Κατατακτήριες Αρχιτεκτονικής

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αν και έχω σχολιάσει σε ένα post για το θέμα των κατατακτηρίων, ανοίγω ένα καινούριο, μιας και μετά από ένα ψάξιμο δε βρήκα κάποιο ανάλογο. (Σε περίπτωση που υπάρχει ξανά ίδιο θέμα, διαγράψτε ελεύθερα).

Απόφοιτος τμήματος Μαθηματικών εδώ και, ενώ ανακάλυψα όσο ήμουν προπτυχιακός πως θέλω να σπουδάσω Αρχιτεκτονική, καθυστερούσα να πάρω την απόφαση, στην αρχή περιμένοντας να τελειώσω την πρώτη σχολή, να πάω στρατό, να κάνω ένα μεταπτυχιακό (εντωμεταξύ ξεκίνησα να εργάζομαι). Τελικά, έφτασε η μεγάλη ώρα, καθώς δε θα ήθελα να μείνω με το απωθημένο. Ιδίως τον τελευταίο καιρό, κάθε μέρα σκεφτόμουν (και σκέφτομαι) πως πρέπει πάση θυσία να δοκιμάσω και ό,τι γίνει.

Να πω εδώ πως ψάχνομαι με φροντιστήρια (και μέχρι αρχές Μαρτίου θα έχω ξεκινήσει) και καθώς η ύλη στις διάφορες σχολές δε διαφέρει δραματικά, θα ήθελα να δοκιμάσω σε περισσότερες από μία. Έχω σκοπό να δώσω σε ΕΜΠ, ΑΠΘ, Ιωάννινα (ήθελα και Βόλο, αλλά αντί για Ιστορία Αρχιτεκτονικής, έχει συγγραφή δοκιμίου, κάτι που εν γένει είναι πιο φλου και δε με παίρνει και οικονομικά για άλλο μάθημα), αρκεί να μη συμπίπτουν οι ημερομηνίες.

Όσοι έχετε περάσει από τη φάση των κατατακτήριων για Αρχιτεκτονική, καλοδεχούμενη κάθε συμβουλή, π.χ. τι να προσέξω στα μαθήματα (χονδρικά αυτά είναι Αρχιτεκτονικός Σχεδιασμός, Ελύθερο Σχέδιο και Ιστορία Αρχιτεκτονικής).

Επίσης, όσοι έχετε σπουδάσει/σπουδάζετε Αρχιτεκτονική (και έχετε γνώση του παρακάτω), τα τμήματα ανά την Επικράτεια έχουν σοβαρές διαφορές μεταξύ τους;

Γενικότερα, αν έχετε κάποια συμβουλή/πληροφορία που θα θέλατε να γνωρίζετε πριν μπείτε στη σχολή, τουλάχιστον καλοδεχούμενη!
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Η θεματολογία έχει να κάνει με προσωπική άποψη πάνω σε θέματα αρχιτεκτονικής. Κατά καιρούς έχουν πέσει θέματα όπως:
Ποιο έργο τέχνης ενέπνευσε την ανάγκη σας να σπουδάσετε αρχιτεκτονική; Με ποιον τρόπο, κ.λπ.

ή ένα άλλο

Πόσο σημαντική είναι η τήρηση αρχείου και η αναδρομή σ' αυτό ιστορικά στην Αρχιτεκτονική;

"Μάθημα" δηλαδή που δεν έχει σαφή ύλη και βιβλιογραφία, αλλά απαιτεί γνώση πάνω σε θεωρητικά θέματα αρχιτεκτονικής.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Καλό ακούγεται.

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις τα προτεινόμενα συγγράμματα και να ξεκινήσεις μόνος σου.

Τα φροντιστήρια για τις κατατακτήριες είναι 9/10 μαλακίες γιατί δεν υπάρχει δεδικασμένο με την ύλη και όσοι τα κάνουν είναι κουτοπόνηροι.

Τουλάχιστον έτσι το πήγα εγώ και λειτούργησε. Άλλα παιδιά που δώσανε μαζί μου από φροντιστήριο δεν πέρασαν.
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια για τις κατατακτήριες είναι 9/10 μαλακίες γιατί δεν υπάρχει δεδικασμένο με την ύλη και όσοι τα κάνουν είναι κουτοπόνηροι.
Κοίταξε, στην περίπτωσή μου χρειάζεται σχέδιο, το οποίο δεν το κατέχω, και νομίζω θέλει μια κάποια καθοδήγηση. Τώρα, για το κομμάτι της ιστορίας, από όσα έχω ακούσει, αρκετοί πηγαίνουν χωρίς φροντιστήριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top