Κατακτήριες από ΗΜΜΥ ΕΜΠ στους Πολιτικούς Μηχανικούς ΕΜΠ

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Γεια σας ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες στους Πολιτικούς Μηχανικούς ΕΜΠ.

Είμαι 35 χρονών, έχω τελειώσει τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ και είμαι στα τελειώματα διδακτορικού. Έχω δουλέψει και σε 7 χώρες στο εξωτερικό. Θέλω να μου πείτε γενικά την γνώμη σας για αυτή την ιδέα.

Καταρχάς θα μπω 5 εξάμηνο, αλλά θα χρωστάω και μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων; Συνολικά πόσα μαθήματα πρέπει να περάσω; 30 φτάνουν ή θα χρειαστώ 40-45; Μόνο το πρώτο μου πτυχίο θα μου γλιτώσει μαθήματα ή και το διδακτορικό;

Υπάρχει κάποια χρονική πίεση ή μπορώ και σε 10 χρόνια να τελειώσω;

Να πω ότι το κάνω καθαρά για μορφωτικούς λόγους, όχι για επαγγελματικούς. Την επαγγελματική μου πορεία την έχω βρει. Τουλάχιστον αυτή την στιγμή δεν έχω πλάνο να ασχοληθώ με το επάγγελμα του Πολιτικού Μηχανικού (όχι τουλάχιστον έντονα), αλλά το μέλλον είναι αβέβαιο.

Επίσης κοίταξα για κατατακτήριες Νομική και Ιατρική στην Αθήνα, αλλά μου φάνηκαν πολύ off σχολές και σίγουρα δεν έχω τέτοιες δυνάμεις. Οπότε κατέληξα είτε στους Πολιτικούς Μηχανικούς ΕΜΠ, είτε στους Ναυπηγούς ΕΜΠ (σκέφτομαι και ΣΕΜΦΕ, Μαθηματικό, Φυσικό, αλλά όχι τόσο έντονα).

Πείτε μου την γνώμη σας και ευχαριστώ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Γεια σας ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες στους Πολιτικούς Μηχανικούς ΕΜΠ.

Είμαι 35 χρονών, έχω τελειώσει τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ και είμαι στα τελειώματα διδακτορικού. Έχω δουλέψει και σε 7 χώρες στο εξωτερικό. Θέλω να μου πείτε γενικά την γνώμη σας για αυτή την ιδέα.
Καλησπέρα .
Καταρχάς να ρωτήσω τι εξειδίκευση έχεις ως ημμυ ; Πες μου γενικότερα τον τομέα ( π.χ. ενέργεια/μηχανική υπολογιστών/τηλεπικοινωνίες ) αλλά και ειδικότερα σε τι έχεις εστιάσει ( επαγγελματικά αλλά και σε διδακτορικό , π.χ. ηλεκτρονική , επεξεργασία σήματος , λογισμικό , ρομποτική , φωτονική κτλπ. ) . Ρωτάω για να σου πω πιο στοχευμένα την γνώμη μου .
Καταρχάς θα μπω 5 εξάμηνο, αλλά θα χρωστάω και μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων; Συνολικά πόσα μαθήματα πρέπει να περάσω; 30 φτάνουν ή θα χρειαστώ 40-45; Μόνο το πρώτο μου πτυχίο θα μου γλιτώσει μαθήματα ή και το διδακτορικό;
Απο οτι έχω καταλάβει αυτό το οτι μπαίνεις στο τάδε εξάμηνο είναι σχετικά θεωρητικό . Στην πραγματικότητα χρωστάς κανονικά τα μαθήματα των προηγούμενων ετών ( πλήν όσων εξετάζεσαι στις κατατακτήριες ) . Τα καλά νέα είναι οτι σίγουρα θα σου αναγνωριστούν κάποια μαθήματα . Τα κακά νέα είναι οτι λόγω του οτι τα δύο συγκεκριμένα τμήματα δεν είναι ιδιαίτερα συναφή , αυτά τα μαθήματα δεν θα είναι πολλά και θα αφορούν κυρίως , μαθηματικά , φυσικές ( όχι μηχανικές λογικά ) , και κανάς προγραμματισμός .
Υπάρχει κάποια χρονική πίεση ή μπορώ και σε 10 χρόνια να τελειώσω;
Πλέον ισχύει το ν+2 οπότε υπάρχει χρονική πίεση .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Καλησπέρα .
Καταρχάς να ρωτήσω τι εξειδίκευση έχεις ως ημμυ ; Πες μου γενικότερα τον τομέα ( π.χ. ενέργεια/μηχανική υπολογιστών/τηλεπικοινωνίες ) αλλά και ειδικότερα σε τι έχεις εστιάσει ( επαγγελματικά αλλά και σε διδακτορικό , π.χ. ηλεκτρονική , επεξεργασία σήματος , λογισμικό , ρομποτική , φωτονική κτλπ. ) . Ρωτάω για να σου πω πιο στοχευμένα την γνώμη μου .

Επίσημα βγήκα ενεργειακός, αλλά στις ροές είχα εστιάσει στην Μ (Μαθηματικά) και Σ (Σήματα, Έλεγχος και Ρομποτική). Επαγγελματικά ασχολούμαι με Μηχανική Μάθηση και το διδακτορικό μου είναι Μηχανική Μάθηση στα Οικονομικά.

Ένας ενδιαφέρον τομέας στους Πολιτικούς Μηχανικούς θα ήταν Μηχανική Μάθηση για πρόβλεψη σεισμών ή για πρόβλεψη κτιριακών καταστάσεων μετά από σεισμούς ή ακραία καιρικά φαινόμενα. Νομίζω ότι το Mathematical Modeling και η Στατιστική έχουν πολλές εφαρμογές στο Civil Engineering. Ίσως και η ρομποτοποίηση για την κατασκευή κτιρίων να έχει ενδιαφέρον, αλλά νομίζω αυτή την στιγμή φαίνεται ότι μόνο σε χώρες όπως η Κίνα ή Ινδία βγάζει νόημα εφαρμογής.

Πλέον ισχύει το ν+2 οπότε υπάρχει χρονική πίεση .

Άμα μπω 5 εξάμηνο το ν+2 θα είναι 3+2 = 5 ή θα είναι κανονικά 5+2 = 7; Πάντως νομίζω άμα δηλώσεις δουλειά μπορεί να γίνει 2*(ν+2).

Σκέφτομαι να στείλω και στον Τσεκούρα στους Ηλεκτρολόγους του ΠΑΔΑ να μου πει την γνώμη του μιας και έχει τελειώσει και τις δύο σχολές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Επίσημα βγήκα ενεργειακός, αλλά στις ροές είχα εστιάσει στην Μ (Μαθηματικά) και Σ (Σήματα, Έλεγχος και Ρομποτική). Επαγγελματικά ασχολούμαι με Μηχανική Μάθηση και το διδακτορικό μου είναι Μηχανική Μάθηση στα Οικονομικά.
Χμμ , η αλήθεια είναι έχεις λίγο απο όλα , αλλά επί της ουσίας τείνεις προς σήματα και έλεγχο , τα οποία δένουν καλά και με την μηχανική μάθηση που έχεις στο διδακτορικό σου . Το ρώτησα επίτηδες για να δω μήπως θα είχε περισσότερο νόημα να κοιτάξεις μηχανολόγους μηχανικούς ή χημικούς μηχανικούς , σε σχέση με πολιτικούς , αλλά στην προκειμένη κανένα απο τα τρία δεν σε ενισχύσει παραπάνω απο τα άλλα όσον αφορά στο ήδη υπάρχων background σου .
Ένας ενδιαφέρον τομέας στους Πολιτικούς Μηχανικούς θα ήταν Μηχανική Μάθηση για πρόβλεψη σεισμών ή για πρόβλεψη κτιριακών καταστάσεων μετά από σεισμούς ή ακραία φαινόμενα. Νομίζω ότι το Mathematical Modeling και η Στατιστική έχουν πολλές εφαρμογές στο Civil Engineering.
Όντως , η επεξεργασία σήματος και ευρύτερα το mathematical modeling όπως λες , ειδικά τώρα με την μηχανική μάθηση έχει πολλές εφαρμογές σε τέτοια πράγματα . Το ιδίο ισχύει και στην μηχανολογία ( gearbox fault analysis λόγου χάρη ) . Στην προκειμένη μάλλον σε συμφέρει περισσότερο να κοιτάξεις για μαθηματικό . Η αλήθεια είναι οτι ένα δεύτερο πτυχίο μηχανικού ενδέχεται να είναι πιο profitable σε σχέση με ένα πτυχίο μαθηματικών , αλλά είπες οτι επαγγελματικά τον έχεις βρει τον δρόμο σου , οπότε δεν είναι και οτι θα εξαρτάται ο μισθός σου απο αυτό . Στην χειρότερη έχεις αποκτήσει διακοσμητικές γνώσεις που δεν εφαρμόζεις ποτέ εν τέλει , αλλά στην καλύτερη κάνεις κάτι που σου αρέσει , και εμβαθύνεις , με οτι καλό μπορεί αυτό να προσφέρει ενδεχομένως στην δουλειά σου . Ο μόνος λόγος να το κάνεις narrow down κάπως και να αποφύγεις το μαθηματικό είναι εαν έχεις σκοπό να αλλάξεις πεδίο . Λόγου χάρη εαν θες να εργαστείς συγκεκριμένα στο civil engineering με μελέτες κτλπ . ,τότε είναι προτιμότερο να μάθεις αυτή την μαθηματική μοντελοποίηση που συζητάμε στα πλαίσια της αντίστοιχης σχολής και όχι γενικά και αόριστα στο μαθηματικό . Αλλά εαν "κάτσεις στα αβγά σου" μόλις πάρεις το δεύτερο πτυχίο , και σε νοιάζει απλώς να αποκτήσεις θεωρητικές γνώσεις με ευρύτερο scope αλλά λιγότερο εφαρμόσιμες , τότε συμφέρει το μαθηματικό . Εκτός πάλι εαν το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι με πτυχίο civil engineering τσιμπάς και τα δικαιώματα του πολιτικού μηχανικού , εκεί πάσο , οτι πιστεύεις εσύ καλύτερο .
Άμα μπω 5 εξάμηνο το ν+2 θα είναι 3+2 = 5, θα είναι κανονικά 5+2 = 7. Πάντως νομίζω άμα δηλώσεις δουλειά μπορεί να γίνει 2*(ν+2).
Νομίζω πρέπει να έχεις δίκιο , κάτι τέτοιο έχει πάρει και εμένα το αφτί μου , αλλά δεν γνωρίζω δυστυχώς για να σου πω με σιγουριά . Τώρα σε αυτούς με κατατακτήριες δεν ξέρω ακριβώς πως το εφαρμόζουν το ν + 2 . Δεν πιστεύω οτι πρέπει να σε ανησυχεί τρομερά όμως , μπορείς να πάρεις γραμματεία να ρωτήσεις όταν με το καλό περάσεις όπου περάσεις .
Σκέφτομαι να στείλω και στον Τσεκούρα στους Ηλεκτρολόγους του ΠΑΔΑ να μου πει την γνώμη του μιας και έχει τελειώσει και τις δύο σχολές.
Δυνατός ο Τσεκούρας . Έχει τον σεβασμό πολλών φοιτητών γιατί είναι σοβαρός στην δουλειά του . Μέσα στα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εαν θυμάμαι καλά είναι και η πρόβλεψη φορτίου με τεχνικές μηχανικής μάθησης . Οπότε σίγουρα είστε κάπως κοντά στα αντικείμενα και θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει καλά .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top