Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

athina84

Νεοφερμένος

Η athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
έχω ήδη ένα πτυχίο, τελείωσα ένα τμήμα τει στην Καβάλα και δεν μου αρέσει θέλω να περάσω Νηπιαγωγών που μου άρεσε ανέκαθεν.
Μπορώ να δώσω κατατακτήριες? Γίνεται από οποιοδήποτε τμήμα Τει να περνάς σε όποια σχολή Αει θέλεις? Ποιές είναι οι προυποθέσεις?

Τελικά τι είναι πιο εύκολο οι κατατακτήριες ή οι πανελλαδικές??? Θεωρώ ότι οι κατατακτήριες δεν έχουν συγκεκριμένη ύλη...και αυτό δυσκολεύει κατά πολύ τα πράγματα....

Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει...Ευχαριστώ πολύ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
έχω ήδη ένα πτυχίο, τελείωσα ένα τμήμα τει στην Καβάλα και δεν μου αρέσει θέλω να περάσω Νηπιαγωγών που μου άρεσε ανέκαθεν.
Μπορώ να δώσω κατατακτήριες? Γίνεται από οποιοδήποτε τμήμα Τει να περνάς σε όποια σχολή Αει θέλεις? Ποιές είναι οι προυποθέσεις?

Τελικά τι είναι πιο εύκολο οι κατατακτήριες ή οι πανελλαδικές??? Θεωρώ ότι οι κατατακτήριες δεν έχουν συγκεκριμένη ύλη...και αυτό δυσκολεύει κατά πολύ τα πράγματα....

Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει...Ευχαριστώ πολύ!!!:)

Ο ευκολότερος δρόμος είναι οι κατατακτήριες εξετάσεις. Κάθε τμήμα ΑΕΙ, ΤΕΙ προκηρύσσει κάθε χρόνο την κατάταξη υποψηφίων πτυχιούχων ΑΕΙ, ΤΕΙ. Η κατάταξη σε άλλα τμήματα γίνεται με κατατακτήριες εξετάσεις και σε άλλα με τον βαθμό πτυχίου.

Αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις τότε το τμήμα εκδίδει μαζί με την σχετική προκήρυξη ανακοίνωση με τα 3 εξεταστέα μαθήματα και την ύλη τους. Κάθε μάθημα βαθμολογείται από 2 εξεταστές με άριστα το 10 και ως βαθμός μαθήματος ορίζεται το άθροισμα των βαθμών των 2 εξεταστών με άριστα το 20. Για να θεωρηθεί ο υποψήφιος επιλέξιμος για κατάταξη πρέπει να έχει τουλάχιστον 10/20 και στα 3 μαθήματα.

Οι υποψήφιοι διακρίνονται σε κατηγορίες ανάλογα με το τμήμα που έχουν τελειώσει και έτσι ανάλογα με την συνάφεια του πτυχίου τους κατατάσσονται και σε αντίστοιχο εξάμηνο. Επιπλέον οι κατατασσόμενοι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να υποβάλλουν στην γραμματεία αίτηση απαλλαγής φοίτησης και εξέτασης για όσα μαθήματα επιθυμούν τα οποία έχουν διδαχθεί επαρκώς στο τμήμα αποφοίτησής τους.

Για να είναι κάποιος υποψήφιος για κατάταξη σε κάποιο ΑΕΙ, ΤΕΙ πρέπει να είναι απόφοιτος κάποιου ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Αυτή είναι η μοναδική προϋπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athina84

Νεοφερμένος

Η athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στο τμήμα Αει που ενδιαφέρομαι είδα ότι δίνεις εξετάσεις(δηλαδή συνέντευξη δεν υπάρχει?)
Το γεγονός ότι παίρνουν μόνο 9 άτομα με ανησυχεί...και δεν κατάλαβα αυτό με τον βαθμό πτυχίου που λέει, πρώτα βλέπουν πόσο έγραψες και μετά αν υπάρχουν πολλοί με την ίδια βαθμολογία κοιτάνε και τον βαθμό πτυχίου????

Και κάτι τελευταίο η ύλη σε κάθε πανεπιστήμιο διαφέρει, π.χ. Νηπιαγωγών στα Ιωάννινα και Νηπιαγωγών στην Φλώρινα, πότε όμως ανακοινώνεται η ύλη. Προλαβαίνεις να διαβάσεις, ανακοινώνεται εγκαίρως????

Ευχαριστώ πολύ civilara...να'σαι καλά!!!:thanks:

δεν μπορεί να μου απαντήσει κανείς σχετικά με την υλή ή τουλάχιστον πως μπορώ να μάθω πόσες αιτήσεις γίνονται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

irene

Νεοφερμένος

Η irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς στη γραμματεία της σχολής, για την οποία ενδιαφέρεσαι ή να επισκεφθείς την ιστοσελίδα, όπου και ανακοινώνονται οι ημερομηνίες και οι προϋποθέσεις. Κάθε τμήμα έχει τους δικούς του κανονισμούς κατάταξης. Ο βαθμός πτυχίου, όταν υπολογίζεται, συμμετέχει σε ορισμένο ποσοστό στη συνολική βαθμολογία. Επιπλέον, ετοιμάσου για σκληρό διάβασμα. Κάποιες σχολές απαλλάσσουν τον επιτυχόντα υποψήφιο από τα μαθήματα, στα οποία εξετάστηκε κατά την κατάταξή του. Συνέντευξη υπάρχει, υπό προϋποθέσεις, δηλαδή μετά την έκδοση των αποτελσμάτων γραπτών εξετάσεων, με τον όρο ότι η επίδοση σ' αυτές είναι πάνω από 6,5 ή 7, ανάλογα με τη σχολή. Δεν παρέχεται πληροφόρηση για τον αριθμό των υποψηφίων. Θα το μάθεις μόνο αν θέλει ο/η γραμματέας του τμήματος να σε εξυπηρετήσει. Να είσαι έτοιμη για λεπτομερή εξέταση, γιατί ουδεμία σχέση υπάρχει προς τις πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athina84

Νεοφερμένος

Η athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είμαι έτοιμη για σκληρό διάβασμα αλλά το θέμα είναι αν θα πιάσει τόπο...γι' αυτό έχω το δίλλημα μήπως να το κάνω για τις πανελλαδικές? Αλλά είδα χθές και τις βάσεις και απογοητεύτηκα....δεν ξέρω τι να κάνω. Εσύ προσωπικά τι προτείνεις δηλαδή τις πανελλαδικές...?

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τις πληροφορίες που μου έδωσες.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irene

Νεοφερμένος

Η irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν μπορώ να προτείνω κάτι, γιατί η απόφαση είναι δική σου. Δες την ύλη των κατατακτηρίων και αν μπορείς να ανταπεξέλθεις. Συνήθως, δεν είναι εύκολη. Κάνε την αυτοκριτική σου για το αν θυμάσαι ή μπορείς να μάθεις το υλικό των πανελληνίων, διότι, αν έχεις καλές βάσεις, δεν ξεκινάς από μηδενική υποδομή και, επιπλέον, διαθέτεις αναπτυγμένη κριτική ικανότητα, εφόσον είσαι ήδη πτυχιούχος. Αν η εξεταστέα ύλη των κατατακτηρίων απέχει πολύ από αυτό που έχεις σπουδάσει, αν σου φαίνεται εντελώς ξένη και απρόσιτη, τότε αυξάνεται το ρίσκο, εάν δεν ανήκεις σ' εκείνους αφομοιώνουν ταχύτατα. Από την εικόνα του γραπτού προδίδονται η προσωπικότητα, η κριτική σκέψη και οι ιδιαίτερες ικανότητές μας. Και μια συμβουλή: μη ρωτήσεις πόσοι είναι υποψήφιοι. Μπορεί να είναι τριάντα ή πέντε. Διάβασε από σένα για σένα και όχι για τους άλλους. Αγάπησε ό,τι διαβάζεις και κλείσε τα μάτια στους αριθμούς. Έχω περάσει δυο φορές από κατατακτήριες: από πολύ υψηλόβαθμη σχολή σε άλλη, ειδικών απαιτήσεων για κατατακτήριους, και από την άλλη σε μεταπτυχιακό, επίσης αυστηρών προϋποθέσεων. Ουδέποτε ρώτησα πόσοι συνδιαγωνίζονταν και ουδέποτε ενδιαφέρθηκα να τους κοιτάξω και να τους ρωτήσω τί ξέρουν ή δεν ξέρουν. Εξετάστηκα γιατί εγώ το ήθελα, δεν άλλαξα την απόφασή μου ούτε στιγμή, δεν αμφισβήτησα αυτό που ήθελα να κάνω και, εντέλει, ήμουν η μοναδική επιτυχούσα, παρά το ότι υπήρχαν και άλλες θέσεις, που, τελικά, έμειναν κενές. Συνάδελφός μου προτίμησε τις πανελλήνιες. Πέρασε κάνοντας περίπατο, διότι ήταν συναφή τα δυο αντικείμενα (παλιάς και νέας σχολής). Για μένα δεν ήταν το ίδιο. Κοίτα μέχρι πού μπορείς να φτάσεις και μην ασχολείσαι με τις βάσεις. Αυτές ανεβαίνουν από εκείνους που τολμούν με αυτεπίγνωση. Κάνε το ίδιο, αν αποφασίσεις για πανελλήνιες. Ρώτα, λοιπόν, τον εαυτό σου και δώσε του αυτό που σου ζητάει. Σου εύχομαι τα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikol4s

Νεοφερμένος

Ο nikol4s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια επειδη δεν περασα εκει που ηθελα στις πανελλαδικες σκεφτηκα να τελειωσω ενα τει και μετα να δωσω καταταρκηριες για να μπω αλλα καπου κολλαω..μπορω να δωσω καταταρκηριες σε οποια σχολη θελω. δηλαδη περασα σε ενα τει του 4ου πεδιου μπορω να δωσω καταρκηριες για νομικη;

αμα γνωριζει καποιος παρακαλω ας μου ριξει τα φωτα του.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις ήδη ένα πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για να δώσεις κατατακτήριες θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε ήδη ένα πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΕΙ. Βάση νόμου σε κάθε τμήμα μπορούν να εισαχθούν από κατάταξη συγκεκριμένο ποσοστό φοιτητών βάσει του βασικού αριθμού εισακτέων που δέχεται το τμήμα από τις πανελλαδικές. Ετσι οι απόφοιτοι ΤΕΙ εισάγονται με κατάταξη σε ποσοστό 5% επί των κανονικών εισακτέων στο εκάστωτε τμήμα και οι απόφοιτοι ΑΕΙ σε ποσοστό 2%. Οι αιτήσεις για κατάταξη γίνονται στον Νοέμβριο (1-15 Νοεμβρίου αν θυμάμαι καλά), ενώ σε οποίο τμήμα υπάρχουν εξετάσεις για την κατάταξη, αυτές πραγματοποιούνται συνήθως τον Δεκέμβριο.
Τα δικαιολογητικά τα οποία απαιτούνται είναι:
α) αίτηση (η οποία χορηγείται από τη γραμματεία κάθε τμήματος ή βρίσκεται στην ιστοσελιδα του),
β)ένα επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου
Ορισμένα τμήματα ίσως ζητήσουν επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας και αναλυτική βαθμολογία αλλά είναι μειοψηφία.

Τα περισσότερα τμήματα δέχονται φοιτητές από κατάταξη ανεξάρτητα του αντικειμένου του πρώτου τους πτυχίου. Ορισμένα άλλα τμήματα θέτουν προυποθέσεις ή κατατάσσουν αποφοίτους ομοειδών τμημάτων σε ανώτερα εξάμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elliMOU

Νεοφερμένος

Η elliMOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μιας και δεν πέτυχα στη σχολή που ήθελα φέτος(Ιατρική) σκεφτόμουν να ξαναδώσω του χρόνου, μέχρι που ένας καθηγητής ανέφερε τις κατατακτήριες, δηλαδή να τελειώσω τη σχολή στην οποία πέρασα (βιολογία) και από εκεί με εξετάσεις να πάω στην Ιατρική.
εσείς τι λέτε? έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία?

ευχαριστώ, εκ των προτέρων.! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Είχα περάσει σε ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας το 2003-4 , πέρασα 15 μαθήματα και την παράτησα την σχολή. Εγγραφή κάνω κάθε χρόνο ,αλλα νομίζω οτι απο το 2013 διαγράφομαι απο την σχολή. Δεν ξέρω δηλαδη αν με φτάνει ο χρόνος για να περάσω τα υπόλοιπα 30 μαθήματα, ωστε να δώσω και κατατακτήριες. Ετσι και αλλιώς την σχολή την σιχαίνομαι και οχι λόγω δυσκολίας, αλλά λόγω μαθημάτων και επαγγελματικής προοπτικής. Ο λόγος που την δήλωσα πριν απο 8 χρόνια είναι το κλούβιο μου το κεφάλι. Είχα αλλα πράγματα στο μυαλό μου στα 18-19 και ούτε διάβαζα(11.5-12 είχα βγαλει αν θύμαμαι) και ούτε ήξερα τι ήθελα.

Μου αρέσει η φυσικοθεραπεία, ΑΛΛΑ υπάρχουν πολλά προβλήματα ΚΑΙ σε αυτη μου την επιλογή. Σκεφτόμουν να παω σε κολλέγιο και θα πήγαινα αν δεν ακουγα το κόστος των διδάκτρων. Ξεκινουν απο 8000ε τον χρόνο και φτάνουν στον ΘΕΟ. Μετά είναι η λύση των κατακτηριων που προανέφερα ,αλλα εκει υπάρχει το πρόβλημα της αηδιαστικής σχολής και το πρόβλημα της διαγραφής. Τέλος υπάρχει η λύση των πανελληνίων ,αλλα και εκει υπάρχει πρόβλημα.

Δυστυχώς είμαι θεωρητικός :P , οπότε θα πρέπει να γράψω πολυ καλά για να περάσω σε μια σχολή που ανήκει στο τρίτο επιστημονικό πεδίο. Υπάρχει και ενα θετικό . Η αδερφή μου εχει τελειώσει ιστορία αρχαιολογία ,οπότε τα ιδιαίτερα μαθήματα θα γίνουν απο εκείνη οσον αφορά τα αρχαία ,τα λατινικά και την ιστορία.

Ακουω γνώμες και συμβουλές. Γίνονται και δεκτές οι προτάσεις του τύπου ''λήστεψε καμια τράπεζα για να πας στο κολλέγιο'' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ετσι οπως τα παρουσιαζεις η μονη σου επιλογη ειναι οι Πανελληνιες.. Αν πραγματικα θελεις πολυ να περασεις σε αυτο το τμημα,τοτε εγω σου προτεινω να δωσεις.. Λογικα θα μιλας για τις πανελληνιες του 2013 και οχι τις φετινες. Οποτε αμα ξεκινησεις το διαβασμα απο τωρα προλαβαινεις ανετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λοιπόν λες ότι σου αρέσει η φυσικοθεραπεία :)
Είσαι 26 χρονών ούτε 18 ούτε 19. Αν δώσεις πανελλαδικές τώρα είναι σαν να σπαταλάς 5 χρόνια από την ζωή σου χωρίς ουσιαστικά να κερδίσεις τίποτα. Αντιθέτως αν δώσεις κατατακτήριες θα σημαίνει ότι έχει πάρει ήδη ένα πτυχίο και όταν με το καλό τελειώσεις φυσικοθεραπεία θα έχει παραπάνω μόρια στον ΑΣΕΠ θα διεκδηκήσεις παραπάνω θέσεις και φυσικά θα σε παίρνουν πιο εύκολα στον ιδιωτικό τομέα. (όλοι θα προτιμήσουν έναν φυσικοθεραπευτη που έχει βγαλει άλλη σχολη) αλλά αντθέτως κανέναν δε θα προτιμήσει έναν μεγάλο σε ηλικία νεό φυσικοθεραπευτή ανευ εμπειρίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Λοιπόν λες ότι σου αρέσει η φυσικοθεραπεία :)
Είσαι 26 χρονών ούτε 18 ούτε 19. Αν δώσεις πανελλαδικές τώρα είναι σαν να σπαταλάς 5 χρόνια από την ζωή σου χωρίς ουσιαστικά να κερδίσεις τίποτα. Αντιθέτως αν δώσεις κατατακτήριες θα σημαίνει ότι έχει πάρει ήδη ένα πτυχίο και όταν με το καλό τελειώσεις φυσικοθεραπεία θα έχει παραπάνω μόρια στον ΑΣΕΠ θα διεκδηκήσεις παραπάνω θέσεις και φυσικά θα σε παίρνουν πιο εύκολα στον ιδιωτικό τομέα. (όλοι θα προτιμήσουν έναν φυσικοθεραπευτη που έχει βγαλει άλλη σχολη) αλλά αντθέτως κανέναν δε θα προτιμήσει έναν μεγάλο σε ηλικία νεό φυσικοθεραπευτή ανευ εμπειρίας

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Αυτή τη στιγμή νομίζω σε συμφέρει περισσότερο να περάσεις τα μαθήματα που σου απομένουν και μετά να δώσεις κατατακτήριες στο τμήμα που σε ενδιαφέρει (και ίσως σου αναγνωρίσουν και κάποια από την πρώτη σχολή). Αν παίρνεις αρκετά μαθήματα το εξάμηνο και διαβάζεις λίγο από σημειώσεις πιστεύω θα τα καταφέρεις. Καταλαβαίνω ότι είναι μεγάλη πίκρα να διαβάζεις κάτι που δεν σου αρέσει καθόλου (πίστεψε με καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ) αλλά λίγη υπομονή χρειάζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Tο πρόβλημα είναι οτι η σχολή κοινωνικής εργασίας έχει και αρκετά εργαστήρια και θα πρέπει να κανω και 6 μήνες πρακτική. Δεν με πειράζει να σπουδάζω παράλληλα και να δουλεύω ,αρκει αυτο που σπουδάζω να μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
βασικα πρεπει να υπολογισεις αν προλαβαινεις να περασεις ολα τα μαθηματα μεχρι να διαγραφεις. μην αρχισεις να παρακολουθεις και παει χαμενος ο χρονος... αλλιως η θα καταληξεις σε ενα καλο ιεκ με χαμηλα διδακτρα η στις πανελληνιες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
λοιπον...τελευταια νομιζω αντιμετωπίζω σχεδον το ιδιο προβλημα...ειμαι 18 στα 19 και τωρα τελειωνω το πρωτο εξαμηνο τησ σχολης μου(πολιτικες επιστημες στο ΑΠΘ) .ωστοσο εχω αρχισει να νιωθω πως η σχολη μου δεν μου αρεσει...σκεφτομαι πολυ να ξαναδωσω πανελληνιες αλλα αυτο σημαινει πως μενω πισω 2 ολοκληρα χρονια(ενα χρονο στην σχολη που ειμαι και εναν να ξαναδινω πανελληνιες)περα απο το οικονομικο διοτι αμα ξαναρχισω για πανελληνιες πρεπει να δωσουμε λεφτα στα φροντηστηρια σιγουρα σκεφτομαι πως η δευτερη φορα δεν σημαινει πως θα περασω σε αλλη σχολη που να μου αρεσει πιο πολυ...καμια ιδεα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
λοιπον...τελευταια νομιζω αντιμετωπίζω σχεδον το ιδιο προβλημα...ειμαι 18 στα 19 και τωρα τελειωνω το πρωτο εξαμηνο τησ σχολης μου(πολιτικες επιστημες στο ΑΠΘ) .ωστοσο εχω αρχισει να νιωθω πως η σχολη μου δεν μου αρεσει...σκεφτομαι πολυ να ξαναδωσω πανελληνιες αλλα αυτο σημαινει πως μενω πισω 2 ολοκληρα χρονια(ενα χρονο στην σχολη που ειμαι και εναν να ξαναδινω πανελληνιες)περα απο το οικονομικο διοτι αμα ξαναρχισω για πανελληνιες πρεπει να δωσουμε λεφτα στα φροντηστηρια σιγουρα σκεφτομαι πως η δευτερη φορα δεν σημαινει πως θα περασω σε αλλη σχολη που να μου αρεσει πιο πολυ...καμια ιδεα??

Και γιατί να μην ξαναδώσεις και φέτος; 5 ολόκληρους μήνες έχεις μπροστά σου. Αν στρωθείς προλαβαίνεις!!! Ποια σχολή σε ενδιαφέρει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Και γιατί να μην ξαναδώσεις και φέτος; 5 ολόκληρους μήνες έχεις μπροστά σου. Αν στρωθείς προλαβαίνεις!!! Ποια σχολή σε ενδιαφέρει;;;;

Για την ακριβεια 3.5 μεχρι τον μαιο και 4 μεχρι τις πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ούτε το ένα ούτε το αλλο η καλυτερη λύση είναι εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top