Κατατακτήριες: Λογοθεραπεία ή Εργοθεραπεία;

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Kαλησπέρα, είμαι και εγω αποφοιτη (παιδαγωγικης σχολης) και ελω να δωσω κατατακτηριες για το τμημα εργοθεραπειας στην ΑΘηνα. Αν σου αρεσουν και τα δυο και πιστευεις οτι δεν θα αντεχεις να βλεπεις ανθρωπους με προβληματα πηγαινε για λογοθεραπεια. Ωστοσο κοιτα να ψαξεις καλα τι διεξοδους σου δινει , πως ειναι η κατασταση και οι συνθηκες εργασιας να εισαι σιγουρη για την επιλογη που θα κανεις. Αν πιστευεις οτι μπορεις να πιασεις τα μορια που θες απο πανελληνιες και σου φαινεται πιο ευκολη η υλη απ οτι των συγγραματων που θα χρειαστει να διαβασεις τοτε δωσε ξανα. Εχεις χρονο και για τα δυο..
Συγγνωμη αλλα θα διαφωνησω. Οσο σκληρο ψυχικα επαγγελμα ειναι το ενα αλλο τοσο ειναι και το αλλο,απλως αποσκοπουν σε διαφορετικες λειτουργιες το καθενα. Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι ασθενεις κανουν συνδυασμο θεραπειων,καθοτι ενα ατομο εγγεφαλικου επεισοδιου υπαρχουν ισες περιπτωσεις να χασει τις κινητικες του δεξιοτητες αλλα και τις επικοινωνιακες του. Το ερωτημα ειναι,τον ανθρωπο εκεινον αν του αρεσουν εξισου και τα δυο επαγγελματα η περισσοτερο το ενα απο το αλλο
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ναι εχεις δικιο δεν ειχα σκεφτει τοσο και το επαγγελμα του λογοθεραπευτη. Σωστη
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ναι εχεις δικιο δεν ειχα σκεφτει τοσο και το επαγγελμα του λογοθεραπευτη. Σωστη
Γενικότερα,αν δεν έρθεις σε επαφή με τον κλάδο δεν θα μπορέσεις να κατανοήσεις πλήρως την φύση τους. Εγώ έχω κάνει και τα δύο,την λογοθεραπεία ως ασθενής και την εργοθεραπεία απλά ως μαθήτρια με απορία στο διπλανό ειδικό σχολείο που στεγάζεται με το δικό μου λύκειο. Είναι εξίσου ωραία επαγγέλματα τα οποία προσφέρουν καθημερινά διαφορετικές εκπλήξεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top