Καταργούνται 100 Τμήματα ΑΕΙ-ΤΕΙ

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ο αριθμός των εισακτέων είναι τεράστιος και είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από το σύστημα των πανελληνίων, στο οποίο, το μόνο πρόβλημα που αναγνωρίζω είναι η έξαρση της παραπαιδείας η οποία όπως και να γίνει το σύστυμα θα συνεχίσει να υπάρχει, δεν κόβονται έτσι απλά συνήθειες. Αν αλλάξει ξαφνικά το σύστημα η παραπαιδεία θα γίνει ακόμα πιο έντονη σε μια προσπάθεια να ανταποκριθούν οι μαθητές στα νέα πιο άγνωστα δεδομένα. Και ίσως και πιο δύσκολα δεδομένα. Όσο για τις συγχωνεύσεις, δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς θα γίνει με αυτούς που πηγαίνουν σε τμήματα που καταργούνται, θα χρειαστεί να μετακομίσουν για να έχουν πρόσβαση στο τμήμα με το οποίο έγινε η συγχώνευση? Και αν ναι, αυτό δεν είναι λίγο κάπως?

Και εκτός από αυτό πρόβλημα της μετακίνησης που ανέφερες,υπάρχει κι άλλο, θα είναι αναγνωρισμένα τα μαθήματα που έχουν ήδη διδαχτεί και περάσει; τι θα γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, γενικά πολύ μπερδεμένα τα πράγματα..

Οι αποψεις μου για το συστημα εισαγωγης βρισκεται σε σχετικο θρεντ.

Καταργηση πανελληνιων.
Εισαγωγη των υποψηφιων με μαθηματα της σχολης,στη σχολη.
Τι θες?Ιατρικη?Θα δωσεις 3 μαθηματα Ιατρικης και αν τα περασεις θα μπεις.
Επισης,οποιος μενει σε καθε εξαμηνο πχ σε 5 μαθηματα,εφυγε οπως ηρθε απο την σχολη.

Να δεις τι ωραια που θα υπαρξει εκτιμηση του πτυχιου,θεσεις εργασιας αφου δεν θα βγαινει ο καθε μαλακας,και γενικα αποσυμφορηση.:):):):)

Και φυσικα,καμια σχεση μεταξυ τριτο και δευτερο.

Το ίδιο λέμε βρε συ! :)
αυτό εννοώ όταν λέω να μεταφερθούν στα ΤΕΙ και στα πανεπιστήμια,απλά για να γίνει αυτό, ο μέχρι τότε μαθητής, πρέπει να έχει προετοιμαστεί για κάτι τέτοιο από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση, που καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να υπάρξουν αλλαγές και εκεί..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Καταργηση? :rolleyes:
Εννοείς να μπαίνουμε ελεύθερα στις σχολές;
Μετά τι; Θα κρατάνε κάποιο συγκεκριμένο αριθμό; Ακόμη κι έτσι θα δούμε σε σχολές με υψηλή ζήτηση να μαζεύονται χιλιάδες, οπότε χαμός θα γίνει πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε βρε συ! :)
αυτό εννοώ όταν λέω να μεταφερθούν στα ΤΕΙ και στα πανεπιστήμια,απλά για να γίνει αυτό, ο μέχρι τότε μαθητής, πρέπει να έχει προετοιμαστεί για κάτι τέτοιο από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση, που καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να υπάρξουν αλλαγές και εκεί..!

Ναι αλλα εσυ ειπες οχι καταργηση.Και το παραπανω χωρις καταργηση δεν γινεται :)

Στην δευτεροβαθμια,ο μαθητης δεν χρειαζεται να εχει προετοιμστει για τιποτα.Προθαλαμος τριτοβαθμιας για δευτερο,ειναι τωρα το σχολειο.Δεν το ξαναθελουμε.

Αλλο λυκειο,αλλο πανεπιστημιο.

Εννοείς να μπαίνουμε ελεύθερα στις σχολές;
Μετά τι; Θα κρατάνε κάποιο συγκεκριμένο αριθμό; Ακόμη κι έτσι θα δούμε σε σχολές με υψηλή ζήτηση να μαζεύονται χιλιάδες, οπότε χαμός θα γίνει πάλι.
Καταργηση πανελληνιων.

Εννοω αυτο που ειπα πριν 1 ΛΕΠΤΟ.

------>
Εισαγωγη των υποψηφιων με μαθηματα της σχολης,στη σχολη.
Τι θες?Ιατρικη?Θα δωσεις 3 μαθηματα Ιατρικης και αν τα περασεις θα μπεις.
Επισης,οποιος μενει σε καθε εξαμηνο πχ σε 5 μαθηματα,εφυγε οπως ηρθε απο την σχολη.

Να δεις τι ωραια που θα υπαρξει εκτιμηση του πτυχιου,θεσεις εργασιας αφου δεν θα βγαινει ο καθε μαλακας,και γενικα αποσυμφορηση.

Και φυσικα,καμια σχεση μεταξυ τριτο και δευτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Και εκτός από αυτό πρόβλημα της μετακίνησης που ανέφερες,υπάρχει κι άλλο, θα είναι αναγνωρισμένα τα μαθήματα που έχουν ήδη διδαχτεί και περάσει; τι θα γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, γενικά πολύ μπερδεμένα τα πράγματα..

Τουλάχιστον ας δώσουν με χρονικό όριο το δικαίωμα σε αυτούς που ξεκίνησαν σε ένα μέρος τις σπουδές τους να τις τελειώνουν εκεί, ας καταργηθούν τα τμήματα γι αυτούς που θα μπουν από το 13
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Παιδια σοβαρα τωρα.Αν ηταν να πιστεψουμε καθε σαχλαμαρα που τσαμπουναει η καθε εφημεριδα τωρα θα ειχαμε 2000 μορια πτωση στις επαρχιες αλλα δεν εχουμε και ο Παναθηναικος θα ειχε παρει 4 φορες τον Ροναλντινιο και εγω θα ειχα παει στον Ολυμπιακο να καθαριζω ποτηρια.Ενταξει ειπαμε τις χρησιμοποιησαμε για να διαβαζουμε την Εκθεση μας για να γραψουμε καλα στις πανελληνιες.Μην μας γινει τωρα και εμμονη ιδεα να τις διαβαζουμε αυτες τις πιπες συνεχεια και τα πιστευετε κιολας.Αμαρτια δηλαδη οχι τιποτα αλλο στεναχωριεστε και δεν ειναι σωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ναι αλλα εσυ ειπες οχι καταργηση.Και το παραπανω χωρις καταργηση δεν γινεται :)

Στην δευτεροβαθμια,ο μαθητης δεν χρειαζεται να εχει προετοιμστει για τιποτα.Προθαλαμος τριτοβαθμιας για δευτερο,ειναι τωρα το σχολειο.Δεν το ξαναθελουμε.

Αλλο λυκειο,αλλο πανεπιστημιο.

Παιχνίδι με τις λέξεις παίζουμε τώρα? :S
Και αν δεν χρειάζεται προετοιμασία από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, πως ακριβώς θα δώσει τα 3 μαθήματα ιατρικής που προανέφερες ως παράδειγμα?:hmm:

Βγήκαμε λίγο εκτός...
Όσο για αυτό το θέμα που συζητιέται εξαρχής, όπως είπα και κάτι σχόλια πριν, σε κάποια τμήματα με πολύ χαμηλό ποσοστό φοιτητών που σε τέτοιες περιπτώσεις κιόλας δεν υπάρχουν φοιτητές που να είναι ενεργοί, ναι καλύτερα να τα κλείσουν...

Ψαχούλευα διάφορες σχολές πριν από καιρό και είχα πετύχει ένα τμήμα με 200 κάτι φοιτητές, και η επόμενη χρονιά για την παράδοση πτυχίων κλπ ήταν 2015 :S
Ε δεν είναι και λογικό αυτό τώρα, μη τρελαθούμε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
θες να σου στειλω το μηχανογραφικο μου μηπως;:whistle:

Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.Δεν γινεται να συντηρουνται τοσα τμηματα ομως για 1-2 ατομα.Μια πιθανη συγχωνευση στα τμηματα Ηλεκτρονικης πχ που σπουδαζεις εσυ, θα οδηγησει σε μεγαλυτερη βαση και αρα σε υψηλοτερο επιπεδο νεων φοιτητων.Με τη σειρα του, ανεβαινει και το επιπεδο γνωσεων που προσφερει η σχολη.Ο αδιαφορος μαθητης που εβγαλε με το ζορι 8-10 χιλιαδες μορια, δεν μπορει να ανταπεξελθει σε πολυ απαιτητικο προγραμμα σπουδων, με αποτελεσμα συχνα οι καθηγητες να ριχνουν το επιπεδο(το ειπε και ο VouDou πιο πριν).Και σε αυτο υπαρχουν(λιγες) εξαιρεσεις φυσικα.Πχ ενας εχει ονειρο να παει σε ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας, ξερει οτι η βαση ειναι χαμηλη και δεν προσπαθει στις πανελλαδικες, ενω μπορει να τα παει καλα.Αυτος ομως, αν οι βασεις ειναι υψηλοτερες, παλι θα περασει σε αντιθεση με αυτον που οι δυνατοτητες του εχουν ταβανι τα 10.000 μορια.

εξισωνεις τα ΙΕΚ με την τριτοβαθμια; καλο!:P

Σε καμια περιπτωση, αλλα ειναι γεγονος οτι η τριτοβαθμια δεν ειναι για ολους.Οσοι δεν μπορουν να σπουδασουν, εχουν και αυτοι δικαιωμα στη μορφωση φυσικα, απλα οχι καπου που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν, αλλα σε κατι διαφορετικο και πιο πρακτικο οπως ειναι τα ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Παιδια σοβαρα τωρα.Αν ηταν να πιστεψουμε καθε σαχλαμαρα που τσαμπουναει η καθε εφημεριδα τωρα θα ειχαμε 2000 μορια πτωση στις επαρχιες αλλα δεν εχουμε και ο Παναθηναικος θα ειχε παρει 4 φορες τον Ροναλντινιο και εγω θα ειχα παει στον Ολυμπιακο να καθαριζω ποτηρια.Ενταξει ειπαμε τις χρησιμοποιησαμε για να διαβαζουμε την Εκθεση μας για να γραψουμε καλα στις πανελληνιες.Μην μας γινει τωρα και εμμονη ιδεα να τις διαβαζουμε αυτες τις πιπες συνεχεια και τα πιστευετε κιολας.Αμαρτια δηλαδη οχι τιποτα αλλο στεναχωριεστε και δεν ειναι σωστο.

Πίπες; Τα τελευταία χρόνια γίνεται τρομερό σούσουρο στα ΤΕΙ της Σίνδου εδώ στη Θεσσαλονίκη για το τι θα γίνει...
Δεν είναι πίπες, είναι σενάρια που όντως μπορεί να γίνουν, το πότε δεν ξέρουμε όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παιχνίδι με τις λέξεις παίζουμε τώρα? :S
Και αν δεν χρειάζεται προετοιμασία από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, πως ακριβώς θα δώσει τα 3 μαθήματα ιατρικής που προανέφερες ως παράδειγμα?

Εεεεε,να δουμε μηπως αμα σκαμπαζει απο σχετικα μαθηματα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Η μετάβαση που αναφέρεις μπορώ να πω πως απαιτεί την πάροδο τεράστιου χρονικού διαστήματος, δεν είναι τόσο απλό. Πάντως, ναι. Εφόσον βλέπεις ότι τα προβλήματα αυτά είναι γενικευμένα, και εξαπλώνονται με τον καιρό, καταλαβαίνεις ότι η κοινωνία πρέπει να ακολουθήσει την εξελικτική της πορεία, και να μη γυρίζει πίσω ή να μένει στάσιμη.

Σκανδιναβία/Ελβετία κλπ, δε θα γίνεις, γιατί δεν έχεις τις υποδομές. Και μην ξεχνάς, ο απλός κοσμάκης δεν καλοπερνάει εκεί. Απλώς, έχει λίγο ψωμί περισσότερο από τον μέσο Έλληνα. Τα ίδια θα πάθουν κι εκεί. Το πρόβλημα δεν είναι τοπικό, αλλά διεθνές, όπως, αντίστοιχα, και το διαρκώς αυξανόμενο κεφάλαιο.
Οντως το προβλημα ειναι η συστημικη αδυναμια του καπιταλισμου.Η οποια ομως τι ειναι ουσιαστικα;
Οι αδυναμιες του ανθρωπου.Καποιοι εκμεταλλευονται την εξουσια τους και πλουτιζουν εναντι των υπολοιπων.Στην θεωρια ολα τα συστηματα ειναι τελεια.

Οι χωρες που ειπαμε δεν προκειται να πληγουν υπερβολικα,γαιτι ειναι οι ισχυροτερες οικονομιες.Οσο για τον απλο κοσμο ζει τουλαχιστον αξιοπρεπως,γιατι εχει αρκετα χρηματα αλλα κυριως επειδη το κοινωνικο κρατος ειναι σε υψηλο επιπεδο.
Εμεις πραγματι πολυ δυσκολα θα τους φτασουμε.Αλλα μπορουμε να βελτιωσουμε αρκετα την κατασταση μας αν γινουμε ενεργοι πολιτες και αλλαξουμε μυαλα.

Ο καθενας παντως ζει οπως του αρεσει.Μπορει να οργανωθει σε μικρες ομαδες με ομοιδεατες του και να ειναι ευτυχισμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Πίπες; Τα τελευταία χρόνια γίνεται τρομερό σούσουρο στα ΤΕΙ της Σίνδου εδώ στη Θεσσαλονίκη για το τι θα γίνει...
Δεν είναι πίπες, είναι σενάρια που όντως μπορεί να γίνουν, το πότε δεν ξέρουμε όμως...
Αν δεν ειναι πιπες τα σεναρια τοτε τι ειναι???ΟΤΑΝ γινει τοτε δεν θα ειναι πιπα.Μεχρι τοτε θα παραμενει ετσι και θα το σαλιωνει ολο και περισσοτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.Δεν γινεται να συντηρουνται τοσα τμηματα ομως για 1-2 ατομα.Μια πιθανη συγχωνευση στα τμηματα Ηλεκτρονικης πχ που σπουδαζεις εσυ, θα οδηγησει σε μεγαλυτερη βαση και αρα σε υψηλοτερο επιπεδο νεων φοιτητων.Με τη σειρα του, ανεβαινει και το επιπεδο γνωσεων που προσφερει η σχολη.Ο αδιαφορος μαθητης που εβγαλε με το ζορι 8-10 χιλιαδες μορια, δεν μπορει να ανταπεξελθει σε πολυ απαιτητικο προγραμμα σπουδων, με αποτελεσμα συχνα οι καθηγητες να ριχνουν το επιπεδο(το ειπε και ο VouDou πιο πριν).Και σε αυτο υπαρχουν(λιγες) εξαιρεσεις φυσικα.Πχ ενας εχει ονειρο να παει σε ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας, ξερει οτι η βαση ειναι χαμηλη και δεν προσπαθει στις πανελλαδικες, ενω μπορει να τα παει καλα.Αυτος ομως, αν οι βασεις ειναι υψηλοτερες, παλι θα περασει σε αντιθεση με αυτον που οι δυνατοτητες του εχουν ταβανι τα 10.000 μορια.



Σε καμια περιπτωση, αλλα ειναι γεγονος οτι η τριτοβαθμια δεν ειναι για ολους.Οσοι δεν μπορουν να σπουδασουν, εχουν και αυτοι δικαιωμα στη μορφωση φυσικα, απλα οχι καπου που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν, αλλα σε κατι διαφορετικο και πιο πρακτικο οπως ειναι τα ΙΕΚ.

Τι πρόβλημα έχεις με τα παιδιά που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν όπως οι άλλοι? :S δεν πάνε για γιατροί στο κάτω-κάτω για να φοβάσαι μη πέσεις στα χέρια τους, πάνε σε τμήματα του επιπέδου τους...
Και μην κρίνεις τόσο εύκολα, προσβάλεις πολλούς, εγώ ξεσκίστηκα, αλλά τι να κάνω δεν τα παίρνω εύκολα, αλλά για εμένα προσωπικά έκανα τρομερή προσπάθεια, ποιος θα έρθει να μου πει ότι ήμουν αδιάφορη και ότι δεν αξίζω να μπω σε μια σχολή που με ενδιαφέρει και ξέρω ότι για γιατρός δεν είμαι κατάλληλη αλλά για αυτό που γουστάρω είμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εννοω αυτο που ειπα πριν 1 ΛΕΠΤΟ.
ναι το είδα αφού έστειλα το μήνυμα...
Το είχαν προτείνει για το νέο σύστημα (κάτι παρόμοια βασικά), τελικά δεν ξέρω πότε θα αρχίσει να εφαρμόζεται και αν, σαν ιδέα σίγουρα είναι καλύτερο μιας και δεν πρέπει να συνδέεται με το λύκειο, όμως και πάλι θα αναγκαζόσουν να δώσεις πολύ περισσότερα μαθήματα για να εξασφαλίσεις ότι θα περάσεις σε κάποια από τις επιλογές σου, γιατί οι σχολές θα ζητούσαν διαφορετικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εεεεε,να δουμε μηπως αμα σκαμπαζει απο σχετικα μαθηματα?:confused:

Πως θα σκαμπάζει βρε, αν δεν έχει την κατάλληλη γνώση και ο μόνος "τρόπος" για γνώσεις για αυτούς είναι η δευτεροβάθμια εκπαίδευση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Σε καμια περιπτωση, αλλα ειναι γεγονος οτι η τριτοβαθμια δεν ειναι για ολους.Οσοι δεν μπορουν να σπουδασουν, εχουν και αυτοι δικαιωμα στη μορφωση φυσικα, απλα οχι καπου που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν, αλλα σε κατι διαφορετικο και πιο πρακτικο οπως ειναι τα ΙΕΚ.

Άκρως φασιστική η άποψή σου. Δεν υπάρχουν εκλεκτοί στη μόρφωση και στην Γ'Βάθμια εκπαίδευση.
Οι δυνατότητες καλλιεργούνται, και δεν είναι προδιαγεγραμμένες. Δε μπορείς να κλείσεις σε κανένα την πόρτα του Πανεπιστημίου.

Εγώ, π.χ., έβγαλα Χ μόρια και περνάω Νομική Αθήνας. Το γεγονός ότι έγραψα καλά σε μαθήματα όπως «Ιστορία», Βιολογία, Λογοτεχνία κ.α. σημαίνει ότι μπορώ να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις της Νομικής, ή της κάθε σχολής; Το μόνο που έχω κάνει είναι ότι έχω μάθει να διαβάζω. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Αυτά που θα διδαχθώ στη σχολή είναι άσχετα με τα όσα ως τώρα γνωρίζω. Επομένως, είδες που «μπάζεις» και εδώ, εκτός των άλλων;

Υγ. Το παράδειγμά μου είναι εικονικό. Δεν περιγράφει τη δική μου περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πχ ενας εχει ονειρο να παει σε ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας, ξερει οτι η βαση ειναι χαμηλη και δεν προσπαθει στις πανελλαδικες, ενω μπορει να τα παει καλα.Αυτος ομως, αν οι βασεις ειναι υψηλοτερες, παλι θα περασει σε αντιθεση με αυτον που οι δυνατοτητες του εχουν ταβανι τα 10.000 μορια.

Αφου μπορει να πετυχει αυτο που θελει με λιγοτερο διαβασμα,εσυ τι προβλημα εχεις?:worry: :):)



Πως θα σκαμπάζει βρε, αν δεν έχει την κατάλληλη γνώση και ο μόνος "τρόπος" για γνώσεις για αυτούς είναι η δευτεροβάθμια εκπαίδευση?
Ααααααααααααααα,αλλα λεω αλλα λες.

Δευτεροβαθμια και Τριτοβαθμια δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.

Το λυκειο,πρεπει να ειναι στο επιπεδο των γενικων γνωσεων,ενω το πανεπιστημιο στο επιπεδο των εξειδικευμενων με την εννοια,που σε κανουν επιστημονα.

Αυτα τα δυο πρεπει να διαχωριστουν.Το λυκειο δεν χρειαζεται να εναι προθαλαμος για το πανεπιστημιο.Ο μονος λογος που υπαρχει αυτη η προθαλαμικη διαδικασια ειναι οι πανελληνιες.Με την καταργηση τους,αμεσως φευγουμε και γινεται ανεξατητοποιηση.

Στο λυκειο θα κανεις μαθηματα μονο γενικης παιδειας.
Μετα οταν το βγαλεις,και δεις σε ποια σχολη θες να μπεις,θα διαβασεις τα καταλληλα μαθηματα και αμα τα περασεις μπηκες.Τοσο απλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αφου μπορει να πετυχει αυτο που θελει με λιγοτερο διαβασμα,εσυ τι προβλημα εχεις?:worry: :):)

Γιατί δεν του αξίζει! Αυτός δεν είναι για 3τοβάθμια εκπαίδευση, τέλος! ακούς εκεί, με τόσα μόρια θέλει να μπει και σε ΤΕΙ? ντροπή του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Τι πρόβλημα έχεις με τα παιδιά που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν όπως οι άλλοι? :S δεν πάνε για γιατροί στο κάτω-κάτω για να φοβάσαι μη πέσεις στα χέρια σου, πάνε σε τμήματα του επιπέδου τους...
Και μην κρίνεις τόσο εύκολα, προσβάλεις πολλούς, εγώ ξεσκίστηκα, αλλά τι να κάνω δεν τα παίρνω εύκολα, αλλά για εμένα προσωπικά έκανα τρομερή προσπάθεια, ποιος θα έρθει να μου πει ότι ήμουν αδιάφορη και ότι δεν αξίζω να μπω σε μια σχολή που με ενδιαφέρει και ξέρω ότι για γιατρός δεν είμαι κατάλληλη αλλά για αυτό που γουστάρω είμαι?
Δεν εχω κανενα προβλημα.Οπως και να το κανουμε ομως, αν δεν μπορεις να βγαλεις απο εναν αριθμο μοριων και πανω, δεν μπορεις να ανταπεξελθεις σε καποιες επιστημες(οπως η πληροφορικη).Απο τη στιγμη λοιπον που στην Ελλαδα, δυστυχως, αν μπεις σε μια σχολη, καποια στιγμη θα βγεις, πρεπει να μεριμνησουμε για την αξια των πτυχιων που δινουμε.Υπαρχουν ΙΕΚ, με πολλες ειδικοτητες, για οσους θελουν να ασχοληθουν με εναν τομεα που τους ενδιαφερει μετα το Λυκειο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Τεσπά,απ'ό,τι κατάλαβα,όποιος δε συζητά με βάση το τι θα γινόταν σε μιά κεντρικά σχεδιαζόμενη οικονομία,και καλά,είναι φασίστας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τεσπά,απ'ό,τι κατάλαβα,όποιος δε συζητά με βάση το τι θα γινόταν σε μιά κεντρικά σχεδιαζόμενη οικονομία,και καλά,είναι φασίστας.

Λάθος κατάλαβες.

1. Δεν έχω πρόβλημα, να απευθύνεσαι ξεκάθαρα σε εμένα.

2. Είναι φασίστας όποιος λέει ότι το Πανεπιστήμιο (πρέπει να) είναι για τους εκλεκτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top