έχει κανονικά δουλειά και ζει όπως ζει, δεν βλέπω το λόγο να μην μπορεί να ζήσει σαν άνθρωπος. Πιθανότητα να απελαθούν όπως είπες δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Το παράδειγμά σου είναι λίγο άκυρο, δεν ζητούν λεφτά, ζητούν αξιοπρέπεια.Και το τι δικαιούται κάποιος είναι λίγο υποκειμενικό.

Επίσης είναι μετανάστες, η απεργεία πείνας είναι η έσχατη λύση για να κάνουν το πρόβλημά τους εμφανές, δεν τη βρίσκει κανείς να κάνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
στην πρώτη περίπτωση παίχτηκαν ανθρώπινες ζωές, και κανείς δεν θέλει νεκρούς.
το δικαίωμα της άδειας το αποχτούν οι μετανάστες εφόσον έχουν κάποια ένσημα και εργασία.
αυτοί ζητούσαν νομιμοποίηση άνευ όρων.

αν δικαιούνταν άδεια και δέν τους την έδιναν, τότε θα ήταν διεκδίκηση, τώρα έγινε εκβιασμός.
πχ δώσε μου κράτος 2000 ευρώ γιατί θα κάνω απεργία πείνας μέχρι θανάτου.

Οι συγκεκριμένοι,πληρούσαν μια χαρά τις προϋποθέσεις.Είναι όλοι πάνω από 6 χρόνια στην Ελλάδα και με δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αν τiς πληρούσαν τότε δέν θα έμεναν χωρίς άδεια.
να πήγαιναν στους εργοδότες τους και να κάνανε διαμαρτυρία που δέν τους κολάνε ένσημα.
Απέλαση δεν θα έπαιρναν ποτέ. Και η 6μηνη κράτηση στα τμήματα λόγο έλλειψης χαρτιών πλέων δέν γίνεται, επειδή δεν υπάρχει χώρος. γίνεται μόνο σε αυτούς που έχουν παραβατική συμπεριφορά.
Οσοι ζούνε ήσυχα δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα.


αφήστε που εδώ υπήρξε καθαρά υποκίνηση, και φάνηκε απο την μεταφορά τους με το καράβι στην νομική, μέχρι την πίεση απο τους συνοδούς να μήν φάνε.

τα περι αξιπρέπειας είναι αστεία. ένας μετανάστης που έκανε τόσο δρομο για να έρθει και δέν βρίσκει δουλειά και λεφτά ούτε για να ζήσει, το τελευταίο που τον νοιάζει είναι το άν θα νιώθει περισσότερο αξιοπρεπής με μία άδεια, που έτσι και αλλιώς στην ελλάδα σήμερα η κατοχή της είναι απλά τυπική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
αν τiς πληρούσαν τότε δέν θα έμεναν χωρίς άδεια.
να πήγαιναν στους εργοδότες τους και να κάνανε διαμαρτυρία που δέν τους κολάνε ένσημα.
Απέλαση δεν θα έπαιρναν ποτέ. Και η 6μηνη κράτηση στα τμήματα λόγο έλλειψης χαρτιών πλέων δέν γίνεται, επειδή δεν υπάρχει χώρος. γίνεται μόνο σε αυτούς που έχουν παραβατική συμπεριφορά.
Οσοι ζούνε ήσυχα δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Επειδή τα πάντα δουλεύουν τέλεια και ρολόι και ζούμε σε μια δίκαιη κοινωνία,ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν τiς πληρούσαν τότε δέν θα έμεναν χωρίς άδεια.

πόσες περίπου άδειες παραμονής δίνονται το χρόνο;

να πήγαιναν στους εργοδότες τους και να κάνανε διαμαρτυρία που δέν τους κολάνε ένσημα.

Δηλαδή θα πάει τώρα ο μετανάστης που γυρεύει μια δουλειά ίσα να εξασφαλίσει τα λεφτά που χρειάζεται για να ζήσει αυτός και η οικογένειά του, και θα πει στον εργοδότη του ώπα κάτσε θέλω και ένσημα. Δεν νομίζω ότι είναι ότι πιο ρεαλιστικό. Όταν ο εργοδότης μπορεί ανά πάσα στιγμή να σε δώσει στην αστυνομία κάνεις τουμπεκί. Εδώ δεν μιλάνε οι Έλληνες θα μιλήσουν οι μετανάστες;

Απέλαση δεν θα έπαιρναν ποτέ. Και η 6μηνη κράτηση στα τμήματα λόγο έλλειψης χαρτιών πλέων δέν γίνεται, επειδή δεν υπάρχει χώρος. γίνεται μόνο σε αυτούς που έχουν παραβατική συμπεριφορά.

Εφόσον δεν πρόκειται να πάρουν απέλαση όπως λες ποιος ο λόγος να τους κρατάμε παράνομους; Γιατί να μην ενταχθούν ομαλά στην Ελληνική κοινωνία; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θελουμε να τους κρατάμε στο περιθώριο;

αφήστε που εδώ υπήρξε καθαρά υποκίνηση, και φάνηκε απο την μεταφορά τους με το καράβι στην νομική, μέχρι την πίεση απο τους συνοδούς να μήν φάνε.

Αυτό με το καράβι δεν το καταλαβαίνω δηλαδή πώς θα πήγαιναν κολυμπώντας; Προφανώς υπήρχαν και υπάρχουν κάποιοι Έλληνες που τους στηρίζουν και τους βοηθούν να οργανωθούν (και καλά κάνουν). Αλλά όχι και ότι τους υποκινούν. Ότι απόφαση έχουν πάρει μέχρι τώρα είναι δικές τους επιλογές μέσα από δικές τους συνελεύσεις και δεν έχω λόγο να το αμφισβητίσω αυτό. Και αν μη τι άλλο υποτιμάμε και τη νοημοσύνη τους με το να λέμε κάτι τέτοιο. Μην αναπαράγετε ότι ακούτε από τα κόμματα, αυτά είναι κομματικές σκοπιμότητες για να πουν "να το ΣΥΡΙΖΑ φταίει". Επίσης η λογική μου λέει ότι κάποιος που κάνει εδώ και πόσες μέρες απεργεία πείνας δεν θα δεχτεί να φάει. Οι ενστάσεις των αλληλέγγυων υποθέτω είναι για το λόγο ότι όταν βάζεις φαγητό μπροστά από κάποιον που έχει να φάει κάτι βδομάδες και του λες εγώ το αφήνω εδώ φάτο, είναι βασανιστήριο. Και φυσικά αν ήθελαν να φάνε, θα το έκαναν.

Για τα περί αξιοπρέπειας, δεν είμαι μετανάστης να ξέρω πώς ζούνε, αλλά για να κάνουν ότι κάνουν θα έχουν τους λόγους τους. Δουλεία με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα βρεις ότι κι αν σημαίνει αυτό. Ο φόβος που νιώθεις όμως κάθε φορά μην σε μπουζουριάσουνε και το γεγονός ότι είσαι σε μια χώρα όπου θεωρείσαι παράνομος και κινδυνεύεις νομίζω πως δεν εξαρτάται από σένα. Εδώ και μένα όταν με είχαν σταματήσει μια φορά οι ΔΙΑΣ για έλεγχο, απ τα πρώτα που με ρώτησαν είναι αν είμαι Έλληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι 300 πιάστηκαν κώτσοι κατά τη γνώμη μου αυτά που πρόκεινουν δεν πρόκειται να εφαρμοστούν. Εχουμε και λέμε:

- 8 χρόνια το όριο για τη νομιμοποίησή τους: Αυτό πρέπει να περάσει από την βουλή πρώτα και κάτι μου λέει ότι δεν θα το προτείνουν καν
- Ηδυνατότητα να παραταθεί επ’ αόριστον το καθεστώς της εξάμηνης ανοχής Αυτό από όσο κατάλαβα σημαίνει ότι όποιος θέλει θα πηγαίνει στο αστυνομικό τμήμα και αυτοί θα επιλέγουν πόσο διάστημα θα πέρνουν ανοχή που μπορεί να είναι επ' αόριστον. Επίσης πως μπορεί να γνωρίζει η αστυνομία πόσα χρόνια έχει μένει κάποιος στην Ελλάδα αφού πρακτικά δεν υπαρχουν για την πολιτεία.
- δυνατότητα μετακίνησης στις χώρες προέλευσης τους με βάση το καθεστώς ανοχής. . Οκ αυτό όποιος μπει στο καθεστώς ανοχής γίνεται μόνιμος άρα μπορεί να κάνει όσα ταξιδάκια θέλει. Βέβαια πρέπει να δηλώσουν που βρήκαν τα χρήματα για ταξιδάκια με τα μηδενικά εισοδήαματα που δηλώνουν.
______________________________________________________________________________________

Σχόλιο για τους αλληλέγγυους:
Απλώς εμετικοί. Σε αυτούς που κάνουν απεργεία πείνας οι υπόλοιποι προσπαθούν να τους πείσουν να την σταματήσουν. Οι αλληλέγγυοι τους έλεγαν συνεχίστε μέχρι τέλους. Φυστικά ως γνήστια κομματόσκυλα τους ενδιαφέρει περισσότερο οι "αγώνες" από τις ανθρώπινες ζωές

_____________________________________________
Σχόλιο για τους λαθρομετανάστες:
Μέτα από 44 μέρες χωρις φαί βρήκαν την δύναμη να διαπραγματευτούν με την κυβέρνηση. Στο τέλος βγήκαν και πανιγύρισαν. Αν κάνανε αληθινή απεργεια πείνας το 80% απο αυτούς θα είχε εγκαταλείψει. Και μην πεταξετε πάλι επιχειρήματα του στυλ ο άνθρωπος αντέχει 2 μήνες χωρις φαί και αλλα τετοια. Σε τέτοιες περιπτώσεις ο άνθρωπος δουλεύει με το ένσττικτο και όχι με την λογική. Προφανώς καποιοι μείνανε κάποιες μέρες νηστικοι αλλά σε καμια περίπτωση 44 μέρες.
___________________________________________
Άποψη του Fockou:
Oi λαθρομετνάστες φοβήθηκαν να κανουν διαμαρτυρία στον εργοδότη τους και ειχαν τα κοτσια να τα βάλουν με ολόκληρο το πολιτικό σύστημα (lol). Προφανώς η κίνηση ηταν υποκινούμενη και είχε πολιτικές σκοπιμότητες. Vassilis497 φυσικά ηρθαν με πλοίο αλλά τους υποδέχτηκαν ένα σωρό αριστερές οργανώσεις με συνθήματα. Αν είχαν οικονομικό πρόβλημα οι συγκεκριμένοι δεν θα μένανε οικιοθελως 1 μήνα χωρις δουλειά..

Οι συγκεκριμένοι λαθρομετανάστες ήταν από την Κρήτη και κάνουν συνήθως αγροτικές δουλειές. Ο εργοδότης τους δεν είναι ο Έλληνας αγρότης όπως νομιζουν οι περισσότεροι αλλά άλλοι μετανάστάτες που λειτουργούν σαν μεσολαβητές. Επομένως τα ένσυμα και όλα αυτά πρέπει να τα διεκδικήουν απο τους μεσολαβητές. Οι μεσολαβητες αυτοι έχουν κάνει πρακτικά τις δικές τους παράνομες επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών, δουλεύουν μαύρα και αρκετοί από αυτους έχουν κάνει περιουσία και έχουν τρακτέρ, φορτηγά κ.λπ.

Οι λαθρομετανάστες πριν διεκδικησουν τα δικαιώματα τους καλό ήταν να ηταν συνεπεις στις υποχρεωσεις τους. Η πολιτεία πρώτα οφείλει να καλύψει τα οφειλόμενα προς του πολίτες που χρηατοδοτούν τα ταμεία και έχουν τις περιουσίες τους εδώ και μετά να δωσει παροχές στος λαθρομετανάστες που μόλις φύγουμε από το euro θα πάνε για άλλες πολιτείες οικειοθελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=5648

"Ο κος Πάγκαλος δεν έχει πατήσει ποτέ το πόδι του στο κτήριο της Υπατίας. Όπως και πολλοί δημοσιογράφοι. Ωστόσο, όχι μόνο "γνωρίζουν" τί ακριβώς γίνεται αλλά προχωρούν σε αναλύσεις και σε κριτικές οι οποίες είναι, κατά κύριο λόγο, αποπροσανατολιστικές και διαστρεβλώνουν τη πραγματικότητα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Oi λαθρομετνάστες φοβήθηκαν να κανουν διαμαρτυρία στον εργοδότη τους και ειχαν τα κοτσια να τα βάλουν με ολόκληρο το πολιτικό σύστημα (lol). Προφανώς η κίνηση ηταν υποκινούμενη και είχε πολιτικές σκοπιμότητες. Vassilis497 φυσικά ηρθαν με πλοίο αλλά τους υποδέχτηκαν ένα σωρό αριστερές οργανώσεις με συνθήματα. Αν είχαν οικονομικό πρόβλημα οι συγκεκριμένοι δεν θα μένανε οικιοθελως 1 μήνα χωρις δουλειά..

Δεν καταλαβαίνω γιατί απορείς. Το ίδιο ισχύει για όλους. Τολμάει ο εργαζόμενος εν μέσω κρίσης ,να πει τίποτα στον εργοδότη του;όχι. Αν μαζευτούν όμως κάμποσοι και οργανωθούν συνδικαλιστικά, ή σε ακόμη πιο μαζικό επίπεδο αν οργανωθούν πανελλαδικές απεργίες και πορείες τότε μπορούμε να μιλάμε για σοβαρές διεκδικήσεις. Μόνος σου δεν κάνεις τίποτα, πολλοί μαζί όμως μπορούν αν πετύχουν κάτι. Επίσης εσύ μου αναφέρεις κάτι πολύ ειδικό. Αυτό δεν είναι το μοναδικό τους πρόβλημα.

Αυτό το προφανώς με τρελαίνει. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω;
Δεν ξέρω αν αυτοί που τους υποδέχτηκαν ήταν οργανωμένοι σε συγκεκριμένες αριστερές οργανώσεις, ή διάσπαρτοι αλληλέγγυοι ενταγμένοι σε ομάδα υποστήριξής τους. Το μικρό μου μυαλουδάκι υποθέτει το δεύτερο, αλλά μάλλον οι διασυνδέσεις σου στην ΕΥΠ έχουν άλλη άποψη. Και ναι υπήρχαν άνθρωποι που τους υποδέχτηκαν. Ε καί; Μήπως έχουμε δικτατορία και ανελευθερία έκφρασης και δεν το ξέρω; ( τι ρωτάω)

Η τελευταία πρόταση είναι λίγο ο,τι να ναι. Βασικά το αντίθετο έπρεπε να λέγαμε. Αν δεν είχαν πραγματικό πρόβλημα δεν θα κινητοποιούνταν τόσο μαζικά, ούτε θα κατέφευγαν σε τέτοια έσχατη μορφή διαμαρτυρίας. Εδώ μιλάμε για διεκδίκηση δικαιωμάτων και εσύ μου μιλάς για μισό μηνιάτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η τελευταία πρόταση είναι λίγο ο,τι να ναι. Βασικά το αντίθετο έπρεπε να λέγαμε. Αν δεν είχαν πραγματικό πρόβλημα δεν θα κινητοποιούνταν τόσο μαζικά, ούτε θα κατέφευγαν σε τέτοια έσχατη μορφή διαμαρτυρίας. Εδώ μιλάμε για διεκδίκηση δικαιωμάτων και εσύ μου μιλάς για μισό μηνιάτικό.


Ποιοι μαζικοί αγώνες όπως οι παρακάτω:


Όπως βλέπεις κάποιοι θελουν να έχουν πλέον μονοπώλειο και εργολαβία τις κοινωνικές εξεργέσεις γι αυτό πλέον οι πορείες έχουν χάσει την αξία τους. Αν θελει να βρει ο λαός να διεκδικήσει τα αιτήματα του πρέπει να βρεθούν εναλλακτικοί τρόποι. Αυτοί που οργανωνουν τώρα τις πορείες εξυπηρετούνται από αυτο το σύστημα. Αυτούς που βλεπω στο παραπάνω video δεν τους θεωρώ αγωνιστές αλλά πρόβατα.

Οι γνωστοί άγνωστοι δεν είναι τόσο γνωστό άγνωστοι απλώς εργαλεία της πολιτείας για να διασπαστεί μια μαζική πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποιοι μαζικοί αγώνες όπως οι παρακάτω:


Όπως βλέπεις κάποιοι θελουν να έχουν πλέον μονοπώλειο και εργολαβία τις κοινωνικές εξεργέσεις γι αυτό πλέον οι πορείες έχουν χάσει την αξία τους. Αν θελει να βρει ο λαός να διεκδικήσει τα αιτήματα του πρέπει να βρεθούν εναλλακτικοί τρόποι. Αυτοί που οργανωνουν τώρα τις πορείες εξυπηρετούνται από αυτο το σύστημα.

Οι γνωστοί άγνωστοι δεν είναι τόσο γνωστό άγνωστοι απλώς εργαλεία της πολιτείας για να διασπαστεί μια μαζική πορεία.

δεν είχα ακριβώς αυτό στο μυαλό μου, αλλά ναι και η πορεία μια μαζική κινητοποίηση είναι.

Γενικεύεις πολύ νομίζω. Δεν πάει μόνο το ΠΑΜΕ στις πορείες. Συμφωνώ ότι κάποιοι νομίζουν ότι είναι οι γνήσιοι αριστεροί και ότι όλοι πρέπει να πηγαίνουν μαζί τους, όπως και το ότι κάποιοι είναι περισσότερο κομφορμιστές απ όσο θέλουν να δείχνουν. Και ναι, συμφωνώ ότι ίσως ισχύει και το τελευταίο.
Από πότε όμως αυτοί που αναφέρεις είναι σε θέση να αντιπροσωπεύουν ένα τόσο μεγάλο σύνολο ανθρώπων; Πιάνεις ένα δείγμα και τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι.


τρολλάρεις τώρα βέβαια αλλά δεν πειράζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top