stavroula2000

Νεοφερμένος

Η stavroula2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους & καλές γιορτές. Σκοπεύω να δώσω κατατακτήριες Ιατρικής ΑΠΘ & ψάχνω 1 καλό φροντιστήριο (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη). Έχετε υπόψη σας κάποιο;
 

nak

Νεοφερμένος

Η nak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο μένα. Μετά απο αρκετά χρόνια βρήκα τυχαία το ischool, έψαξα το συγκεκριμένο θέμα και διάβασα τις απόψεις σας πάνω σε αυτό. Λόγω του ότι πέρασα και εγώ απο αυτή τη διαδικασία θα σας αναφέρω την άποψη μου στο συγκεκριμένο θέμα.
Λοιπόν θα ξεκινήσω απο την αρχή...Το μακρινό 2012 έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες, πέρασα στο μαθηματικό Αθήνας κάτι το οποίο δεν με ενδιέφερε καθώς το όνειρο μου ηταν ένα, η ιατρική σχολή. Έτσι λοιπόν αποφάσισα και το καλοκαίρι του 2012 έφυγα στην Ιταλία προκειμένου να πραγματοποιήσω το όνειρο μου. Στην Ιταλία έμεινα για δύο μήνες περίπου και έδωσα πανιταλικές και έμεινα για λίγο εκτός απο την ιατρική της Ρώμης.(Είχα την επιλογή να μείνω στην φαρμακευτική και το επόμενο έτος να έδινα ξανά για ιατρική εκεί.) Μετά απο συζήτηση με τους καθηγητές μου αποφάσισα πως η καλύτερη επιλογή ήταν να ξαναέδινα πανελλήνιες, και έτσι γύρισα απο την Ιταλία και ξεκίνησα ξανά προετοιμασία. Έρχεται λοιπόν ενα 12άρι στην έκθεση να μου ξανακλείσει την πόρτα της ιατρικής. Μπαίνω στη δεύτερη επιλογή μου , μοριακή βιολογία και γενετική. Νευριασμένος απο το σύστημα τα παρατάω όλα και φεύγω Βουλγαρία (σε αγγλόφωνο). Στην Βουλγαρία με έπνιγε πάντα αυτό το ... ''γιατρός απο Βουλγαρία'' αλλά λόγω του ότι έβλεπα οτι εγώ προσπαθώ, παρακολουθώ κλπ δεν με ένοιαζε. Ώσπου μια μέρα, μετά την πρώτη εξεταστική κατάλαβα γιατι το λένε αυτό ''το γιατρός απο Βουλγαρία'' και πήρα ένα ταξί και έφυγα για Αλεξ/πολη(αυτό το θέμα είναι για άλλη συζήτηση). Την πρώτη μέρα κίολας που πήγα Αλεξ/πόλη έψαχνα φροντιστήρια για κατατακτήριες και προσπαθούσα γενικά να μαζέψω πληροφορίες καθώς ήμουν αποφασισμένος. Πήρα λοιπόν το πτυχίο μου (μου άρεσε πολύ η γενετική) και ξεκίνησα την προσπάθεια μου για κατατακτήριες. Ορκίστηκα Νοέμβρη του 2018. (είχα τελειώσει όμως απο το καλοκαίρι ουσιαστικά με τη σχολή οπότε είχα ξεκινήσει προετοιμασία). Ξεκινάω φροντιστήρια Οκτώβρη για Πάτρα, (δεν προλάβαινα Αθήνα) και δίνω το Δεκέμβρη.Γράφω πολύ καλά βιολογία και βιοχημεία και δεν πίανω βάση στη φυσική για μια μονάδα.(ήταν το μάθημα που πραγματικά είχα διαβάσει πολύ). Ξανά κλείνει η πόρτα της ιατρικής λοιπόν για ούτε μισό ερώτημα, εγώ στα χειρότερα μου ΑΛΛΑ ο στόχος είναι ένας. Ξεκιναώ λοιπόν ξανά διάβασμα για τις κατατακτήριες του 2019(ταυτόχρονα με μεταπτυχιακό στην ιατρική Αθηνών), αυτή τη φορά για Αλεξανδρούπολη (λόγω του οτι ήθελα να κερδίσω το χρόνο που έχασα και να μπώ 3ο εξάμηνο και με αναγνωρισμένα μαθήματα ενώ Πάτρα θα έμπαινα 1ο και χωρίς τίποτα σχεδόν αναγνωρισμένο). Αυτή τη φορά δεν αφήνω περιθώρια λάθους. Ξεσκίζω τον Alberts, μαθάινω όλο το Stryer και φυσική διαβάζω Γεωργίου, Ψαρράκο και cameron. Και νάι αυτή τη φορά τίποτα δεν μπορούσε να μου στερήσει τη νίκη και η επίτευξη ενός στόχου ζωής είναι γεγονός. Οι κατατακτήριες ναι είναι πολύ δύσκολες εξετάσεις, ναι θέλουν πολύ διάβασμα και πολύ καλή προετοιμασία αλλά αν το βάλεις στόχο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Επίσης να προσθέσω ότι είναι δύσκολες παντού. Συγκριτικά είναι πιο δύσκολες στην Αθήνα, αλλά σε κάθε πόλη υπάρχουν ιδιαιτερότητες. (π.χ Αλεξανδρούπολη είναι μέσα στην ύλη όλη η βιοχημεία εννόω και μεταβολισμός και ανταγωνίζεσαι πολλά άτομα απο μοριακή, Πάτρα είναι τσεκούρια, Κρήτη η χημεία είναι απλησίαστη κλπ). Συγνώμη αν σας κούρασα με την έκταση αυτό που θέλω να σας πώ είναι πως αν το θέλετε πραγματικά και το βάλετε στόχο θα το καταφέρετε.(Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι πάνω στο θέμα, ελεύθερα).
Καλησπέρα.. μήπως θυμάσαι τα θέματα που πέσανε;;έτσι να έχω μια εικόνα πως τα ζητάνε ..γτ δεν μπορώ να βρω κάπου παλιά θέματα.ευχαριστω πολύ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top