Καλώδια τηλεόρασης

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα

Χρειάζομαι τη βοήθεια ενός ανθρώπου που να έχει γνώση από ηλεκτρονικά- ηλεκτρολογικά. Το σπίτι μου έχει μια κεντρική πριζα τηλεοράσεως, που μπαίνει το καλώδιο και συνδέουμε 2 τηλεοράσεις στο ίδιο καλώδιο. Αυτό μπορεί να αλλάξει? Γιατί η πριζα ειναι μια και οι τηλεοράσεις είναι δυο, με αποτέλεσμα μερικές φορές όταν λειτουργει η μια τηλεόραση στη κουζινα, η αλλη στο δωματιο χαλαει και δεν πιανει. Τι μου προτείνεται να κάνω?

Έπίσης αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι μήπως έχει δημιουργηθεί κάποια τεχνολογική εξέλιξη, να μη βλέπω συνέχεια καλώδια από εδώ καλώδια από εκεί, εννοώ της τηλεόρασης και να υπάρχει κάτι αυτοματοποιημένο;;; Μήπως αν αγόραζα smart tv να γλίτωνα όλα αυτά τα καλώδια

Ευχαριστώ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χρειάζομαι τη βοήθεια ενός ανθρώπου που να έχει γνώση από ηλεκτρονικά- ηλεκτρολογικά. Το σπίτι μου έχει μια κεντρική πριζα τηλεοράσεως, που μπαίνει το καλώδιο και συνδέουμε 2 τηλεοράσεις στο ίδιο καλώδιο. Αυτό μπορεί να αλλάξει? Γιατί η πριζα ειναι μια και οι τηλεοράσεις είναι δυο, με αποτέλεσμα μερικές φορές όταν λειτουργει η μια τηλεόραση στη κουζινα, η αλλη στο δωματιο χαλαει και δεν πιανει. Τι μου προτείνεται να κάνω?

Εγώ δεν έχω ιδέα αλλά ρώτησα τον πατέρα μου που του αρέσουν αυτά και καταπιάνεται από χόμπι και μου είπε το εξής:
Θα πρέπει να αγοράσεις έναν διακλαδωτή (είναι πάμφθηνος) που έχει δύο εξόδους τον οποίο θα βάλεις στην πρίζα και θα ενώσεις σε κάθε έξοδο από μία τηλεόραση.΄Ετσι δεν θα χαλάει το σήμα.΄Οσο για τα καλώδια δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα εκτός αν έχεις την υπομονή να πάρεις στερεωτικά καρφιά (ρόκα) και να καρφώσεις τα καλώδια πάνω από το σοβατεπί.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν έχω ιδέα αλλά ρώτησα τον πατέρα μου που του αρέσουν αυτά και καταπιάνεται από χόμπι και μου είπε το εξής:
Θα πρέπει να αγοράσεις έναν διακλαδωτή (είναι πάμφθηνος) που έχει δύο εξόδους τον οποίο θα βάλεις στην πρίζα και θα ενώσεις σε κάθε έξοδο από μία τηλεόραση.΄Ετσι δεν θα χαλάει το σήμα.΄Οσο για τα καλώδια δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα εκτός αν έχεις την υπομονή να πάρεις στερεωτικά καρφιά (ρόκα) και να καρφώσεις τα καλώδια πάνω από το σοβατεπί.


Λενιώ, εξαρχής σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για την απαντησή σου. Με κάλυψες πλήρως. Όσο για το τελευταίο κατάλαβα περίπου τι εννοείς. Ίσως κάνω τη πατέντα όπως στα επαγγελματικά μαγαζιά όπως λες. Το κάνω έτσι κα ιτα καλύψω με κοντάρι λεπτό πάνω στο τοίχο για να μη φαίνονται. Δεν μπορώ τα καλώδια και τη χαρτούρα. Έλεος ζούμε στο 2020
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Ρώτα σε μαγαζί με καλώδια αν υπάρχει σιδηρόδρομος για να μπουν τα καλώδια και να γλυτώσεις κουλούρες στο πάτωμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top