Καλλιτεχνική φωτογραφία

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
:bravo::bravo::bravo::bravo::up::up:

Με τί μηχανή φωτογραφίζεις; Έχεις βάλει κάποιο φίλτρο για τον ήλιο;

Η πρωτη φωτο (με την θαλασσα..) ειναι με την φωτογραφικη μηχανη του πατερα μ (Panasonic DMC-FZ18 αν θυμαμαι καλα..) ενω η δευτερη με τα σκυλια ειναι με την δικη μου φωτογραφικη Panasonic DMC-LZ5..:D
Οσον αφορα το φιλτρο για τον ηλιο οχι απλα ολες οι ρυθμισεις ηταν στο αυτοματο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ράνια, σίγουρα μένεις στην Γη; :)
Απίθανη η Μήλος...

Yes it is.:D
Και οι 2 πικς ειναι απο καλοκαιρι ομως, χειμωνα ειναι να την κλαις.:P

Φοβερές φώτο!!!!Ειδικά οι δύο τελευταίες!!!!Μπράβοο!!!:DΜου άρεσαν πάρα πολύ!!



(Ράνια όλο τον κόσμο έχεις γυρισει παιδί μου;;:P)

Μπα ολα κι ολα αυτα ειναι τα μερη που εχω παει εξωτερικο(αντε κανα δυο ακομα)
Δεν μου ειπε κανεις αν ειδε τα 7 ηλιοβασιλεματα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μπα ολα κι ολα αυτα ειναι τα μερη που εχω παει εξωτερικο(αντε κανα δυο ακομα)
Δεν μου ειπε κανεις αν ειδε τα 7 ηλιοβασιλεματα. :(
Για την ηλικια σου ειναι παρα πολλα. Τι να πω κι εγω που το πιο εξωτικο μερος που εχω παει ειναι το Διδυμοτειχο; :P (και τα Επτανησα, αλλα δεν ειναι τοσο μακρια απο την Αθηνα)

Εγω προσωπικα ενα ηλιοβασιλεμα βλεπω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Για την ηλικια σου ειναι παρα πολλα. Τι να πω κι εγω που το πιο εξωτικο μερος που εχω παει ειναι το Διδυμοτειχο; :P (και τα Επτανησα, αλλα δεν ειναι τοσο μακρια απο την Αθηνα)

Εγω προσωπικα ενα ηλιοβασιλεμα βλεπω. :D

Ας ειχες κι εσυ γνωστους διασκορπισμενους σε ολον τον κοσμο και θα σου λεγα.:P

Ρε, φαινονται πεντακαθαρα 6 γεροι/γριες που στηνουν κωλο.
Μην με απογοητευετε. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η πρωτη φωτο (με την θαλασσα..) ειναι με την φωτογραφικη μηχανη του πατερα μ (Panasonic DMC-FZ18 αν θυμαμαι καλα..) ενω η δευτερη με τα σκυλια ειναι με την δικη μου φωτογραφικη Panasonic DMC-LZ5..:D
Οσον αφορα το φιλτρο για τον ηλιο οχι απλα ολες οι ρυθμισεις ηταν στο αυτοματο..

Και δεν είναι κακό για τους αισθητήρες να "βλέπουν" έτσι στα ίσια τον ήλιο;

Ας ειχες κι εσυ γνωστους διασκορπισμενους σε ολον τον κοσμο και θα σου λεγα.:P

Και είναι λόγος αυτός να είναι κακό που πηγαίνεις βόλτες; Μακάρι να είχα πάει κι εγώ Ιαπωνία...:(:(:(:lol:
-----------------------------------------
Να και μερικές σημερινές:


(ξεραμένα χόρτα, κάνουν θαύματα:P)









(H τελευταία φωτογραφία πραγματικά με έκανε να νιώσω πως θέλω μια με χειροκίνητη εστίαση, προς το παρόν, όμως, θα αρκεστώ στην Canon IXUS 80 with Image Stabiliser.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MadMax S

Νεοφερμένος

Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Και δεν είναι κακό για τους αισθητήρες να "βλέπουν" έτσι στα ίσια τον ήλιο;



Και είναι λόγος αυτός να είναι κακό που πηγαίνεις βόλτες; Μακάρι να είχα πάει κι εγώ Ιαπωνία...:(:(:(:lol:


Πολύ ωραιες φώτο!!! :D

Λοιπόν...υπαρχουν λογής λογής αισθητηρες που αντεχουν τον ήλιο... όσο μεγαλύτερης αναλυσης (MegaPixel) ειναι η καμερα, τοσο πιο ευαισθητος ειναι ο αισθητηρας..μετά υπαρχουν και άλλες παραμετροι όπως η ταχύτητα του κλειστρου, το διαφραγμα , η έκθεση και πολλοι αλλοι αναλογοι λόγοι...
που μπορουν να επιρεασουν τον αισθητηρα....
Τωρα αν στο {A} Auto χαλάσει ο αισθητηρας , δεν νομίζω...παντως απο κακή χρήση δεν χαλάνε ....( δλδ να πέσει η καμερα κατω....εχει μικρά αμορτισερακια που αποροφουν τους κραδασμους..)

Και βεβαια όλα αυτα τα έμαθα μετά απο πολλές συνομιλίες με φωτογράφο γιατι τζάμπα δεν θα τα "ξανακουσω.."..... :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δηλαδή στο αυτόματο πειράζει αν πάρεις φωτογραφία τον ήλιο;:(

Το εγχειρίδιο πάντως που παρέχεται μαζί με τη φωτογραφική λέει να αποφεύγω να τη στρέφω προς έντονες πηγές φωτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Καλα ε, αυτή με το γατί δεν παίζεται!:D
Και εγώ είχα πετύχει μία φορά τη γάτα μου σε τέτοια πόζα, αλλά την διέγραψα καταλάθος!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλα ε, αυτή με το γατί δεν παίζεται!:D
Και εγώ είχα πετύχει μία φορά τη γάτα μου σε τέτοια πόζα, αλλά την διέγραψα καταλάθος!:'(

+1 Αυτό το γατάκι είναι πανέμορφο.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είναι...:(
Το άλλο (το μαύρο, που είχα παραθέσει πιο πριν), πάει...:'(:'(:'(:'(:(:(

Και ήταν τόσο χαδιάρικο...:(:(:(

Τελοσπάντων, για να μην κλείσουμε με άχαρη ατμόσφαιρα, το γατάκι (ο Βύσσων) είναι σαν να σας λέει "Νια, νια, νια, νια!":P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Και δεν είναι κακό για τους αισθητήρες να "βλέπουν" έτσι στα ίσια τον ήλιο;

Ε βασικα παιζει ρολο και το οτι εκεινη την στιγμη εδυε ο ηλιος οποτε δν ηταν τοσο ισχυρες οι ακτινες του ωστε να μ χαλασει η φωτο..και γενικοτερα απ'οτι θυμαμαι ειχα εστιασει σε πιο σκοτεινα σημεια της φωτογραφιας..:)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MadMax S

Νεοφερμένος

Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δηλαδή στο αυτόματο πειράζει αν πάρεις φωτογραφία τον ήλιο;:(

Το εγχειρίδιο πάντως που παρέχεται μαζί με τη φωτογραφική λέει να αποφεύγω να τη στρέφω προς έντονες πηγές φωτός.


Τότε ειναι ανάλογα την ανάλυση και ανάλογα την εστίαση του φακου.
Και να μην ξεχνάμε πως ο αισθητηρας δεν χαλάει με το να γυρίσεις απλά την κάμερα προς τον ήλιο...Αλλά να τραβήξεις φωτογραφίες τον ήλιο...τότε ο αισθητηρας ειναι που "καιγεται" καθώς τότε ειναι που γινεται υπερευαισθητος και "ανοιγει" πλήρως...
Τωρα...για τα κίνητα δεν ισχύει το ίδιο λόγω της μικρής αναλυσης τους.
Αν βέβαια εχετε κινητα των 5mp και άνω τότε το θέμα αλλάζει καθως λειτουργουν και αυτα όπως οι μηχανές.

Και ανάλογα βέβαια και την πηγή φωτός και το πόσο απότομα την "καταλαβε" ο αισθητηρας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
@Αλέξανδρο:Η φωτογραφία με τη γάτα είναι φανταστική!!!:no1::D




Τότε ειναι ανάλογα την ανάλυση και ανάλογα την εστίαση του φακου.
Και να μην ξεχνάμε πως ο αισθητηρας δεν χαλάει με το να γυρίσεις απλά την κάμερα προς τον ήλιο...Αλλά να τραβήξεις φωτογραφίες τον ήλιο...τότε ο αισθητηρας ειναι που "καιγεται" καθώς τότε ειναι που γινεται υπερευαισθητος και "ανοιγει" πλήρως...
Τωρα...για τα κίνητα δεν ισχύει το ίδιο λόγω της μικρής αναλυσης τους.
Αν βέβαια εχετε κινητα των 5mp και άνω τότε το θέμα αλλάζει καθως λειτουργουν και αυτα όπως οι μηχανές.

Και ανάλογα βέβαια και την πηγή φωτός και το πόσο απότομα την "καταλαβε" ο αισθητηρας. ;)

Ουπς!Δεν το ήξερα οτι παθαίνει ζημιά έτσι ο αισθητήρας..:emm:Ελπίζω να μη καταλάβει ο αδερφός μου τι έχω κάνει στη ψηφιακή και στη βιντεοκάμερα του..:angel:

Λες να έχει πάθει τιποτα η βιντεοκάμερα μετά απο κάμποσες φώτο όπως αυτή;;:emm:
View attachment 26526
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ξέρετε κανε καλό σάητ να ανεβάσω τις καλλιτεχνικές μου φωτογραφίες μαζί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Photobucket.com (τα εύσημα σε κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ που το προωτοχρησιμοποίησε, νομίζω ή η domenica ή η Χριστιάννα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MadMax S

Νεοφερμένος

Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
@Αλέξανδρο:Η φωτογραφία με τη γάτα είναι φανταστική!!!:no1::D






Ουπς!Δεν το ήξερα οτι παθαίνει ζημιά έτσι ο αισθητήρας..:emm:Ελπίζω να μη καταλάβει ο αδερφός μου τι έχω κάνει στη ψηφιακή και στη βιντεοκάμερα του..:angel:

Λες να έχει πάθει τιποτα η βιντεοκάμερα μετά απο κάμποσες φώτο όπως αυτή;;:emm:
View attachment 26526

Πιθανότατα να πάθει κάτι με τον καιρό...
Καλύτερα να αποφέυγεις να τραβάς τέτοιου είδους φωτογραφίες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.

Άααθλια ανάλυση οφ κορς, αλλά αγαπώ αυτή την φωτογραφία.:]
Ένα από τα πολλάαααα γατιά που μαζεύονται έξω από το μπαλκόνι μου και εγώ τα ταΐζω.:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ωραια φωτογραφια,αλλα δεν μου αρεσουν καθολου τα χρωματα και η αναλυση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Photobucket.com (τα εύσημα σε κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ που το προωτοχρησιμοποίησε, νομίζω ή η domenica ή η Χριστιάννα).

Από το στόμα μου το πήρες. Είναι πολύ εύχρηστο και βολικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Άααθλια ανάλυση οφ κορς, αλλά αγαπώ αυτή την φωτογραφία.:]
Ένα από τα πολλάαααα γατιά που μαζεύονται έξω από το μπαλκόνι μου και εγώ τα ταΐζω.:p

She's cute Et très mignonne...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top