nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ξέρει κανείς εάν υπάρχει πιθανότητα να καταργηθούν??? Θα υπάρχει, πιστεύετε, δυνατότητα για κάποιον που έχει ήδη ένα πτυχίο ΑΕΙ να περάσει και σε άλλη σχολή και να αποκτήσει και δεύτερο πτυχίο???

Αυτή η δυνατότητα δεν γίνεται να καταργηθεί. Εξάλλου δεν σχετίζεται με το σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια στο 2ο έτος ΑΕΙ νοσηλευτικής. Η σχολή αυτή, όμως, δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή...πάντα ήθελα να περάσω ιατρική. Παρόλα αυτά, επειδή δεν άντεχα να ξαναπεράσω το "μαρτύριο" των πανελλαδικών και μετά από προτροπή της οικογένειάς μου και των καθηγητών μου, αποφάσισα να παραμείνω στη νοσηλευτική με την προοπτική να δώσω κατατακτήριες για ιατρική αφού πάρω το πτυχίο μου... Το πρόβλημα τώρα είναι πως δεν ξέρω αν με το νέο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (που θα ισχύει όταν τελειώσω τη σχολή) θα επηρεαστούν και οι κατατακτήριες...Ξέρει κανείς εάν υπάρχει πιθανότητα να καταργηθούν???

Οι κατατακτήριες εξετάσεις δεν θα καταργηθούν. Δεν έχουν καμία σχέση με τις πανελλήνιες εξετάσεις. Είναι καθαρά θέμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και όχι μετάβασης από την δευτεροβάθμια στην τριτοβάθμια.

Θα υπάρχει, πιστεύετε, δυνατότητα για κάποιον που έχει ήδη ένα πτυχίο ΑΕΙ να περάσει και σε άλλη σχολή και να αποκτήσει και δεύτερο πτυχίο???

Ναι...αλλά η ιατρική είναι ιδιαίτερη περίπτωση γιατί είναι πολλά τα χρόνια σπουδών (πτυχίο+ειδικότητα) αν αναλογιστείς ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα ξεκινήσεις από τα 22 και όχι από τα 18. Αν βέβαια αντέχεις και έχεις όρεξη γιατί όχι. Είναι βέβαια πολύ νωρίς για τέτοιες συζητήσεις. Πάρε πρώτα το πτυχίο σου και μετά βλέπεις αν θες να συνεχίσεις για 2ο πτυχίο ή μεταπτυχιακό ή οτιδήποτε. Πάντως αν ο σκοπός σου είναι η ιατρική και θες μόνο ιατρική τότε η γνώμη μου είναι να ξαναδώσεις πανελλήνιες εξετάσεις του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Αμα θες να περασεις ιατρικη (κι εγω το εχω σχεδον αποφασισει παρ ολο που ποτε δεν ειχα "κολλημα" με την ιατρικη ειδικα) καλυτερα παρε πρωτα το πτυχιο. Αφ ενος εχεις ηδη ενα πτυχιο στην περιπτωση που τελικα αλλαξεις γνωμη/"κουραστεις"/δεν τα καταφερεις και αφ ετερου ειναι πιο ευκολο γιατι η υλη της σχολης ειναι αρκετα συναφης με αυτη των κατατακτηριων.. ενω το να κατσεις να διαβαζει παλι μαθηματικα και φυσικες ενω εχεις ξεκοψει ηδη 2 χρονια θα σου φανει καπως ξενο. Επισης αν βρεις δουλεια ως νοσηλευτρια θα μπορεσεις να κανεις παραλληλα την ειδικοτητα χωρις αναμονη.. αναλογα με το τμημα μπορεις να εισαχθεις νομιζω ως το 5ο εξαμηνο της ιατρικης (στην Κρητη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
το πρώτο πτυχίο το έχεις στην τσέπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι κατατακτήριες για ιατρική είναι πάρα πολύ δύσκολες εξετάσεις όχι τοσο από άποψη δυσκολίας θεμάτων αλλά από αποψη ανταγωνισμού. Αυτοί που δίνουν από ΑΕΙ να ξέρουν πως θα πρέπει να ανταγωνιστουν χημικούς και βιολόγους στα μαθήματα τους για αυτό το λόγο χρειάζεται αρκετό και προσεκτικό διάβασμα.
Για να περάσω έδωσα 2 φορές και κυριολεκτικα για ενάμισι χρόνο ήμουν κλεισμένος μέσα σε έναν τετράγωνο κόσμο. Το σπίτι μου. Για 2 χρονια δεν πήγα πουθενά διακοπές έκανα μόνο μονοήμερες εκδρομές....

κάποιοι ίσως να τα καταφέρουν με λιγότερες θυσίες εγώ μιλώ για μένα.



φυσικά αφού τα κατάφερα εγώ μπορείτε να τα καταφέρετε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εχω γνωστο ενα βιολογο που εδωσε κατατακτηριες με μια αποφοιτη του τμηματος και περασαν και οι 2.. επισης μια που δουλευε στο νοσοκομειο που καναμε κλινικη ασκηση και αυτη που μας εκανε μικροβιολογια.. ολοι λεγανε οτι δεν ειναι δυσκολο τωρα τι να πω εμπειρια προσωπικη δεν εχω..
[Ασχετο.. ομως αυριο εχω νοσοκομειο στις 7μιση και μετα γραφουμε χειρουργικη.. και δε μπορω να κοιμηθω.. αυτο το ετος ειναι απαισιο.. με ολες αυτες τις προοδους και τα νοσοκομεια και τα παλουκομαθηματα εχω 1 χρονο να ξεκουραστω, να πω πως κανω διακοπες και ηρεμω... το καλοκαιρι διαβαζα καθε μερα για την καταραμενη κοινωνιολογια.. τα χριστουγεννα διαβαζα για την παθολογικη νοσ. και τη χειρουργικη.. το πασχα το ιδιο... τις καθημερινες το ιδιο.. και μετα στις εξεταστικες να τρεχω να προλαβω για τα μαθηματα που δεν ειχα διαβασει τιποτα σ ολο το εξαμηνο επειδη διαβαζα για τις προοδους... Δεν ξερω ομως αν η μεγαλυτερη κοπωση ειναι η σωματικη η η ψυχικη, γιατι τους τελευταιους μηνες νιωθω πως ολα τα κανω ματαια. Παιρνω μετα απο τοσο διαβασμα 8 στη χειρουργικη και τελικα καποιος που κοπηκε στις προοδους επειδη εχει +20% παιρνει 10 και τα παει και καλυτερα στην εξεταστικη γιατι δεν ξεσκιστηκε ολο το εξαμηνο για 2 μαθηματα μονο... 10000 συγνωμη για το οφ τοπικ... οι κατατακτηριες ειναι χειροτερες;...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η νοσηλευτική σχολή του πανεπιστημίου Αθηνών είναι πάρα πολύ δύσκολη και μόνο όσοι φοιτήσαμε μπορούμε να το ξέρουμε. Δυστυχώς η πλειοψηφία έξω πιστεύουν ότι το επίπεδο μαθημάτων είναι εύκολο και γενικά σνομπάρουν. Υπάρχουν πάρα πολλοί ιατροί ειδικά αυτοί που έρχονται από Ρουμανοβουλγαρίες που μπρούμε να τους καπελώσουμε πολύ έυκολα στις γνώσεις (παρόλα αυτά στην πράξη μπορούμε να κάνουμε ελάχιστα πράγματα χωρίς παρουσία ιατρού)

Γενικά να διαβάζεις και μη σε νοιάζει καθόλου για τους βαθμούς (ειδικά αν θέλεις να πας μετά ιατρική) γιατί όλα αυτά θα τα βρεις μπροστά σου όποιο δρόμο και να διαλέξεις π.χ. στην χειρουργική αλκάλωση και οξέωση οι καθηγητές την εξηγούν πολύ καλύτερα από ότι στην ιατρική (εκεί απλώς παπαγαλίζεται).

. Σημασία δεν έχει ο βαθμός αλλά τι θα σου μείνει στο τέλος για να το χρησιμοποιήσεις στην πράξη.

Στο έτος μου ήξερα πολλά άτομα που έγραφαν παραπάνω από μένα (κομματόσκυλα, από τύχη κ.ο.κ. αλλά στο τέλος ήξεραν να κάνουν λιγότερα από μένα )

Οι εξετάσεις δεν είναι δύσκολες ως προς την δυσκολία των θεμάτων (η ύλη είναι χαώδης πάντως)και θέλει διάβασμα αρκετό ) αλλά λόγω ανταγωνισμού. Οποιος με ρωτάει για τις κατατακτήριες του λέω να ξεχάσει την Αθήνα (επειδή είναι πάρα πολύ δύσκολο να περάσεις με την αξία σου, ενώ παίζεται και παιχνίδι με βύσματα) φυσικά τα τελευταία παντού υπάρχουν. Τώρα η εισαγωγή κρίνεται με βάση το βαθμό πτυχίου συνεπώς ξέχασε την Αθήνα.

Κατατακτήριες εδωσα Ιωάννινα πέρσι και Πάτρα φέτος. Αν και δε πέρασα πέρσι κρίνω τα θέματα των Ιωαννίνων πιο εύκολα και την ύλη πιο βατή ενώ ο ανταγωνισμός εκεί ήταν πιο μικρός.

Το κακό με τις κατατακτήριες για μένα ότι έκανα τεράστιες διαδρομές και έδινα εξετάσεις τις οποίες αν αποτύγχαναν θα έπρεπε να κάτσω άλλο ένα χρόνο να διαβάζω.(δεν είναι ότι καλύτερο) Αν είσαι μέσα στην σχολή και να μείνεις ξέρεις ότι θα το δώσεις Σεπτέμβρη στις κατατακτήριες ομως δεν έχεις αυτή την πολυτέλεια.

Αυτοί που σου λέγανε ότι περάσανε ανεξάρτητα τι είναι πρέπει να ψάξεις πως περάσανε. Ειναι παρα πολλοί που περνάνε με μέσο ΄(ειδικα΄αυτοί που είναι στα κόμματα). Επίσης υπάρχουν και φροντιστήρια που προετοιμάζουν με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο ανταγωνισμός.

Η χημεία που εξετάστηκα ήταν οργανική και στοιχεία βιοχημείας (που δεν υπάρχει στην ύλη της νοσηλευτικής---> εκεί μας κάνανε κατευθείαν την βιοχημεία ΙΙ της ιατρικής.

Το 3ο έτος της νοσηλευτικής είναι αρκετά δύσκολο αλλά στο 4ο τα πράγματα χαλαρώνουν. Στο τελευταίο εξάμηνο θα έχεις στην ουσία πρακτική μαζί με 2 μάθήματα από ότι θυμάμαι.

Τον επόμενο Απρίλιο που θα τελειώνεις δε θα ήταν κακό να αρχίσεις οργανική σε ένα φροντιστήριο που προετοιμάζει. Πρώτα όμως πρέπει να αποφασίσεις σε ποια πόλη θέλεις (και να ξεχάσεις την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι εχω προσβαση μονο σε σχολες αθηνας/θεσσαλονικης που και οι 2 ειναι με βαθμο πτυχιου... μεχρι στιγμης εχω γενικο μεσο ορο 7,9 που φανταζομαι δεν ειναι και οτι καλυτερο οταν μιλαμε για κατατακτηριες σε μεγαλο αστικο κεντρο.. Αυτο που με στεναχωρει ειναι το να σκοτωνεσαι και να μη γραφεις. Παλι για 8 με βλεπω στη χειρουργικη... ειχα σκιστει παλι, ειχα διαβασει απ το τεραστιο βιβλιο ενω οι περισσοτεροι λεγανε οτι θα διαβασουν μονο απ τις διαφανειες. Και παλι καταφερα να κανω λαθος, μερικα επειδη δεν τα διαβασα σωστα! Οχι οτι το 8 ειναι κακος βαθμος.. ομως ξερω οτι αμα εγραφα το ιδιο στην εξεταστικη θα επαιρνα 10 και ο βαθμος ειναι παρα πολυ σημαντικος για το λογο που σου ειπα. Τι να κανω πια; να βαλω σ ολα τα μαθηματα ρητρα 9; Ελπιζω πραγματι το 7ο και το 8ο να ειναι καλυτερα γιατι ο μεσος ορος του 5ου εξαμηνου ηταν σχεδον ιδιος με του 1ου που βρεθηκαμε σε μια εντελως διαφορετικη κατασταση απο το λυκειο και με τα βιβλια να ερχονται 2-3 βδομαδες πριν την εξεταστικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ξέχασε το Με βαθμό πτυχίου παίρνανε με πολύ ψηλή βαθμολογία (στην Αλεξανδρούπολη από ότι θυμάμαι που ήταν φέτος με βαθμό πτυχίου ο τελευταίος που πέρασε από ΑΕΙ είχε βαθμό 19,68 (όσο και να διαβάζεις δε νομίζω να υπάρχει αυτός ο βαθμός στην σχολή μας).

Αυτοί που περνάνε απλώς δεν έχουν καμία σχέση με ιατρική.


Τα πράγματα είναι απλά αποφάσισε σε ποια πόλη θέλεις και από του χρόνου διαβάζεις μόνη σου ή με φροντιστήριο και δίνεις τον επόμενο Δεκέμβρη και Φεβρουάριο μπαίνεις ιατριή και συνεχίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι εχω προσβαση μονο σε σχολες αθηνας/θεσσαλονικης που και οι 2 ειναι με βαθμο πτυχιου... μεχρι στιγμης εχω γενικο μεσο ορο 7,9 που φανταζομαι δεν ειναι και οτι καλυτερο οταν μιλαμε για κατατακτηριες σε μεγαλο αστικο κεντρο.. Αυτο που με στεναχωρει ειναι το να σκοτωνεσαι και να μη γραφεις. Παλι για 8 με βλεπω στη χειρουργικη... ειχα σκιστει παλι, ειχα διαβασει απ το τεραστιο βιβλιο ενω οι περισσοτεροι λεγανε οτι θα διαβασουν μονο απ τις διαφανειες. Και παλι καταφερα να κανω λαθος, μερικα επειδη δεν τα διαβασα σωστα! Οχι οτι το 8 ειναι κακος βαθμος.. ομως ξερω οτι αμα εγραφα το ιδιο στην εξεταστικη θα επαιρνα 10 και ο βαθμος ειναι παρα πολυ σημαντικος για το λογο που σου ειπα. Τι να κανω πια; να βαλω σ ολα τα μαθηματα ρητρα 9; Ελπιζω πραγματι το 7ο και το 8ο να ειναι καλυτερα γιατι ο μεσος ορος του 5ου εξαμηνου ηταν σχεδον ιδιος με του 1ου που βρεθηκαμε σε μια εντελως διαφορετικη κατασταση απο το λυκειο και με τα βιβλια να ερχονται 2-3 βδομαδες πριν την εξεταστικη..

Καλά στα είπε ο Φόκος. Μία χαρά μο έχεις, ξέχνα τις ρήτρες. Πρωτίστως προσπαθείς να περάσεις το μάθημα και δευτερευόντως αν έρθει ο βαθμός καλοδεχούμενος. Εξάλλου για να έχεις ελπίδες στις κατατακτήριες με βαθμό θα πρέπει να έχεις άνω του 9.5, δηλαδή φέξε μου και γλίστρησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Και να ερθουν οι βαθμοι τελικα τι να τους κανεις.. τωρα με το βαθμο πτυχιου δε βλεπω κανενα μελλον γενικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ιατρική με κατατακτήριες?Δηλαδή στην καλύτερη των περιπτώσεων,να πάρεις το πτυχίο από την πρώτη σχολή στα 4 χρόνια.Ένα χρόνο να κάνεις προετοιμασία -τουλάχιστον- για τις κατατακτήριες.Έξι χρόνια η Ιατρική,2 χρόνια η ειδικότητα -αν όλα πάνε καλά,που δεν πρόκειται να βρεις θέση τόσο γρήγορα-..Οπότε μιλάμε για ηλικία 31 πλας (καλά 35 για να λέμε την αλήθεια αλλά ας πούμε ότι κάποιος θα σταθεί υπερβολικά τυχερός και θα έχει υπερβολικά χοντρό βίσμα).Και θα περιμένετε τα 35 για να βγείτε στην αγορά εργασίας?Όσο και να το θέλετε,όσο κι αν είμαι υπέρ του να κυνηγάμε τα όνειρα μας,αυτό δε μοιάζει και πολύ υγιές,ειδικά για την εποχή που διανύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Για οσους δουλευουν ηδη σε νοσοκομεια η ιατρικη ειναι "λουκουμι" γιατι και σε μεγαλυτερο ετος κατατασσονται, και χρηματοδοτηση εχουν και την ειδικοτητα την κανουν παραλληλα με τη δουλεια. Το θεμα ειναι πως απ οτι φαινεται δεν προκειται να περασει ιατρικη κανεις απ το 3ο πεδιο.. εκτος αν ψαξει σε ποια τμηματα δινουν ακομα εξετασεις και δεν παει με το βαθμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τι 35; Ξέρω πτυχιούχο ιατρικής που περιμένει 10 χρόνια για την ειδικότητα...και απλά έχει πάθει κατάθλιψη. :(

Μαρία δεν σου άρεσε η Νοσηλευτική ΑΕΙ; Γιατί θες να μπεις Ιατρική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Άλλο είναι ο φιλος σου και άλλο αν έχεις βγάλει νοσηλευτική σπουδάζοντας παράλληλα ιατρική μπορεί να δουλεύεις (συνδιάζονται και παίρνεις και πολύτιμη κλινική εμπειρία).


Στο αγροτικό και στην ειδικότητα δεν είσαι φοιτητής είσαι εργαζόμενος. και η ειδικότητα είναι τουλ 4 χρόνια

Εγώ πιστευω ότι η επιλογη΄για κατακτακτηριες στην ιατρική είναι η καλύτερη επιλογή
γιατί όσα διδακτορικά κ μεταπτυχιακά και να κάνεις στη νοσηλευτική ακόμα και ο αγροτικό ιατρος έχει παραπάνω δικαιώματα από σένα


Τι 35; Ξέρω πτυχιούχο ιατρικής που περιμένει 10 χρόνια για την ειδικότητα...και απλά έχει ]

10 χρόνια δε παίζει είναι πάρα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η ειδικότητα στην Ελλάδα κυμαίνεται από 3 έως 7 έτη, δεν είναι μόνο 2.
Επίσης η αναμονή για ειδικότητα στην Ελλάδα κυμαίνεται από 5-13 χρόνια, κατά μέσο όρο για όλες τις ειδικότητες 7 χρόνια.
Οπότε, θα πρέπει να το λέει η ψυχούλα σας, θα πρέπει να μην μπορείτε να φανταστείτε τον εαυτό σας να κάνει τίποτα άλλο, θα πρέπει να πιστεύετε πως θα είστε δυστυχισμένοι αν δεν πάτε Ιατρική. Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, μην κάνατε τον κόπο, άδικα θα ταλαιπωρηθείτε. Ειδικά όταν πρόκειται για 2η σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για οσους δουλευουν ηδη σε νοσοκομεια η ιατρικη ειναι "λουκουμι" γιατι και σε μεγαλυτερο ετος κατατασσονται, και χρηματοδοτηση εχουν και την ειδικοτητα την κανουν παραλληλα με τη δουλεια. Το θεμα ειναι πως απ οτι φαινεται δεν προκειται να περασει ιατρικη κανεις απ το 3ο πεδιο.. εκτος αν ψαξει σε ποια τμηματα δινουν ακομα εξετασεις και δεν παει με το βαθμο..
Τι εννοείς έχουν χρηματοδότηση?
Ναι,δεν ήξερα όλα αυτά που αναφέρατε και χαίρομαι που τα έμαθα.Αλλά γνωρίζοντας από την Ιατική του ΑΠΘ που έχει αρκετά εργαστήρια,πως μπορείς να εργάζεσαι και να παρακολουθείς μία τόσο απαιτητική σε χρόνο σχολή?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Η νοσηλευτικη μ αρεσει, 1η μου επιλογη ηταν. Αυτο που μ εχει ενθουσιασει ειναι πως πολυ απλα πραγματα τελικα κανουν τεραστιο καλο και στην υγεια του αρρωστου και στην ποιοτητα ζωης του. Αυτο που δε μ αρεσει καθολου ειναι ο τροπος που εφαρμοζεται στα νοσοκομεια, οι συναδελφικες σχεσεις, οι αντιδρασεις των ασθενων. Μερικοι αντιλαμβανονται το ενδιαφερον που πρεπει να δειχνει ο νοσηλευτης προς τους ασθενεις (για ψυχολογικη υποστηριξη, μειωση του αγχους του ασθενους, καλυτερη συμμορφωση στη θεραπεια κλπ) ως.. πολυ προσωπικο και μου εχει τυχει, γιατι ειπα η καημενη να αρχισω την εφαρμογη οσων μαθαιναμε ηδη κατα τη διαρκεια των κλινικων ασκησεων. Επισης δυστυχως ετσι οπως σχεδιαζουν να τα κανουν με την υγεια τα πραγματα θα γινουν ακομα χειροτερα και ποτε δε θα μπορεσω να κανω τη δουλεια μου με τον τροπο που θα εκανε καλο στους ανθρωπους αλλα και θα αναδεικνυε τη νοσηλευτικη σαν επαγγελμα. Πιστευω πως θα προσφερω περισσοτερα και θα νιωθω πιο ολοκληρωμενη σαν επαγγελματιας ως γιατρος.. Αλλα.. ονειρα θερινης νυκτος.

Τι εννοείς έχουν χρηματοδότηση?
Ναι,δεν ήξερα όλα αυτά που αναφέρατε και χαίρομαι που τα έμαθα.Αλλά γνωρίζοντας από την Ιατική του ΑΠΘ που έχει αρκετά εργαστήρια,πως μπορείς να εργάζεσαι και να παρακολουθείς μία τόσο απαιτητική σε χρόνο σχολή?:hmm:
εννοω οτι δεν τους ταιζουν οι γονεις τους στα 35 τους. Εχουν οικονομικη ανεξαρτησια, ασφαλιση. Ειναι δυσκολο αλλα γινεται. Ο fockos εχει περασει σε ιατρικη αλλης πολης και δουλευει παραλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ιατρική με κατατακτήριες?Δηλαδή στην καλύτερη των περιπτώσεων,να πάρεις το πτυχίο από την πρώτη σχολή στα 4 χρόνια.Ένα χρόνο να κάνεις προετοιμασία -τουλάχιστον- για τις κατατακτήριες.Έξι χρόνια η Ιατρική,2 χρόνια η ειδικότητα -αν όλα πάνε καλά,που δεν πρόκειται να βρεις θέση τόσο γρήγορα-..Οπότε μιλάμε για ηλικία 31 πλας (καλά 35 για να λέμε την αλήθεια αλλά ας πούμε ότι κάποιος θα σταθεί υπερβολικά τυχερός και θα έχει υπερβολικά χοντρό βίσμα).Και θα περιμένετε τα 35 για να βγείτε στην αγορά εργασίας?Όσο και να το θέλετε,όσο κι αν είμαι υπέρ του να κυνηγάμε τα όνειρα μας,αυτό δε μοιάζει και πολύ υγιές,ειδικά για την εποχή που διανύουμε.
Άστο δεν το 'χεις.

Η ειδικότητα στην Ελλάδα κυμαίνεται από 3 έως 7 έτη, δεν είναι μόνο 2.
Επίσης η αναμονή για ειδικότητα στην Ελλάδα κυμαίνεται από 5-13 χρόνια, κατά μέσο όρο για όλες τις ειδικότητες 7 χρόνια.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι αν καποιος θελει να δοση καταταχτιριες για ιατρικη καλητερο ειναι να εχει τελιωσει νοσηλευτικη (τει η αει)
η καποιο τμημα με σχεση με την βιολογια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top