Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό revolut από ελληνική τράπεζα

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Ερώτησις: μπορώ από την alpha bank μου (e-banking) να στείλω προς Revolut;
Δίνει η Revolut κάποιο γενικό iban που μπορείς να στέλνεις ή έχει κάποια άλλη λογική;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Ερώτησις: μπορώ από την alpha bank μου (e-banking) να στείλω προς Revolut;
Δίνει η Revolut κάποιο γενικό iban που μπορείς να στέλνεις ή έχει κάποια άλλη λογική;
Ναι, ως χρήστης αυτής της καταπληκτικής εφαρμογής εδώ και δύο χρόνια μπορώ να σου πω ό,τι θέλεις. Συνήυως δίνει iban Λιθουανίας και μπορείς να στείλεις με αυτό σε άλλους λογαριασμούς μέσω Iban αλλά για την πρώτη σου ερώτηση δεν χρειάζεται καν. Μέσω κωδικού χρεωστικής κάρτας στέλνεις τα χρήματα και αν θέλεις τα μετατρέπεις σε όποιο νόμισμα θέλεις.

Όποια άλλη ερώτηση έχεις μπορείς να μου πεις μιας που χρησιμοποιώ revolut καθημερινά μιας που μένω σε χώρα που δεν χρησιμοποιεί το ευρώ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Ναι, ως χρήστης αυτής της καταπληκτικής εφαρμογής εδώ και δύο χρόνια μπορώ να σου πω ό,τι θέλεις. Συνήυως δίνει iban Λιθουανίας και μπορείς να στείλεις με αυτό σε άλλους λογαριασμούς μέσω Iban αλλά για την πρώτη σου ερώτηση δεν χρειάζεται καν. Μέσω κωδικού χρεωστικής κάρτας στέλνεις τα χρήματα και αν θέλεις τα μετατρέπεις σε όποιο νόμισμα θέλεις.

Όποια άλλη ερώτηση έχεις μπορείς να μου πεις μιας που χρησιμοποιώ revolut καθημερινά μιας που μένω σε χώρα που δεν χρησιμοποιεί το ευρώ.
Άρα μου δίνουν iban Λιθουανίας, μπαίνω το alpha e-banking και τα στέλνω;
Υπάρχουν fees γι αυτό το transaction εξωτερικού; Γίνεται άμεσα η μεταφορά;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Οπότε βασικά είναι σαν να ανοίγεις λογαριασμό σε μια διεθνή τράπεζα, μπορείς να το σκεφτείς ότι είναι τράπεζα αλλά ηλεκτρονική
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρα μου δίνουν iban Λιθουανίας, μπαίνω το alpha e-banking και τα στέλνω;
Υπάρχουν fees γι αυτό το transaction εξωτερικού; Γίνεται άμεσα η μεταφορά;
Ναι αν και δεν σου χρειάζεται καν το iban για μεταφορές χρημάτων από την κάρτα σου στο revolut. Βάζεις απλός τον κωδικό, αποθηκεύεις την κάρτα και σε δευτερόλεπτα στέλνεις χρήματα στο λογαριασμό σου χωρίς κανένα fee εφόσον μεταφέρεις από ευρώ σε ευρώ. Μετά αν θέλεις να ανοίξεις πχ λογαριασμό για λίρα Τουρκίας το fee ειναι σχεδον ανύπαρκτο. Για μένα τουλάχιστον που το χρησιμοποιώ μπορώ να σου πω ότι έχω γλιτώσει αρκετά χρήματα μιας που όταν πλήρωνα με κάρτα ελληνικής τράπεζας τα fees ήταν αρκετά ενώ τώρα μόνο κάτι δεκάλεπτα για μεγάλα ποσά
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Οπότε βασικά είναι σαν να ανοίγεις λογαριασμό σε μια διεθνή τράπεζα, μπορείς να το σκεφτείς ότι είναι τράπεζα αλλά ηλεκτρονική
Δεν θέλω να ανοίξω εγώ Revolut, απλά να στείλω ένα ποσό σκέφτομαι (κάτω από 100 EUR) και ψάχνω να δω τι fees έχει, αν γίνεται με iban και αν υπάρχει καθυστέρηση ;)
Σε τρίτου τη Revolut δλδ όχι σε δικιά μου.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Δεν θέλω να ανοίξω εγώ Revolut, απλά να στείλω ένα ποσό σκέφτομαι (κάτω από 100 EUR) και ψάχνω να δω τι fees έχει, αν γίνεται με iban και αν υπάρχει καθυστέρηση ;)
Να σου πω την αλήθεια μόνο μια φορά έχω πραγματοποιήσει μεταφορά με iban (πριν μια εβδομάδα) αλλά θυμάμαι ότι και πάλι δεν είχε καθόλου fees και η μεταφορά ήταν άμεση. Να σου πω θα προτιμούσα την μεταφορά μέσω revolut από Ελληνική τράπεζα
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Εσύ από τράπεζα Ελλάδας θα πληρώσεις fee προς στη τράπεζα εξωτερικού. Μπορείς να στείλεις με iban αλλά εγώ έχω κάνει μόνο μεταφορές μέσω revolut του άλλου από το δικό μου revolut. Οπότε δεν ξέρω τι γίνεται, πόσες μέρες παίρνει και τα λοιπά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top