Καθηγητής Πανεπιστημίου

panos<91>

Νεοφερμένος

Ο panos<91> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ρε παιδια εχω μια ερωτηση..αν θελω να γινω πχ καθηγητης πανεπιστημιου πρεπει να κανω διδακτορικο 4 χρονια ετσι?? μετα διοριζομαι κατευθειαν?? χρειαζεται κατι αλλο?? α και ξερετε επισης ποσο ειναι περιπου ο μισθος τους?? γιατι ακουγα κατι 4 χιλιαρικα κ επαθα πλακα..:jumpy::jumpy::jumpy:


please απαντηστε...:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παίρνουν σιγουρα πάνω από 1800, αλλά δεν γινεσαι αμέσως καθηγητης. Θα περάσεις απ'ολη την κλίμακα πρώτα. Διδακτορικό ναι, πρέπει να κάνεις. Τώρα ποσον καιρό ειναι δεν ξέρω. Πάντως σιγουρα δε μπορείς να μπεις αμέσως. Λογικά μπαινεις αν σε χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Έχω ακούσει πως ειδικά σε αυτό το κλάδο πέφτει πολύ λάδωμα για να μπεις.
Δεν εννοώ χρήματα,αλλά γνωριμίες,διασυνδέσεις κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Επισης πολυ λαδωμα πεφτει και στα μεταπτυχιακα απ' οτι εχω ακουσει! Και λαδωμα με την εννοια που το λεει και ο Μπαμπης παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το Μεταπτυχιακό το πληρώνεις, δεν τίθεται θέμα. Δεν έχω ακούσει ποτέ για λαδώματα μέχρι το επίπεδο master, γιατί κάνει όλος ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι αλλα παιρνουν ελαχιστα ατομα. Και θα μπει αυτος που εχει περισσοτερες γνωριμιες με καθηγητες κλπ. Μια γνωστη μου που ειχε βαθμο πτυχιου βιολογιας κοντα στο 8 και Proficency δεν εγινε δεκτη και εγινε δεκτο ατομο με βαθμο πτυχιου 6 και κατι και Lower.

Δεν βλεπω να υπαρχει αξιοκρατια στο παραπανω παραδειγμα. Αρα σιγουρα θα "επαιξε" καποιο λαδωμα. Και δεν εννοω χρηματα, αλλα γνωριμια με καποιον καθηγητη κλπ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είναι κωλοιστορία στην Ελλάδα. Κι εγώ το θέλω πολύ αλλά δεν το βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
στο εξωτερικο πως ειναι τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Οι ντενεκέδες λάδι νομίζω και ελπίζω ότι είναι αυστηρά ελληνικό φαινόμενο πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Κι εγω εχω αυτο το ονειρο και μαλιστα σκεφτομουν να ανοιξω ενα τοπικ με αυτο το θεμα προσφατα.Δεν γνωριζω πολλα ομως.Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως ειναι το διδακτορικο?Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Χμου να πω και εγώ τι έχω καταλάβει.
Καταρχήν σε ότι και να γίνει παίζουν μεγάλο ρόλο οι διασυνδέσεις (το λένε συστατικές επιστολές) και το κύρος που έχουν αυτές. Δεν είναι λάδωμα, αλλα ο συνήθης τρόπος που γίνονται τα πράγματα, παντου.
Μετά μετράνε πράγματα πιο ουσιώδη απο το lower ή το profficiency (όπως πχ η βαθμολογία σε συγκεκριμένα μαθήματα και οι συστατικές που έχει λάβει ο άλλος, το βιογραφικό σου κτλ)
Έπειτα απο πανεπιστήμιο είναι 2 χρόνια master (συνήθως είναι 2 μαθήματα ανα εξάμηνο και το thesis) και 3 χρόνια διδακτορικό . Απο πολυτεχνείο (παίρνεις diploma που θεωρείται ισάξιο πτυχιου+master) μπορείς να προχωρήσεις κατευθείαν σε διδακτορικό (αν και νομίζω οτι κάνεις παραπάνω χρόνια)

Αυτά πάνω κάτω. Και πρέπει να περάσεις απο όλες τις βαθμίδες. Πονεμένη ιστορία απο ότι έχω καταλάβει καθώς έχεις ένα ελάχιστο χρονικό όριο μέχρι να φτάσεις στην τελευταία βαθμίδα.

Διδακτορικο είναι εργασία υπο την παρακολούθηση ενός καθηγητή και επιτέλεσης μιας διατριβής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicktamias

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Νομιζω οτι χρειαζεται να εχεις κανει δημοσιευσεις αρθρων σε καταλληλα περιοδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ρε παιδια εχω μια ερωτηση..αν θελω να γινω πχ καθηγητης πανεπιστημιου πρεπει να κανω διδακτορικο 4 χρονια ετσι?? μετα διοριζομαι κατευθειαν?? χρειαζεται κατι αλλο?? α και ξερετε επισης ποσο ειναι περιπου ο μισθος τους?? γιατι ακουγα κατι 4 χιλιαρικα κ επαθα πλακα..:jumpy::jumpy::jumpy:


please απαντηστε...:D:D:D:D
Αν καποιος παρει διδακτορικο δεν σημαινει οτι οπωσδηποτε θα γινει Καθηγητης στο Πανεπιστημιο.Ειναι αναγκαιο αλλα οχι ικανο. Καταρχας υπαρχουν βαθμιδες, οπως Καθηγητης, Επικουρος, Αναπληρωτης κλπ κλπ. Για να γινεις καθηγητης χρειαζεται πρωτα απ ολα να εχεις επιτελεσει ενα αξιολογο ερευνητικο εργο-περα απ το διδακτορικο.Πρεπει να εχεις δημοσιευσεις, να περασεις απο επιτροπη αξιολογησης διοτι σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλοι υποψηφιοι και φυσικα μετρανε οι προπτυχιακες και μεταπτυχιακες σπουδες σου.Προφανως φιλε μου οι μεγαλοκαθηγητες δεν συντηρουνται απ τον μισθο τους αλλα απο τα ερευνητικα κονδυλια που δεχονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
...και κάτι ακόμα.

Οι καθηγητές πανεπιστημίου δεν διορίζονται, εκλέγονται και γίνονται καθηγητές σε ένα συγκεκριμμένο πανεπιστήμιο. Λέγεται "ακαδημαϊκή καριέρα" και έχει δική της πορεία μέσα στον ακαδημαϊκό κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nimloth

Νεοφερμένος

Η nimloth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε επιλεγουν με βαση τους βαθμους σου κ πρεπει να εχεις δημοσιευσει σε περιοδικο του κλαδου σου. Αλλωστε τα διδακτορικα δημοσιευονται αν δεν κανω λαθος! Πρεπει να εχεις συμμετοχη κ σε ερευνητικα προγραμματα.. Κοινως πρεπει να εισαι καποιας ηλικιας. Παιρνουν γυρω στα 3000γιουρο κ απο εκει κ περα εξαρταται απο τη δραστηριοτητα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ποιούς βαθμούς; Σιγά μην κοιτάνε βαθμούς, έρευνα και διδακτική εμπειρία κοιτάνε.
Οι καθηγητές εκλέγονται λίγο όπως εκλέγονται εδώ οι mods, χωρίς συγκεκριμένα πλήρως αντικειμενικά κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Νομιζω οτι η nimloth εννοει πως για να κανεις το διδακτορικο σε επιλεγουν με βαση τους βαθμους:)
Αλλο μετα πως εκλεγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καθηγητής Πανεπιστημίου/Πολυτεχνείο (στα ΑΤΕΙ ισχύουν κάπως διαφορετικά τα πράγματα) σημαίνει: έχεις τουλάχιστον Διδακτορικό! Οι βαθμίδες στα ΑΕΙ είναι (από κάτω προς τα πάνω στην ιεραρχία): Λέκτορας, Επίκουρος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Καθηγητής.

Απο πλευράς πληρωμής, ο «βασικός μισθός» ας τον πούμε δεν είναι για όλους το ίδιο. Άλλα παίρνει ο Λέκτορας, άλλα ο Καθηγητής. Αν προσθέσεις τα διάφορα επιδόματα (οικογένειας, γάμου, παιδιών, προϋπηρεσίας κτλ κτλ), τότε ναι, ο Καθηγητής με οικογένεια/παιδιά και προυπηρεσία περί τα 25 χρόνια μπορεί να φτάσει τα 3.000-3.500 ευρωπουλάκια. Μισθός, που για τον «έξω» κόσμο είναι ψίχουλα! Για να φθάσεις όμως στη Βαθμίδα του Καθηγητού πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια από τη λήψη του Διδακτορικού σου (το αποκτάς γύρω στα 28 στην καλύτερη στην Ελλάδα).

Τώρα, πώς αποκτάς το Διδακτορικό? Θα το αναφέρω σε άλλο θέμα συζήτησης κάποια στιγμή. Όπως και τι είναι ΠΜΣ, ΜΔΕ, ΔΔ, πόσα χρόνια θες για το κάθε τι, ποιος ο ρόλος τους, τι είναι πτυχίο, τι το δίπλωμα, 5 έτη, 4 έτη, ΑΕΙ/ΑΤΕΙ κλπ κλπ κλπ κλπ χαριτωμένα...

Όταν με το καλό έχεις Διδακτορικό στα χέρια σου και, παράλληλα, 2 τουλάχιστον δημοσιεύσεις (όχι σε ημερήσια εφημερίδα, πολλώ δε μάλλω στον ιστοχώρο ischool, αλλά σε Διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές) έχεις το δικαίωμα να υποβάλλεις την αίτησή σου για μία θέση Λέκτορα σε ένα ΑΕΙ στην Ελλάδα, η οποία έχει ήδη ­προκηρυχθεί σε κάποιο ΦΕΚ (Φύλλο Εφημερίδας της Κυβερνήσεως). Οι εν δυνάμει υποψήφιοι (φυσικά οι κάτοχοι Διδακτορικού με συναφές επιστημονικό αντικείμενο ως προς την προκηρυσσόμενη θέση έτσι?) θα περάσουν υπό κρίση από τα υπόλοιπα μέλη ΔΕΠ (Διδακτικό-Ερευνητικό Προσωπικό) του Τομέα ή Τμήματος (κοινώς, ιερά εξέταση από τους «παλιούς»). Κατά την κρίση παρουσιάζεις ένα επιστημονικό θέμα και στη συνέχεια δέχεσαι ερωτήσεις από το βιογραφικό σου και το θέμα που παρουσίασες μέχρι γενικότερα για την Επιστήμη που πρεσβέβεις. Ο «ικανότερος» προσλαμβάνεται από το Τμήμα ως Λέκτορας και στη συνέχεια περιμένεις την επικύρωση της προσληψής σου από το ΥΠΕΠΘ. Υπάρχουν φυσικά και περιπτώσεις που μπορεί αρχικά να προσληφθείς και ως Επίκουρος. Αν δείτε μια σχετική προκήρυξη «ζητείται Λέκτορας ή Επίκουρος από το Τμήμα Χ για το επιστημονικό αντικείμενο Α με ιδιαίτερη έμφαση στο Β» δεν πρόκεται για λάθος. Για Επίκουρος όμως θέλει λίγα ακόμα προσόντα από αυτά που είπαμε παραπάνω. Το γιατί έτσι η προκήρυξη? Αφήστε το καλύτερα, δεν είναι της ώρας. Έτσι πάνω-κάτω ξεκινάς ακαδημαϊκή καριέρα...

Τα υπόλοιπα περί λαδιού διασυνδέσεις, δημοσιεύσεις κτλ κτλ που ανέφεραν ορισμένοι, μέσα είναι. Στις Δημοσιεύσεις σημαντικό είναι επίσης αν είσαι 1ο όνομα στους συγγραφείς ή όχι, ακόμα και σε ποιο περιοδικό έχει δημοσιευθεί η εργασία σου. Δεν είναι όλα το ίδιο. Παράδειγμα: Για να Δημοσιεύσεις κάτι στο Περιοδικό Science ή Nature θέλει να έχεις ερευνητικά @@! Διακρίνονται με αυτό που είναι γνωστό ως “impactfactor”. Το τι είναι αυτό, αφήστε το επίσης. Στο Ελλαδιστάν όμως, βασικά το «διασυνδέσεις» είναι το κρίσιμο σημείο που κάνει τη διαφορά. Ανέκαθεν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια έδειχναν μία «προτίμηση» στον εσωτερικό υποψήφιο από ό,τι τον εξωτερικό. Προκειται για ζήτημα, στο οποίο στην Ελλάδα υπάρχει οικογενειοκρατία. Επίσης το ποια θέση θα προκηρυχθεί και το πότε, είναι επίσης... προκαθορισμένο (ο νοών νοείτο). Όπως γίνεται για τα πάντα δηλαδή! Εδώ ολόκληρο Νανόπουλο απέρριψε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, τι να λέμε τώρα!!!!

Σχετικά με τα προηγούμενα: Στο Μάστερ συνήθως πληρώνεις δίδακτρα, ιδιαίτερα από το 2002 και εντεύθεν (εξαίρεση, π. χ. ΕΜΠ), υπάρχουν (φυσικά) και εκεί οι «διασυνδέσεις». Μικρογραφία μεν, υπάρχουν δε. Για την εισαγωγή σου σε ένα ΠΜΣ ο βαθμός πτυχίου και το Proficiency έχουν κάποιο ρόλο, μικρό όμως. Βασικά όλος ο φακελός σου κρίνεται... ακόμα και πώς θα σε κρίνει η επιτροπή στη Συνέντευξη. Οι συστατικές επιστολές δεν είναι μόνο για όσους προσανατολίζονται για μέλος ΔΕΠ, αλλά είναι για...παντού! Ακόμα και για σας που θα αποκτήσετε πτυχίο και θα ψάχνετε εργασία, ακόμα και για την εισαγωγή σε κάποιο ΠΜΣ.
Λεπτομέρειες όπως είπα σε άλλη δημοσίευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top