Κατατακτήριες: Λογοθεραπεία ή Εργοθεραπεία;

Newuser

Νεοφερμένος

Η Newuser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα...
Είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτηριες για την λογοθεραπεια ή εργοθεραπεια, λόγω της καλύτερης αποκαταστασησ που προσφέρει... Αυτό που με απασχολεί είναι όχι μόνο ποιο είναι καλύτερο μελλοντικά να επιλέξω (ποιο είναι ίσως το λιγότερο ψυχικα επώδυνο σε ορισμένες ειδικές περιπτώσεις εργασίας) αλλά με απασχολούν και οι ελάχιστες πιθανότητες εισδοχης των πτυχιουχων ΑΕΙ σε σχέση με πτυχιούχους ΤΕΙ (2%-5%) ... Με βάση όλα αυτά που διαβάσατε εσείς τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο; Είναι πιο ανώδυνο να δώσεις ξανά πανελλήνιες με βιολογια; Δε θυμάμαι κιόλας πως πηγαιναν τα μόρια στα παραιατρικα... Ήταν ξεχωριστά για τη βιολογια; Δηλαδή αν δεν διαβασω στα άλλα και γράψω μόνο στο επιλεγόμενο βιολογια παίρνω μόρια; Δεν ξέρω τι είναι πιο ωφέλιμο... Δηλαδή να βγει κάτι καλό απο την προσπάθεια...
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλησπέρα...
Είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτηριες για την λογοθεραπεια ή εργοθεραπεια, λόγω της καλύτερης αποκαταστασησ που προσφέρει... Αυτό που με απασχολεί είναι όχι μόνο ποιο είναι καλύτερο μελλοντικά να επιλέξω (ποιο είναι ίσως το λιγότερο ψυχικα επώδυνο σε ορισμένες ειδικές περιπτώσεις εργασίας) αλλά με απασχολούν και οι ελάχιστες πιθανότητες εισδοχης των πτυχιουχων ΑΕΙ σε σχέση με πτυχιούχους ΤΕΙ (2%-5%) ... Με βάση όλα αυτά που διαβάσατε εσείς τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο; Είναι πιο ανώδυνο να δώσεις ξανά πανελλήνιες με βιολογια; Δε θυμάμαι κιόλας πως πηγαιναν τα μόρια στα παραιατρικα... Ήταν ξεχωριστά για τη βιολογια; Δηλαδή αν δεν διαβασω στα άλλα και γράψω μόνο στο επιλεγόμενο βιολογια παίρνω μόρια; Δεν ξέρω τι είναι πιο ωφέλιμο... Δηλαδή να βγει κάτι καλό απο την προσπάθεια...
Αρχικά,γιατι να επιλέξεις κάτι το οποίο δεν σαρεσει απλά και μόνο επειδή είναι καλύτερες οι προοπτικές στην εργασία;θα χεις να κάνεις με παιδιά και ενηλίκους με όλες τις παθήσεις (αυτισμός, συνδρόμους,βαρυκοια κτλπ) που είναι βαριά και πρέπει να μπορείς να το αντέξεις. Απο κει και πέρα, επειδή δίνω του χρόνου και είμαι ίδια κατεύθυνση μπορώ να απαντήσω ως προς το οτι οι βασικές πέσαν φέτος πολύ ειδικά για λογοθεραπεία Πάτρας, αλλά φέτος με όλα αυτά που γίνονται καθώς και για τον επόμενο χρόνο πιστεύω θα ανέβουν. Τώρα για τις κατατακτήριες ειλικρινά δεν ξέρω αλλά νομίζω θα χεις παραπάνω ελπίδες να μπεις,μιας και δεν μιλάμε για τόσο δύσκολες σχολές όπως ιατρική κτλπ. Είτε με φροντιστήριο είτε μόνος σου να πάρεις την ύλη (δεν ξέρω πως λέγεται να πω την αλήθεια) και να διαβάσεις μόνος σου τα βιβλία πιστεύω θα σε καλυμμένος. Γενικά οι πανελλήνιες αν και το έχεις νιώσει, είναι πολύ μεγάλη προετοιμασία οπότε θέλει χρόνο,το ίδιο και οι κατατακτήριες, πιστεύω όμως πως μπορεί να θεωρηθεί πιο ανώδυνη η δεύτερη επιλογή. Μακάρι να σου απαντήσουν και άλλοι που ξέρουν περισσότερα. Η γνώμη μου είναι θες που θες να πάρεις δεύτερο πτυχίο, κάνε το σε κάτι που σε ελκύει. Εύχομαι να πετύχεις ότι αποφασισεις
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Καλησπέρα...
Είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτηριες για την λογοθεραπεια ή εργοθεραπεια, λόγω της καλύτερης αποκαταστασησ που προσφέρει... Αυτό που με απασχολεί είναι όχι μόνο ποιο είναι καλύτερο μελλοντικά να επιλέξω (ποιο είναι ίσως το λιγότερο ψυχικα επώδυνο σε ορισμένες ειδικές περιπτώσεις εργασίας) αλλά με απασχολούν και οι ελάχιστες πιθανότητες εισδοχης των πτυχιουχων ΑΕΙ σε σχέση με πτυχιούχους ΤΕΙ (2%-5%) ... Με βάση όλα αυτά που διαβάσατε εσείς τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο; Είναι πιο ανώδυνο να δώσεις ξανά πανελλήνιες με βιολογια; Δε θυμάμαι κιόλας πως πηγαιναν τα μόρια στα παραιατρικα... Ήταν ξεχωριστά για τη βιολογια; Δηλαδή αν δεν διαβασω στα άλλα και γράψω μόνο στο επιλεγόμενο βιολογια παίρνω μόρια; Δεν ξέρω τι είναι πιο ωφέλιμο... Δηλαδή να βγει κάτι καλό απο την προσπάθεια...
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Πλην των στρατιωτικών σχολών και των σωμάτων ασφαλείας, όποια σχολή και να επιλέξεις δε σου εγγυάται κανείς επαγγελματικη αποκατασταση με την έννοια που έχεις στο μυαλό σου. Από σένα εξαρτάται άμα θα έχεις αποκατασταση, από το πόσο καλός θα σαι στη δουλειά σου κλπ κλπ. Οπότε εφόσον δε σ ενδιαφέρει ο στρατος ή η αστυνομία πχ τότε επιλέξει κάτι που σ αρέσει για να το κάνεις και καλά. Η φιλολογία πχ δε σου αρέσει; Δε τη θεωρείς ενδιαφέρουσα επιστήμη;
 

Newuser

Νεοφερμένος

Η Newuser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν θα είναι συνέχεια και αποκλειστικά και μόνο τέτοια περιστατικά, έτσι δεν είναι;
Να σου πω νομίζω μου ταιριάζει πιο πολύ.. Γιατί αν δώσω για παράδειγμα κατατακτήριες στην νομική, που είναι πιο καλή από την φιλολογία σε θέμα αποκαταστασησ, θα ασχολούμαι... με χαρτιά; Νομίζω θα είναι πιο καλά αν βοηθάω τους ανθρώπους.
Μετά είναι όλα θέμα συνήθειας.
Εσύ απο ποια σχολή είσαι και σκέφτεσαι να δώσεις;

Αρχικά,γιατι να επιλέξεις κάτι το οποίο δεν σαρεσει απλά και μόνο επειδή είναι καλύτερες οι προοπτικές στην εργασία;θα χεις να κάνεις με παιδιά και ενηλίκους με όλες τις παθήσεις (αυτισμός, συνδρόμους,βαρυκοια κτλπ) που είναι βαριά και πρέπει να μπορείς να το αντέξεις. Απο κει και πέρα, επειδή δίνω του χρόνου και είμαι ίδια κατεύθυνση μπορώ να απαντήσω ως προς το οτι οι βασικές πέσαν φέτος πολύ ειδικά για λογοθεραπεία Πάτρας, αλλά φέτος με όλα αυτά που γίνονται καθώς και για τον επόμενο χρόνο πιστεύω θα ανέβουν. Τώρα για τις κατατακτήριες ειλικρινά δεν ξέρω αλλά νομίζω θα χεις παραπάνω ελπίδες να μπεις,μιας και δεν μιλάμε για τόσο δύσκολες σχολές όπως ιατρική κτλπ. Είτε με φροντιστήριο είτε μόνος σου να πάρεις την ύλη (δεν ξέρω πως λέγεται να πω την αλήθεια) και να διαβάσεις μόνος σου τα βιβλία πιστεύω θα σε καλυμμένος. Γενικά οι πανελλήνιες αν και το έχεις νιώσει, είναι πολύ μεγάλη προετοιμασία οπότε θέλει χρόνο,το ίδιο και οι κατατακτήριες, πιστεύω όμως πως μπορεί να θεωρηθεί πιο ανώδυνη η δεύτερη επιλογή. Μακάρι να σου απαντήσουν και άλλοι που ξέρουν περισσότερα. Η γνώμη μου είναι θες που θες να πάρεις δεύτερο πτυχίο, κάνε το σε κάτι που σε ελκύει. Εύχομαι να πετύχεις ότι αποφασισεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνώμη η πρώτη απάντηση πήγαινε στο πρώτο μήνυμα. Κοίταξε δεν εχω και πολύ μεγάλο κύκλο να πεις ότι κανω μαθήματα και με γνωρίζουν. Και αφού δεν μπορώ σε σχολείο και πρέπει να σε γνωρίζουν για τα ιδιαίτερα, αυτή η διαδικασία της αβεβαιότητας είναι κάτι κουραστικό. Στη λογοθεραπεια θα είναι πιο καλά γιατί θα εχω και το πρώτο μου πτυχίο που είναι συναφες. Μήπως υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί; Όλα τα σκέφτηκα.
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Πλην των στρατιωτικών σχολών και των σωμάτων ασφαλείας, όποια σχολή και να επιλέξεις δε σου εγγυάται κανείς επαγγελματικη αποκατασταση με την έννοια που έχεις στο μυαλό σου. Από σένα εξαρτάται άμα θα έχεις αποκατασταση, από το πόσο καλός θα σαι στη δουλειά σου κλπ κλπ. Οπότε εφόσον δε σ ενδιαφέρει ο στρατος ή η αστυνομία πχ τότε επιλέξει κάτι που σ αρέσει για να το κάνεις και καλά. Η φιλολογία πχ δε σου αρέσει; Δε τη θεωρείς ενδιαφέρουσα επιστήμη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίταξε δεν εχω και πολύ μεγάλο κύκλο να πεις ότι κανω μαθήματα και με γνωρίζουν. Και αφού δεν μπορώ σε σχολείο και πρέπει να σε γνωρίζουν για τα ιδιαίτερα, αυτή η διαδικασία της αβεβαιότητας είναι κάτι κουραστικό. Στη λογοθεραπεια θα είναι πιο καλά γιατί θα εχω και το πρώτο μου πτυχίο που είναι συναφες. Μήπως υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί; Όλα τα σκέφτηκα.
Αρχική Δημοσίευση
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Πλην των στρατιωτικών σχολών και των σωμάτων ασφαλείας, όποια σχολή και να επιλέξεις δε σου εγγυάται κανείς επαγγελματικη αποκατασταση με την έννοια που έχεις στο μυαλό σου. Από σένα εξαρτάται άμα θα έχεις αποκατασταση, από το πόσο καλός θα σαι στη δουλειά σου κλπ κλπ. Οπότε εφόσον δε σ ενδιαφέρει ο στρατος ή η αστυνομία πχ τότε επιλέξει κάτι που σ αρέσει για να το κάνεις και καλά. Η φιλολογία πχ δε σου αρέσει; Δε τη θεωρείς ενδιαφέρουσα επιστήμη;
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Πλην των στρατιωτικών σχολών και των σωμάτων ασφαλείας, όποια σχολή και να επιλέξεις δε σου εγγυάται κανείς επαγγελματικη αποκατασταση με την έννοια που έχεις στο μυαλό σου. Από σένα εξαρτάται άμα θα έχεις αποκατασταση, από το πόσο καλός θα σαι στη δουλειά σου κλπ κλπ. Οπότε εφόσον δε σ ενδιαφέρει ο στρατος ή η αστυνομία πχ τότε επιλέξει κάτι που σ αρέσει για να το κάνεις και καλά. Η φιλολογία πχ δε σου αρέσει; Δε τη θεωρείς ενδιαφέρουσα επιστήμη;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Κοίτα όμως και σα λογοθεραπευτης πχ για να χεις πελατεία πάλι θα πρέπει να σαι καλός. Γι αυτό σε λέω επένδυσε σε κάτι που να σαι καλός και να σαι σίγουρος ότι θα το κάνεις καλά. Και σα λογοθεραπευτης στον ιδιωτικό τομέα δουλεύεις...δημόσιο δύσκολο να μπεις πχ
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ειμαι απόφοιτη φιλολογίας.Ενδιαφερομαι και γω για κατατακτήριες παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, νοσηλευτική ή εργοθεραπεία.Ποιο τμήμα θα μου προσφέρει καλύτερες προοπτικές και αποκατάσταση?
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ειμαι απόφοιτη φιλολογίας.Ενδιαφερομαι και γω για κατατακτήριες παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, νοσηλευτική ή εργοθεραπεία.Ποιο τμήμα θα μου προσφέρει καλύτερες προοπτικές και αποκατάσταση?
Πρόκειται για 3 εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους επαγγέλματα. Μη τα τσουβαλιαζεις όλα μαζί. Εσένα τι σε ενδιαφέρει περισσότερο από αυτά;
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Παιδαγωγικό και εργοθεραπεία εξίσου το ίδιο.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Παιδαγωγικό και εργοθεραπεία εξίσου το ίδιο.
κοίτα στο ένα είσαι δάσκαλος και στο άλλο θεραπεύεις άτομα με θέματα υγείας. Εσύ τι προτιμάς; Να διδάσκεις σε ένα σχολείο με παιδάκια ή να αντιμετωπίζεις θέματα αυτισμού, σύνδρομα κλπ; Δεν είναι το ίδιο πραμα. Πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικές δουλειές. Γι αυτό σε ρωτάω.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Νοσηλευτική μακράν από άποψη αποκατάστασης.
 

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ειμαι απόφοιτη φιλολογίας.Ενδιαφερομαι και γω για κατατακτήριες παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, νοσηλευτική ή εργοθεραπεία.Ποιο τμήμα θα μου προσφέρει καλύτερες προοπτικές και αποκατάσταση?
Εννοείται η νοσηλευτική
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
παιδιά πολλά παιδιά μα πάρα πολλά κάνουν εργοθεραπείες, λογοθεραπείες... η νοσηλευτική έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση αλλά πληρώνεσαι πολύ λίγα για αυτά που προσφέρει...
Επειδή η κοπέλα για να θέλει παιδαγωγικό της αρέσει να δουλεύει με παιδιά .. συνεπώς η εργοθεραπεία είναι πολύ έξυπνη επιλογή.... το παιδαγωγικό δημοτικής καλή επιλογη αλλά δε ξέρω από αποκατάσταση πως πάει.

επίσης αναφέρεστε για τον αυτισμό (που είναι το extreme) αλλά και αυτό έχει την μαγεία του παιδιά. Η νοσηλευτική πχ αν θέλει να ασχοληθεί με την παιδιατρική νοσηλευτική θα τρυπάει παιδιά, θα το παίζει χωροφύλακας και ένα σωρό κακά πράγματα ενώ στην εργοθεραπεία θα τα βοηθά να λειτουργούν καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δεν θα είναι συνέχεια και αποκλειστικά και μόνο τέτοια περιστατικά, έτσι δεν είναι;
Πραγματικά εάν με αυτό το σκεπτικό θες να πας λογοθεραπεία/εργοθεραπεία καλύτερα άσ'το. Κάνε το επειδή θες να βοηθήσεις πραγματικά, όχι μόνο για να βρεις δουλειά. Θα βλέπεις αρκετούς ανθρώπους με δυσκολίες και αναπηρίες, και δεν όταν δεν θα είναι όπως τα έχεις στο μυαλό σου θα θες να φύγεις. Θέλει τρομερή υπομονή και δεν είναι το ίδιο με τους νοσηλευτές που την μια μέρα θα έχεις έναν και την άλλη θα έχεις άλλο αλλά δεν θα σε επηρεάσει στο να γίνεις καλύτερα. Οι ξαφνικές αλλαγές δεν βοηθάνε αυτά τα άτομα. Ο αυτισμός δεν είναι καν το πιο ''ακραίο'' περιστατικό σε αυτές τις δουλειές όπως λένε και πιο πάνω. Σου μιλάω από εμπειρία γιατί και έγω έκανα λογοθεραπεία μικρή, ο αδερφός μου και λογοθεραπεία & εργοθεραπεία αρκετά χρόνια, αφού δεν μιλούσε μέχρι τα 5 του, και πηγαίναμε μαζί στο θεραπευτήριο όλο εκείνο το διάστημα. Δεν φτάνει μόνο να θες να βοηθήσεις, αλλά να βοηθάς τους πάντες όχι μόνο τις καταστάσεις που εσύ θέλεις.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλά εννοείται όχι νοσηλευτική. Ειλικρινά είναι λειτούργημα, όμως για οτι προσφέρει ο νοσηλευτή παίρνει το 1/3. Άσε που η αντιμετωπίση του τόσο απο συναδέλφους όσο και απο τους ασθενείς είναι τις περισσότερες φορές ανυπόφορη
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί την κοινωνική εργασία που ναι και πιο θεωρητική ?
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί την κοινωνική εργασία που ναι και πιο θεωρητική ?
Το ίδιο ήθελα να προσθέσω και εγώ. Πρακτικά βοηθάς ανθρώπους μέσω του νόμου και μέσω θεραπευτικών συνεδριών και πολλά άλλα. Είναι ένα θεωρητικό επάγγελμα,δεν παύει όμως να βοηθάς ανθρώπους. Άσε που είδα οτι έχει μεγάλο εύρος όσον αναφορά τα μεταπτυχιακά, από ψυχολογία (που ουσιαστικά είναι πολύ κοντά στο επάγγελμα του ψυχολόγου) μέχρι και εγκληματολογία και μπορείς να πιάσεις δουλειά σε διάφορα μέρη με διαφορετικές αρμοδιότητες. Εγώ το απέρριψα γιατί όσο να νε,με τρώει μέσα μου κάτι το ιατρικό όσο πιο κοντά γίνεται. Να το σκεφτείτε παιδιά είναι μια καλή λύση και θεωρώ αρκετά κερδοφόρα
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Το ίδιο ήθελα να προσθέσω και εγώ. Πρακτικά βοηθάς ανθρώπους μέσω του νόμου και μέσω θεραπευτικών συνεδριών και πολλά άλλα. Είναι ένα θεωρητικό επάγγελμα,δεν παύει όμως να βοηθάς ανθρώπους. Άσε που είδα οτι έχει μεγάλο εύρος όσον αναφορά τα μεταπτυχιακά, από ψυχολογία (που ουσιαστικά είναι πολύ κοντά στο επάγγελμα του ψυχολόγου) μέχρι και εγκληματολογία και μπορείς να πιάσεις δουλειά σε διάφορα μέρη με διαφορετικές αρμοδιότητες. Εγώ το απέρριψα γιατί όσο να νε,με τρώει μέσα μου κάτι το ιατρικό όσο πιο κοντά γίνεται. Να το σκεφτείτε παιδιά είναι μια καλή λύση και θεωρώ αρκετά κερδοφόρα
ειναι καλη σχολη ναι αν και δε την ειχα σε εκτιμηση παλια.δε μπορω να την δηλωσω γιατι ειμαι απο επαλ.μονο κοινωνικη εργασια μπορω στο ηρακλειο που δε με βολευει κι ολας
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ειναι καλη σχολη ναι αν και δε την ειχα σε εκτιμηση παλια.δε μπορω να την δηλωσω γιατι ειμαι απο επαλ.μονο κοινωνικη εργασια μπορω στο ηρακλειο που δε με βολευει κι ολας
Σοβαρά;δεν το ξέρα στο γενικό μπορείς που είμαι, γιατί; Τέλος πάντων μπορείς να ακολουθήσεις και το επάγγελμα του λογοθεραπευτή και του εργοθεραπευτη, ακόμη και την φυσικοθεραπείας αν εσύ το θες απλά στα πρώτα δύο πιστεύω θέλει λίγο αντοχή γιατι συνδυάζουν πολλούς κλάδους (ψυχολογία, παιδαγωγικά, ιατρική) καθώς και ΑΜΕΑ που νε το πιο δύσκολο κομμάτι θεωρώ αν δεν έχεις μάθει να συνεργάζεσαι ή αν δεν θες να δουλεύεις με τέτοια άτομα. Σκέψου τι θα σαρεσε, εγώ ας πούμε στέλνω ιμειλ σε λογοθεραπευτές (αν και είχα πάει μικρή, είχα δεί μόνο την δουλειά που έκανε σε εμένα και όχι σε άλλα άτομα) και τους ρωτάω για το τι κάνουν γενικότερα,με τι περιστατικά έχουν ασχοληθεί κτλπ οπότε αν θες ψάξε και πιστεύω θα το βρείς. Διάβασμα χρειάζεται μόνο, φαντάσου να ξέρεις τι θες και για λίγα μόρια να μην πετύχεις τον στόχο σου..σου εύχομαι τα καλύτερα
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Kαλησπέρα, είμαι και εγω αποφοιτη (παιδαγωγικης σχολης) και ελω να δωσω κατατακτηριες για το τμημα εργοθεραπειας στην ΑΘηνα. Αν σου αρεσουν και τα δυο και πιστευεις οτι δεν θα αντεχεις να βλεπεις ανθρωπους με προβληματα πηγαινε για λογοθεραπεια. Ωστοσο κοιτα να ψαξεις καλα τι διεξοδους σου δινει , πως ειναι η κατασταση και οι συνθηκες εργασιας να εισαι σιγουρη για την επιλογη που θα κανεις. Αν πιστευεις οτι μπορεις να πιασεις τα μορια που θες απο πανελληνιες και σου φαινεται πιο ευκολη η υλη απ οτι των συγγραματων που θα χρειαστει να διαβασεις τοτε δωσε ξανα. Εχεις χρονο και για τα δυο..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top