Καταργούνται 100 Τμήματα ΑΕΙ-ΤΕΙ

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ο σκοπός της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν είναι η τόνωση της περιφέρειας.:worry:

παρ'όλα αυτά η οικονομία ενός τόπου είναι παράγοντας πολυδιάστατος και να ι επηρεάζεται ΚΑΙ από τους κατοίκους μιας περιοχής.
κανεις δεν ζει σε γυάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine.#

Νεοφερμένος

Η catherine.# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
τι θα γινει τελικα με το σχεδιο αθηνα,μηπως γνωριζετε ποια τμηματα θα καταργηθουν και ποια θα συγχωνευθουν???εχει βγει καμια επισημη ανακοινωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
προς το παρόν τίποτα, μόνο φήμες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μια πρωτη λιστα των καταργησεων/συγχωνευσεων σε ΑΕΙ/ΤΕΙ
https://www.live-pro.gr/arthra/κλείνουν-150-σχολές-σε-αει-και-τει

Φήμες, φήμες, φήμες :whistle:


και κάπως έτσι ξεκινά η μαζική υστερία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Μια πρωτη λιστα των καταργησεων/συγχωνευσεων σε ΑΕΙ/ΤΕΙ
https://www.live-pro.gr/arthra/κλείνουν-150-σχολές-σε-αει-και-τει

θελουν να καταργησουν το χημικο στην κρητη?που η κρητη εχει τα καλυτερα τμηματα θετικων επιστημων?παμε καλα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
θελουν να καταργησουν το χημικο στην κρητη?που η κρητη εχει τα καλυτερα τμηματα θετικων επιστημων?παμε καλα?:hmm:
:) λολ η Κρήτη έχει τα πιο αμερικανοποιημένα τμήματα όχι τα πιο καλά

Φήμες, φήμες, φήμες :whistle:


και κάπως έτσι ξεκινά η μαζική υστερία!:P

Καλα καλά .... .. . ... .
Όσοι δε ψηφίζαν κατάληψη τα προηγούμενα χρόνια ηρθε η ώρα να μετανιώσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Όσοι δε ψηφίζαν κατάληψη τα προηγούμενα χρόνια ηρθε η ώρα να μετανιώσουν

φυσικά εννοείς: "όπου γινόταν ψηφοφορία" :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
φυσικά εννοείς: "όπου γινόταν ψηφοφορία" :whistle:

Παντού γίνεται-και γινόταν-ψηφοφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
φυσικά εννοείς: "όπου γινόταν ψηφοφορία" :whistle:
Ο κάθε ένας μεμονωμένα που σήκωσε το χέρι του για να μην γίνει κατάληψη φέρει μερίδιο ευθύνης. Όποιος δε συμφωνούσε με την κατάληψη μπορούσε απλά να μην πάει στην συνελευση αν κάποιος όμως ψηφίζει αντικατάληψη τότε έδινε έμμεσα την έγκριση του.

Όταν πριν 1 χρονο το κίνημα που δημιουργήθηκε ήταν μαζικό και δεν ακούγατε τους βολεμένους του facebook τώρα δε θα χαμε τέτοιους νόμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ο κάθε ένας μεμονωμένα που σήκωσε το χέρι του για να μην γίνει κατάληψη φέρει μερίδιο ευθύνης. Όποιος δε συμφωνούσε με την κατάληψη μπορούσε απλά να μην πάει στην συνελευση αν κάποιος όμως ψηφίζει αντικατάληψη τότε έδινε έμμεσα την έγκριση του.

Όταν πριν 1 χρονο το κίνημα που δημιουργήθηκε ήταν μαζικό και δεν ακούγατε τους βολεμένους του facebook τώρα δε θα χαμε τέτοιους νόμους.

νομιζεις οτι με τις γελοιες καταληψεις που γινονται , θα αλλαξει κατι? ουτε το αυτι τους δεν ιδρωνει.Αν δεν παει καποιος λοιπον στα σπιτακια των 'κουστουματων΄ να κανει ενα ΄΄μπαμ΄΄ ,στα ιδια μενουμε ,με την παρουσα μορφη καταληψης οι μονοι που ζημιωνονται ειναι οι φοιτητες.Κανεις αλλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εγώ που είμαι στη Νοσηλευτική Σπάρτης να το πάθω τώρα το καρδιακό ή αργότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
ε δε γίνεται μια Ελλάδα να έχει περισσότερο αριθμό τμημάτων από μια Γερμανία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ο κάθε ένας μεμονωμένα που σήκωσε το χέρι του για να μην γίνει κατάληψη φέρει μερίδιο ευθύνης. Όποιος δε συμφωνούσε με την κατάληψη μπορούσε απλά να μην πάει στην συνελευση αν κάποιος όμως ψηφίζει αντικατάληψη τότε έδινε έμμεσα την έγκριση του.

Όταν πριν 1 χρονο το κίνημα που δημιουργήθηκε ήταν μαζικό και δεν ακούγατε τους βολεμένους του facebook τώρα δε θα χαμε τέτοιους νόμους.
Δηλαδη φερω κι εγω ευθυνη για τον εξορθολογισμο της 3οβαθμιας;:redface: Μπραβο μου :clapup:



Με το Χημικο Κρητης δεν ξερω τι παιζεται, ισως δεν δεχτηκε να αξιολογηθει απο την ΑΔΙΠ ή δεν τα πηγε καλα στην αξιολογηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εγώ που είμαι στη Νοσηλευτική Σπάρτης να το πάθω τώρα το καρδιακό ή αργότερα;

Γιατί να πάθεις εγκεφαλικό; Το τμήμα σου θα συγχωνευτεί με κάποιο άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Γιατί να πάθεις εγκεφαλικό; Το τμήμα σου θα συγχωνευτεί με κάποιο άλλο.
Με ποιο ακριβώς; Δύο τμήματα ΑΕΙ υπάρχουν μόνο: της Αθήνας και της Σπάρτης. Σκοπεύουν να τα κλείσουν όμως και τα δύο και να παραμείνουν ανοιχτά μόνο τα ΤΕΙ Νοσηλευτικής. Άρα θα συγχωνευτεί με κάποιο ΤΕΙ; Αυτό δεν είναι.. κάπως από την στιγμή που το πανεπιστήμιο ήταν ΑΕΙ;
Αν όμως δε συγχωνευτεί με τα ΤΕΙ της γύρω περιοχής, άντε να πούμε πως θα συγχωνευτεί με κάποιο παρεμφερές ΑΕΙ (δεν ξέρω ποιο θα 'ναι αυτό). Σίγουρα το ΑΕΙ θα βρίσκεται σε άλλη περιοχή.
Εμείς που έχουμε κλείσει σπίτια και έχουμε φτιάξει συμβόλαια για ένα και δύο χρόνια, αναγκαστικά θα πληρώνουμε ακόμη κι αν φύγουμε σε άλλη πόλη;

Πέρα από το πρόβλημα του: "χα, δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον", προκύπτει και ένα σημαντικό οικονομικό πρόβλημα.

Σημείωση: Παραθέτω μόνο τις σκέψεις και τους προβληματισμούς μου. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Με το Χημικο Κρητης δεν ξερω τι παιζεται, ισως δεν δεχτηκε να αξιολογηθει απο την ΑΔΙΠ ή δεν τα πηγε καλα στην αξιολογηση.
Έχει αξιολογηθεί: https://www.hqaa.gr/eks/Pan_Kritis_Tmima_Himeias_FINAL.pdf
Μάλιστα στα συμπεράσματα διαβάζει κανείς:
The Chemistry department of the University of Crete has established a high quality
research and teaching program that is commensurate with international standards.

Μάλλον για παραφιλολογία θα πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Με ποιο ακριβώς; Δύο τμήματα ΑΕΙ υπάρχουν μόνο: της Αθήνας και της Σπάρτης. Σκοπεύουν να τα κλείσουν όμως και τα δύο και να παραμείνουν ανοιχτά μόνο τα ΤΕΙ Νοσηλευτικής. Άρα θα συγχωνευτεί με κάποιο ΤΕΙ; Αυτό δεν είναι.. κάπως από την στιγμή που το πανεπιστήμιο ήταν ΑΕΙ;
Αν όμως δε συγχωνευτεί με τα ΤΕΙ της γύρω περιοχής, άντε να πούμε πως θα συγχωνευτεί με κάποιο παρεμφερές ΑΕΙ (δεν ξέρω ποιο θα 'ναι αυτό). Σίγουρα το ΑΕΙ θα βρίσκεται σε άλλη περιοχή.
Εμείς που έχουμε κλείσει σπίτια και έχουμε φτιάξει συμβόλαια για ένα και δύο χρόνια, αναγκαστικά θα πληρώνουμε ακόμη κι αν φύγουμε σε άλλη πόλη;

Πέρα από το πρόβλημα του: "χα, δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον", προκύπτει και ένα σημαντικό οικονομικό πρόβλημα.

Σημείωση: Παραθέτω μόνο τις σκέψεις και τους προβληματισμούς μου. :Ρ
Eπισημα, σαν ΑΕΙ θεωρουνται τα Πανεπιστημια και τα ΤΕΙ, οποτε δεν τιθεται θεμα βαθμιδας. Οσον αφορα τα ενοικια, λογικα ο ιδιοκτητης θα κρατησει την εγγυηση, δεν θα πληρωσεις κατι αλλο.

@qwerty Κι εγω αυτο πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγώ που είμαι στη Νοσηλευτική Σπάρτης να το πάθω τώρα το καρδιακό ή αργότερα;

Έλα μωρέ που παίρνετε τις μετρητοίς τις διάφορες φήμες...

ε δε γίνεται μια Ελλάδα να έχει περισσότερο αριθμό τμημάτων από μια Γερμανία..

Αν κάποιοι εδώ και δεκαετίες τη θέλουν παραγωγό και εξαγωγό φθηνών και καλών επιστημόνων,γίνεται και παραγίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ο πίνακας είναι παλιός. Τον χρησιμοποίησαν και εδώ προφανώς από παλιότερο δημοσίευμα. Δύο σχόλια:
α) Το Πανεπιστημιακό Τμήμα του Αγρινίου αναφέρεται με την παλιά ονομασία του.
β) Το Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών δεν είναι ΤΕΙ, αλλά Πανεπιστημιακό Τμήμα (uni Ιωάννινα).

... και λείπουν ακόμα ~100 τμήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top