Κατατακτήριες ιατρικής

hello1234

Νεοφερμένος

Ο hello1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Μόλις τελείωσα παραιατρικο τμήμα και με ενδιαφέρουν οι κατατακτήριες ιατρικής. Είμαι 23 και σκοπεύω να δώσω φέτος τον χειμώνα. Επειδή φαντάζομαι υπάρχουν πολλοί σαν εμένα που τελικά έδωσαν και τα κατάφεραν ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποια συμβουλή. Πώς ζήσατε την εμπειρία της ιατρικής. Η ηλικία τι ρόλο έπαιξε? Μπορούσατε να εργαστείτε παράλληλα? Να σημειώσω ότι έχω την στήριξη των γονιών μου άλλα αισθάνομαι άσχημα που θα τους "βαραινω" για άλλα τόσα χρόνια γι'αυτό και θα ήθελα να το συνδυάσω με εργασία. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.
 

Μαριαννα20

Νεοφερμένος

Η Μαριαννα20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ορίστε ένα βίντεο από ένα παιδί που έδωσε και αυτός κατατακτήριες για ιατρική.

Εγώ θα ήθελα να σου πω ότι η ηλικία δεν έχει σημασία. Στη σχολή πολύ πιθανόν να συναντήσεις πρωτοετείς κοντά στην ηλικία σου (και μεγαλύτερους) είτε επειδή έδωσαν και αυτοί κατακτηριες είτε επειδή έδωσαν 3 και 4 ακόμα φορές πανελλήνιες για να πετύχουν τον στόχο τους. Μην ανησυχείς παρέες βρίσκεις. Σχετικά με το θέμα της δουλειάς, είναι αρκετά δύσκολο να δουλεύεις και να είσαι μια επιμελής φοιτήτρια. Θα κουραστείς πολύ και το πιο λογικό να είναι να μην μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της σχολής. Καλύτερα να είσαι προσηλωμένη εκεί. Ίσως να μπορείς να δουλεύεις κάποια καλοκαίρια (ειδικά σε περίπτωση που δεν έχεις μαθήματα για Σεπτέμβρη) αλλά αυτό είναι κάτι που θα δεις και εσύ ανάλογα με τις συνθήκες εκείνη την εποχή.

Καλή επιτυχία τον χειμώνα και κουράγιο!!
 

pannnos1992

Νεοφερμένος

Ο pannnos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εργασια παραλληλα με φοιτηση σε μια απαιτητικη σχολη δε θα το προτεινα επειδη κατα πασα πιθανοτητα θα σε παει πισω στις σπουδες σου.Αν οι γονεις σου μπορούν να σε στηριξουν επικεντρωσου στη σχολη σου
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Καταρχάς, για την Ιατρική Αθήνας υπάρχουν 2 κατατακτήριες, η γενική και αυτή που αφορά τους οδοντιάτρους. Γενικά για να περάσεις με μια ασφάλεια χρειάζεται να γράψεις 16 στα δύο δύσκολα μαθήματα (τα 2 μαθήματα που σε δυσκολεύουν πιο πολύ) και 18-19 στο αγαπημένο σου μάθημα.

Αναμένω και εγώ τον @Ryuzaki.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Πολυ σωστα τα παιδια απο πανω.

Δεν θα πω κατι που δεν γνωριζουμε περα απο τα γνωστα, αν μπορεις στοχευσε σε καποιο τμημα που εχει μικροτερο φαινομενικα ανταγωνισμο, προσοχη σε αεριτζιδες με φροντιστηρια, ετοιμασου πληρως για ενδεχομενη αποτυχια και να εισαι καλυτερα προετοιμασμενος για τις επομενες φορες.

Για το εργασιακο τι να σου πω, εμενα μου εκατσε η πανδημια και ειχα 2 χρονια ανετος να βγαζω χρημα και να διαβαζω μετα ανετος.

Γενικα η καθημερινοτητα ειναι τετοια στη σχολη αν θες να εισαι σωστος (που και παλι δεν προλαβαινεις τα παντα, αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα) που δεν εχεις πολυ χρονο να βγεις ή να ξοδεψεις χρημα, βασικη συντηρηση εαυτου κανεις.

Καποια μερόκαματα τα κανω σε remote δουλειες οταν αυξανονται τα εξοδα thats all.

4ο ετος + πανω ειναι αδυνατον να δουλευεις πρωινη δουλεια γιατι εχεις καθε μερα νοσοκομειο.

Οπως ειπα remote, αλλα παιδια που συμπληρωνουν εξοδα ειτε εχουν δουλεια που επιδεχεται βαρδιες (π.χ. νοσηλευτης) ειτε παραδιδουν μαθηματα σε καποιο ιεκ, ειτε κρατουν ποστο καποιο φαρμακειο ή μαγαζι των γονιων.

Δεν ειναι τοσο ασυνηθιστο, αλλα σε παει πισω αν κουραστεις.

Γενικα κατσε να σε πληρωνουν οι γονεις αν εχεις την ανεση, 9Κ before tax ειναι ο μισθος ελβετια, 4-4,5Κ ειναι δυνατον μετα απο ολα τα εξοδα καθαρα, θα κανεις ευκολα αποσβεση αν δεν μεινεις εδω (εδω απλα θα παρει περισσοτερο), και μετα τους κανεις δωρο αμαξι/τροχοβιλα.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
9Κ before tax ειναι ο μισθος ελβετια, 4-4,5Κ ειναι δυνατον μετα απο ολα τα εξοδα καθαρα.
Μόνο σε εμένα φαίνονται λίγα τα 9K before tax στην Ελβετία για 6 ή 8 έτη σπουδές γιατρού; Εγώ νόμιζα 13K-14K καθαρά.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Μόνο σε εμένα φαίνονται λίγα τα 9K before tax στην Ελβετία για 6 ή 8 έτη σπουδές γιατρού; Εγώ νόμιζα 13K-14K καθαρά.
Λιγα ειναι για δεδομενα ελβετιας και 50-60 ωρες την εβδομαδα ;)

Ολοι εκει πηγαινουν IT και finance δεν ξερω κ εγω τι αλλο και με max 42 ωρες καθαριζουν τα ιδια ή αυτα που αναφερεις.

Εμεις εδω ειμαστε πανι με πανι και θαμπωνωμαστε απο τις περλες.

Και παλι ομως ειναι καλυτερα, εδω σαν ειδικευομενος ουτε τα μισα των καθαρων δε βγαζεις και δουλευεις και παραπανω.

Βεβαια αυτα τα ποσα αφορουν ειδικευομενους, ως ειδικος χτυπας 200-250Κ το χρονο full time ή λιγοτερο αν εισαι χομπιστας και φυσιοδιφης.

Για Λάρισα σκέφτομαι να δώσω.
Σοφη επιλογη!
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
χωρίς καμιά διάθεση να σας κόψω τον ενθουσιασμό, θα πρότεινα να το ξανασκεφτείτε. Εκτός κι αν έχετε εμμονή κι απωθημένο με την σχολή οπότε οκ.
Όσον αφορά το γεγονός πως η ιατρική είναι απαιτητική σχολή, θα πω να μην υποκύπτετε στην μυθοποίηση. Ακόμα και στα κλινικά έτη, 4ο-5ο-6ο, τα ωράρια είναι χαλαρά (8μιση-1μιση συνήθως) και άνετα έχει κανείς χρόνο να διαβάσει στο ωράριο αυτό και να κρατάει το απόγευμα του ελεύθερο. Αλλά δεν μιλάμε και για το τρομερό διάβασμα μωρέ. Θεωρώ πως κάποιες πολυτεχνικές σχολές είναι πιο απαιτητικές.
Τα ζόρια ξεκινούν μετά την σχολή, με την ειδικότητα. Τότε επιλέγεις ουσιαστικά αντικείμενο εργασίας. Αλλά και εδώ, δεν είναι όλες οι ειδικότητες εξαντλητικές. Κάποιες, ιδίως εργαστηριακές, είναι δημοσιοϋπαλληλίκι σκέτο.
Τέλος, όσον αφορά την επιλογή σχολής, ας δοθεί λίγη προσοχή σε πόλη που να υπάρχει μεγάλη γκάμα νοσοκομείων, είναι βασικό. Οπότε όσο είναι εφικτό ας αποφευχθούν σχολές που υπάρχει η δυνατότητα μόνο ενός πανεπιστημιακού και ενός κρατικού νοσοκομείου. Που ακόμα και εκεί πολλά τμήματα υπολειτουργούν. Κατά βάση καλό θα ήταν η επιλογή να αφορά ΕΚΠΑ και ΑΠΘ. Κι ας είναι κάπως λιγότερες οι πιθανότητες.
Καλό σας κουράγιο και χαρά στην όρεξή σας!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ως ειδικος χτυπας 200-250Κ το χρονο full time
χμμμ.
Να προσδιοριστεί η ειδικότητα;
Εάν ΕΣΥ-πανεπιστημιακή θέση ή εκτός;
Τα καθαρά χέρια ή οι γυφτιές;
Η ηλικία;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αλλά δεν μιλάμε και για το τρομερό διάβασμα μωρέ. Θεωρώ πως κάποιες πολυτεχνικές σχολές είναι πιο απαιτητικές.
Η σύγκριση Ιατρικής (και γενικότερα σχολών υγείας) και Πολυτεχνείου παραμένει και σήμερα ως σύγκριση παπαγαλίας με μαθηματικοποιημένες επιστήμες;
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Η σύγκριση Ιατρικής (και γενικότερα σχολών υγείας) και Πολυτεχνείου παραμένει και σήμερα ως σύγκριση παπαγαλίας με μαθηματικοποιημένες επιστήμες;
αυτός είναι εν πολλοίς ένας ακόμα μύθος. Βέβαια ισχύει αρκετά. Εξάλλου πραγματικά απορεί κανείς με τις νοητικές ικανότητες πολλών συναδέλφων. Αυτό βέβαια δεν ξέρω σε τι βαθμό ισχύει σε άλλες σχολές. Και δεν φαίνεται τόσο στην φοίτηση στην σχολή αλλά μετά όταν ασκείται η ειδικότητα.
Εν πάση περιπτώσει το σχόλιο αφορά το πόσο απαιτητική σχολή υποτίθεται πως είναι.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Για Ελβετια μιλουσα!

Για Ελλαδα ειναι δημοσια το μισθολογιο ευκολα προσβασιμο και λιγο πολυ γνωστο!
συγγνώμη, για ελλάδα νόμισα, οπότε άκυρες και κάποιες από τις επισημάνσεις
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στην Ελλάδα οι ιατροί θα πουνε ότι βγάζουν 1100 το μήνα (στους έξω) οποτε υπάρχει το σχόλιο που για ιατρό είναι λίγα.

ανάλογα με τις εφημερίες όμως φτάνει συνήθως 1500 και αν ασχολήθεις με καποια πράγματα αλλα μπορείς να φτάσεςι >2000 το μήνα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top