Καθημερινή αύξηση γαλλόφωνων χωρών και πληθυσμών

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Εχω βρει κατι πολυ ωραιους χαρτες και γραφηματα που δειχνουν την εξελιξη χρονο με το χρονο. Θα ψαξω στο κομπιουτερ μου να τους βρω. Αρκετα για σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Και στην Ευρωπη πια τα γαλλικα εχουν περασει στη δευτερη θεση μετα τα αγγλικα. Απο το 2011 και με ταση αυξητικη.


Ναι, τα γαλλικά πέρασαν μπροστά στην δεύτερη θέση στην Ευρώπη. Σε παγκόσμιο επίπεδο είναι πάλι στην δεύτερη θέση αλλά πολύ μπροστά από την τρίτη ξένη γλώσσα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Ευχαριστω. Αυτο εψαχνα. % of pupils in 2011
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
https://www.leparisien.fr/espace-pre...6-5629339.php#xtref=https://www.facebook.com/

INTERACTIF. Le français sera la deuxième langue mondiale dans 50 ans
FRANCOPHONIE. Portée par les pays d'Afrique, la langue française ne cesse de grappiller du terrain sur les autres langues internationales. A tel point qu'elle devrait s'affirmer comme la deuxième la plus parlée dans le monde au cours des 50 prochaines années.

Florian Maussion | 16 Mars 2016, 07h19 | MAJ : 16 Mars 2016, 07h19
RÉAGIR
19
ILLUSTRATION. La francophonie a connu une forte progression dans le monde depuis 2010.
ILLUSTRATION. La francophonie a connu une forte progression dans le monde depuis 2010. (LP/Olivier Boitet.)
La langue française a la côte, alors que se déroule, ce mercredi, la 18e édition de la journée de la francophonie. En quatre ans, selon le rapport de l’Observatoire de la langue française pour la période 2010-2014, le nombre de personnes utilisant le français dans leur vie quotidienne s’est accru de 7% sur l’ensemble de la planète.

Début 2015, elles étaient 212 millions. Au total, l'Observatoire estime à 273,8 millions le nombre de francophones dans le monde (quotidiens et occasionnels).

Une progression largement portée par l'Afrique subsaharienne, où le nombre de personnes parlant couramment le français a augmenté de 15 %. Le continent dans son ensemble est le premier porte-étendard de la langue de Molière. Sur les 30 pays ayant le français pour langue officielle – unique ou non – 22 sont africains et près de 120 millions de francophones y sont répartis dans 32 pays. Un tropisme géographique comparable à celui de l’espagnol en Amérique du Sud, où se trouvent 19 des 21 pays qui l’utilisent comme langue officielle. L’anglais, qui complète le trio des langues d’Europe occidentale employées à l’ONU, n’est en revanche pas concerné par ce phénomène : les 52 Etats qui le reconnaissent officiellement sont répartis sur tous les continents.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ζω για την στιγμή που όλος ο κόσμος θα μιλάει γαλλικά *_*
Και που το i school θα τα έχει επίσημη γλώσσα *_*

Πωπω αυτοί οι γαλλαόφωνοι! Μέρα με την μέρα αυξάνονται.!!! Μπράβο! ( lach, lach,lach)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
La langue du futur...]
Μάλλον La langue du passé. Η Αγγλική γλώσσα έχει πλέον κερδίσει οριστικά το παιχνίδι....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυριο το σημερα θα εχει γινει χθες..
Αυτό στο θέμα μας έγινε ήδη. Το παιχνίδι δεν είναι ποια γλώσσα θα μιλούν οι περισσότεροι κάτοικοι της Γης το 2050, αλλά ποια έχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα και είναι απαραίτητη να την μάθουν όλοι. Ωραία, αυξάνονται οι γαλλόφωνοι πληθυσμοί στην Αφρική και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Όμως οι επιστήμες και η τεχνολογία έχουν για γλώσσα και ορολογία την Αγγλική. Οι υπολογιστές "μιλάνε" Αγγλικά. Το διεθνές εμπόριο είναι κυρίως αγγλόφωνο. Η μουσική και ο κινηματογράφος επίσης. Όπου και να πας, κάποιον θα βρεις να συνεννοηθείς στα Αγγλικά, όχι όμως πάντα στα Γαλλικά. Ποια είναι (καλώς ή κακώς) η γλώσσα της "παγκοσμιοποίησης"; Ποια πρώτη ξένη γλώσσα θα ήθελες να μάθουν τα παιδιά σου; (Εντάξει, ας μάθουν πρώτα Αγγλικά και μετά δεν είναι κακό να μάθουν και γαλλικά ή κάποια άλλη γλώσσα).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Ειπε ο miv... (Mon investisseur viral)

Ειπε ο... ''Miv''... Μα τον... Dieu...

https://olympia.gr/2016/05/02/ποια-γλώσσα-θα-μιλούν-οι-περισσότεροι/

Όπως φαίνεται, η γλώσσα που αναμένεται να κατακτήσει την πρωτιά μέσα σε διάστημα 35 ετών είναι η γαλλική! Γιατί; Γιατί ο γαλλόφωνος πληθυσμός στην υποσαχάρια Αφρική αυξάνει με ταχύτατους ρυθμούς και μέχρι το 2050 τα γαλλικά εκτιμάται ότι θα μιλιούνται από 750εκατ. ανθρώπους αντί για 220εκατ. που μιλούσαν γαλλικά το 2010.

Η πρόβλεψη έρχεται, περιέργως ίσως, από την επενδυτική τράπεζα Natixis αλλά φαίνεται να συμφωνεί και με τα στοιχεία του Εθνικού Ινστιτούτου Δημογραφικών Ερευνών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ρε εσείς των γαλλικών έχετε μπερδέψει μερικά πράγματα.
Δεν είστε το επίκεντρο του κόσμου! ( καλώς ή κακώς).

Σταματήστε να παρακολουθήτε σαν τρελοί έρευνες και στατιστικές για να χαίρεστε. Βγείτε έξω και δείτε λίγο την πραγματικότητα.
Στην πόλη μου τα μισά σχολεία δεν διδάσκονται γαλλικά από επιλογή.
Αντίθετα σχεδόν όλοι κάνουν φροντιστήριο στα αγγλικά.

Το ότι αγαπάτε εσείς την γλώσσα αυτή, δεν την κάνει σημαντική.
Και μην μου απαντήσει κανένας με κανένα λίνκ στα γαλλικά που αδυνατώ να καταλάβω.

Το ότι το 2050 ( φαντάσου δηλαδή) θα μιλάει ο μισός πλανήτης γαλλικά δεν μου λέει τίποτα εμένα.
Τι δηλαδή; Θα αρχίσει ο προγραμματισμός από την αρχή για να τον κάνουν στα γαλλικά;
Θα τα κάνουμε παγκόσμια γλώσσα;
Και εσείς θα καμαρώνετε;

Ανοίξτε τα μάτια σας και ξυπνήστε από το ωραίο παραμύθι.

Ούτε σε εμένα αρέσουν τα αγγλικά. Όμως επειδή ξέρω πόσο σημαντικά είναι και C2 έδωσα και να τα δουλεύω όσο περισσότερο μπορώ προσπαθώ.
Θα με βόλευε να πόσταρα κάθε μέρα την αύξηση των μαθητών που επιλέγουν τα γερμανικά στην Ελλάδα.
Θα με βόλευε να μιλούσα για την σημαντικότητα της Γερμανίας.
Τα κρατάω για τον εαυτό μου.

Όποιος θέλει να μάθει ας ψάξει στο ίντερνετ.

Ιντερνετ... Ουπς! Αγγλική λέξη. Πολύ στενοχωριέμαι που δεν είναι γαλλική.

Καλημέρα :)
Bonjour mon amour!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
https://www.reporter.gr/Apopseis/Themata/239120-Poia-einai-telika-h-glwssa-toy-mellontos?m=1

Δε σχολιαζω υποκειμενικα σχολια, εκτος θεματος μαλιστα, μιας καθηγητριας... γερμανικων...

Κανενας δεν κατεκρινε τα αγγλικα... (κι εγω τα ξερω) αλλα οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται... Επαναλαμβανω... ξαναδειτε το θεμα. Le thème ou le sujet...

Και μια προβλεψη για τον πληθυσμο της Ευρωπης στο μελλον και την δυναμικη της Γαλλιας... Μονο γι' αυτους που ξερουν καλα αγγλικα...
https://www.telegraph.co.uk/news/wor...-will-have-biggest-EU-population-by-2050.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
https://www.reporter.gr/Apopseis/Themata/239120-Poia-einai-telika-h-glwssa-toy-mellontos?m=1

Δε σχολιαζω υποκειμενικα σχολια, εκτος θεματος μαλιστα, μιας καθηγητριας... γερμανικων...

Κανενας δεν κατεκρινε τα αγγλικα... (κι εγω τα ξερω) αλλα οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται... Επαναλαμβανω... ξαναδειτε το θεμα. Le thème ou le sujet...

Και μια προβλεψη για τον πληθυσμο της Ευρωπης στο μελλον και την δυναμικη της Γαλλιας... Μονο γι' αυτους που ξερουν καλα αγγλικα...
https://www.telegraph.co.uk/news/wor...-will-have-biggest-EU-population-by-2050.html

Καμιά φορά πρέπει να ακούγεται και κανένα ''υποκειμενικό'' σχόλιο μας καθηγήτριας γερμανικών;):whistle:
Έτσι για να σπάει η μονοτονία.
Το θέμα είναι η θεαματική αύξηση που θα έχουν τα γαλλικά μέχρι το 2050. Παγερά αδιάφορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Το πιο σημαντικο για μενα δεν ειναι τοσο η πολυ μεγαλη αυξηση των γαλλοφωνων αλλα το γεγονος οτι ο μεσος ορος ηλικιας των γαλλοφωνων θα ειναι μικρος, κυριως "νεοι" δηλαδη... Η νιοτη για μια γλωσσα ειναι μεγαλη δυναμικη, τεραστια, με προοπτικες πλειστες για το μελλον.

Νεες ιδεες, καινοτομες, δημιουργικες και τεραστιο υποβαθρο για μια καλη συνεχεια. Ο παραγωγικος ιστος παντα εχει να κανει με τους νεους, με τις παραγωγικες ηλικιες.

Και λογω της υψηλης γεννητικοτητας στην Γαλλια και στην Αφρικη αποκτα τεραστιες διαστασεις.

Αντιθετα οι υπεργηρες χωρες (ονοματα δε λεμε) παρακμαζουν, ειναι καταδικασμενες στην παρακμη.

Αν καποιοι ειναι αδιαφοροι... δεν με ενδιαφερει καθολου, ειδικα αν ειναι παγερα αδιαφοροι καθηγητες γερμανικων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα παιδιά θα είναι νεα. Και θα έχουν κενοτόμες ιδέες. Και θα τις αξιοποιήσουν καταλλήλως.
Απλά αν τα αγγλικά είναι για άλλα τόσα χρόνια η νούμερο 1 γλώσσα παγκοσμίως, αυτά τα παιδιά που θα είναι γαλλόφωνα θα αναγκαστούν να ''ανακαλύψουν'' πράγματα σε μια άλλη γλώσσα και όχι στην μητρική τους.
Μην ξεχνάς πως οι ΗΠΑ είναι το νούμερο 1 κράτος. Και είναι αγγλόφωνο.
Έτσι πως πάμε, θα πρέπει να κοιτάμε μάλλον πως θα σώσουμε τις γλώσσες μας και όχι αν θα αυξηθεί ο πληθισμός τους.
Αρκεί να κοιτάξεις γύρω σου. Γιατί τόσο τα ελληνάκια όσο και τα γερμανάκια που ξέρω έχουν καταστρέψει το λεξιλόγιό τους με αγγλικές λέξεις;
Γιατί οι έλληνες ξεκίνησαν τα γκρίκλις;
Γιατί γράφουμε οκ?
Γιατί λέμε σόρρυ?

Η αύξηση του πληθισμού βοηθάει μια γλώσσα να επιβιώσει μεν, αλλά οι νέοι ζουν σε ένα περιβάλλον αμερικάνικο. Και αυτό έχει επιρροή. Άσχημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Καλα κρασια... Εγω μιλαω για τον γαλλοφωνο πληθυσμο και την νεανικοτητα του και το ποσο σημαντικο ειναι στην ενεργη ζωη και την οικονομια πολλων χωρων και... μου ερχεται καπακι ως απαντηση η ασχημη επιρροη του αμερικανικου περιβαλλοντος. Επι του θεματος... Αν θελεις να μιλησεις για την επιρροη των γαλλικων στα ελληνικα υπαρχει θεμα με πανω πολλες χιλιαδες γαλλικες λεξεις στην ελληνικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παρατηρώ πως κάνεις edit τα πόστ σου και δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω σε όλα...
Τέτοια απαξίωση για τους γερμανικών;
Ξένη γλώσσα διδάσκουν και οι δύο ειδικότητες
Τους ίδιους προβληματισμούς και ανάγκες έχουμε.
Αν εσύ δεν θέλεις να δεις την δύναμη των αγγλικών μέχρι και στον εαυτό σου, μην την βλέπεις.
Αδιάφορη δεν είμαι, μα το τελευταιο πράγμα που με απασχολεί είναι η αύξηση των Γάλλων. Με ενδιαφέρει όσο ενδιαφέρει εσένα η αύξηση των Γερμανών ( ή η μείωση όπως είπες στο πόστ σου.)
Μακάρι να αυξηθούν και να γίνουν υπερδύναμη και να μου φορέσουν τα γυαλιά.
Αλλά ο ρεαλισμός είναι σπουδαία αρετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Μα δεν προλαβαινω να διορθωσω και εχεις απαντησει κιολας. Μην αγχωνεσαι. Μη μου παθεις και τιποτα. Δημιουργησε ενα θεμα για συγκρισεις πληθυσμων και γλωσσες και σου... ρχομαι με απειρες αναλυσεις στα γερμανικα... και σε πολλες γλωσσες. Θα εξηγησω και ποιες συγκυριες οδηγησαν σε δυναμικη καποιες γλωσσες στην Ελλαδα. Π.χ τα γαλλικα διδασκονταν παντα υποχρεωτικα στα σχολια στο παρελθον και ηταν αδικημενες αλλες γλωσσες. Στειλε μου ομως ενα ΠΜ γιατι οπως ξερεις εχω πολλα φεγγαρια να ασχοληθω με τα γερμανικα. Δεν παρακουλουθω τι γραφετε λογω... αδιαφοριας η αλλων προτεραιοτητων. Αν θελεις να κανουμε συγκρισεις, εδω ειμαι... Δεν ειναι θεμα ποιος θα φορεσει τα γυαλια σε ποιον. Ειναι θεμα ρεαλισμου και στατιστικων. Και ψυχρης αναλυσης.

Καθολου δε με ενοχλει η χρηση αγγλικων η γαλλικων η οποιασδηποτε αλλης γλωσσας στα ελληνικα. Οι γλωσσες δεν λειτουργουν με ρατσισμο μεταξυ τους γι'αυτο και δεχονται ξενες λεξεις για να πλουτιζουν η να εκφρασουν καλυτερα μια πραγματικοτητα, ή ενα υφος, για τα οποια δεν ειναι επαρκης μια γλωσσα. Ο ρατσισμος αναμεσα στους ανθρωπους υπαρχει μονο. Ειναι ανθρωπινη αδυναμια.
Υ.Γ. Κανεις δεν ειπε οτι τα αγγλικα ειναι ανυπαρκτα... Ρεαλισμος υπαρχει. Αλλα περισσοτερο με αφορα η δυναμικη των γαλλικων. Και ειμαι σιγουρος γι' αυτην. Πιστεψε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top