Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες; Οδοντιατρική ΕΚΠΑ

User1294

Νεοφερμένος

Η User1294 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχω τελειώσει Φυσικοθεραπεία (απο γνωστό Κολλέγιο της Αθήνας) και επειδή δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο τόσο αλλά υπάρχει και μια χρονοβόρα διαδικασία με χαρτιά και νομικά σκέφτομαι να δώσω για μια σχολή που με ενδιαφέρει αρκετά.
Θέλω να δώσω για Οδοντιατρική Αθήνας αλλα δεν ξέρω ποια διαδικασία συμφέρει για σχολή όπως αυτη με τόσο υψηλά μόρια. Υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει παρόμοια φάση; Επίσης για κατατακτήριες προσπαθώ να βρω φροντιστήρια ή καθηγητές με ιδιαίτερα παρόλα αυτά δε ξέρω ποιόν να εμπιστευτώ και ποιον όχι. Γνώμη κανείς;
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Απο κολλεγιο δεν μπορει καποιος να δωσει κατατακτηριες.Μονο οι πανελλαδικες ειναι η λυση.
Καποια αει επιτρεπουν κατατακτηριες απο ιεκ,αλλα αυτο το ανακοινωνει η σχολη.
Τα κολλεγια αναγνωριζουν επαγγελματικα δικαιωματα και οχι ακαδημαικα οπως κατατακτηριες ή μεταπτυχιακο.
 

User1294

Νεοφερμένος

Η User1294 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω διάβασα σε αρκετές σχολές πως εάν υπάρχει χάρτι ισοτιμίας απο ΔΟΑΤΑΠ ή άλλο φορεά δηλαδή ΑΤΕΕΝ που στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι εγώ έχουν το δικαίωμα να δώσουν κατατακτήριες..
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Απο οσο γνωριζω μονο ιεκ και δεν δεχονται ολα τα αει απο ιεκ να δωσουν κατατακτηριες.
Εχω σπουδασει σε ιεκ,κολλεγιο(προπτυχιακο κ μεταπτυχιακο) και τωρα σε δημοσιο ΑΕΙ απο πανελλαδικες.
 

User1294

Νεοφερμένος

Η User1294 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το πολυ πολυ απλα να τουσ κανω ενα τηλεφωνο.. πως ηταν η εμπειρια μετα απο τοσα χρονια πανελλαδικες; Ποια σχολη αν επιτρεπεται;
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εδωσα πανελλαδικες μετα απο 20 χρονια διοτι ηθελα να αλλαξω ειδικοτητα στην ζωη μου(39 ετων).ΑΕΙ Γεωπονιας
Ημουν πολυ πιο ψυχραιμος,αν κ παλιοτερα τις φοβομουν.Δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα,το μονο που σκεφτομουν να περασω για να μην ξαναδωσω.
 

User1294

Νεοφερμένος

Η User1294 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και καλα εκανες! Χαρα στο κουραγιο σου.. ηταν αρκετα δυσκολα να φανταστω μετα απο τοσα χρονια
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τις πρωτες 15 μερες δυσκολευτηκα πολυ,διοτι δεν μπορουσα να αποστηθισω,μετα απο 2 εβδομαδες τα μαθαινα ολα σαν να ημουν στο λυκειο.
Ειναι απλα θεμα εξασκησης κ γυμναστικης του μυαλου,δεν ισχυει αυτο που λενε οτι οσο μεγαλωνεις δυσκολευεσαι.
Ειναι απλα θεμα να ξαναμπεις στον χορο.
Δεν πηγα φροντιστηριο διοτι δεν ειχα λεφτα αλλα τα καταφερα με πειθαρχια,προγραμμα κ σε πολυ ψαξιμο στο ιντερνετ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχω τελειώσει Φυσικοθεραπεία (απο γνωστό Κολλέγιο της Αθήνας) και επειδή δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο τόσο αλλά υπάρχει και μια χρονοβόρα διαδικασία με χαρτιά και νομικά σκέφτομαι να δώσω για μια σχολή που με ενδιαφέρει αρκετά.
Θέλω να δώσω για Οδοντιατρική Αθήνας αλλα δεν ξέρω ποια διαδικασία συμφέρει για σχολή όπως αυτη με τόσο υψηλά μόρια. Υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει παρόμοια φάση; Επίσης για κατατακτήριες προσπαθώ να βρω φροντιστήρια ή καθηγητές με ιδιαίτερα παρόλα αυτά δε ξέρω ποιόν να εμπιστευτώ και ποιον όχι. Γνώμη κανείς;
Δυστηχως το πτυχιο κολλεγιου δεν σου δινει δικαιωματα κατατακτηριων σε ΑΕΙ.
Προσφατος νομος δινει δικαιωμα σε διπλωματουχους ΙΕΚ κατηγοριας 5 να συμμετεχουν υπο την αιρεση του πανεπιστημιου.
Δεν γνωριζω αν μπορεις να συμετεχεις στην πιστοποιηση για επιπεδο 5 ΙΕΚ στον εοππεπ και μετα κατατακτηριες. Πρεπει να ρωτησεις τον εοππεπ.
Η ειδικοτητα ομως που θελεις δεν ειναι ευκολη και δεν εχω δει καποια αποδοχη απο το εκπα
Το απθ μονο εχει ανακοινωση μια θεση.
 

User1294

Νεοφερμένος

Η User1294 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Α) οι πτυχιούχοι ΑΕΙ, ΤΕΙ, ή ισοτίμων προς αυτά, ΑΣΠΑΙΤΕ, της Ελλάδος ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένα από το ΔΟΑΤΑΠ ) καθώς και κατόχων πτυχίων ανωτέρων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλων Υπουργείων, μπορούν να υποβάλουν αίτηση για συμμετοχή στις κατατακτήριες εξετάσεις του Τμήματός μας, με ποσοστό κατάταξης 12% επί του αριθμού των εισακτέων ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.


Δηλαδη αυτο το καταλαβαινω εντελως λαθος;
Επισης το χω καταλαβει απο τα μαθηματα οτι δεν ειναι καθολου ευκολη αφου εχει 89 μαθηματα.
Απο το κολλεγιο ομως εχω προετοιμαστει καταλληλως για το τι σημαινει στρες και δυσκολια, αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαρεσει κατι πλεον 100% και να μπορεσω να περασω με καποιο τροπο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Α) οι πτυχιούχοι ΑΕΙ, ΤΕΙ, ή ισοτίμων προς αυτά, ΑΣΠΑΙΤΕ, της Ελλάδος ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένα από το ΔΟΑΤΑΠ ) καθώς και κατόχων πτυχίων ανωτέρων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλων Υπουργείων, μπορούν να υποβάλουν αίτηση για συμμετοχή στις κατατακτήριες εξετάσεις του Τμήματός μας, με ποσοστό κατάταξης 12% επί του αριθμού των εισακτέων ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.


Δηλαδη αυτο το καταλαβαινω εντελως λαθος;
Επισης το χω καταλαβει απο τα μαθηματα οτι δεν ειναι καθολου ευκολη αφου εχει 89 μαθηματα.
Απο το κολλεγιο ομως εχω προετοιμαστει καταλληλως για το τι σημαινει στρες και δυσκολια, αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαρεσει κατι πλεον 100% και να μπορεσω να περασω με καποιο τροπο.
ε μα δεν εχεις αναγνωριση ΔΟΑΤΑΠ.
 

User1294

Νεοφερμένος

Η User1294 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έχω την αναγνώριση απο ΑΤΕΕΝ όμως.. και αν δεν κάνω λάθος πλέον όλοι ΔΟΑΤΑΠ θα έχουμε μόνο διότι το ΑΤΕΕΝ καταργείται.

Δικαιολογητικά:​

  1. Αίτηση (παραλαμβάνεται από τη Γραμματεία).
  2. Αντίγραφο Πτυχίου, με ακριβή βαθμό, ή πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών. Προκειμένου για πτυχιούχους εξωτερικού συνυποβάλλεται και βεβαίωση ισοτιμίας ΔΟΑΤΑΠ, ή από το όργανο που έχει την αρμοδιότητα αναγνώρισης του τίτλου σπουδών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως και να χει το τηλέφωνο θα το κάνω σίγουρα. Εξαρχής δεν τις είχα σίγουρες τις κατατακτήριες για αυτό θα ήθελα γνώμη και για τις πανελλήνιες ισως και απο άλλους που έχουν δώσει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Έχω την αναγνώριση απο ΑΤΕΕΝ όμως.. και αν δεν κάνω λάθος πλέον όλοι ΔΟΑΤΑΠ θα έχουμε μόνο διότι το ΑΤΕΕΝ καταργείται.

Δικαιολογητικά:​

  1. Αίτηση (παραλαμβάνεται από τη Γραμματεία).
  2. Αντίγραφο Πτυχίου, με ακριβή βαθμό, ή πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών. Προκειμένου για πτυχιούχους εξωτερικού συνυποβάλλεται και βεβαίωση ισοτιμίας ΔΟΑΤΑΠ, ή από το όργανο που έχει την αρμοδιότητα αναγνώρισης του τίτλου σπουδών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως και να χει το τηλέφωνο θα το κάνω σίγουρα. Εξαρχής δεν τις είχα σίγουρες τις κατατακτήριες για αυτό θα ήθελα γνώμη και για τις πανελλήνιες ισως και απο άλλους που έχουν δώσει
δεν ξερω αυτο που λες για καταργηση του ατεεν αλλα το ατεεν δεν αναγνωριζει πτυχια .αποδιδει επαγγελματικα δικαιωματα σε πτυχια που απορριπτονται απο το δοαταπ.

προσεξε την λογικη υπαρξης του ατεεν
λεει το κολεγιο ,εμενα το πτυχιο που δινω το αναγνωριζουν οι αγγλοι και μπορω να δουλεψω εκει ...εφοσον ειμαστε ευρωπαικη ενωση πρεπει και εσυ ελλαδα να μου επιτρεψεις να εργαστω με το πτυχιο αυτο.
ενταξει λεει η ελλαδα σου επιτρεπω αφου εισαι φυσιοθεραπευτης στην αγγλια αλλα το συνταγμα μου δεν μου επιτρεπει να σου αναγνωρισω το πτυχιο σου.
η αναγνωριση ενος πτυχιου απο το δοαταπ εχει διτη υποσταση ...επαγγελματικα δικαιωματα αν υπαρχουν και ακαδημαικα δικαιωματα
εσυ στις κατατακτηριες χρειαζεσαι τα ακαδημαικα.
 

User1294

Νεοφερμένος

Η User1294 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καταλαβα.. αρα τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα απαυτο που νομιζα! Πανελληνιες μονο λοιπον
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Καταλαβα.. αρα τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα απαυτο που νομιζα! Πανελληνιες μονο λοιπον
τι να σου πω καλη μου ..πανελληνιες με 18000 μορια δεν ειναι απλο πραμα.
πιο ευκολο ειναι 2 χρονια επαλ με 19300 μορια και θα σου μεινει και ενα διπλωμα κομμωτικής
 

User1294

Νεοφερμένος

Η User1294 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν ήθελα να γινω κομμωτρια δεν θα με απασχολουσαν τετοιου ειδους πραγματα, ουτε θα σκεφτομουν υψηλοβαθμες σχολες. Για ενα παιδι 18 χρονων που εχει μαθει να ειναι μονο στο σχολειο σιγουρα ειναι ακραια δυσκολο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Αν ήθελα να γινω κομμωτρια δεν θα με απασχολουσαν τετοιου ειδους πραγματα, ουτε θα σκεφτομουν υψηλοβαθμες σχολες. Για ενα παιδι 18 χρονων που εχει μαθει να ειναι μονο στο σχολειο σιγουρα ειναι ακραια δυσκολο.
δεν σου ειπα να γινεις κομμωτρια και μην αρπαζεσαι.
σου ειπα δρομο για οδοντιατρικη μεσω επαλ
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Και οι θέσεις που δίνονται απο τα ΑΕΙ με κατατακτήριες απο τα ΙΕΚ είναι μία ή δύο μόνο.
Πολλά ΑΕΙ δεν δέχονται κατατακτήριες απο ΙΕΚ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Και οι θέσεις που δίνονται απο τα ΑΕΙ με κατατακτήριες απο τα ΙΕΚ είναι μία ή δύο μόνο.
Πολλά ΑΕΙ δεν δέχονται κατατακτήριες απο ΙΕΚ.
κοιτα το απθ δινει αν θυμαμαι καλα 1 θεση διοτι τα ιεκ εχουν την τεχνη του οδοντοτεσχιτη που ειναι ταιρακι με τον οδοντιατρο. Αλλη θεση ιατρικης δεν δινει.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Και απο ιεκ δεν ειναι ευκολο να παρακολουθησεις τμημα αει.
 
Top