Κάπνισμα

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μάλλον στο ότι υποτίθεται πως σχεδόν όλοι δοκιμάζουν έστω μια φορά..
Και πάλι όμως είναι σχεδόν όλοι so δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάτι περίεργο ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι τόσο περίεργο. Απλά θέλω να θυμήσω στην κοπελιά που της απάντησα να μην λέει ποτέ "ποτέ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ντάξυ δίκαιο έχεις καλύτερα να μη λέμε μεγάλα γιατί ποτέ δεν ξέρουμε αν θα τα τηρήσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ε,κοίτα,ακόμα και η ιδέα του να το δοκιμάσω δεν μου αρέσει καθόλου. Μπορεί αν είμαι με παρέα και μου λένε συνέχεια να το δοκιμάσω να το κάνω αλλά και πάλι, δύσκολο. Εντάξει, ποτέ μη λες ποτέ, αλλά δεν θέλω να αρχίσω ποτέ να καπνιζω συστηματικά τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos14

Νεοφερμένος

Ο kotsos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πριν καμια 20 μερες πηρα απο περιπτερο,οποτε λογικα βγαινουν ακομα πακετα.

ναι οντος και εγω βρηκα σε ενα περιπτερο στην περισταση κατερινη, απλα ειναι ακριβο εχει 4 ευρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο περίεργο. Απλά θέλω να θυμήσω στην κοπελιά που της απάντησα να μην λέει ποτέ "ποτέ".
βασικά σε κάποια πράγματα μπορείς να λες όντως ποτέ..όχι σε όλα όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Όλοι μας είμαστε παθητικοι. Το να καπνισεις ενα τσιγάρο δεν ειναι και ΤΟ παράπτωμα. Ημαρτον. Ο καθένας οπως του.. καπνισει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπορεις να εθιστεις αν καπνιζεις 1 τσιγαρο τον μηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
μπορεις να εθιστεις αν καπνιζεις 1 τσιγαρο τον μηνα?
Ισως οχι αλλα δεν εχει και νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Salazar

Νεοφερμένος

Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Η δική μου πρώτη επαφή με τσιγάρο ήταν στα 14,όταν ζήτησα μια τζούρα από συνομήλικό μου που κάπνιζε συστηματικά.Το παιδί δεν με πίεσε καν ούτε με έκανε ποτέ να νιώσω άσχημα επειδή δεν κάπνιζα,απλώς εγώ είχα περιέργεια να δοκιμάσω.Προερχόμενος μάλιστα από οικογένεια καπνιστών ο δισταγμός μου είχε περιοριστεί στο ελάχιστο και είχα απομυθοποιήσει εντελώς το κάπνισμα ως συνήθεια.Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα,αλλά δεν εμφάνισα τα συμπτώματα που αναφέρει ο περισσότερος κόσμος κατά την πρώτη τζούρα,δηλαδή βήχα,ζάλη,τάση για εμετό κλπ. Έκτοτε κάπνιζα περιστασιακά έως πολύ αραιά και κανονικά άρχισα στα 15-16 με Lucky Strike,μετά το γύρισα σε κάμελ μπλέ σκληρό μέχρι να τελειώσω το λύκειο.2-3 τσιγάρα την μέρα το πολύ.Πλέον στα 19 μου καπνίζω 10-15 τσιγάρα την μέρα,απολαμβάνω την γεύση και το άρωμα του τσιγάρου ειδικά σε συνδυασμό με καφέ ή ποτό,σε καμία περίπτωση δεν το κάνω για την μόστρα.Έχω πλήρη συναίσθηση των συνεπειών,παρ'όλα αυτά έχω απορρίψει κάθε πιθανότητα να το κόψω,δεν μπορώ άλλωστε.Θα το προσπαθήσω αν διαγνωσθεί κάποιο πρόβλημα υγείας.Οπωσδήποτε,πρόκειται για μια άκρως επικίνδυνη και αυτοκαταστροφική συνήθεια την οποία θα συνιστούσα στον καθένα να μην αρχίσει,ούτε καν να μπει στον κόπο να δοκιμάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Έχω πλήρη συναίσθηση των συνεπειών,παρ'όλα αυτά έχω απορρίψει κάθε πιθανότητα να το κόψω,δεν μπορώ άλλωστε.Θα το προσπαθήσω αν διαγνωσθεί κάποιο πρόβλημα υγείας.Οπωσδήποτε,πρόκειται για μια άκρως επικίνδυνη και αυτοκαταστροφική συνήθεια την οποία θα συνιστούσα στον καθένα να μην αρχίσει,ούτε καν να μπει στον κόπο να δοκιμάσει.

Το ίδιο "κειμενάκι" ακούω από όλους όσους καπνίζουν. Μου θυμίζει το γιατρό που καπνίζει και λέει στους ασθενείς του να μην καπνίζουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η δική μου πρώτη επαφή με τσιγάρο ήταν στα 14,όταν ζήτησα μια τζούρα από συνομήλικό μου που κάπνιζε συστηματικά.
Το παιδί δεν με πίεσε καν ούτε με έκανε ποτέ να νιώσω άσχημα επειδή δεν κάπνιζα,απλώς εγώ είχα περιέργεια να δοκιμάσω.Προερχόμενος μάλιστα από οικογένεια καπνιστών ο δισταγμός μου είχε περιοριστεί στο ελάχιστο και είχα απομυθοποιήσει εντελώς το κάπνισμα ως συνήθεια.Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα,αλλά δεν εμφάνισα τα συμπτώματα που αναφέρει ο περισσότερος κόσμος κατά την πρώτη τζούρα,δηλαδή βήχα,ζάλη,τάση για εμετό κλπ. Έκτοτε κάπνιζα περιστασιακά έως πολύ αραιά και κανονικά άρχισα στα 15-16 με Lucky Strike,μετά το γύρισα σε κάμελ μπλέ σκληρό μέχρι να τελειώσω το λύκειο.2-3 τσιγάρα την μέρα το πολύ.Πλέον στα 19 μου καπνίζω 10-15 τσιγάρα την μέρα,απολαμβάνω την γεύση και το άρωμα του τσιγάρου ειδικά σε συνδυασμό με καφέ ή ποτό,σε καμία περίπτωση δεν το κάνω για την μόστρα.Έχω πλήρη συναίσθηση των συνεπειών,παρ'όλα αυτά έχω απορρίψει κάθε πιθανότητα να το κόψω,δεν μπορώ άλλωστε.Θα το προσπαθήσω αν διαγνωσθεί κάποιο πρόβλημα υγείας.Οπωσδήποτε,πρόκειται για μια άκρως επικίνδυνη και αυτοκαταστροφική συνήθεια την οποία θα συνιστούσα. στον καθένα να μην αρχίσει,ούτε καν να μπει στον κόπο να δοκιμάσει.
Φίλε μπορώ να σου πω πως εγώ άρχισα το κάπνισμα συστηματικά στα 14, έχοντας φυσικά πλήρη γνώση των συνεπειών και χωρίς να το κάνω για μόστρα. Είχα κι εγώ τη σκέψη ότι δεν μπορώ να το κόψω και ίσως να είναι αλήθεια. Αυτό που θα σε ρωτήσω είναι: Προσπάθησες να το κόψεις; Κατ΄ληξα να λέω ότι δεν μπορώ να το κόψω έχοντας κάνει αρκετές δεκάδες προσπάθειες μερικές εξ αυτών διάρκειας (1-2 μήνες). Τον τελευταίο καιρό εδώ και 63 μέρες έχω κόψει το κάπνισμα. Δε με νοιάζει αν θα το αρχίσω ξανά ή όχι, γιατί ο στόχος μου κάθε μέρα είναι να μην καπνίσω σήμερα. Δεν είναι στόχος μου να κόψω το κάπνισμα για πάντα αλλα μόνο για μία μέρα και μετά κάθε μέρα φτου κι απ' την αρχή. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να το κόψεις γιατί ναι μεν τεστάρεις τον οργανισμό σου αλλά προσφέρεις και πολλά σε εσενα. Προσπάθησε το έστω και για 1 εβδομάδα. Δε θα χάσεις κάτι, αντίθετα θα κρατήσεις στην τσέπη σου μερικά ευρώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
το καπνισμα ισως να ειναι η μονη αρρωστια της εποχης μας στην οποια ο ασθενης εχει στα χερια του το φαρμακο και αρνειται να το παρει και οχι μονο αυτο αλλα αντι για να πληρωσει για να αποκτησει αυτο το φαρμακο τον πληρωνουν κιολας!
ας φανταστουμε εναν οροθετικο ή εναν διαβητικο στον οποιο προσφερουν φαρμακο για την ασθενεια του και αρνειται να το παρει. ενα φαρμακο χωρις παρενεργειες που μονο καλο μπορει να προσφερει. ποιος δεν θα χαρακτηριζε αυτον τον ανθρωπο τρελο?
οσο για το δικαιωμα στο καπνισμα σαν παθητικη καπνιστρια δεν μπορω να το υπερασπιστω. ξερω ξερω ας παω σε καφετερια που δεν καπνιζουν ;)
(δεν εχω κανει ουτε μια τζουρα στην ζωη μου και επιτρεψτε μου να πω οτι δεν θα κανω ΠΟΤΕ. χαιρομαι με τα παιδια που λενε οτι δεν θα καπνισουν ποτε. το ποτε μην λες ποτε ας το λεμε καλυτερα οταν αφορα ονειρα που φοβομαστε οτι δεν θα πραγματοποιησουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Salazar

Νεοφερμένος

Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Πέραν των επιβλαβών συνεπειών του,βρίσκω το κάπνισμα αρκετά αντιαισθητικό σε γυναίκα,με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Πιστεύω αντιδιαστέλλεται έντονα με την θηλυκότητα της κάθε γυναίκας. Γενικά θεωρώ το κάπνισμα κυρίως ανδρική συνήθεια,καθαρά αισθητικά πάντα (το τονίζω για μην φάω κράξιμο ότι είμαι φαλλοκράτης και αναχρονιστικός :angel: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Απεχθάνομαι το κάπνισμα από όπου και αν προέρχεται. Είμαι κατηγορηματικά, αντικαπνιστής και ρατσιστής με φασιζοδημοκράτες Έλληνες που στο δικαίωμα τους περί ελεύθερων επιλογών, δεν σέβονται τα δικαιώματα των συνανθρώπων τους. Δεν οφείλει κανείς να κάνει παθητικό κάπνισμα, επειδή ο άλλος έχει τον εθισμό και δεν μπορεί να το ελέγξει. Θα πρόσθετα και τα αισθητικά κριτήρια ειδικά για τις γυναίκες. Επίσης, οι άνθρωποι που καπνίζουν μυρίζουν από την κορυφή μέχρι τα νύχια (ας κάνουν μπάνιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Απεχθάνομαι το κάπνισμα από όπου και αν προέρχεται. Είμαι κατηγορηματικά, αντικαπνιστής και ρατσιστής με φασιζοδημοκράτες Έλληνες που στο δικαίωμα τους περί ελεύθερων επιλογών, δεν σέβονται τα δικαιώματα των συνανθρώπων τους. Δεν οφείλει κανείς να κάνει παθητικό κάπνισμα, επειδή ο άλλος έχει τον εθισμό και δεν μπορεί να το ελέγξει. Θα πρόσθετα και τα αισθητικά κριτήρια ειδικά για τις γυναίκες. Επίσης, οι άνθρωποι που καπνίζουν μυρίζουν από την κορυφή μέχρι τα νύχια (ας κάνουν μπάνιο).

Ειμαι σιγουρος ομως οτι δε λες οχι στις φιφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Κάπνισα τσιγάρο για πρώτη φορά πριν 3 μέρες, επειδή όλοι οι άλλοι στο δωμάτιο κάπνιζαν κι αυτοί. Έστριψα ένα με καπνό drum, έκανα το μισό και το έσβησα γιατί δεν είχε ωραία γεύση.

Απ' την άλλη, έχω ψιλοαρχίσει το κάπνισμα πίπας (~1 φορά την εβδομάδα), γιατί είναι πάρα πολύ χαλαρωτικό και η αίσθηση των διαφορετικών γεύσεων είναι πάρα πολύ ευχάριστη, όπως και η μυρωδιά που αφήνουν στον χώρο, ενώ κάθε πίπα είναι ένα έργο τέχνης, και η συλλογή που είχε ο πατέρας μου περιέχει πανέμορφα κομμάτια. Είναι ακριβό το άθλημα όταν δεν έχεις έτοιμο εξοπλισμό όμως, οι καλές πίπες αρχίζουν στα 100 ευρώ και αν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Κάπνισα τσιγάρο για πρώτη φορά πριν 3 μέρες, επειδή όλοι οι άλλοι στο δωμάτιο κάπνιζαν κι αυτοί. Έστριψα ένα με καπνό drum, έκανα το μισό και το έσβησα γιατί δεν είχε ωραία γεύση.

Απ' την άλλη, έχω ψιλοαρχίσει το κάπνισμα πίπας (~1 φορά την εβδομάδα), γιατί είναι πάρα πολύ χαλαρωτικό και η αίσθηση των διαφορετικών γεύσεων είναι πάρα πολύ ευχάριστη, όπως και η μυρωδιά που αφήνουν στον χώρο, ενώ κάθε πίπα είναι ένα έργο τέχνης, και η συλλογή που είχε ο πατέρας μου περιέχει πανέμορφα κομμάτια. Είναι ακριβό το άθλημα όταν δεν έχεις έτοιμο εξοπλισμό όμως, οι καλές πίπες αρχίζουν στα 100 ευρώ και αν.

Το κάπνισμα πιπας ειναι εξίσου βλαβερο με αυτο του τσιγάρου; Πάντως τα πλουσιοπαιδα προτιμούν το κάπνισμα πιπας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...έχω ψιλοαρχίσει το κάπνισμα πίπας (~1 φορά την εβδομάδα), γιατί είναι πάρα πολύ χαλαρωτικό και η αίσθηση των διαφορετικών γεύσεων είναι πάρα πολύ ευχάριστη, όπως και η μυρωδιά που αφήνουν στον χώρο, ενώ κάθε πίπα είναι ένα έργο τέχνης, και η συλλογή που είχε ο πατέρας μου περιέχει πανέμορφα κομμάτια. Είναι ακριβό το άθλημα όταν δεν έχεις έτοιμο εξοπλισμό όμως, οι καλές πίπες αρχίζουν στα 100 ευρώ και αν.
Κάποτε το σκέφτηκα να μπω στο κλαμπ της πίπας (καπνίσματος εννοείται). Όταν όμως είδα τη βαβούρα της υπόθεσης, άλλαξα γνώμη. Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 5-6 πίπες και έναν ολόκληρο εξοπλισμό από εργαλεία. Πέρα από το κόστος, έχει και πολλή διαδικασία που δεν θα την άντεχα. Διάβασε ΕΔΩ λεπτομέρειες. Δίκιο έχεις για τα θετικά που γράφεις. Ίσως κάποτε, όταν γίνω συνταξιούχος να μπω κι εγώ στον κόσμο της πίπας (εννοείται καπνίσματος).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top