Κατάθεση μηχανογραφικού με 10%

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ πολυ,?
Ο γιος μου έχει περάσει στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής στη Σάμο.
Έγραψε 8000 μόρια. Η σχολή από ότι μου έχουν πει είναι πολύ καλή.
Όμως θελει να καταθέσει το μηχανογραφικό για να πάει Πάτρα στην ίδια ειδικότητα στο αντίστοιχο τμήμα.
Επίσης θα δηλώσει κ σχολές στην Αθήνα κ στο Δυτικής Αττικής σε άλλες ειδικότητες όπως τοπογράφων και ηλεκτρολόγων μηχανικων. Να υπενθυμίσω ότι το πανεπιστήμιο δυτικής Αττικής ήταν πρώην ΤΕΙ κ δεν ξέρω το πτυχίο αν θα είναι αντίστοιχο με των ΑΕΙ στην αγορά εργασίας
Τι πιθανότητες πιστεύετε ότι θα έχει να περάσει??
Σας ευχαριστώ!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ πολυ,?
Ο γιος μου έχει περάσει στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής στη Σάμο.
Έγραψε 8000 μόρια. Η σχολή από ότι μου έχουν πει είναι πολύ καλή.
Όμως θελει να καταθέσει το μηχανογραφικό για να πάει Πάτρα στην ίδια ειδικότητα στο αντίστοιχο τμήμα.
Επίσης θα δηλώσει κ σχολές στην Αθήνα κ στο Δυτικής Αττικής σε άλλες ειδικότητες όπως τοπογράφων και ηλεκτρολόγων μηχανικων. Να υπενθυμίσω ότι το πανεπιστήμιο δυτικής Αττικής ήταν πρώην ΤΕΙ κ δεν ξέρω το πτυχίο αν θα είναι αντίστοιχο με των ΑΕΙ στην αγορά εργασίας
Τι πιθανότητες πιστεύετε ότι θα έχει να περάσει??
Σας ευχαριστώ!
Καλημερα
Γιατι δεν θελει την σχολη αυτη?
Υποθετω οτι ειναι απο το 2ο πεδιο?
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλημερα
Γιατι δεν θελει την σχολη αυτη?
Υποθετω οτι ειναι απο το 2ο πεδιο?
Ναι είναι από 2ο πεδιο.
Είναι το μόνο αντικείμενο που τον ενδιαφέρει πολυ.
Δυστυχώς όμως δεν θέλει να φύγει από Αθήνα. Δεν θέλει να πάει Σάμο για να είναι με την παρέα του κ την κοπέλα του.
Λυπάμαι τόσο πολύ που τα γράφω αυτα αλλά είναι η αλήθεια.
Να έχει περάσει σε μια τόσο καλή σχολή κ να τα πετάει όλα για να πάει όπου να' ναι αρκεί να είναι στην Αθήνα η έστω στην Πάτρα.
Του έχω υποσχεθεί ότι θα έρχεται αεροπορικως από Σάμο κάθε Παρασκευή στην Αθήνα αλλά ούτε κ αυτό τον ικανοποιεί.
Είμαι πολύ στεναχωρημένη για τον τρόπο που σκέφτεται........ δυστυχώς....
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ναι είναι από 2ο πεδιο.
Είναι το μόνο αντικείμενο που τον ενδιαφέρει πολυ.
Δυστυχώς όμως δεν θέλει να φύγει από Αθήνα. Δεν θέλει να πάει Σάμο για να είναι με την παρέα του κ την κοπέλα του.
Λυπάμαι τόσο πολύ που τα γράφω αυτα αλλά είναι η αλήθεια.
Να έχει περάσει σε μια τόσο καλή σχολή κ να τα πετάει όλα για να πάει όπου να' ναι αρκεί να είναι στην Αθήνα η έστω στην Πάτρα.
Του έχω υποσχεθεί ότι θα έρχεται αεροπορικως από Σάμο κάθε Παρασκευή στην Αθήνα αλλά ούτε κ αυτό τον ικανοποιεί.
Είμαι πολύ στεναχωρημένη για τον τρόπο που σκέφτεται........ δυστυχώς....
Μαλιστα την εχω την εικονα.
Απο μορια μετεγγραφης πως παμε?
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μαλιστα την εχω την εικονα.
Απο μορια μετεγγραφης πως παπλ

Μαλιστα την εχω την εικονα.
Απο μορια μετεγγραφης πως παμε?
Το προσπαθησα κ αυτό. Πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις οικονομικών κριτηρίων αλλά για κακή μου τύχη η κεραμεως έβαλε κόφτη από φέτος στις μεταγραφές. Συγκεκριμένα μπορείς να κάνεις μεταγραφή μόνο εάν η βάση εισαγωγής της σχολής είναι μικρότερη από 2.750 μορια. Η Πάτρα έχει βάση 13.400 μόρια. Μείον 2.750 που είναι ο κόφτης θα έπρεπε να είχε γράψει 10.750 μόρια. Όμως ο γιος μου έχει γράψει 8.000.
Αλλιως θα την είχαμε κάνει τη μεταγραφή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Το προσπαθησα κ αυτό. Πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις οικονομικών κριτηρίων αλλά για κακή μου τύχη η κεραμεως έβαλε κόφτη από φέτος στις μεταγραφές. Συγκεκριμένα μπορείς να κάνεις μεταγραφή μόνο εάν η βάση εισαγωγής της σχολής είναι μικρότερη από 2.750 μορια. Η Πάτρα έχει βάση 13.400 μόρια. Μείον 2.750 που είναι ο κόφτης θα έπρεπε να είχε γράψει 10.750 μόρια. Όμως ο γιος μου έχει γράψει 8.000.
Αλλιως θα την είχαμε κάνει τη μεταγραφή.
Ναι τα ξερω και τα εχω μελετησει τα σκοτεινα σχεδια της κεραμεως , τα επομενα δεν ξερω ακομα.
Την ερωτηση την απαντησατε λεγοντας οτι εχετε οικονομικα μορια για μετεγγραφη.
Οκ μελετω μερικα σεναρια και επανερχομαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι τα ξερω και τα εχω μελετησει τα σκοτεινα σχεδια της κεραμεως , τα επομενα δεν ξερω ακομα.
Την ερωτηση την απαντησατε λεγοντας οτι εχετε οικονομικα μορια για μετεγγραφη.
Οκ μελετω μερικα σεναρια και επανερχομαι.
Λοιπον μην απορειτε δεν ειστε η μονη ,τα πιο πολλα αγορακια δεν θελουν να φυγουν απο τις μακαροναδες τις μαμας, το παιδι σας ειναι φυσιολογικο
Οι σχολες του παδα ηταν αρκετα παραπανω για το 10% και τωρα που εγιναν πολυτεχνικες δεν προκειτε να πεσουν, οποτε δεν υπαρχει ελπιδα για ευθεια εισαγωγη .
Για πατρα η μονη σχολη που μπορει να μας δεχθει κατ ευθειαν ειναι η επιστημης υλικων. εξαιρετικη επιστημη, δυσκολη σχολη, δυσκολη αποκατασταση.

Με μετεγγραφη αθηνα
εφοσον οι σερρες και η πατρα (παπελ) γινουν πολυτεχνικες ( ανεμενεται):
Mπαινω δυσκολα πολιτικών μηχανικων σερρες και δυσκολα μετεγγραφη παδα και ευκολα πατρα
Mπαινω ευκολα τοπογραφων σερρες και μαλλον ευκολα μετεγγραφη παδα.

Τωρα αν θελουμε ΗΜΜΥ ( ηλεκτρολογοι) η μονη σχολη που ισως μας δεχθει δυσκολα ειναι η του Ελμεπα Ηρακλειο η οποια γινεται πολυτεχνικη.Μενουμε ομως κρητη δεν εχει μετεγγραφη.
Επισεις ευκολα θα μας δεχθει η ηλεκτρονικων μηχανικων ελμεπα χανια. Αυτη η σχολη ειναι παρομοια με την τωρινη της σαμου με τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα (ΠΔ99), ωραια και δυσκολη σχολη. Η σχολη αυτη ισως και μαλλον θα συγχωνευτεί με το πολυτεχνειο κρητης και θα γινει ΗΜΜΥ.Μενουμε ομως Χανια.
Τελος υπαρχει μια νεα ωραια σχολη του εκπα η οποια θα μας δεχθει ευκολα, ειναι 4ετεις μηχανολογοι παραγωγης ,''Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας, Ψαχνά Χακλιδα '', καλη σχολη δεν την προτεινω γιατι δεν μου αρεσουν τα Ψαχνα.
Οτι λεμε ειναι υπο αίρεση των νεων εμποδιων που θα βαλει η κεραμεως στο νομοσχεδιο της για τα πανεπιστημια τον φεβρουαριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ναι τα ξερω και τα εχω μελετησει τα σκοτεινα σχεδια της κεραμεως , τα επομενα δεν ξερω ακομα.
Την ερωτηση την απαντησατε λεγοντας οτι εχετε οικονομικα μορια για μετεγγραφη.
Οκ μελετω μερικα σεναρια και επανερχομαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Λοιπον μην απορειτε δεν ειστε η μονη ,τα πιο πολλα αγορακια δεν θελουν να φυγουν απο τις μακαροναδες τις μαμας, το παιδι σας ειναι φυσιολογικο
Οι σχολες του παδα ηταν αρκετα παραπανω για το 10% και τωρα που εγιναν πολυτεχνικες δεν προκειτε να πεσουν, οποτε δεν υπαρχει ελπιδα για ευθεια εισαγωγη .
Για πατρα η μονη σχολη που μπορει να μας δεχθει κατ ευθειαν ειναι η επιστημης υλικων. εξαιρετικη επιστημη, δυσκολη σχολη, δυσκολη αποκατασταση.

Με μετεγγραφη αθηνα
εφοσον οι σερρες και η πατρα (παπελ) γινουν πολυτεχνικες ( ανεμενεται):
Mπαινω δυσκολα πολιτικών μηχανικων σερρες και δυσκολα μετεγγραφη παδα και ευκολα πατρα
Mπαινω ευκολα τοπογραφων σερρες και μαλλον ευκολα μετεγγραφη παδα.

Τωρα αν θελουμε ΗΜΜΥ ( ηλεκτρολογοι) η μονη σχολη που ισως μας δεχθει δυσκολα ειναι η του Ελμεπα Ηρακλειο η οποια γινεται πολυτεχνικη.Μενουμε ομως κρητη δεν εχει μετεγγραφη.
Επισεις ευκολα θα μας δεχθει η ηλεκτρονικων μηχανικων ελμεπα χανια. Αυτη η σχολη ειναι παρομοια με την τωρινη της σαμου με τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα (ΠΔ99), ωραια και δυσκολη σχολη. Η σχολη αυτη ισως και μαλλον θα συγχωνευτεί με το πολυτεχνειο κρητης και θα γινει ΗΜΜΥ.Μενουμε ομως Χανια.
Τελος υπαρχει μια νεα ωραια σχολη του εκπα η οποια θα μας δεχθει ευκολα, ειναι 4ετεις μηχανολογοι παραγωγης ,''Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας, Ψαχνά Χακλιδα '', καλη σχολη δεν την προτεινω γιατι δεν μου αρεσουν τα Ψαχνα.
Οτι λεμε ειναι υπο αίρεση των νεων εμποδιων που θα βαλει η κεραμεως στο νομοσχεδιο της για τα πανεπιστημια τον φεβρουαριο.
Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες τόσο πολύ... ειλικρινά σε ευχαριστώ....να είσαι καλά..
Όσο για τα τη σχολή στα Ψαχνά δεν είναι τόσο καλή όσο της Σάμου... δυστυχώς το ξέρω κ τη φοβάμαι πολύ μη περάσει εκεί....δεν την έχουν σε πολύ υπόληψη κάποιοι καθηγητές που είχα μιλήσει

οι σχολές των τοπογράφων ή των ηλεκτρολογων μηχανικών κ ηλεκτρονικών πρόκειται να πάρουν τα ίδια δικαιώματα με τις πολυτεχνικές σχολες? Αλλιώς δεν έχει νόημα να πάει σε πρώην ΤΕΙ που δεν θα ξέρει αν θα αποκτήσει επαγγελματικα δικαιώματα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ολες οι 5 ετεις σχολες που σας ανεφερα ειναι θεμα λιγου χρονου να παρουν τα ελεγχομενα απο το κρατος επαγγελματικα δικαιωματα και αποδιδομενα απο το ΤΕΕ ( τεχνικο επιμελητήριο ελλαδος).
Η αρχη εγινε προχτες με 5 σχολες του παδα και έπονται και οι αλλες.
Η σχολη της Σαμου εχει τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους ηλεκτρονικους μηχανικους οπως αναγραφονται στο ΠΔ 99. Το ΠΔ 99 δεν εχει κατηγορια μηχανικους πληροφορικης αλλα εντασονται απο το ΤΕΕ στην κατηγορια ηλεκτρονικων μηχανικων.
Εδω το ΠΔ 99.
Δυστηχως ημαστε σε μεταβατικες περιοδους και δεν μπορουμε να περιμενουμε πρωτα να γινει και μετα να αποφασισουμε , πρεπει να σταθμιζουμε και να κρινουμε. Ολες οι σχολες πληρουν τις προυποθεσεις ειναι απλα θεμα της κεραμεως ποσο θα τα καθυστερησει.
Για την κρητη αν της κανει ενα τηλεφωνημα η ντορα θα σκιστει, για τις σερρες θα τα στηλωσει λιγο γιατι ειναι η πατριδα του κωστα.
Η σχολη των ψαχνων δεν ειναι συγκρισιμη με της σαμου εντελως διαφορετικα αντικειμενα αυτη βγαζει μηχανικους παραγωγης που δεν εντάσσονται ομως στο ΤΕΕ λογω 4ετους ,αν θελει το εκπα θα το κανει με καποιο τροπο γιατι ειναι εκπα αλλα και η ειδικοτητα αυτη δεν πολυασχολειται με αδειοδοτησεις αλλα με την λειτουργεια του ιδιωτικου τομεα.
(Τα λιγα κοριτσια που εχουν οι μηχανολογοι ΕΜΠ παιρνουν αυτη την κατευθυνση).
Η σχολη αυτη δεν ειναι ευκολη αλλα ειναι πιο βατη απο Ημμυ και ηλεκτρονικους μηχανικους.
Αν η σχολη αυτη δεν ηταν στα ψαχνα εκπα αλλα στα ιλισσια εκπα θα ειχε αλλη φημη.
Τοπολογικα τωρα, ψαχνα ,πατρα την ιδια ωρα μετακινησης θελουν και τα δυο θελουν σπιτι εκει.
Δυστηχως οταν παιζεις σε αυτη την κατηγορια μοριων θελει και ματια στην πλατη, αλλα η παρτιδα σωνεται και μαλιστα καλα.
Παρεες καλες υπαρχουν σε ολα τα πανεπιστημια, κοριτσι ομως? Μηπως να τους παντρεύατε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Θα ανέβουν οι βάσεις σε αυτές τις σχολές Γιάννη? ή θα τις αφήσουν στα 11-12000 μόρια λες? :hmm:
Χμμ
Οι ηλεκτρολογοι παδα του χρονου θα αλαξουν βασεις με χανια κοζανη. και τον αλλο, παρ'αλλο χρονο με βολο πατρα.
Οι μηχανολογοι που ειναι μικρη σχολη θα ισιώσει του χρονου με βολο, πατρα.
Οι ναυπηγοι θα πανε στα 15000
Οι βιοιατρικοι εχουν το δικο τους ανεξαρτητο μοναχικο τους δρομο
Οι μηχ υπολογιστων ειναι ήδη τοπ θα γινουν παρατοπ 15000 με προοπτικη να ισιώσουν αργοτερα με το εκπα.
Τωρα οι πολιτικοι μηχανικοι και οι τοπογραφοι θα ανεβουν αλλα εχουν χασει προς το παρον παντου το glamorous λογω παυσης εργασιων.
Οι μηχανικοι παραγωγης οδηγουνται παντου απο το 4ο πεδιο ( κακως) αλλα θα πανε πανω απο χανια ξανθη.
Ανασταλτικος παραγοντας θα ειναι αυτοι που εχουν μορια μετεγγραφης και θα θελουν να ρισκαρουν ΕΜΠ και αν οχι μετεγγραφη 2η επιλογη παδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γιάννη θεωρείς ότι είναι δύσκολο να περάσει με το 10% στην Πάτρα στο αντίστοιχο τμήμα δηλαδή ΗΗΜΥ. Να κάνει την προσπάθεια μήπως σταθεί τυχερός η να του προτείνω να ξαναδώσει? Αν κ με τετοιες συνθήκες και σχέδια της κεραμεως που θα μειώσει τους εισακτεους ίσως να μην είναι καλή λύση. Φοβάμαι μη του προτείνω κάτι λάθος κ πάρει λάθος δρόμο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Γιάννη θεωρείς ότι είναι δύσκολο να περάσει με το 10% στην Πάτρα στο αντίστοιχο τμήμα δηλαδή ΗΗΜΥ. Να κάνει την προσπάθεια μήπως σταθεί τυχερός η να του προτείνω να ξαναδώσει? Αν κ με τετοιες συνθήκες και σχέδια της κεραμεως που θα μειώσει τους εισακτεους ίσως να μην είναι καλή λύση. Φοβάμαι μη του προτείνω κάτι λάθος κ πάρει λάθος δρόμο
Με το 6% στην Ημμυ Παπελ Πατρα.
Φετος εκλεισε στα 9550 και εχει την ταση να κλεινει στα + 400 στο 6% και παει και για πολυτεχνιοποιηση αμεσα. Δεν νομιζω. Βεβαια στο μηχανογραφικο θα μπει πανω πανω ,αλλα ''πολυ μικρο καλαθι''. Καλα και ελμεπα να μπει πατε πατρα ευκολα με μετεγγραφη.
Δεν θα προτεινετε κατι που δεν θελει ,η φοιτηση στην σχολη ειναι προσωπικη του υποθεση.
Η εισοδος ειναι μεγαλο θεμα αλλα η εξοδος πολυ μεγαλυτερο.
Το ξαναδινω θελει μεγαλη ''φλογα''
Στατιστικα φροντιστηριων λενε
20-25% εως 2000 μορια επανω
20-25% στα ιδια
50% παρακατω.
Πραγματι τα σχεδια της κεραμεως κανουν την επομενη χρονια πολυ αψυχολόγητη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top