Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πολλες φορες η υλη των προπτυχιακων δεν ειναι η ιδια με των κατατακτηριων... προσπαθησε να βρεις καποιον που εδωσε κ περασε κ να μιλησεις μαζι του!
Έχω μιλήσει με 2 άτομα που πριν κάμποσα χρόνια έδωσαν κ πέρασαν χωρίς φροντιστήριο αλλά επίσης δεν εργάζονταν. Ο ένας παρακολουθούσε τα μαθήματα της σχολής, η άλλη έπαιρνε σημειώσεις από παιδιά εκεί π σπούδαζα είτε ήταν με κατατακτηριες είτε απλοί φοιτητές.. Θέλω και γω να το κάνω αλλά υπάρχει δυσκολία... Βρε παιδιά αν ξέρετε κανένα που μπήκε με καταταρκτηριες έστω και σε άλλη σχολή και χει σημειώσεις κάντε μου κονε και με το αζημίωτο βεβαια θα ζητήσω σημειωσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στον σύνδεσμο είναι η προτεινόμενη βιβλιογραφία και τι απαιτείται να γνωρίζει ο συμμετέχοντας για τις κατατακτήριες στο τμήμα Ιατρικής της Πάτρας.
Α ναι σε ευχαριστώ το είχα βρει αυτό και είχα παρατηρήσει ότι στην βιολ και ιατρική φυσική δεν έχει βιβλιογραφία.. Αλλά παρολ αυτά σε ευχαριστώ πολύ
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Ιατρική Φυσική: Διαγνωστικές και Θεραπευτικές Εφαρμογές των Ακτινοβολιών, 2η Έκδοση και έχω παραγγείλει και περιμένω του cameron το φυσικη του ανθρώπου σωματος
Α ώστε Πάτρα έχουν και εκεί τον Γεωργίου ε;

Να ξέρεις ότι σε ό,τι αφορά τις κατατακτήριες, το συγκεκριμένο βιβλίο είναι το καλύτερο που μπορείς να πιάσεις στα χέρια σου, σε σχέση με κάποια άλλα που ζητούν άλλες σχολές για κατατακτήριες πάντα!
Υπάρχουν και πολύ χειρότερα που, πίστεψέ με, θα βλαστημούσες την ώρα και τη στιγμή που έδωσες.

Ασκήσεις δεν μπαίνουν. Μόνο θεωρία άντε το πολύ πολύ να κρίνεις κάποια φυσικά φαινόμενα πυρηνικής φυσικής πχ πες ποιο είναι.

Μιας και ακόμη δεν έχεις αρχίσει φροντιστήριο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αρχικά να αντιστοιχίσεις την ύλη που ζητάει το τμήμα που θα δώσεις. Στη συνέχεια, θα μάθεις to βιβλίο πρόταση-πρόταση απ'έξω, όπως τη βιολογία σου στο λύκειο. Το μόνο που μπορείς να αφήσεις εκτός είναι οι αποδείξεις, αλλά τους τελικούς τύπους θα τους ξέρεις όλους απ'έξω (Παράδειγμα θέματος: Γράψτε τον τύπο που συσχετίζει το τάδε με το τάδε. Τι συμπεράσματα βγαίνουν για τις διάφορες τιμές του τάδε) δεν κάνω πλάκα σε τέτοιο εξετάστηκα εγώ. Τα διαγράμματα επίσης θα τα μάθεις απ'έξω καθώς και το σχολιασμό τους.
Το να το κατανοήσεις άστο για όταν κάνεις φροντ, πολυτεχνείο έβγαλα και έφτυσα αίμα (έχει αρκετά αντιφατικά σημεία/λάθος αποδείξεις).

Αν σου φαίνεται τι λεει ο μλκς δεν γινεται να ναι ετσι τα πραγματα, σκέψου ότι δεν έχω απολύτως τίποτα να κερδίσω. Μακάρι να μου τα έλεγε και εμένα κάποιος παλαιότερα. Όσο πιο πιστά είσαι στο βιβλίο, τόσο αυξάνονται οι πιθανοτητές σου να μπεις, μόνο αυτό να σκέφτεσαι.

Υ.Γ. Δίνουν την ύλη (ουσιαστικά κεφάλαια των γνωστών βιβλίων) αλλά όχι το όνομα των βιβλίων, καθώς σε περίπτωση που βαλουν κάτι "εκτός ύλης" των συγκεκριμένων βιβλίων, ή γίνει καμία λάθος διόρθωση ή αβλεψία, να μην μπορείς να πεις κου-βε-ντα. Σου λέει αυτή είναι η ύλη από που διαβάζεις δεν με νοιάζει (αλλά εαν γράψεις κάτι από άλλο σύγγραμα πχ αθηνας στη θεσσαλονίκη ή τούμπαλιν θα στα κόψει όλα). Να τα έχεις υπόψην σου αυτά τα πράγματα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Α ώστε Πάτρα έχουν και εκεί τον Γεωργίου ε;

Να ξέρεις ότι σε ό,τι αφορά τις κατατακτήριες, το συγκεκριμένο βιβλίο είναι το καλύτερο που μπορείς να πιάσεις στα χέρια σου, σε σχέση με κάποια άλλα που ζητούν άλλες σχολές για κατατακτήριες πάντα!
Υπάρχουν και πολύ χειρότερα που, πίστεψέ με, θα βλαστημούσες την ώρα και τη στιγμή που έδωσες.

Ασκήσεις δεν μπαίνουν. Μόνο θεωρία άντε το πολύ πολύ να κρίνεις κάποια φυσικά φαινόμενα πυρηνικής φυσικής πχ πες ποιο είναι.

Μιας και ακόμη δεν έχεις αρχίσει φροντιστήριο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αρχικά να αντιστοιχίσεις την ύλη που ζητάει το τμήμα που θα δώσεις. Στη συνέχεια, θα μάθεις to βιβλίο πρόταση-πρόταση απ'έξω, όπως τη βιολογία σου στο λύκειο. Το μόνο που μπορείς να αφήσεις εκτός είναι οι αποδείξεις, αλλά τους τελικούς τύπους θα τους ξέρεις όλους απ'έξω (Παράδειγμα θέματος: Γράψτε τον τύπο που συσχετίζει το τάδε με το τάδε. Τι συμπεράσματα βγαίνουν για τις διάφορες τιμές του τάδε) δεν κάνω πλάκα σε τέτοιο εξετάστηκα εγώ. Τα διαγράμματα επίσης θα τα μάθεις απ'έξω καθώς και το σχολιασμό τους.
Το να το κατανοήσεις άστο για όταν κάνεις φροντ, πολυτεχνείο έβγαλα και έφτυσα αίμα (έχει αρκετά αντιφατικά σημεία/λάθος αποδείξεις).

Αν σου φαίνεται τι λεει ο μλκς δεν γινεται να ναι ετσι τα πραγματα, σκέψου ότι δεν έχω απολύτως τίποτα να κερδίσω. Μακάρι να μου τα έλεγε και εμένα κάποιος παλαιότερα. Όσο πιο πιστά είσαι στο βιβλίο, τόσο αυξάνονται οι πιθανοτητές σου να μπεις, μόνο αυτό να σκέφτεσαι.

Υ.Γ. Δίνουν την ύλη (ουσιαστικά κεφάλαια των γνωστών βιβλίων) αλλά όχι το όνομα των βιβλίων, καθώς σε περίπτωση που βαλουν κάτι "εκτός ύλης" των συγκεκριμένων βιβλίων, ή γίνει καμία λάθος διόρθωση ή αβλεψία, να μην μπορείς να πεις κου-βε-ντα. Σου λέει αυτή είναι η ύλη από που διαβάζεις δεν με νοιάζει (αλλά εαν γράψεις κάτι από άλλο σύγγραμα πχ αθηνας στη θεσσαλονίκη ή τούμπαλιν θα στα κόψει όλα). Να τα έχεις υπόψην σου αυτά τα πράγματα...
Καλημέρα. Προσδιορίσε παραπάνω αυτό το λεξη επί λέξη που αναφέρεις. Δηλαδή αν στην ανατομία ρωτήσουν την τοπογραφία ενός οργάνου η την νεύρωση μια ομάδας μυών η τους κλάδους μια αρτηρίας έχει σημασία από ποιο βιβλίο ανατομίας θα τα γράψεις? Αφού συγκεκριμένοι όροι υπάρχουν... Καταλαβαίνεις πως το εννοώ..
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Καλημέρα. Προσδιορίσε παραπάνω αυτό το λεξη επί λέξη που αναφέρεις. Δηλαδή αν στην ανατομία ρωτήσουν την τοπογραφία ενός οργάνου η την νεύρωση μια ομάδας μυών η τους κλάδους μια αρτηρίας έχει σημασία από ποιο βιβλίο ανατομίας θα τα γράψεις? Αφού συγκεκριμένοι όροι υπάρχουν... Καταλαβαίνεις πως το εννοώ..
Στην ανατομία και φαντάζομαι σε οποιαδήποτε άλλη φυσιολογική εξέταση εξαμήνου θα είναι όπως τα περιγράφεις.

Εάν όμως σε ρωτήσουν: "Βασικό συστατικό εξωκυττάριου στρώμματος (συνδετικού ιστού δν θυμάμαι εαν διευκρίνιζε)" θα πρέπει πχ θεσσαλονίκη/αθήνα να γράψεις παπαγαλία τις παραγράφους από το βιβλίο του alberts για:

Ορισμός κολλαγόνου
Μοριακή δομή (+κάτι από 4ο κεφάλαιο)
Ινες-ινίδια-παχύτερες δομές
Ινοβλάστες
Παραγωγή-ανανέωση-αποδόμηση-οργάνωση στρώματος
Υπερεκτασιμότητα του δέρματος/Διαταραχή πρωτεινασών εξωκυττάριου στρώματος (αρθρίτιδα + καρκίνος - διήθηση)
+Ελαστίνη + τη σχέση του κολλαγόνου με αυτήν για το απόλυτο άριστα
Ινοβλάστες σε καλλιέργεια - Ίνες κολλαγόνου
Ίσως και κάποιο άλλο που τώρα ξεχνάω, λολ είμαι σερί κ δινω ανατομία...

Εάν πας τώρα να τα γράψεις από ένα άλλο βιβλίο κυτταρικής βιολογίας πχ "Το κύτταρο" του Cooper παίζει από τα 5 να πάρεις 1,5. Και όλα αυτά για μία γενική ερώτηση που σου είπα πιο πάνω.

Ακριβώς αυτή μου έπεσε εμένα, ένα από τα τέσσερα θέματα, έγραψα αυτά που σου είπα παραπάνω απο το βιβλίο του alberts προφανώς και πήρα 19,5. Προφανώς εάν δεν είσαι χαζος, δεν θα γράψεις από βιβλίο του οποίοι η ύλη δεν αντιστοιχεί 1-1 με την προτεινόμενη. Και προφανώς θα τα γράψεις όλα, πρόταση-πρόταση.

Φυσική η ίδια δουλειά. Οι απαντήσεις είναι καρμπόν κομμάτια από το βιβλίο, και στα 4 θέματα.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αν και δεν δίνω βιολογία και φυσική καταλαβαίνω περίπου πως το εννοείς. Παρόλα αυτά δεν αναφέρουν από ποιο σύγγραμμα σε εξετάζουν και η αντιστιχοιση της ύλης με τα κεφάλαια των βιβλίων δεν είναι πάντα ένα προς ένα. Οπότε φαντάζομαι το κάθε πανεπιστήμιο ζητάει τις απαντήσεις από τα αντίστοιχα συγγραματα που δίνει στους φοιτητές του.
4 ερωτήσεις έχει η εξέταση? Πόση ώρα?
Και στις εξεταστικές πάντως έτσι τα ζητάνε. Π.χ ιστολογια-εμβρυολογια και βιολογία. Απλά εκεί είναι 10 ερωτήσεις οπότε μάλλον δεν έχει τόσο μεγάλη επίπτωση στον βαθμό το να ξεχάσεις κάτι.
Τώρα το να βάζουν 4 ερωτήσεις σε Κάθε μάθημα το οποίο έχει τεράστιο όγκο γνώσης... Δεν ξέρω.. Το βρίσκω κάπως περίεργο..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Δυστυχώς έτσι είναι, δεν υπάρχουν υποερωτήματα. Μόνο η Βιοχημεία στην Αθήνα και στην Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης συνήθως μπαίνει με υποερωτήματα. Το ίδιο και η Στατιστική. Σε όλα τα άλλα, ή το ξέρεις ή του χρόνου.
2 ή 2μιση ή 3 ώρες, ανάλογα τη σχολή.

Είναι άλλο όμως να ξες ότι μπορεις να δώσεις το σεπτέμβρη ή να πάρεις 5 και άλλο να πας γα το 9-10...:(
 
Τελευταία επεξεργασία:

Radaplanos

Νεοφερμένος

Ο Radaplanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στην ανατομία και φαντάζομαι σε οποιαδήποτε άλλη φυσιολογική εξέταση εξαμήνου θα είναι όπως τα περιγράφεις.

Εάν όμως σε ρωτήσουν: "Βασικό συστατικό εξωκυττάριου στρώμματος (συνδετικού ιστού δν θυμάμαι εαν διευκρίνιζε)" θα πρέπει πχ θεσσαλονίκη/αθήνα να γράψεις παπαγαλία τις παραγράφους από το βιβλίο του alberts για:

Ορισμός κολλαγόνου
Μοριακή δομή (+κάτι από 4ο κεφάλαιο)
Ινες-ινίδια-παχύτερες δομές
Ινοβλάστες
Παραγωγή-ανανέωση-αποδόμηση-οργάνωση στρώματος
Υπερεκτασιμότητα του δέρματος/Διαταραχή πρωτεινασών εξωκυττάριου στρώματος (αρθρίτιδα + καρκίνος - διήθηση)
+Ελαστίνη + τη σχέση του κολλαγόνου με αυτήν για το απόλυτο άριστα
Ινοβλάστες σε καλλιέργεια - Ίνες κολλαγόνου
Ίσως και κάποιο άλλο που τώρα ξεχνάω, λολ είμαι σερί κ δινω ανατομία...

Εάν πας τώρα να τα γράψεις από ένα άλλο βιβλίο κυτταρικής βιολογίας πχ "Το κύτταρο" του Cooper παίζει από τα 5 να πάρεις 1,5. Και όλα αυτά για μία γενική ερώτηση που σου είπα πιο πάνω.

Ακριβώς αυτή μου έπεσε εμένα, ένα από τα τέσσερα θέματα, έγραψα αυτά που σου είπα παραπάνω απο το βιβλίο του alberts προφανώς και πήρα 19,5. Προφανώς εάν δεν είσαι χαζος, δεν θα γράψεις από βιβλίο του οποίοι η ύλη δεν αντιστοιχεί 1-1 με την προτεινόμενη. Και προφανώς θα τα γράψεις όλα, πρόταση-πρόταση.

Φυσική η ίδια δουλειά. Οι απαντήσεις είναι καρμπόν κομμάτια από το βιβλίο, και στα 4 θέματα.

Δηλαδή είναι μια στείρα αποστήθιση συγκεκριμένων συγγραμμάτων;
Στις κατατακτήριες έχουν αξία οι σημειώσεις του μαθήματος; Ρωτάω γιατί κάποιες φορές οι σημειώσεις του καθηγητή αποκλίνουν από το σύγγραμμα (έχουν πρόσθετες πληροφορίες, διαφορετικές διατυπώσεις κτλ.).
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Δηλαδή είναι μια στείρα αποστήθιση συγκεκριμένων συγγραμμάτων;
Στις κατατακτήριες έχουν αξία οι σημειώσεις του μαθήματος; Ρωτάω γιατί κάποιες φορές οι σημειώσεις του καθηγητή αποκλίνουν από το σύγγραμμα (έχουν πρόσθετες πληροφορίες, διαφορετικές διατυπώσεις κτλ.).

Καμία αξία δεν έχουν οι σημειώσεις του μαθήματος, πέρα από το να σε βάλουν στο πνεύμα του μαθήματος και να αρχίσεις να καταλαβαίνεις. Δεν υπάρχει η έννοια του SOS όπως στις εξετάσεις εξαμήνου, μπορεί να πέσει κυριολεκτικά το οτιδήποτε.
Ο υποψήφιος πρέπει να ακολουθήσει και να αποδώσει πιστά το προτεινόμενο σύγγραμα.
Το παραπάνω ισχύει κυρίως για τη σχολή της Θεσσαλονίκης και λίγο λιγότερο για της Αθήνας, όπου κύριο ρόλο έχει η κριτική σκέψη, με την αποστήθιση όμως να ακολουθεί κι εκεί κατα πόδας.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αυτό με την αποστήθιση που λέτε κατά γράμμα και τέτοια ισχύει και για τους κανονικούς φοιτητές ιατρικής ή μόνο για τους κατατακτήριους;:confused:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Αυτό με την αποστήθιση που λέτε κατά γράμμα και τέτοια ισχύει και για τους κανονικούς φοιτητές ιατρικής ή μόνο για τους κατατακτήριους;:confused:
Είναι η 1η μου εξεταστική οπότε δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα ακόμη, προς το παρόν δοκιμάζω ακόμη διάφορους τρόπους έως ότου βρω τον κατάλληλο.
Αυτό που κατάλαβα μέχρι στιγμής, η παπαγαλία του εξαμήνου παίρνει τη μορφή "bullets" και λέξεων-κλειδιών, ώστε μαζί με την κατανόηση της ύλης να μπορείς να "χτίσεις" στο μυαλό σου και να αποτυπώσεις στο χαρτί τη θεωρία. Δεν είναι δυνατόν εξάλλου να μαθαίνεις 3000 σελίδες καθε εξάμηνο παπαγαλία. Βέβαια πολλά παιδιά συνηθισμένα από τις πανελλήνιες αργούν να αποβάλλουν αυτό το μοτίβο.
Σε ορισμένα όμως μαθήματα στη συνέχεια φαντάζομαι, θα απαιτείται σε κάποια σημεία η αποστήθιση μεγαλύτερων χορίων.

Αλλά το δύσκολο κομμάτι είναι να καταφέρεις να μάθεις την ύλη των κατατακτηρίων ώστε να εισαχθείς, μετά στρώνει η φάση και έχεις πολύ περισσότερο χρόνο στη διάθεσή σου καθώς και πηγές για να μελετήσεις.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Είναι η 1η μου εξεταστική οπότε δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα ακόμη, προς το παρόν δοκιμάζω ακόμη διάφορους τρόπους έως ότου βρω τον κατάλληλο.
Αυτό που κατάλαβα μέχρι στιγμής, η παπαγαλία του εξαμήνου παίρνει τη μορφή "bullets" και λέξεων-κλειδιών, ώστε μαζί με την κατανόηση της ύλης να μπορείς να "χτίσεις" στο μυαλό σου και να αποτυπώσεις στο χαρτί τη θεωρία. Δεν είναι δυνατόν εξάλλου να μαθαίνεις 3000 σελίδες καθε εξάμηνο παπαγαλία.
Σε ορισμένα όμως μαθήματα στη συνέχεια φαντάζομαι, θα απαιτείται σε κάποια σημεία η αποστήθιση μεγαλύτερων χορίων.

Αλλά το δύσκολο κομμάτι είναι να καταφέρεις να μάθεις την ύλη των κατατακτηρίων ώστε να εισαχθείς, μετά στρώνει η φάση και έχεις πολύ περισσότερο χρόνο στη διάθεσή σου καθώς και πηγές για να μελετήσεις.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Καλή αρχή λοιπόν και καλά αποτελέσματα!
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Πάντως δεν μπορώ να φανταστώ ανατομία στις κατατακτηριες με μόνο 4 ανάπτυξης δηλαδη και χωρίς καμία εικόνα... Στις εξεταστικές η ανατομία είχε καμία η δύο εικόνες πάνω στις οποίες σε ρωτούσε πράγματα σχετικά με τις δομές.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Πάντως δεν μπορώ να φανταστώ ανατομία στις κατατακτηριες με μόνο 4 ανάπτυξης δηλαδη και χωρίς καμία εικόνα... Στις εξεταστικές η ανατομία είχε καμία η δύο εικόνες πάνω στις οποίες σε ρωτούσε πράγματα σχετικά με τις δομές.
Τελευταίο μήνυμα, μετά πρέπει να διαβάσω, ειλικρινά xD

Ανατομία έδιναν μέχρι πρόπερσι μόνο Πάτρα, καταργήθηκε όμως και στη θέση της μπήκε κλασσικά η βιοχημεία.
Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τη φύση των θεμάτων.
Φαντάζομαι θα μπορούσαν να το κάνουν κι εκεί παπαγαλία, ακόμη κι εάν έδιναν εικόνες, με το να γράψεις κατεβατά από βιβλία περιγραφικής ανατομικής.

Στο μάθημα βέβαια του εξαμήνου, ο καθηγητής μας ανέφερε ΡΗΤΑ ότι τέτοια πρακτική μόνο αρνητικά εκλαμβάνεται. Αλλά είναι άλλη φάση οι κατατακτήριες.

Όσον αφορά τις εξετάσεις εξαμήνου τώρα, κι εγώ περίμενα εικόνες, αλλά λόγω της κατάστασης ήταν όλα πολλαπλής χωρίς εικόνες πχ σε αυτό το μόρφωμα ποιος μυς καταφύεται ή ποιοι μύες συνιστούν τον ιγνυακό βόθρο. Δλδ ορολογία.
 

AlexL

Νεοφερμένος

Ο AlexL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο μένα. Μετά απο αρκετά χρόνια βρήκα τυχαία το ischool, έψαξα το συγκεκριμένο θέμα και διάβασα τις απόψεις σας πάνω σε αυτό. Λόγω του ότι πέρασα και εγώ απο αυτή τη διαδικασία θα σας αναφέρω την άποψη μου στο συγκεκριμένο θέμα.
Λοιπόν θα ξεκινήσω απο την αρχή...Το μακρινό 2012 έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες, πέρασα στο μαθηματικό Αθήνας κάτι το οποίο δεν με ενδιέφερε καθώς το όνειρο μου ηταν ένα, η ιατρική σχολή. Έτσι λοιπόν αποφάσισα και το καλοκαίρι του 2012 έφυγα στην Ιταλία προκειμένου να πραγματοποιήσω το όνειρο μου. Στην Ιταλία έμεινα για δύο μήνες περίπου και έδωσα πανιταλικές και έμεινα για λίγο εκτός απο την ιατρική της Ρώμης.(Είχα την επιλογή να μείνω στην φαρμακευτική και το επόμενο έτος να έδινα ξανά για ιατρική εκεί.) Μετά απο συζήτηση με τους καθηγητές μου αποφάσισα πως η καλύτερη επιλογή ήταν να ξαναέδινα πανελλήνιες, και έτσι γύρισα απο την Ιταλία και ξεκίνησα ξανά προετοιμασία. Έρχεται λοιπόν ενα 12άρι στην έκθεση να μου ξανακλείσει την πόρτα της ιατρικής. Μπαίνω στη δεύτερη επιλογή μου , μοριακή βιολογία και γενετική. Νευριασμένος απο το σύστημα τα παρατάω όλα και φεύγω Βουλγαρία (σε αγγλόφωνο). Στην Βουλγαρία με έπνιγε πάντα αυτό το ... ''γιατρός απο Βουλγαρία'' αλλά λόγω του ότι έβλεπα οτι εγώ προσπαθώ, παρακολουθώ κλπ δεν με ένοιαζε. Ώσπου μια μέρα, μετά την πρώτη εξεταστική κατάλαβα γιατι το λένε αυτό ''το γιατρός απο Βουλγαρία'' και πήρα ένα ταξί και έφυγα για Αλεξ/πολη(αυτό το θέμα είναι για άλλη συζήτηση). Την πρώτη μέρα κίολας που πήγα Αλεξ/πόλη έψαχνα φροντιστήρια για κατατακτήριες και προσπαθούσα γενικά να μαζέψω πληροφορίες καθώς ήμουν αποφασισμένος. Πήρα λοιπόν το πτυχίο μου (μου άρεσε πολύ η γενετική) και ξεκίνησα την προσπάθεια μου για κατατακτήριες. Ορκίστηκα Νοέμβρη του 2018. (είχα τελειώσει όμως απο το καλοκαίρι ουσιαστικά με τη σχολή οπότε είχα ξεκινήσει προετοιμασία). Ξεκινάω φροντιστήρια Οκτώβρη για Πάτρα, (δεν προλάβαινα Αθήνα) και δίνω το Δεκέμβρη.Γράφω πολύ καλά βιολογία και βιοχημεία και δεν πίανω βάση στη φυσική για μια μονάδα.(ήταν το μάθημα που πραγματικά είχα διαβάσει πολύ). Ξανά κλείνει η πόρτα της ιατρικής λοιπόν για ούτε μισό ερώτημα, εγώ στα χειρότερα μου ΑΛΛΑ ο στόχος είναι ένας. Ξεκιναώ λοιπόν ξανά διάβασμα για τις κατατακτήριες του 2019(ταυτόχρονα με μεταπτυχιακό στην ιατρική Αθηνών), αυτή τη φορά για Αλεξανδρούπολη (λόγω του οτι ήθελα να κερδίσω το χρόνο που έχασα και να μπώ 3ο εξάμηνο και με αναγνωρισμένα μαθήματα ενώ Πάτρα θα έμπαινα 1ο και χωρίς τίποτα σχεδόν αναγνωρισμένο). Αυτή τη φορά δεν αφήνω περιθώρια λάθους. Ξεσκίζω τον Alberts, μαθάινω όλο το Stryer και φυσική διαβάζω Γεωργίου, Ψαρράκο και cameron. Και νάι αυτή τη φορά τίποτα δεν μπορούσε να μου στερήσει τη νίκη και η επίτευξη ενός στόχου ζωής είναι γεγονός. Οι κατατακτήριες ναι είναι πολύ δύσκολες εξετάσεις, ναι θέλουν πολύ διάβασμα και πολύ καλή προετοιμασία αλλά αν το βάλεις στόχο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Επίσης να προσθέσω ότι είναι δύσκολες παντού. Συγκριτικά είναι πιο δύσκολες στην Αθήνα, αλλά σε κάθε πόλη υπάρχουν ιδιαιτερότητες. (π.χ Αλεξανδρούπολη είναι μέσα στην ύλη όλη η βιοχημεία εννόω και μεταβολισμός και ανταγωνίζεσαι πολλά άτομα απο μοριακή, Πάτρα είναι τσεκούρια, Κρήτη η χημεία είναι απλησίαστη κλπ). Συγνώμη αν σας κούρασα με την έκταση αυτό που θέλω να σας πώ είναι πως αν το θέλετε πραγματικά και το βάλετε στόχο θα το καταφέρετε.(Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι πάνω στο θέμα, ελεύθερα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο μένα. Μετά απο αρκετά χρόνια βρήκα τυχαία το ischool, έψαξα το συγκεκριμένο θέμα και διάβασα τις απόψεις σας πάνω σε αυτό. Λόγω του ότι πέρασα και εγώ απο αυτή τη διαδικασία θα σας αναφέρω την άποψη μου στο συγκεκριμένο θέμα.
Λοιπόν θα ξεκινήσω απο την αρχή...Το μακρινό 2012 έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες, πέρασα στο μαθηματικό Αθήνας κάτι το οποίο δεν με ενδιέφερε καθώς το όνειρο μου ηταν ένα, η ιατρική σχολή. Έτσι λοιπόν αποφάσισα και το καλοκαίρι του 2012 έφυγα στην Ιταλία προκειμένου να πραγματοποιήσω το όνειρο μου. Στην Ιταλία έμεινα για δύο μήνες περίπου και έδωσα πανιταλικές και έμεινα για λίγο εκτός απο την ιατρική της Ρώμης.(Είχα την επιλογή να μείνω στην φαρμακευτική και το επόμενο έτος να έδινα ξανά για ιατρική εκεί.) Μετά απο συζήτηση με τους καθηγητές μου αποφάσισα πως η καλύτερη επιλογή ήταν να ξαναέδινα πανελλήνιες, και έτσι γύρισα απο την Ιταλία και ξεκίνησα ξανά προετοιμασία. Έρχεται λοιπόν ενα 12άρι στην έκθεση να μου ξανακλείσει την πόρτα της ιατρικής. Μπαίνω στη δεύτερη επιλογή μου , μοριακή βιολογία και γενετική. Νευριασμένος απο το σύστημα τα παρατάω όλα και φεύγω Βουλγαρία (σε αγγλόφωνο). Στην Βουλγαρία με έπνιγε πάντα αυτό το ... ''γιατρός απο Βουλγαρία'' αλλά λόγω του ότι έβλεπα οτι εγώ προσπαθώ, παρακολουθώ κλπ δεν με ένοιαζε. Ώσπου μια μέρα, μετά την πρώτη εξεταστική κατάλαβα γιατι το λένε αυτό ''το γιατρός απο Βουλγαρία'' και πήρα ένα ταξί και έφυγα για Άλεξ/πολη(αυτό το θέμα είναι για άλλη συζήτηση). Την πρώτη μέρα κίολας που πήγα Αλεξ/πόλη έψαχνα φροντιστήρια για κατατακτήριες και προσπαθούσα γενικά να μαζέψω πληροφορίες καθώς ήμουν αποφασισμένος. Πήρα λοιπόν το πτυχίο μου (μου άρεσε πολύ η γενετική) και ξεκίνησα την προσπάθεια μου για κατατακτήριες. Ορκίστηκα Νοέμβρη του 2018. (είχα τελειώσει όμως απο το καλοκαίρι ουσιαστικά με τη σχολή οπότε είχα ξεκινήσει προετοιμασία). Ξεκινάω φροντηστήρια Οκτώβρη για Πάτρα, (δεν προλάβαινα Αθήνα) και δίνω το Δεκέμβρη.Γράφω πολύ καλά βιολογία και βιοχημεία και δεν πίανω βάση στη φυσική για μια μονάδα.(ήταν το μάθημα που πραγματικά είχα διαβάσει πολύ). Ξανά κλείνει η πόρτα της ιατρικής λοιπόν για ούτε μισό ερώτημα, εγώ στα χειρότερα μου ΑΛΛΑ ο στόχος είναι ένας. Ξεκιναώ λοιπόν ξανά διάβασμα για τις κατατακτήριες του 2019(ταυτόχρονα με μεταπτυχιακό στην ιατρική Αθηνών), αυτή τη φορά για Αλεξανδρούπολη (λόγω του οτι ήθελα να κερδίσω το χρόνο που έχασα και να μπώ 3ο εξάμηνο και με αναγνωρισμένα μαθήματα ενώ Πάτρα θα έμπαινα 1ο και χωρίς τίποτα σχεδόν αναγνωρισμένο). Αυτή τη φορά δεν αφήνω περιθώρια λάθους. Ξεσκίζω τον Alberts, μαθάινω όλο το Stryer και φυσική διαβάζω Γεωργίου, Ψαρράκο και cameron. Και νάι αυτή τη φορά τίποτα δεν μπορούσε να μου στερήσει τη νίκη και η επίτευξη ενός στόχου ζωής είναι γεγονός. Οι κατατακτήριες ναι είναι πολύ δύσκολες εξετάσεις, ναι θέλουν πολύ διάβασμα και πολύ καλή προετοιμασία αλλά αν το βάλεις στόχο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Επίσης να προσθέσω ότι είναι δύσκολες παντού. Συγκριτικά είναι πιο δύσκολες στην Αθήνα, αλλά σε κάθε πόλη υπάρχουν ιδιαιτερότητες. (π.χ Αλεξανδρούπολη είναι μέσα στην ύλη όλη η βιοχημεία εννόω και μεταβολισμός και ανταγωνίζεσαι πολλά άτομα απο μοριακή, Πάτρα είναι τσεκούρια, Κρήτη η χημεία είναι απλησίαστη κλπ). Συγνώμη αν σας κούρασα με την έκταση αυτό που θέλω να σας πώ είναι πως αν το θέλετε πραγματικά και το βάλετε στόχο θα το καταφέρετε.(Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι πάνω στο θέμα, ελεύθερα).
Καλημερα και συγχαρητηρια για την επιτυχια σου στις κατατακτηριες. Ελπιζω ολοι αυτοι οι κοποι σου να δικαιωθουν και να απολαυσεις στο μεγιστο το νεο αυτο "ταξιδι". Μονο κ μονο που ακουω οτι επρεπε να διαβασεις και τα τρια βιβλια της φυσικης (του Ψαρρακου δεν το εχω πιασει στα χερια μου, αλλα του Γεωργιου ξερω ποσο χαλια ειναι) με πιανει πονοκεφαλος. Αν ειναι δυνατο, θα σου ζητουσα να περιγραψεις περισσοτερο την εμπειρια σου στη Βουλγαρια αυτο το λιγο καιρο ειτε εδω ειτε στο αναλογο θεμα. Επειδη αυτο το θεμα συζητηθηκε πολυ τις τελευταιες μερες, θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ειχαμε αξιοπιστες. πληροφοριες εκ των εσω! Κ παλι συχαρητηρια για την επιτυχια σου μελλοντικε συναδελφε,
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φίλε μου επικεντρώνεσαι σε ένα πραγμα αποτυγχάνεις για λιγο και μετα πας να μπεις απο άλλο δρόμο. Έχεις την τύχη να είσαι μοριακή βιολογία και αντί να δώσεις Αλεξανδρούπολη προσπαθείς για Πάτρα. Επίσης κανείς παράλληλα με την προσπάθεια σου αυτή και μεταπτυχιακό.... μπορουσες να το κανείς αφού έμπαινες στην ριμαδοσχολη... Είσαι σε έναν πανικό και δε καταλαβαίνω το λόγο όταν απότυχα απλά ξαναδωσα και,για να μη χάσω χρόνο έκανα στρατό.

εχεις το όπλο πως είσαι μοριακός βιολόγος και κατέχεις κάποια πραγματα...

τωρα διάβασα φίλε μου πέρασες φέτος δεν ειχα διαβάσει το τελευταίο κομμάτι όποτε συγχαρητήρια και κοιτά να έχεις ένα οργανωμένο προγράμμα και να χαλαρώσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

AlexL

Νεοφερμένος

Ο AlexL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φίλε μου επικεντρώνεσαι σε ένα πραγμα αποτυγχάνεις για λιγο και μετα πας να μπεις απο άλλο δρόμο. Έχεις την τύχη να είσαι μοριακή βιολογία και αντί να δώσεις Αλεξανδρούπολη προσπαθείς για Πάτρα. Επίσης κανείς παράλληλα με την προσπάθεια σου αυτή και μεταπτυχιακό.... μπορουσες να το κανείς αφού έμπαινες στην ριμαδοσχολη... Είσαι σε έναν πανικό και δε καταλαβαίνω το λόγο όταν απότυχα απλά ξαναδωσα και,για να μη χάσω χρόνο έκανα στρατό.

εχεις το όπλο πως είσαι μοριακός βιολόγος και κατέχεις κάποια πραγματα...

τωρα διάβασα φίλε μου πέρασες φέτος δεν ειχα διαβάσει το τελευταίο κομμάτι όποτε συγχαρητήρια και κοιτά να έχεις ένα οργανωμένο προγράμμα και να χαλαρώσεις
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ. Κανένα πανικό δεν είχα, πάντα είχα ένα στόχο, τώρα τελειώνω και το μεταπτυχιακό μου.
Δεν έδωσα πρώτη φορά Αλεξανδρούπολη γιατί είχα φύγει από εκεί καθώς έκανα πτυχιακή στην Αθήνα και είχα ως στόχο αρχικά την Αθήνα. Απλά δεν προλάβαινα λόγω χρόνου και διάλεξα Πάτρα. Δεύτερη φορά έδωσα Αλεξανδρούπολη επειδή όπως ανέφερα μπαίνουμε 3ο εξάμηνο και με αρκετά αναγνωρισμένα μαθήματα εφοσων έχουμε και κοινούς καθηγητές.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ. Κανένα πανικό δεν είχα, πάντα είχα ένα στόχο, τώρα τελειώνω και το μεταπτυχιακό μου.
Δεν έδωσα πρώτη φορά Αλεξανδρούπολη γιατί είχα φύγει από εκεί καθώς έκανα πτυχιακή στην Αθήνα και είχα ως στόχο αρχικά την Αθήνα. Απλά δεν προλάβαινα λόγω χρόνου και διάλεξα Πάτρα. Δεύτερη φορά έδωσα Αλεξανδρούπολη επειδή όπως ανέφερα μπαίνουμε 3ο εξάμηνο και με αρκετά αναγνωρισμένα μαθήματα εφοσων έχουμε και κοινούς καθηγητές.

Καλημερα. Συγχαρητηρια κυριως για τον αγωνα σου και οχι για το αποτελεσμα προσωπικα δεν μου λεει κατι μπροστα στην αφοσιωση σου. Η ιατρικη πως προεκυψε εχεις καποιο κοντινο προσωπο γιατρο? Τι ειναι αυτο που σε εκανε να δωσεις τετοιο αγωνα για την σχολη. Πραγματικα μου φαινονται πολυ ενδιαφερουσες τετοιου ειδους ιστοριες. Καθαρα απο περιεργεια.
 

AlexL

Νεοφερμένος

Ο AlexL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημερα. Συγχαρητηρια κυριως για τον αγωνα σου και οχι για το αποτελεσμα προσωπικα δεν μου λεει κατι μπροστα στην αφοσιωση σου. Η ιατρικη πως προεκυψε εχεις καποιο κοντινο προσωπο γιατρο? Τι ειναι αυτο που σε εκανε να δωσεις τετοιο αγωνα για την σχολη. Πραγματικα μου φαινονται πολυ ενδιαφερουσες τετοιου ειδους ιστοριες. Καθαρα απο περιεργεια.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Όχι,δεν έχω κανένα κοντινό πρόσωπο γιατρό. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως προέκυψε, από μικρός ήθελα μόνο αυτό, όποτε ήξερα πως θα τα καταφέρω. Δεν υπήρξε στιγμή που να πω ότι θα τα παρατήσω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top