Καμία όρεξη για διάβασμα

den antexw allh apotyxia

Νεοφερμένος

Η den antexw allh apotyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια! Δίνω πανελλήνιες,είμαι 4ο πεδίο και εδώ και δυο εβδομάδες δεν διαβάζω σχεδόν καθόλου. Κάνω μόνο αυτά που μπυ βάζει το φροντιστήριο, κάτι που δεν αρκεί καθώς η σχολή που θέλω είναι 15.000. Αλήθεια προσπαθώ να βρω motivation, προσπαθώ να κάτσω να διαβάσω αλλά αρνούμαι. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα και αυτό με κάνει να νιώθω ακόμα πιο άχρηστη. Οι καθηγητές μπυ μου είπαν να βγάλω κάποιο πρόγραμμα αλλά δεν έχω ιδέα πως. Βοήθεια
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Μπορεί να οφείλεται στην κλεισούρα που περνάμε όλοι μας. Βγες στην ταράτσα να πάρεις αέρα...

Πέρα απ' την πλάκα, είναι φυσιολογικό αυτό που νιώθεις, αλλά σκέψου ότι μένουν μόνο 4 μήνες. Αξίζει να χάσεις τη σχολή σου επειδή δεν έκανες υπομονή 4 μήνες; Αν δε σε βολευει να έχεις πρόγραμμα, βάλε στόχο κάθε μέρα να διαβαζεις για όσο αντέχει το σώμα σου (με μικρά διαλείμματα).
 

den antexw allh apotyxia

Νεοφερμένος

Η den antexw allh apotyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μπορεί να οφείλεται στην κλεισούρα που περνάμε όλοι μας. Βγες στην ταράτσα να πάρεις αέρα...

Πέρα απ' την πλάκα, είναι φυσιολογικό αυτό που νιώθεις, αλλά σκέψου ότι μένουν μόνο 4 μήνες. Αξίζει να χάσεις τη σχολή σου επειδή δεν έκανες υπομονή 4 μήνες; Αν δε σε βολευει να έχεις πρόγραμμα, βάλε στόχο κάθε μέρα να διαβαζεις για όσο αντέχει το σώμα σου (με μικρά διαλείμματα).
Με βολεύει το πρόγραμμα απλά δεν έχω ιδέα πως να το φτιάξω
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Δν πρέπει να χεις κίνητρο να διάβασεις απλώς διαβάζεις γτ πρέπει
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δν πρέπει να χεις κίνητρο να διάβασεις απλώς διαβάζεις γτ πρέπει
Αυτό που λες είναι σχεδόν... καταθλιπτικό. Σε ανάγκασε κανείς να πας στο Λύκειο για να στρωθείς και να διαβάσεις; Δεν νομίζω, δεν είναι υποχρεωτικό το Λύκειο. Το κίνητρό σου είναι η σχολή που ονειρεύεσαι. Δεν "πρέπει" να διαβάσεις, το κάνεις επειδή υ π ο θ ε τ ι κ α θες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά βοήθεια! Δίνω πανελλήνιες,είμαι 4ο πεδίο και εδώ και δυο εβδομάδες δεν διαβάζω σχεδόν καθόλου. Κάνω μόνο αυτά που μπυ βάζει το φροντιστήριο, κάτι που δεν αρκεί καθώς η σχολή που θέλω είναι 15.000. Αλήθεια προσπαθώ να βρω motivation, προσπαθώ να κάτσω να διαβάσω αλλά αρνούμαι. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα και αυτό με κάνει να νιώθω ακόμα πιο άχρηστη. Οι καθηγητές μπυ μου είπαν να βγάλω κάποιο πρόγραμμα αλλά δεν έχω ιδέα πως. Βοήθεια
Αφιέρωσε καποιες μέρες στον εαυτό σου, ισως αυτο σε βοηθήσει.
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Με βολεύει το πρόγραμμα απλά δεν έχω ιδέα πως να το φτιάξω
Καταρχήν βλέπεις ποιες ώρες δεν κοιμάσαι, δεν πας σχολείο, δεν πας φροντιστήριο, δεν τρως, κλπ. Αυτές προφανώς είναι οι ώρες που έχεις διαθέσιμες για διάβασμα. Τώρα ανάλογα με τις αντοχές σου σπας τις ώρες για να καθορίσεις πότε θα διαβαζεις και πότε θα ξυν- εεεε... ξεκουράζεσαι. Αν πχ βαριέσαι εύκολα δοκίμασε ανα 20 λεπτά να σταματάς 2-4 λεπτά (όχι παραπάνω). Αν υπάρχουν μαθήματα που έχεις κενά δώσε παραπάνω ώρες σε αυτά μέχρι να τα καλύψεις.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με βοηθάει περισσότερο είναι το να θέτω ημερήσιους ή εβδομαδιαίους στόχους. Δες τι έχεις να καλύψεις μέσα στην μέρα και αν το καλύψεις δώσε στον εαυτό σου ελεύθερο χρόνο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top