Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δυσκολη αποφαση,νομιζω πρεπει να την παρεις μονος σου.

ποσα εχεις περασει συνολικα δηλαδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τέλειωσε τη σχολή και δωσε κατατακτήριες! The easiest way!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μια χρονιά έμεινε ακόμη και θα τα παρατήσεις; Είναι σα να φτάνεις στη πηγή και να μην πίνεις νερό. Τελείωσε με την πληροφορική και μετά άντε να γίνεις και ηθοποιός. Στις μέρες μας όσα πτυχία και αν έχει κανείς ποτέ δεν θα είναι αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όντως λίγο έμεινε! Κανε την καρδιά σου πέτρα και τελείωσε την! Μετα μπορεις κατατακτηριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά...είμαι γ λυκειου τεχνολογικη...δεν μ αρέσει κανένα επαγγελμα παρά μόνο νηπιαγωγων αλλά όχι πολύ...αντιθέτως μ αρέσει φαρμακευτικη..εχω μάθημά γενικής βιολογία..πόσες πιθανότητες εχω να περάσω ??είν καλύτερο να ξαναδώσω χρόνου η να τελειώσω νηπιαγωγων κ μετά κατατακτηριες?? Δεν σκέφτομαι πολύ τις πανελ γιατί είμαι από χωριό κ θέλω να φύγω κ ανυπομονώ. Για τη φοιτητική ζωή...απ την άλλη ποιος ξέρει τι θα γίνει σε 5 χρόνια,εννοώ με τις κατατακτηριες..τι μ προτείνετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά...είμαι γ λυκειου τεχνολογικη...δεν μ αρέσει κανένα επαγγελμα παρά μόνο νηπιαγωγων αλλά όχι πολύ...αντιθέτως μ αρέσει φαρμακευτικη..εχω μάθημά γενικής βιολογία..πόσες πιθανότητες εχω να περάσω ??είν καλύτερο να ξαναδώσω χρόνου η να τελειώσω νηπιαγωγων κ μετά κατατακτηριες?? Δεν σκέφτομαι πολύ τις πανελ γιατί είμαι από χωριό κ θέλω να φύγω κ ανυπομονώ. Για τη φοιτητική ζωή...απ την άλλη ποιος ξέρει τι θα γίνει σε 5 χρόνια,εννοώ με τις κατατακτηριες..τι μ προτείνετε??

Είσαι μικρή ακόμα....ξανασκέψου το καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά...είμαι γ λυκειου τεχνολογικη...δεν μ αρέσει κανένα επαγγελμα παρά μόνο νηπιαγωγων αλλά όχι πολύ...αντιθέτως μ αρέσει φαρμακευτικη..εχω μάθημά γενικής βιολογία..πόσες πιθανότητες εχω να περάσω ??είν καλύτερο να ξαναδώσω χρόνου η να τελειώσω νηπιαγωγων κ μετά κατατακτηριες?? Δεν σκέφτομαι πολύ τις πανελ γιατί είμαι από χωριό κ θέλω να φύγω κ ανυπομονώ. Για τη φοιτητική ζωή...απ την άλλη ποιος ξέρει τι θα γίνει σε 5 χρόνια,εννοώ με τις κατατακτηριες..τι μ προτείνετε??

Κοπελα μου νηπιαγωγος δε θα βρεις δουλεια, ουτε κ φαρμακοποιος εκτος αν ειναι οι γονεις σου. Πηγαινε καμμια αστυνομια να χεις το κεφαλι σου ησυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Κοπελα μου νηπιαγωγος δε θα βρεις δουλεια, ουτε κ φαρμακοποιος εκτος αν ειναι οι γονεις σου. Πηγαινε καμμια αστυνομια να χεις το κεφαλι σου ησυχο.

Ωραία λογική.Congrats!:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ωραία λογική.Congrats!:worship:

Kοιταξε κεπ, η κοπελα θελει να φυγει απ το χωριο επομενως αν δεν γινει ανεξαρτητη γρηγορα, απλα θα γυρισει πισω στο χωριο και θα ζηταει συνεχεια απ τους γονεις. Και οταν περνανε τα χρονια κ δεν εχεις λεφτα, θα αναγκαστεις να κανεις αυτα που σου λενε οι γονεις σε ολα τα θεματα. Ειδικα οι 2 αυτες σχολες δεν εχουν καμμια προοπτικη οχι τωρα λογω κρισης, αλλα και πριν την κριση. Οσο για την αστυνομια εχει πολλα πλεονεκτηματα ειδικα για γυναικες, που ο πολυς ο κοσμος δεν τα ξερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepi24

Νεοφερμένος

Η pepi24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλημερα και καλη εβδομαδα! μολις εκανα τηγν εγγραφη μου, καλως σας βρηκα! Ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για κατι που με απασχολει τελευταια! εχω τελειωσει το παιδαγωγικο Νηπιαγωγων αλλα παντα ηθελα να γινω φιλολογος. Να δωσω πανελληνιες ή κατακτηριες? Να κανω δευτερη σχολη ή να δωσω εξετασεις να κανω ενα μεταπτυχιακο συναφη με φιλολογικες σπουδες? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλημερα και καλη εβδομαδα! μολις εκανα τηγν εγγραφη μου, καλως σας βρηκα! Ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για κατι που με απασχολει τελευταια! εχω τελειωσει το παιδαγωγικο Νηπιαγωγων αλλα παντα ηθελα να γινω φιλολογος. Να δωσω πανελληνιες ή κατακτηριες? Να κανω δευτερη σχολη ή να δωσω εξετασεις να κανω ενα μεταπτυχιακο συναφη με φιλολογικες σπουδες? ευχαριστω

Καλώς μας ήρθες. ΄Εχουμε πει και άλλες φορές ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα μας τα δίνει το βασικό πτυχίο. Το μεταπτυχιακό στη Φιλολογία δεν θα σου επιτρέψει να δουλέψεις σαν φιλόλογος αφού το βασικό σου πτυχίο είναι Νηπιαγωγού. Αν θέλεις να γίνεις φιλόλογος θα πρέπει να τελειώσεις μια φιλολογική σχολή. Σχετικά με τον τρόπο εισαγωγής εξαρτάται από το τι προτιμάει ο καθένας. Εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις με κατατακτήριες εξετάσεις αφού το πτυχίο που ήδη έχεις είναι σχετικά συναφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
καλημερα και καλη εβδομαδα! μολις εκανα τηγν εγγραφη μου, καλως σας βρηκα! Ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για κατι που με απασχολει τελευταια! εχω τελειωσει το παιδαγωγικο Νηπιαγωγων αλλα παντα ηθελα να γινω φιλολογος. Να δωσω πανελληνιες ή κατακτηριες? Να κανω δευτερη σχολη ή να δωσω εξετασεις να κανω ενα μεταπτυχιακο συναφη με φιλολογικες σπουδες? ευχαριστω

για κατατακτηριες εχεις μπροστα σου περιπου 9 μηνες και για πανελληνιες 1 χρονο και κατι. και για τους δυο στοχους ο χρονος ειναι αρκετος.
πρεπει να τσεκαρεις και τις δυο υλες, πανελληνιων και κατατακτηριων για να δεις τι θα ειναι για σενα πιο ευχαριστο και εφικτο. (αν και απο ο,τι εχω καταλαβει τα πραγματα ειναι λιγο ρευστα αυτην την στιγμη οσον αφορα τις πανελληνιες του 2016, συγγνωμη λεπτομερειες δεν ξερω).
αν αποφασισεις να δωσεις κατατακτηριες μπες ειτε στο φορουμ της σχολης, ειτε σε καποιο γκρουπ της σχολης στο fb να βρεις καποιους παλιοτερους εισαχθεντες με κατατακτηριες ωστε να σου δωσουν καποιες παραπανω πληροφοριες για τον τροπο εξετασης κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κατατακτηριες λογικα πιο ευκολα ειναι,πλεον δεν χωριζονται σε ΤΕΙ και ΑΕΙ,αλλα το 12% αφορα ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Θα με ενδιέφερε και εμένα το θέμα των κατατακτηρίων μιας και δεν περνάω στην πρώτη μου επιλογή....γνωρίζετε εάν δέχονται με βαθμό πτυχίου? Ή μόνο με εξετάσεις.....βέβαια σε 5 χρόνια θα έχουν αλλάξει τα πράγματα.....αλλά έτσι για να έχω μια ιδέα...ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα με ενδιέφερε και εμένα το θέμα των κατατακτηρίων μιας και δεν περνάω στην πρώτη μου επιλογή....γνωρίζετε εάν δέχονται με βαθμό πτυχίου? Ή μόνο με εξετάσεις.....βέβαια σε 5 χρόνια θα έχουν αλλάξει τα πράγματα.....αλλά έτσι για να έχω μια ιδέα...ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Παντού αποκλειστικά με εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Παντού αποκλειστικά με εξετάσεις.

Σε ευχαριστώ...απλά επειδή είχα ακούσει ότι υπάρχουν τμήματα που δέχονται βαθμό πτυχίου...... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ...απλά επειδή είχα ακούσει ότι υπάρχουν τμήματα που δέχονται βαθμό πτυχίου...... :hmm:

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο έχεις ακούσει σωστά: https://www.alfavita.gr/arthron/%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%BF-%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82

"ορισμένα τμήματα που επιλέγουν τους νέους φοιτητές τους με βάση το πτυχίο είναι: Παιδαγωγικό Δ. Εκπαίδευσης ΑΠΘ και πανεπιστημίου Αιγαίου, Προσχολικής Αγωγής ΑΠΘ και Κρήτης, Ιατρικής Θράκης, ΑΠΘ και Αθήνας, Νομική Θράκης, Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλίας, ορισμένα από τα ξενόγλωσσα Αθήνας και Θεσσαλονίκης, Λογοθεραπείας ΤΕΙ Ηπείρου, Μαιευτικής, αισθητικής και φυσικοθεραπείας ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Μαθηματικό Αιγαίου."

Δεν ξέρω τί ακριβώς ισχύει σήμερα, το άρθρο είναι του 2013, αλλά δε νομίζω να έχουν αλλάξει και πολύ τα πράγματα όσον αφορά τις κατατακτήριες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος!



Πληροφοριακά όμως, έχω ακούσει ότι στις κατατακτήριες, που αφορούν τις εξετάσεις τουλάχιστον, τα πράγματα είναι μιλημένα και συμφέρει περισσότερο να δώσεις πανελλήνιες, ωστόσο, μη σε παίρνω στο λαιμό μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.

Πληροφοριακά όμως, έχω ακούσει ότι στις κατατακτήριες, που αφορούν τις εξετάσεις τουλάχιστον, τα πράγματα είναι μιλημένα και συμφέρει περισσότερο να δώσεις πανελλήνιες, ωστόσο, μη σε παίρνω στο λαιμό μου...






Κι εγώ το ίδιο ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαδικασία των κατατάξεων πτυχιούχων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης καθορίζεται με την υπουργική απόφαση Φ1/192329/Β3/13-12-2013 η οποία δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ τ.Β΄/3185/16-12-2013. Στο άρθρο 2 παρ.1 αναφέρεται ότι η εισαγωγή γίνεται αποκλειστικά μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων. Για το θέμα της διαύγειας που θίγετε, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποιο τέτοιο γεγονός αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω. Αρκεί αυτός που το ισχυρίζεται να έχει συγκεκριμένα και αδιάσειστα στοιχεία και όχι κάποιες αόριστες φήμες που ακούστηκαν από στόμα σε στόμα. Φέτος στο Βιολογικό Πάτρας (πιθανόν και σε άλλες σχολές) δεν μπήκε κανένας (κανείς δεν κατάφερε να πιάσει τη βάση σε καθένα από τα τρία μαθήματα που εξετάστηκε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top