Καλό φροντιστήριο γαλλικών

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το πιστοποιητικό θα το πάρεις, κατά πόσο καλά θα μάθεις είναι υποκειμενικό καθώς οι μέθοδοί τους είναι πολύ εξεταστικοκεντρικοί. Από ανθρώπους που αγαπάνε τόσο τα γαλλικά θα περίμενες να νοιάζονται περισσότερο για την ίδια την γλώσσα και τον πολιτισμό.

Ζεστό και φιλικό σίγουρα είναι και οι καθηγήτριες πολύ γλυκές και καλοσυνάτες και ακριβώς επειδή εξειδικεύονται στα γαλλικά είναι καλύτερο από πολλά φροντιστήρια. Να μην έδιναν τόσο βάση στο πιστοποιητικό και να είχαν μικρότερα τμήματα θα ήταν πολύ καλύτερο. Γενικά έχω ανάμειχτές εμπειρίες από εκεί και τώρα που τελείωσα και την ίδια σχολή μπορώ να διακρίνω πιο εύκολά τα λάθη που έκαναν στο τρόπο διδασκαλίας. Από τιμές από ότι θυμάμαι είναι σχετικά καλές δεν αντιλέγω.
Για το επίπεδο μην ανησυχείς, είναι συχνό φαινόμενο στα γαλλικά γιατί δεν έχεις μεγάλη επαφή εκτός των μαθημάτων. Αν τα πιάσεις πιο θερμά θα τα καταφέρεις μια χαρά. Άμα θες καμιά συμβουλή πες μου!
Δεν έχω κάνει ποτέ ιδιαίτερα σε ξένη γλώσσα οπότε η γνώμη μου σχηματίστηκε συγκρίνοντας το με άλλα φροντιστήρια και όχι με ιδιαίτερα μαθήματα :)
Στα μικρότερα τμήματα συμφωνώ απόλυτα όπως και με το ότι εξαιτίας των μεγάλων τμημάτων είναι δύσκολο να κάνεις προφορικά. Στα θετικά να αναφέρω τα άπειρα μπισκότα και τη Μερέντα, πραγματικά ήταν ο,τι καλύτερο όταν έκανα διάλειμμα.
Σ'ευχαριστώ πολύ πραγματικά, όταν καταφέρω να ξεμπερδεψω με όλα τα άλλα θα πιάσω τα γαλλικά. Προς το παρόν απλά βλέπω γαλλικές κωμωδίες με ελληνικούς υπότιτλους, πιάνω καμία φράση και χαίρομαι μόνη μου :P
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Στα θετικά να αναφέρω τα άπειρα μπισκότα και τη Μερέντα, πραγματικά ήταν ο,τι καλύτερο όταν έκανα διάλειμμα.
Χαχα τι μου θύμισες :P
Σ'ευχαριστώ πολύ πραγματικά, όταν καταφέρω να ξεμπερδεψω με όλα τα άλλα θα πιάσω τα γαλλικά. Προς το παρόν απλά βλέπω γαλλικές κωμωδίες με ελληνικούς υπότιτλους, πιάνω καμία φράση και χαίρομαι μόνη μου :P
Είναι το πρώτο βήμα!
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Τώρα ψιλοάσχετο αυτό, αλλά έχοντας αρκετή πείρα πια (μαθαίνω σε φροντιστήριο την 3η μου ξένη γλώσσα), δεν πιστεύω ότι υπάρχει φροντιστήριο που σε μυεί στον κόσμο της ξένης γλώσσας, σου τη μαθαίνει εις βάθος. Όλα είναι εξετασοκεντρικά, στο χέρι σου είναι να γίνει κτήμα σου η γλώσσα μετά το πτυχίο.
Εννοείται μακάρι να κάνω λάθος! 😜
 

petros91

Νεοφερμένος

Ο petros91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εν τέλει κάποιο φροντιστήριο που όντως να αξίζει και να εξειδικεύεται στα Γαλλικά, έχει κάποιος να προτείνει?
Για το Γαλλικό Ινστιτούτο έχω ακούσει ανάμεικτα σχόλια. Στα γερμανικά που είχα ασχοληθεί υπήρχαν πολύ στοχευμένα φροντιστήρια τα οποία σε ένα μόνο χρόνο (για την ακρίβεια 9 μόλις μήνες) σε έφταναν με επιτυχία στο Β1.
Κάτι αντίστοιχο με υπερεντατικά για τα Γαλλικά δεν υπάρχει καθόλου??! :help::help: Το χρειάζομαι άμεσα για μετάβαση στο εξωτερικό!
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Εν τέλει κάποιο φροντιστήριο που όντως να αξίζει και να εξειδικεύεται στα Γαλλικά, έχει κάποιος να προτείνει?
Για το Γαλλικό Ινστιτούτο έχω ακούσει ανάμεικτα σχόλια. Στα γερμανικά που είχα ασχοληθεί υπήρχαν πολύ στοχευμένα φροντιστήρια τα οποία σε ένα μόνο χρόνο (για την ακρίβεια 9 μόλις μήνες) σε έφταναν με επιτυχία στο Β1.
Κάτι αντίστοιχο με υπερεντατικά για τα Γαλλικά δεν υπάρχει καθόλου??! :help::help: Το χρειάζομαι άμεσα για μετάβαση στο εξωτερικό!
Σε ποια περιοχή; Υπάρχουν και τα ιδιαίτερα για τα υπερεντατικά
 

petros91

Νεοφερμένος

Ο petros91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για Αθήνα.. Δεν γνωρίζω καθόλου τη γλώσσα και ήθελα σε έναν χρόνο να φτάσω από το μηδέν Β1 (όπως έκανα και στα Γερμανικά).
Προσωπικά, προτιμώ τη δομή και τον τρόπο διδασκαλίας του φροντιστηρίου, κυρίως διότι παρακινείσαι περισσότερο και έχεις πιο άμεση εικόνα του πού βρίσκεσαι, συγκριτικά και με τους υπόλοιπους.
Στα Γερμανικά ξέρω τουλάχιστον 2 Φροντιστήρια που κάνουν αυτό ακριβώς, σε φτάνουν Β1 σε 9 μήνες (δεν τα αναφέρω για λόγους διαφήμισης αλλά δεν είναι και το αντίστοιχο θέμα).
Απλώς πραγματικά απορώ πως δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο για Γαλλικά!! (πέρα από το Γαλλικό Ινστιτούτο, όσους γνωστούς έχω ρωτήσει δεν ήξερε κανείς τίποτα άλλο). :/::(
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Για Αθήνα.. Δεν γνωρίζω καθόλου τη γλώσσα και ήθελα σε έναν χρόνο να φτάσω από το μηδέν Β1 (όπως έκανα και στα Γερμανικά).
Προσωπικά, προτιμώ τη δομή και τον τρόπο διδασκαλίας του φροντιστηρίου, κυρίως διότι παρακινείσαι περισσότερο και έχεις πιο άμεση εικόνα του πού βρίσκεσαι, συγκριτικά και με τους υπόλοιπους.
Στα Γερμανικά ξέρω τουλάχιστον 2 Φροντιστήρια που κάνουν αυτό ακριβώς, σε φτάνουν Β1 σε 9 μήνες (δεν τα αναφέρω για λόγους διαφήμισης αλλά δεν είναι και το αντίστοιχο θέμα).
Απλώς πραγματικά απορώ πως δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο για Γαλλικά!! (πέρα από το Γαλλικό Ινστιτούτο, όσους γνωστούς έχω ρωτήσει δεν ήξερε κανείς τίποτα άλλο). :/::(
Για Αθήνα δυστυχώς δεν γνωρίζω. Αν υπάρχει κάποιο φροντιστήριο που εξειδικεύεται μόνο στα γαλλικά ίσως να είναι μια καλή επιλογή αν και από μια γρήγορα έρευνα δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Το ινστιτούτο γιατί δεν σου άρεσε; Δεν ξέρω και ποια υπάρχουν κοντά σου, πάντως θα προτείνω να μην τρέχεις στην άλλη άκρη της πόλης μόνο και μόνο για κάποιο μεγάλο όνομα αλυσίδας, συνήθως δεν αξίζει.
Καταλαβαίνω τι σου αρέσει στην φροντιστηριακή μάθηση αλλά επειδή ζητάς υπερεντατικά, δύσκολα θα βρεις γκρουπ με τους ίδιους στόχους στα γαλλικά. Το πιο πιθανό είναι να σου πουν να κάνεις ιδιαίτερα μέσα στο φροντιστήριο και φυσικά αυτό κοστίζει περισσότερο, χωρίς να σου δίνει αυτά που προανέφερες. Για αυτό σου πρότεινα τα ιδιαίτερα. Όταν βιάζεσαι για να φύγεις στο εξωτερικό, μπορείς με τον καθηγητή να συνεννοηθείς πέρα από τα βασικά τι χρειάζεσαι πάνω στο αντικείμενό σου αλλά και στον καθημερινό λόγο, ο οποίος διαφέρει πάρα πολύ από τον πιο επίσημο και "σωστό" λόγο των βιβλίων που σου διδάσκουν για να δώσεις κάποιο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Στα Γερμανικά ξέρω τουλάχιστον 2 Φροντιστήρια που κάνουν αυτό ακριβώς, σε φτάνουν Β1 σε 9 μήνες (δεν τα αναφέρω για λόγους διαφήμισης αλλά δεν είναι και το αντίστοιχο θέμα).
Απλώς πραγματικά απορώ πως δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο για Γαλλικά!! (πέρα από το Γαλλικό Ινστιτούτο, όσους γνωστούς έχω ρωτήσει δεν ήξερε κανείς τίποτα άλλο

Το βασικό στα γαλλικά –και σε κάθε γλώσσα, αλλά θα μιλήσω για τα γαλλικά– είναι να κάνεις μια καλή αρχή, να αποκτήσεις μια στερεή βάση πάνω στην οποία θα "χτίσεις". Θα σε συμβούλευα να μην κοιτάζεις πόσο γρήγορα θα πάρεις το Β2. Ναι, αν κάνεις ταχύρρυθμα, είναι εξαιρετικά πιθανό να το πάρεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις χτίσει και μια στέρεη βάση, πάνω στην οποία θα μπορείς να χτίσεις κι άλλο. Στα γαλλικά είναι βασική η προφορά, βασικό και να διασαφηνιστούν κάποια πράγματα από την αρχή. Οπότε, ή Γαλλικό Ινστιτούτο ή κάποι@ καθηγητ@ που να κάνει ιδιαίτερα, να έχει τελειώσει Γαλλική Φιλολογία αλλά να είναι και native speaker ή να έχει ζήσει πολλά πολλά χρόνια στη Γαλλία.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Για Αθήνα.. Δεν γνωρίζω καθόλου τη γλώσσα και ήθελα σε έναν χρόνο να φτάσω από το μηδέν Β1 (όπως έκανα και στα Γερμανικά).
Προσωπικά, προτιμώ τη δομή και τον τρόπο διδασκαλίας του φροντιστηρίου, κυρίως διότι παρακινείσαι περισσότερο και έχεις πιο άμεση εικόνα του πού βρίσκεσαι, συγκριτικά και με τους υπόλοιπους.
Στα Γερμανικά ξέρω τουλάχιστον 2 Φροντιστήρια που κάνουν αυτό ακριβώς, σε φτάνουν Β1 σε 9 μήνες (δεν τα αναφέρω για λόγους διαφήμισης αλλά δεν είναι και το αντίστοιχο θέμα).
Απλώς πραγματικά απορώ πως δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο για Γαλλικά!! (πέρα από το Γαλλικό Ινστιτούτο, όσους γνωστούς έχω ρωτήσει δεν ήξερε κανείς τίποτα άλλο). :/::(

Πιο συγκεκριμένα που στην Αθήνα;
 
Top