Κατατακτήριες για άλλες σχολές πέραν της Ιατρικής

JoeDon

Νεοφερμένος

Η JoeDon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα, αν και παρέθεσα τη συγκεκριμένη ερώτηση μου και σε μία άλλη δημοσίευση, αποφάσισα να δημιουργήσω εξίσου μία επιπλέον, σε περίπτωση που τη δουν άνθρωποι οι οποίοι γνωρίζουν περισσότερα πράγματα σχετικά με τις κατατακτήριες εξετάσεις, πέραν αυτών που προσανατολίζονται για τις Ιατρικές σχολές. Μία φίλη μου θέλει να περάσει Φυσικοθεραπεία, την οποία όμως, δεδομένου και των συνθηκών που λέγονται ότι θα επικρατήσουν στις βάσεις, δε γνωρίζει αν τελικά θα μπορέσει να πιάσει. Έχοντας, έτσι, υπόψιν αυτά, η απορία της είναι η εξής: Ποιά σχολή του 3ου πεδίου θα μπορέσει να της δώσει τη δυνατότητα να μεταπηδήσει στη Φυσικοθεραπεία και με ποιόν ακριβώς τρόπο θα ήτανε δυνατό να συμβεί αυτό; Εννοώ, μέσω κάποιον εξετάσεων ή μέσω κάποιου μεταπτυχιακού; Οτιδήποτε, πραγματικα.. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Δυνατότητα συμμετοχής στις κατατακτήριες εξετάσεις έχουν όλοι οι πτυχιούχοι ελληνικών πανεπιστημίων (ή πανεπιστημίων του εξωτερικού, μετά από αναγνώριση του τίτλου σπουδών από τον ΔΟΑΤΑΠ). Αν έχεις πτυχίο δίνεις σε όποια σχολή επιθυμείς. Δεν υπάρχουν περιορισμοί βάσει του πρώτου πτυχίου.

Αν πάλι εννοείς ποια σχολή είναι πιο κοντά στο γνωστικό αντικείμενο της φυσικοθεραπείας, τότε θα πρέπει να κάνει μία έρευνα η φίλη σου βάσει των προγραμμάτων σπουδών.
 

JoeDon

Νεοφερμένος

Η JoeDon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δυνατότητα συμμετοχής στις κατατακτήριες εξετάσεις έχουν όλοι οι πτυχιούχοι ελληνικών πανεπιστημίων (ή πανεπιστημίων του εξωτερικού, μετά από αναγνώριση του τίτλου σπουδών από τον ΔΟΑΤΑΠ). Αν έχεις πτυχίο δίνεις σε όποια σχολή επιθυμείς. Δεν υπάρχουν περιορισμοί βάσει του πρώτου πτυχίου.

Αν πάλι εννοείς ποια σχολή είναι πιο κοντά στο γνωστικό αντικείμενο της φυσικοθεραπείας, τότε θα πρέπει να κάνει μία έρευνα η φίλη σου βάσει των προγραμμάτων σπουδών.
Μάλιστα.. κατάλαβα.. ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρίξε μια ματιά στα: "Μηνύματα που ξεχωρίζουν".
Θα λύσεις πολλές από τις απορίες σου.

 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλημερα!!Αναμεσα σε πτδε,εργοθεραπεια,κοινωνικη εργασια τι θα μου προτεινατε και γιατι δεδομενου οτι μου αρεσουν το ιδιο ως αντικειμενο?Η εργοθεραπεια αφορα σε απασχοληση αποκλειστικα στον ιδιωτικο τομεα?Πιστεύετε ότι και το πτδε θα συνεχίσει να παρουσιάζει καλή απορροφηση σε επίπεδο αναπληρωτή και τα επόμενα χρόνια;
 

JoeDon

Νεοφερμένος

Η JoeDon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Top