Καλό φροντιστήριο γαλλικών

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Tα Γραψα απο ποια αποψη δεν ακουγονται καλα λογια??
Τα σχόλια που διάβασαν αφορούσαν κυρίως στο ότι έχει τμήματα με πολλούς μαθητές, δεν δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στις ανάγκες του καθενός, επιδερμική προσέγγιση του ζητήματος μάθησης/διδασκαλίας. Λίγο άτσαλη δουλειά ότι γίνεται... Τέτοιου τύπου σχόλια διάβασα, δεν έχω προσωπική εμπειρία..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Τα σχόλια που διάβασαν αφορούσαν κυρίως στο ότι έχει τμήματα με πολλούς μαθητές, δεν δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στις ανάγκες του καθενός, επιδερμική προσέγγιση του ζητήματος μάθησης/διδασκαλίας. Λίγο άτσαλη δουλειά ότι γίνεται... Τέτοιου τύπου σχόλια διάβασα, δεν έχω προσωπική εμπειρία..
Δεν γινονται ιδιατερα??
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα αν θέλεις να μάθεις γαλλικά, αλλά το παιδί που ρώτησε αναζητάει κάποια οικονομική σχετικά λύση.
κοίταξε, και τα ιδιαίτερα είναι οικονομική λύση αν πάει κάποιος αποφασισμένος να κάνει συγκεκριμένο αριθμό ωρών την εβδομάδα και με σταθερή προσωπική μελέτη. αλλά το φορντιστήριο είναι αλλιώς, υπάρχει και η επαφή με τους συμμαθητές και οι δραστηριότητες που μπορείς να κάνεις μέσα σ' ένα γκρουπ είναι περισσότερες απ' ότι σε one-to-one.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
κοίταξε, και τα ιδιαίτερα είναι οικονομική λύση αν πάει κάποιος αποφασισμένος να κάνει συγκεκριμένο αριθμό ωρών την εβδομάδα και με σταθερή προσωπική μελέτη. αλλά το φορντιστήριο είναι αλλιώς, υπάρχει και η επαφή με τους συμμαθητές και οι δραστηριότητες που μπορείς να κάνεις μέσα σ' ένα γκρουπ είναι περισσότερες απ' ότι σε one-to-one.
Έχει τα θετικά του σίγουρα το 1 προς 1 να διδάσκεσαι κάτι (προσαρμόζεις το επίπεδο, το ρυθμό της διδασκαλίας, έχεις περισσότερο χρόνο να επιλύσεις δικές σου δυσκολίες), αλλά ταυτόχρονα αυτό που λες χάνει κάποιες άλλες «ευκαιρίες» που παρέχονται όταν κάνεις μάθημα με άλλα άτομα (μπορείς να συγκρίνεις λίγο το επίπεδο σου, και αν οι υπόλοιποι διαβάζουν είναι καλοί, ενώ εσύ μένεις λίγο πίσω αυτό να σε βοηθήσει να προχωρήσεις [χτυπάει το κουδουνάκι του κινδύνου], επίσης ακούς και διαφορετικές απόψεις σε ορισμένα θέματα. Θεωρώ το καλύτερο είναι η διδασκαλία σε μικρά γκρουπ 3-5 ατόμων, παρόμοιου επιπέδου.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Έκανα αγγλικά ένα χρόνο στο γράψα (Πάτρα). Μπορώ να πω ότι από άποψη καθηγητών το επίπεδο ήταν πολύ καλό. Στο τμήμα ήμασταν 6 άτομα. Γενικά δεν είχα παράπονο από άποψη μαθημάτων αλλά το θέμα ήταν μερικές φορές η αντιμετώπιση των ατόμων από τη διευθύντρια και ότι άλλα έλεγαν τη μια μέρα και άλλα την άλλη (κυρίως για το οικονομικό). Ενώ είχα την πρόθεση να συνεχίσω τα μαθήματα λόγω καθηγητών και ότι γινόταν δουλειά, έφυγα λόγω συμπεριφοράς τους.

*Μιλάω για το 2012, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ πάλι, κάνω γαλλικά εδώ και 1 χρόνο ιδιαίτερα, θα δώσω τώρα σε λίγες μέρες για το Β1. Το αγόρι μου κάνει σε φροντιστήριο Γράψα, όπως έκανες κι εσύ Στέφη, γαλλικά εδώ και 2 χρόνια και θα δώσει Β2. Έχω λοιπόν άμεση σύγκριση, γιατί βλέπω ακριβώς τι κάνει και τι μαθαίνει. Έχουμε τις ίδιες γνώσεις ενώ αυτός θα έπρεπε να έχει παραπάνω θεωρητικά. Στα προφορικά και τα ακουστικά δεν έχουν δώσει αρκετή βαρύτητα και αυτό προφανώς είναι τεράστιο σφάλμα γιατί τώρα έχει ανασφάλεια για το αν θα το πάρει.

Γενικά, στις μικρές ηλικίες θεωρώ πως τα φροντιστήρια είναι προτιμότερα, είναι πολύ καλός χώρος για κοινωνικοποίηση και μάθηση μαζί. Αλλά ως ενήλικας που θες απλώς να κάνεις τη δουλειά σου και να μάθεις, δε βλέπω τον λόγο να μπλέξεις με ωράρια που μπορεί να μη σε βολεύουν ή με καθηγητές φροντιστηρίου που ίσως να μην κολλάς κιόλας.

Επίσης άξιο αναφοράς είναι ότι εγώ εν τέλει πληρώνω λιγότερα δίδακτρα τον μήνα απ ότι το αγόρι μου στο φροντιστήριο! Κάνω λιγότερες ώρες αλλά στα ιδιαίτερα είναι σαφώς πιο αποδοτικές, το κάθε λεπτό μαθήματος είναι μόνο δικό σου και δεν το μοιράζεσαι.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εγώ πάλι, κάνω γαλλικά εδώ και 1 χρόνο ιδιαίτερα, θα δώσω τώρα σε λίγες μέρες για το Β1. Το αγόρι μου κάνει σε φροντιστήριο Γράψα, όπως έκανες κι εσύ Στέφη, γαλλικά εδώ και 2 χρόνια και θα δώσει Β2. Έχω λοιπόν άμεση σύγκριση, γιατί βλέπω ακριβώς τι κάνει και τι μαθαίνει. Έχουμε τις ίδιες γνώσεις ενώ αυτός θα έπρεπε να έχει παραπάνω θεωρητικά. Στα προφορικά και τα ακουστικά δεν έχουν δώσει αρκετή βαρύτητα και αυτό προφανώς είναι τεράστιο σφάλμα γιατί τώρα έχει ανασφάλεια για το αν θα το πάρει.

Γενικά, στις μικρές ηλικίες θεωρώ πως τα φροντιστήρια είναι προτιμότερα, είναι πολύ καλός χώρος για κοινωνικοποίηση και μάθηση μαζί. Αλλά ως ενήλικας που θες απλώς να κάνεις τη δουλειά σου και να μάθεις, δε βλέπω τον λόγο να μπλέξεις με ωράρια που μπορεί να μη σε βολεύουν ή με καθηγητές φροντιστηρίου που ίσως να μην κολλάς κιόλας.

Επίσης άξιο αναφοράς είναι ότι εγώ εν τέλει πληρώνω λιγότερα δίδακτρα τον μήνα απ ότι το αγόρι μου στο φροντιστήριο! Κάνω λιγότερες ώρες αλλά στα ιδιαίτερα είναι σαφώς πιο αποδοτικές, το κάθε λεπτό μαθήματος είναι μόνο δικό σου και δεν το μοιράζεσαι.

Δεν αντιλέγω. Σαφώς το καθένα έχει τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Απλά ανέφερα τη δική μου άποψη ως προς το συγκεκριμένο φροντιστήριο και την εμπειρία μου. Όπως επίσης ισχύει ότι μπορεί πχ σε ένα φροντιστήριο να υπάρχουν 5 καθηγητές, δεν σημαίνει όμως ότι και οι 5 θα είναι το ίδιο καλοί. Έτσι και στα ιδιαίτερα επίσης που μπορεί να βρεις και καθηγητή που να μην είναι τόσο καλός και να μην κάνεις τη δουλειά που θέλεις. Είναι άλλο θέμα. Όπως επίσης είναι και θέμα μαθητή, πόσο ασχολείται κλπ. Κι αν δεν σου αρέσει κάτι, κατά τη γνώμη μου το αλλάζεις. Π.χ. σε εμένα δεν άρεσε η αντιμετώπισή τους σε κάποια θέματα και έφυγα. Επαναλαμβάνω, όμως, ότι η παραπάνω τοποθέτηση μου ήταν καθαρά η εμπειρία μου με το συγκεκριμένο φροντιστήριο. Τίποτα άλλο. Και από ότι είδες αναφέρομαι σε συγκεκριμένο παράρτημα τους και σε άλλη γλώσσα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ πάλι, κάνω γαλλικά εδώ και 1 χρόνο ιδιαίτερα, θα δώσω τώρα σε λίγες μέρες για το Β1. Το αγόρι μου κάνει σε φροντιστήριο Γράψα, όπως έκανες κι εσύ Στέφη, γαλλικά εδώ και 2 χρόνια και θα δώσει Β2. Έχω λοιπόν άμεση σύγκριση, γιατί βλέπω ακριβώς τι κάνει και τι μαθαίνει. Έχουμε τις ίδιες γνώσεις ενώ αυτός θα έπρεπε να έχει παραπάνω θεωρητικά. Στα προφορικά και τα ακουστικά δεν έχουν δώσει αρκετή βαρύτητα και αυτό προφανώς είναι τεράστιο σφάλμα γιατί τώρα έχει ανασφάλεια για το αν θα το πάρει.

Γενικά, στις μικρές ηλικίες θεωρώ πως τα φροντιστήρια είναι προτιμότερα, είναι πολύ καλός χώρος για κοινωνικοποίηση και μάθηση μαζί. Αλλά ως ενήλικας που θες απλώς να κάνεις τη δουλειά σου και να μάθεις, δε βλέπω τον λόγο να μπλέξεις με ωράρια που μπορεί να μη σε βολεύουν ή με καθηγητές φροντιστηρίου που ίσως να μην κολλάς κιόλας.

Επίσης άξιο αναφοράς είναι ότι εγώ εν τέλει πληρώνω λιγότερα δίδακτρα τον μήνα απ ότι το αγόρι μου στο φροντιστήριο! Κάνω λιγότερες ώρες αλλά στα ιδιαίτερα είναι σαφώς πιο αποδοτικές, το κάθε λεπτό μαθήματος είναι μόνο δικό σου και δεν το μοιράζεσαι.
Άρα το φροντιστήριο δεν θα το πρότεινες;
Εγώ επειδή με ξέρω πως λειτουργώ ως μαθήτρια και επειδή κάνω μαθήματα και σε γκρουπ και σε ιδιαίτερα, πιστεύω πως θα μου ταίριαζε. Έχω δει τη δυναμική των μαθητών μου (ενήλικες) σε γκρουπ και πόσα μπορείς να πάρεις μέσα από το interaction με peers, κυρίως στο speaking, για αυτό και το προτιμώ.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Άρα το φροντιστήριο δεν θα το πρότεινες;
Εγώ επειδή με ξέρω πως λειτουργώ ως μαθήτρια και επειδή κάνω μαθήματα και σε γκρουπ και σε ιδιαίτερα, πιστεύω πως θα μου ταίριαζε. Έχω δει τη δυναμική των μαθητών μου (ενήλικες) σε γκρουπ και πόσα μπορείς να πάρεις μέσα από το interaction με peers, κυρίως στο speaking, για αυτό και το προτιμώ.
Απλώς δεν είναι για μένα! Δεν το αντιπροτείνω βέβαια. Πάντως στα προφορικά έχεις ασφαλώς δίκιο, είναι πολύ χρήσιμο να είσαι σε γκρουπ. Μαθαίνεις ακόμα κι όταν οι άλλοι κάνουν λάθη και κάνεις μεγαλύτερη επανάληψη της σύνταξης. Στα υπόλοιπα όμως δε θεωρώ ότι θα μου χρησίμευε το γκρουπ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Έκανα αγγλικά ένα χρόνο στο γράψα (Πάτρα). Μπορώ να πω ότι από άποψη καθηγητών το επίπεδο ήταν πολύ καλό. Στο τμήμα ήμασταν 6 άτομα. Γενικά δεν είχα παράπονο από άποψη μαθημάτων αλλά το θέμα ήταν μερικές φορές η αντιμετώπιση των ατόμων από τη διευθύντρια και ότι άλλα έλεγαν τη μια μέρα και άλλα την άλλη (κυρίως για το οικονομικό). Ενώ είχα την πρόθεση να συνεχίσω τα μαθήματα λόγω καθηγητών και ότι γινόταν δουλειά, έφυγα λόγω συμπεριφοράς τους.

*Μιλάω για το 2012, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.
τι εννοεις??οτι καποια παιδια δεν πλερωνανε και αυτη τους ελεγε θα σας διωξω κτλπ?
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Βρήκα τα θερινά μαθήματα γαλλικών για ενήλικες από το γαλλικό ινστιτούτο. Δεν είναι λίγο ακριβά; Επίσης γιατί να καλυφθούν 3 (αν είναι δυνατόν) επίπεδα μέσα σ' ένα καλοκαίρι;
Έχει να προτείνει κάποιος μια οικονομικότερη λύση;
Η τιμή θεωρώ πως είναι κανονική για γαλλικό ινστιτούτο το οποίο σου πουλάει και το όνομα. Αυτά τα τρία επίπεδα επειδή είναι τα 3 αρχικά και μαθαίνεις τα βασικά μπορούν να γίνουν μαζί αν γίνονται υπερεντατικά όπως γράφουν. Το Α2 από το Β1 ουσιαστικά έχει μικρή διαφορά. Επίσης είναι τμήμα ενηλίκων που υποτίθεται ότι πάνε πιο γρήγορα από τα παιδικά. Λίγο βιαστικό ίσως να είναι αλλά συνήθως οι ενήλικες βιάζονται γιατί τα χρειάζονται για κάποιο ειδικό σκοπό και για αυτό γίνονται τέτοια τμήματα. Άλλη εναλλακτική όπως σου είπαν είναι ή ένα πιο μικρό τοπικό φροντιστήριο ή ιδιαίτερα που άμα είσαι τυχερή θα βρεις και καλό καθηγητή και καλή τιμή.
Στα προφορικά και τα ακουστικά δεν έχουν δώσει αρκετή βαρύτητα και αυτό προφανώς είναι τεράστιο σφάλμα γιατί τώρα έχει ανασφάλεια για το αν θα το πάρει.
Που είναι και η μεγαλύτερη δυσκολία για τους μαθητές και έπρεπε να δίνεται μεγάλη βάση. Αυτό το λάθος το κάνουν πολλά φροντιστήρια δυστυχώς...
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
τι εννοεις??οτι καποια παιδια δεν πλερωνανε και αυτη τους ελεγε θα σας διωξω κτλπ?

Όχι ακριβώς ή τουλάχιστον δεν το είχα ακούσει να το πει αυτό. Απλά σου έλεγε πχ είναι μέχρι τις 6 του μήνα να πληρώσεις τα δίδακτρα, ήσουν άρρωστος και παρότι δεν πήγες τις προηγούμενες μέρες αν πήγαινε 7 του μήνα έπαιρνε τηλέφωνο να στο πει ή ερχόταν την ώρα του μαθήματος και ανακοίνωνε να πληρώσεις. χωρίς να πει όνομα αλλά κοίταζε το άτομο που ήταν. ή μια φορά ενώ έλεγε ότι όπως γραφτεί το μάιο για τα καλοκαιρινά και κάνει την προεγγραφή για τον σεπτέμβρη δεν θα πλήρωνε, ξαφνικά πήγαινες και σου έλεγε αυτό κοστίζει τόσα. (αν θυμάμαι γύρω στα 150-250 είχε ζητήσει. δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό).
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Για φροντιστήριο γαλλικών στη Θεσσαλονίκη προτείνω ανεπιφύλακτα το quartier latin. Είναι φροντιστήριο μόνο για γαλλικά, έχει πολύ καλές τιμές και οι άνθρωποι που το έχουν είναι υπέροχοι (είναι οικογενειακή επιχείρηση). Στο μόνο που θεωρώ ότι υστερούν είναι στα προφορικά αλλά γενικά ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Για φροντιστήριο γαλλικών στη Θεσσαλονίκη προτείνω ανεπιφύλακτα το quartier latin. Είναι φροντιστήριο μόνο για γαλλικά, έχει πολύ καλές τιμές και οι άνθρωποι που το έχουν είναι υπέροχοι (είναι οικογενειακή επιχείρηση). Στο μόνο που θεωρώ ότι υστερούν είναι στα προφορικά αλλά γενικά ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους
Προσωπικά διαφωνώ σε μερικά σημεία. Ίσως να είναι όντως καλύτερο από τις περισσότερες μεγάλες αλυσίδες αλλά έχει και αυτό τα προβλήματά του.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Προσωπικά διαφωνώ σε μερικά σημεία. Ίσως να είναι όντως καλύτερο από τις περισσότερες μεγάλες αλυσίδες αλλά έχει και αυτό τα προβλήματά του.
Δεν είπα ότι είναι το καλύτερο φροντιστήριο εβερ αλλά για τις τιμές που έχει θεωρώ ότι είναι πολύ καλό
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Δεν είπα ότι είναι το καλύτερο φροντιστήριο εβερ αλλά για τις τιμές που έχει θεωρώ ότι είναι πολύ καλό
Ναι το ξέρω, απλά έχω δει ότι πέφτει τρομερά πολύ διαφήμιση από μαθητές (στην γαλλική ειδικά) ενώ δεν πιστεύω ότι την αξίζει σε τόσο μεγάλο βαθμό.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ναι το ξέρω, απλά έχω δει ότι πέφτει τρομερά πολύ διαφήμιση από μαθητές (στην γαλλική ειδικά) ενώ δεν πιστεύω ότι την αξίζει σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Για μένα, αξίζει.
Θα μάθεις καλά γαλλικά και θα πάρεις τι πτυχίο. Κατά πόσο θα διατηρήσεις τη γνώση και θα εξελίξεις τη γλώσσα, εννοείται είναι στο χέρι σου !
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι το ξέρω, απλά έχω δει ότι πέφτει τρομερά πολύ διαφήμιση από μαθητές (στην γαλλική ειδικά) ενώ δεν πιστεύω ότι την αξίζει σε τόσο μεγάλο βαθμό.
Αααα δε ξέρω τι γίνεται με τους φοιτητές της γαλλικής κλπ απλά εμένα για φροντιστήριο μου φάνηκε αρκετά ζεστό και φιλόξενο και σε σχέση με ένα άλλο φροντιστήριο εκεί κοντά στη Ναυαρίνου που έχει και όνομα και είναι και πανάκριβο χωρίς λόγο μου φάνηκε καλύτερο. Τώρα πρέπει να ξαναξεκινησω τα μαθήματα να πάρω το β2 αλλά πραγματικά αισθάνομαι ότι το επίπεδο μου είναι με το ζόρι α1
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Για μένα, αξίζει.
Θα μάθεις καλά γαλλικά και θα πάρεις τι πτυχίο. Κατά πόσο θα διατηρήσεις τη γνώση και θα εξελίξεις τη γλώσσα, εννοείται είναι στο χέρι σου !
Το πιστοποιητικό θα το πάρεις, κατά πόσο καλά θα μάθεις είναι υποκειμενικό καθώς οι μέθοδοί τους είναι πολύ εξεταστικοκεντρικοί. Από ανθρώπους που αγαπάνε τόσο τα γαλλικά θα περίμενες να νοιάζονται περισσότερο για την ίδια την γλώσσα και τον πολιτισμό.
Αααα δε ξέρω τι γίνεται με τους φοιτητές της γαλλικής κλπ απλά εμένα για φροντιστήριο μου φάνηκε αρκετά ζεστό και φιλόξενο και σε σχέση με ένα άλλο φροντιστήριο εκεί κοντά στη Ναυαρίνου που έχει και όνομα και είναι και πανάκριβο χωρίς λόγο μου φάνηκε καλύτερο. Τώρα πρέπει να ξαναξεκινησω τα μαθήματα να πάρω το β2 αλλά πραγματικά αισθάνομαι ότι το επίπεδο μου είναι με το ζόρι α1
Ζεστό και φιλικό σίγουρα είναι και οι καθηγήτριες πολύ γλυκές και καλοσυνάτες και ακριβώς επειδή εξειδικεύονται στα γαλλικά είναι καλύτερο από πολλά φροντιστήρια. Να μην έδιναν τόσο βάση στο πιστοποιητικό και να είχαν μικρότερα τμήματα θα ήταν πολύ καλύτερο. Γενικά έχω ανάμειχτές εμπειρίες από εκεί και τώρα που τελείωσα και την ίδια σχολή μπορώ να διακρίνω πιο εύκολά τα λάθη που έκαναν στο τρόπο διδασκαλίας. Από τιμές από ότι θυμάμαι είναι σχετικά καλές δεν αντιλέγω.
Για το επίπεδο μην ανησυχείς, είναι συχνό φαινόμενο στα γαλλικά γιατί δεν έχεις μεγάλη επαφή εκτός των μαθημάτων. Αν τα πιάσεις πιο θερμά θα τα καταφέρεις μια χαρά. Άμα θες καμιά συμβουλή πες μου!
 
Top