Κάψιμο βιβλίων

Georgeprelo

Νεοφερμένος

Ο Georgeprelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά όμως το κάψιμο δείχνει ένα μίσος.
Τόσο βασανιστικά περάσατε τα σχολικά σας χρόνια ώστε σαν αντεκδίκηση να χρησιμοποιήσετε τα βιβλία ως καύσιμη ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
-- Μερικές παρατηρήσεις για τους υποστηρικτές του συνθήματος “τα βιβλία στην πυρά”.

1) Το βιβλίο δεν είναι απλά “χαρτί” (όπως και μια σημαία δεν είναι απλά “πανί”). Είναι διαχρονικά φορτωμένο με ιδέες και αξίες, όπως “Γνώση”και “διακίνηση Ιδεών”. Το κάψιμο των βιβλίων έχει ιστορικά συνδεθεί με το ναζισμό και την “ιερά εξέταση”.

2) Όταν πήγαινα στη Β γυμνασίου, κάναμε κι εμείς την ηλίθια “τελετή” του καψίματος των βιβλίων. Ίσως για 13χρονα να ήταν χαβαλές, αλλά δεν βλέπω την ίδια δικαιολογία για άτομα 18 ετών, τα οποία είναι πολίτες με πλήρη δικαιώματα, ψηφίζουν και οδηγούν αυτοκίνητο.

3) Δεκτή η οργή για κάποια μαθήματα που μας βασάνισαν ή για το εξεταστικό σύστημα. Όμως, το κάψιμο των βιβλίων αποτελεί την επαλήθευση της παροιμίας “Δεν μπορούμε να χτυπήσουμε το γάιδαρο και χτυπάμε το σαμάρι”. Κάποιοι μιλάνε για “εκτόνωση”, όμως για μένα πρόκειται για ανωριμότητα.

4) Κλασικό “επιχείρημα” των “εμπρηστών” αποτελεί το πόσο “χάλια” είναι τα σχολικά βιβλία. Δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει για όλα. (Αν και πολλοί που το υποστηρίζουν δεν τα έχουν ανοίξει ποτέ). Για αυτά τα “χάλια” βιβλία που δεν υπήρχαν έγιναν οι καταλήψεις;

5) Η οργή περιορίζεται για τα βιβλία που “παρέχονται δωρεάν”,(αν και στην πραγματικότητα έχουν χρυσοπληρωθεί). Δεν είδα ποτέ κανέναν να καίει το βοήθημα ή τις σημειώσεις του φροντιστηρίου. Μήπως σεβόμαστε μόνον αυτό που άμεσα πληρώνουμε;

6) Δεν θεωρώ “άχρηστο” κανένα βιβλίο. Έχω φυλάξει όλα μου τα σχολικά βιβλία (γυμνασίου και λυκείου) και όχι λίγες φορές έχω ανατρέξει σε αρκετά από αυτά. Ακόμα, στο σπίτι μου υπάρχουν και τα βιβλία των γονιών μου, τα οποία κάποιες φορές μου έχουν χρειαστεί.

7) Το οικολογικό είναι επίσης θέμα. Αν κάποιος πιστεύει ότι κάποιο βιβλίο δεν πρόκειται να του χρειαστεί ποτέ, γιατί να μη σκεφτεί λίγο και το περιβάλλον; Στο κάτω-κάτω τα ...βασανιστήρια που θα υποστεί ένα βιβλίο κατά την ανακύκλωση, θα είναι πολύ χειρότερα από το κάψιμο.

8 ) Δεν δέχομαι την άποψη “δικό μου είναι ότι θέλω το κάνω”. Αυτό θα μπορούσε να ισχύει αν κάποιος έκαιγε τα βιβλία του μόνος μέσα στη μπανιέρα του σπιτιού του. Όμως οι “τελετές” αυτές γίνονται σε σχολεία, δρόμους, πάρκα, δηλαδή σε δημόσιους χώρους, οπότε θίγουν όσους δεν συμφωνούν.

9) Πέρυσι που δεν πήγαν τα βιβλία στα σχολεία, υπήρχαν μαθητές που τα έψαχναν εναγωνίως. Τα ζητούσαν από τους παλιούς και έπαιρναν την απάντηση “τα έκαψα”. Δεν θα ήταν καλύτερο να τα είχαν δώσει σε κάποιους που τα ήθελαν;

10) Τι εικόνα δίνει αισθητικά μια ομάδα μαθητών γύρω από μια φωτιά στην οποία πετάει βιβλία και βρίζει; Για μένα δείχνει βαρβαρότητα και καφρίλα. Αναπόφευκτα ο περαστικός θα σκεφτεί ότι για τέτοια παιδιά κακώς δίνονται δωρεάν τα βιβλία. Αλήθεια, καίνε και σε άλλα κράτη βιβλία;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Γιατί να τα κάψω όταν μπορώ να τα μοσχοπουλήσω του χρόνου, όταν το υπουργείο δε θα έχει βιβλία και πάλι;;
8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Συμφωνώ πως είναι ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ να καίμε βιβλία!Τα βιβλία σου προσφέρουν υπέροχα φανταστικά ταξίδια και φυσικά ''απλόχερα'' γνώση και με τη γνώση γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Οι Ναζί έκαιγαν βιβλία...
Κακογραμμένα ή όχι μπορούν να χρησιμοποιηθούν απ΄άλλους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Θα τα παω στην ανακυκλωση...τελος :D

Βασικα,αντι να καψουμε τα βιβλια,ας παμε να καψουμε κανα υπουργειο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Τα βιβλία σου προσφέρουν υπέροχα φανταστικά ταξίδια και φυσικά ''απλόχερα'' γνώση και με τη γνώση γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι.

Μιλάμε για τα σχολικά-κακογραμμένα βιβλία, όχι για τα εξωσχολικά-καλογραμμένα λογοτεχνικά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
.........................

Βασικα,αντι να καψουμε τα βιβλια,ας παμε να καψουμε κανα υπουργειο :D

Αυτό μάλιστα!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εφοσον πλεον ειναι ιδιοκτησια σου και το χεις πληρωσει,δε μπορεις να το κανεις οτι θες;:hmm:
εννοείται πως μπορείς να το κάνεις ότι θες, το κατά πόσο είναι σωστό και ηθικό εξετάζουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
πραγματικα αυτοι που ειναι β λυκειου και απαντανε δεν μπορουν να καταλαβουν τι περασαμε εμεις της γ...

Οκ, μπορώ να απαντήσω τότε εγώ που έφτυσα αίμα πάνω από τα βιβλία μου πέρσι και σας νιώθω?

Το μένος σας το καταλαβαίνω απόλυτα. Αλλά πρέπει σώνει και καλά να κάψετε τα βιβλία για να δείξετε πόσο τα μισήσατε? Ε, όχι, γιατί πρώτα απ' όλα είναι αχαριστία προς άλλους οι οποίοι δεν τα έχουν ή θα καθυστερήσουν να τα πάρουν και τα χρειάζονται.

Κι επειδή όπως είπα καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη να εκτονωθείτε επειδή ολόκληρη την χρονιά στερηθήκατε πράγματα εξαιτίας και αυτών των γ*μημένων βιβλίων, μπορείτε να τα σκίσετε σε μικρά μικρά κομματάκια, να τα τσαλακώσετε, να τα κόψετε με ψαλίδι, να κοπανήσετε το βιβλίο κάτω κλπ, και μετά να τα πετάξετε στην ανακύκλωση. Είναι κι αυτή ακραία λύση επειδή το βιβλίο καταστρέφεται, αλλά τουλάχιστον πιο ανώδυνη από το κάψιμο.

Αμα επρεπε να βαλετε φωτια για να ζεσταθειτε,σε μια απομονωμενη περιοχη στο δασος,και ειχατε μαζι σας 12 βιβλια,θα τα καιγατε η οχι?

Μιλάμε για το κάψιμο των βιβλίων για την ικανοποίηση αναγκών με στόχο την επιβίωση? Γιατί αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα συζήτησης.



Εν κατακλείδι, δεν ξέρω πώς θα ακουστεί όλο αυτό, αλλά εγώ όσα βιβλία κατέστρεψα (με το να τα σκίζω ή απλά να τα πετάω), μετάνιωσα που το έκανα. Τώρα αυτό που θέλετε εσείς είναι να εκδικηθείτε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που σας ανάγκασε να φάτε το αγγούρι μια ολόκληρη χρονιά και να ζοριστείτε, και το κάνετε με την καταστροφή των βιβλίων. Πιο μετά, όταν θα σας φύγει αυτή η ανάγκη εκτόνωσης και το δείτε λίγο πιο σφαιρικά το πράγμα, δε νομίζω ότι θα σας αρέσει η ιδέα να καταστρέφετε βιβλία. Τουλάχιστον εμένα δε μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αυτό μάλιστα!!!!:)

ασε ρε, εισαι και εσυ υπερ του καψιματος υπουργειων ? δεν θα ειναι προβοκατσια για την εργατικη ταξη ?? :P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparksFly

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εάν έδινα πανελλαδικές πριν 3-4 χρόνια δεν έκαν ακαι ανακύκλωση πιθανότατα να τα έκαιγα...αλλά 1ον πλέον κάνω ανακύκλωση και 2ον θυμηθήτε πόσα σχολεία ήταν υπο κατάληψη (συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου) λόγω της έλλειψης βιβλίων...εαν τα κάψουμε θα είναι σαν να κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας...επιπλέον εμένα δεν μου πήγαινε η καρδια να τα ζωγραφίσω φέτος...τα διαφημιστικά τετραδιάκια από τα φροντιστήρια την πλήρωσαν...Οπότε όσο και να με ευχαριστεί να δω την ιστορία κατεύθυνσης να γίνεται κάρβουνο σε κάποια φωτιά κάπου δεν πρόκειται να το κάνω όσο και να το λέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
ασε ρε, εισαι και εσυ υπερ του καψιματος υπουργειων ? δεν θα ειναι προβοκατσια για την εργατικη ταξη ?? :P:P:P:P:P:P

:P
Άσε να εκτονωθούμε λίγο ρε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Καταρχάς,κανένας δεν σε υποχρεώνει να πάς σχολείο και να περάσεις όλα αυτά τα λούκια,για να δικαιολογήσε μετά να καίς βιβλία.
Να σας θυμίσω κυρίες και κύριοι,πως βιβλία έκαγαν στην Ιερά Εξέταση σαν βλάσφημα και στα φασιστικά καθεστώτα.
Δεν σου αρέσει ένα βιβλίο,με γειά σου με χαρά σου.Γούστο σου και καπέλο σου.
Δώσ'το στην ανακύκλωση,χάρισέ το.Ίσως κάποιος,λιγότερο προνομιούχος απο σένα να το χρειάζεται περισσότερο.
Το να το καίς είναι βανδαλισμός και βαρβαρότητα!!!
Το βιβλίο είναι πολιτισμός,παιδεία.
Στους πολέμους,το πρώτο πράμα που φρόντιζαν να φυλάνε είναι τα βιβλία,γιατί τα βιβλία είναι γνώση,όχι προσάναμα για τα πυρομανικά σας ένστικτα!!!

Ειδικα το βιβιλιο ιστοριας του ΟΕΔΒ ειναι πολιτισμος παιδεια και ακριβης σε οσα γραφει!:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eantas11

Νεοφερμένος

Ο eantas11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μπραβο οτι βιβλιο δεν μας αρεσει το καιμε....Κατι μου θυμιζει αυτο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εμένα το πολιτικό σύστημα δεν μ΄αρέσει, μπορώ να κάψω αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eantas11

Νεοφερμένος

Ο eantas11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα τα βιβλια που παιρνουμε ειναι πνευματικες δημιουργιες καποιον ανθρωπων.Καλως ή κακως δεν μας αρεσουν ωραια αλλα δεν σημαινει οτι θα το καψουμε κιολας.
Δευτερον,συγνωμη ρε παιδια αλλα απο ολα τα βιβλια την Ιστορια βρηκατε να καψετε?Που ειναι και το πιο ενδιαφερον μαθημα?
Το προβλημα δεν ειναι το βιβλιο αλλα ο τροπος που διδασκεται το μαθημα.Εγω οποτε ειχα να μαθω Ιστορια οντως την μαθαινα με δυσφορια,αντιθετα οποτε ξεφυλλιζα το βιβλιο για να το διαβασω χαλαρα μου φαινοταν ενδιαφερον και μια χαρα καλογραμμενο.Και ναι εχω δει το βιβλιο της Ιστορια Κατευθυνσης και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον.
Το θεμα λοιπον ειναι ο τροπος της διδασκαλιας και οχι το βιβλιο καθεαυτο.Αυτοι που το δημιουργησαν ειχαν αλλο σκοπο απο το να μας βασανιζουν.
Το καψιμο βιβλιων οντως θυμιζει κατι απολυταρχικα καθεστωτα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγω δεν θα το εκανα ποτε αυτο...ειδικα για τα βιβιλια που τα διαβασα.....πως να το πω ειναι σαν να ''δενεσαι'' με αυτο το βιβιλιο...π.χ της ιστοριας...ενταξει οσο και να μην αρεσει το μαθημα σε μερικους εγω νομιζω πως αν εκαιγα το βιβιλιο θα ηταν σαν να πετουσα τους κοπους που εκανα τοσο καιρο....ειναι κριμα.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εεε! οχι να μην τα καιμε ( εκτος την ιστορια) Βασικα εμενα μου μπηκε αυτη η ιδεα για την ιστορια αλλα οχι δνε θα την ξαψω θα την παω στην ανακυκλωση ιστορια σε ΜΙΣΩ!

Πρωτα απο ολα τα βιβλια που παιρνουμε ειναι πνευματικες δημιουργιες καποιον ανθρωπων.Καλως ή κακως δεν μας αρεσουν ωραια αλλα δεν σημαινει οτι θα το καψουμε κιολας.
Δευτερον,συγνωμη ρε παιδια αλλα απο ολα τα βιβλια την Ιστορια βρηκατε να καψετε?Που ειναι και το πιο ενδιαφερον μαθημα?
Το προβλημα δεν ειναι το βιβλιο αλλα ο τροπος που διδασκεται το μαθημα.Εγω οποτε ειχα να μαθω Ιστορια οντως την μαθαινα με δυσφορια,αντιθετα οποτε ξεφυλλιζα το βιβλιο για να το διαβασω χαλαρα μου φαινοταν ενδιαφερον και μια χαρα καλογραμμενο.Και ναι εχω δει το βιβλιο της Ιστορια Κατευθυνσης και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον.
Το θεμα λοιπον ειναι ο τροπος της διδασκαλιας και οχι το βιβλιο καθεαυτο.Αυτοι που το δημιουργησαν ειχαν αλλο σκοπο απο το να μας βασανιζουν.
Το καψιμο βιβλιων οντως θυμιζει κατι απολυταρχικα καθεστωτα ....
μωρε η δικη μας η καθηγητρια δεν ξερει να διδασκει! και μετα λεει σε εμας δεν ξερετε τιποτα! ενω αυτη ξερει! που ουτε που βρισκοταν ο κυκλαδικος πολιτισμος ΕΛΕΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

$Johnny$

Νεοφερμένος

Ο $Johnny$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αυτο που θα πω τωρα το λεω με το σκεπτηκο ενος 3ου και μπορει οταν θα φτασει η ωρα να δινω πανελλαδικες να εχω αλλαξει γνωμη αλλα δεν συμμφωνο με το καψιμο βιβλιων καθως αυτοι που τα καινε δειχνουν το χαμηλο πολιτησμικο τους επιπεδο, την αδιαφορια τους για τα χρηματα καποιων (φορολογουμενων ανθρωπων κ.α)
Εγω (πιστευω ) οτι θα τα κρατουσα στη βιβλιοθηκη μου μονο και μονο για υπενθιμηση της πιο δυσκολης και σημαντικης χρονιας που περασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top