Κατατακτήριες ή μεταπτυχιακό;

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους,

Αρχικα να ζητησω συγγνωμη αν υπαρχει ηδη παρομοιο θεμα, εχω πολυ καιρο να γραψω στην σελιδα και εχω ξεχασει λιγο πολυ πως λειτουργει :look:

Ειμαι 22 και τον Ιουνιο θα παρω το πτυχιο μου απο το τμημα βιολογιας του ΑΠΘ (καθυστερησα ενα χρονο λογω κορωνοιου - ακυρωθηκε η πρακτικη μου), οποτε ειμαι στη φαση που πρεπει να βαλω ενα πλανο για το μελλον.
Αυτο που σκοπευα να κανω ειναι να κοιταξω για καποιο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο. Εχω βρει αρκετα ενδιαφεροντα μεταπτυχιακα, ομως νομιζω πως κανενα απο αυτα δεν θα μου προσφερε μια καλη δουλεια στην Ελλαδα...παραειναι προχωρημενα! :lol: Οποτε πριν την επιλογη του μεταπτυχιακου, καλουμαι να σκεφτω γενικοτερα το μελλον μου..θελω να μεινω στο εξωτερικο μετα? Θελω να επιστρεψω την Ελλαδα? Θελω να ασχοληθω με την ερευνα ή ειμαι οκ με την ρουτινα? Θα εχω εναν ικανοποιητικο μισθο?

Τον τελευταιο καιρο, μαλιστα, σαν να μην εφταναν ολα τα αλλα, μου εχει γινει εμμονη ιδεα το να δωσω κατατακτηριες για κτηνιατρικη..που σημαινει επιπλεον 4 χρονια σπουδων! Δεν με πειραζει ο χρονος τοσο, αν τελικα αξιζει τον κοπο. Ομως πως μπορω να ξερω αν θα μου αρεσει το αντικειμενο? Αν θα γινω καλη κτηνιατρος? Αν θα βρω ευκολα δουλεια ή θα εχω εναν αξιοπρεπη μισθο? Το κεφαλι μου γενικα παει να σπασει και δεν μπορω να αποφασισω τιποτα.
Ο λογος που σκεφτομαι τοσο εντονα την κτηνιατρικη ειναι επειδη το μονο που ξερω για μενα σιγουρα ειναι οτι λατρευω τα ζωα. Με κανουν να νιωθω καλα και μου διωχνουν καθε αγχος. Ομως αυτο με κανει φιλοζωη, θα με κανει και καταλληλη κτηνιατρο?

Η βιολογια μου αρεσει σαν αντικειμενο, δεν μπορω να πω οτι εβγαλα την σχολη δυσκολα. Ομως δεν ειναι και αυτο που λενε καποιοι πως ειναι το παθος τους. Ηταν οκ απλα. Ακουω αλλους να λενε οτι το βρισκουν αφου κανουν καποια εξειδικευση, επειδη σαν κλαδος η βιολογια ειναι πολυ γενικος. Ακουω και αλλους οι οποιοι απογοητευονται, ομως.

Οπως θα καταλαβατε γενικα, οι σκεψεις μου ειναι ενας αχταρμας. Δεν περιμενω απο καποιον να μου βρει τι ειναι το σωστο να κανω, εφοσον ουτε εγω δεν ξερω τι μου γινεται.. Αλλα θα ηθελα, ισως, να ακουσω παρομοιες εμπειριες ή καποια διαφορετικη οπτικη γιατι τα σκεφτομαι τοσο που ισως χανω το βασικο νοημα.

Ευχαριστω εκ των προτερων :bye2:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
εγω λεω δωσε κατατακτηριες να παρεις δευτερο πτυχιο.συμφερει!!
 

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα να το ψαξεις πολυ για το αν θα σαρεσει να εισαι κτηνίατρος. Η αλήθεια ειναι οτι ειναι πολυ στεναχωρη η δουλεια αφου θα πρέπει να κανεις ευθανασία πολλες φορες και να βλεπεις ζωα που οι ιδιοκτητες τους τα φερονται ασχημα κτλ.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Aναλογα τι θελεις να κανεις.Αν ενδιαφερεσαι για δημοσιο με το μαστερ θα παρεις τα τριπλασια μορια απ οτι θα σου δωσει το 2ο πτυχιο και μπορεις να διαλεξεις ενα ευκολο μαστερ απλα για να παρεις τα μορια.Για να πας κτηνιατρικη θελεις 6-7 χρονια αλλα αν σου αρεσει το αντικειμενο ναι κυνηγησε το.Ειναι ωραια δουλεια με πολλες διεξοδους για καποιον που του αρεσει βεβαια.Οι κατατακτηριες ειναι δυσκολες στις καλες σχολες εκτος απο καποια επαρχιακα τμηματα που μπορει να τους παρουν και ολους γιατι θελουν ατομα.Κτηνιατρικη καρδιτσας ισως την πιασεις ευκολα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Aναλογα τι θελεις να κανεις.Αν ενδιαφερεσαι για δημοσιο με το μαστερ θα παρεις τα τριπλασια μορια απ οτι θα σου δωσει το 2ο πτυχιο και μπορεις να διαλεξεις ενα ευκολο μαστερ απλα για να παρεις τα μορια.Για να πας κτηνιατρικη θελεις 6-7 χρονια αλλα αν σου αρεσει το αντικειμενο ναι κυνηγησε το.Ειναι ωραια δουλεια με πολλες διεξοδους για καποιον που του αρεσει βεβαια.Οι κατατακτηριες ειναι δυσκολες στις καλες σχολες εκτος απο καποια επαρχιακα τμηματα που μπορει να τους παρουν και ολους γιατι θελουν ατομα.Κτηνιατρικη καρδιτσας ισως την πιασεις ευκολα.
Να πω οτι η κτηνιατρικη ειναι απ τις πιο δυσκολες σχολες,πολυ πιο δυσκολη απο ιατρικη και θελει παρα πολυ διαβασμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

απο πολλες πλευρες συμφερει.παραπανω μορια σε διαγωνισμους,περισσοτερα εργασιακα δικαιωματα και παει λεγοντας
το δευτερο πτυχιο δε σου δινει πολλα μορια.Το μαστερ σου δινει τα τριπλασια μορια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top