Κάπνισμα

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
In other words, το απομυθοποίησες...

Σταμάτησε να είναι "απαγορευμένο", επειδή άκουσες κάποια επιχειρήματα εναντίον του... Αντίθετα, το δοκίμασες, δεν σου άρεσε και το απέρριψες...

Είναι η ούσια του αν είσαι κύριος του εαυτού σου εσύ ή οι "ηθικές απαγορεύσεις"...
Ποιος είπε ότι είναι ηθική απαγόρευση? Για σένα μπορεί να ήταν... θέμα γνώσης είναι...
Δοκίμασε να κάνεις σεξ με τον ξάδερφο σου, αυτό είναι ηθική απαγόρευση

Θα σου εξηγήσω τι εννοώ... Και γιατί πραγματικά σ' αυτό το στάδιο είναι ό,τι πιο αξιοπερίεργο συμβαίνει μ' αυτό το φαινόμενο...
Ο εθισμός είναι κάτι γνωστό... Άπαξ και εθιστείς σε κάτι είναι δύσκολο να το σταματήσεις... Όλοι έχουμε βιωσεί κάτι τέτοιο... Σε διαφορετικό επίπεδο ο καθένας μας, βέβαια...
Αυτό που πραγματικά είναι ανεξήγητο... Ακόμη και κάνοντας όλη την πορεία, δεν το έχω καταλάβει... Είναι τι κάνει τον υποψήφιο καπνιστή, να ξανακαπνίσει, μετά το πρώτο του τσιγάρο(να κατεβάσει τον καπνό εννοώ), το οποίο είναι από τα χειρότερα πράγματα σε γεύση και αίσθηση... Τι τον κάνει να συνεχίσει όλη αυτή την πορεία ως τον εθισμό, ακόμη κι όταν κάνοντας το δεύτερο, το τρίτο, το τέταρτο κλπ τσιγάρο, ναι μεν δεν είναι τόσο άθλια η αίσθηση, αλλά δεν την λες και καλή, και η γεύση δεν αλλάζει σχεδόν καθόλου?? Τι μπορεί να συμβαίνει μέσα στο μυαλό αυτού του ανθρώπου εν τέλει???
το είπες και μόνη σου πιο πριν... η αίσθηση ότι κάνει μαγκιά ή τίποτα τέτοιο.... τέσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Διευκρίνηση... Είμαι Ο tsarachaf...:P

Ποιος είπε ότι είναι ηθική απαγόρευση? Για σένα μπορεί να ήταν... θέμα γνώσης είναι...
Δοκίμασε να κάνεις σεξ με τον ξάδερφο σου, αυτό είναι ηθική απαγόρευση

Γι' αυτό το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά... Δεν είναι πραγματική απαγόρευση, είναι μέσα στο μυαλό σου...

το είπες και μόνη σου πιο πριν... η αίσθηση ότι κάνει μαγκιά ή τίποτα τέτοιο.... τέσπα

Μα είναι άθλιο ρε συ... Πόσα πια κάνει το άτομο για το image του??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα είναι άθλιο ρε συ... Πόσα πια κάνει το άτομο για το image του??
Έλα ντε, για το smell του δεν νοιάζεται καθόλου?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Έλα ντε, για το smell του δεν νοιάζεται καθόλου?:hmm:

Βρε, να πάει στα κομμάτια η μυρωδιά!! Δεν την καταλαβαίνει, έτσι κι αλλιώς... Πως αντέχει ο άλλος το να καίγονται τα πνευμόνια του???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βρε, να πάει στα κομμάτια η μυρωδιά!! Δεν την καταλαβαίνει, έτσι κι αλλιώς... Πως αντέχει ο άλλος το να καίγονται τα πνευμόνια του???
ελα ντε??αυτο ρωταω καθε καπνιστη που ξερω αλλα ακομα δεν εχω παρει απαντηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Βρε, να πάει στα κομμάτια η μυρωδιά!! Δεν την καταλαβαίνει, έτσι κι αλλιώς... Πως αντέχει ο άλλος το να καίγονται τα πνευμόνια του???

Eπειδή έχω ρωτήσει, θα σου πω επακριβώς τι μου απάντησε κάποιος :
"Δε με ενδιαφέρει, μου αρέσει να καίγονται και ξέρω ότι σε λίγα χρόνια θα πάθω καρκίνο στους πνεύμονες και θα πεθάνω, αλλά δε με νοιάζει γιατί μου αρέσει να καπνίζω" :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Eπειδή έχω ρωτήσει, θα σου πω επακριβώς τι μου απάντησε κάποιος :
"Δε με ενδιαφέρει, μου αρέσει να καίγονται και ξέρω ότι σε λίγα χρόνια θα πάθω καρκίνο στους πνεύμονες και θα πεθάνω, αλλά δε με νοιάζει γιατί μου αρέσει να καπνίζω" :/:
υαουυυυυυ!!!με αρεσει που λενε οτι το καπνισμα ειναι ωραιο και διαφορα τετοια..lol...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Eπειδή έχω ρωτήσει, θα σου πω επακριβώς τι μου απάντησε κάποιος :
"Δε με ενδιαφέρει, μου αρέσει να καίγονται και ξέρω ότι σε λίγα χρόνια θα πάθω καρκίνο στους πνεύμονες και θα πεθάνω, αλλά δε με νοιάζει γιατί μου αρέσει να καπνίζω" :/:

Πώς να το περιγράψω τώρα αυτό?? Σου είπε τι του αρέσει στο κάπνισμα??
Τον φτιάχνει να το κρατάει στο χέρι, ακόμα κι αν όλα τ' άλλα είναι χάλια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
υαουυυυυυ!!!με αρεσει που λενε οτι το καπνισμα ειναι ωραιο και διαφορα τετοια..lol...

Τι να πω, σε κάποιους μπορεί και να αρέσει, γούστα είναι αυτά, αλλά από ένα σημείο και μετά λειτουργεί περισσότερο ο εθισμός σε αυτό.
Πώς αλλιώς γίνεται ένα παιδί 17 χρονών να κάνει 1,5 πακέτο την ημέρα κατά μέσο όρο, και στο σχολείο σε κάθε διάλειμμα, ακόμα και στα πεντάλεπτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δεν τους ενοχλει τους καπνιστες οτι βρομανε??ελεος ειναι :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
δεν τους ενοχλει τους καπνιστες οτι βρομανε??ελεος ειναι :S

Όχι,καθόλου,άσχετο που εμένα τις περισσότερες φορές μου έρχεται να..:sick:, ούτε και τους καθηγητές στο σχολείο που μπαίνουν σε ένα τμήμα και το ένα τρίτο βρωμάει. Υπάρχει μεγάλη ανοχή πάνω στο θέμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όχι,καθόλου,άσχετο που εμένα τις περισσότερες φορές μου έρχεται να..:sick:, ούτε και τους καθηγητές στο σχολείο που μπαίνουν σε ένα τμήμα και το ένα τρίτο βρωμάει. Υπάρχει μεγάλη ανοχή πάνω στο θέμα αυτό.
στο γυμνασιο που πηγαινα η διευθιντρια μας καπνιζε υπερβολικα πολυ και την 1η φορα που μπηκα στο γραφειο της κοντεψα να πνιγω :S ασε που εχω και ασθμα και δεν αντεχω το τσιγαρο καθολουυυ:sick:
εγω παντως οσο με θυμαμαι οποιον εβλεπα να καπνιζει τον ελεγα να το κοψει:Pμια μερα νευριασα με τη μανα μου πηρα τα τσιγαρα της και τα εκανα κομματια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Διευκρίνηση... Είμαι Ο tsarachaf...:P
ε μάλλον από το water lily :P



Γι' αυτό το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά... Δεν είναι πραγματική απαγόρευση, είναι μέσα στο μυαλό σου...
Μπα δεν είναι απαγόρευση, τουλάχιστον για εμένα. Εδώ και χρόνια καπνίζουν και τέτοιες καταστάσεις είναι ξεπερασμένες. Κανείς δεν πιστεύει ότι είναι απαγορευμένο το τσιγάρο, ούτε και για τον εαυτό του. Απλά μέσω της γνώσης του μπορεί να αποκλίσει αυτά που γνωρίζει εκ των υστέρων ότι του κάνουν κακό:)

στο γυμνασιο που πηγαινα η διευθιντρια μας καπνιζε υπερβολικα πολυ και την 1η φορα που μπηκα στο γραφειο της κοντεψα να πνιγω :S ασε που εχω και ασθμα και δεν αντεχω το τσιγαρο καθολουυυ:sick:
εγω παντως οσο με θυμαμαι οποιον εβλεπα να καπνιζει τον ελεγα να το κοψει:Pμια μερα νευριασα με τη μανα μου πηρα τα τσιγαρα της και τα εκανα κομματια:D
Μπράβο.... πολύ γαμ@τ0 αυτό που έκανες.... Πείσε την να το κόψει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ε μάλλον από το water lily :P

Ε, το φαντάστηκα...:P

Μπα δεν είναι απαγόρευση, τουλάχιστον για εμένα. Εδώ και χρόνια καπνίζουν και τέτοιες καταστάσεις είναι ξεπερασμένες. Κανείς δεν πιστεύει ότι είναι απαγορευμένο το τσιγάρο, ούτε και για τον εαυτό του. Απλά μέσω της γνώσης του μπορεί να αποκλίσει αυτά που γνωρίζει εκ των υστέρων ότι του κάνουν κακό:)

Ακόμη, δεν με πιάνεις ακριβώς... Αλλά δεν θα κολλήσουμε στις λέξεις τώρα... Η ουσία ίδια είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ε, το φαντάστηκα...:P



Ακόμη, δεν με πιάνεις ακριβώς... Αλλά δεν θα κολλήσουμε στις λέξεις τώρα... Η ουσία ίδια είναι...
Kατάλαβα τι λες... ότι επειδή είναι κακό έχουμε μια προδιάθεση να το απορρίψουμε εκ των υστέρων. Έτσι είναι σαν να το "απαγορεύουμε" εμείς στον εαυτό μας, με την ίδια λογική που "απαγορεύουμε" τον εαυτό μας να φάει κατσαρίδες, επειδή τις σιχαινόμαστε. τεσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μπράβο.... πολύ γαμ@τ0 αυτό που έκανες.... Πείσε την να το κόψει :)
ευχαριστω..ειχα εμπνευση..μια αλλη φορα της τα πεταξα στο δρομο:D:P
θα την πεισω καποια στιγμη να το κοψει..το χω βαλει στοχο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ευχαριστω..ειχα εμπνευση..μια αλλη φορα της τα πεταξα στο δρομο:D:P
θα την πεισω καποια στιγμη να το κοψει..το χω βαλει στοχο:)
Δε θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά άμα δε θέλει να το κόψει δε πρόκειται να της αλλάξεις εσύ γνώμη:)
Εκ πείρας μιλάω^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δε θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά άμα δε θέλει να το κόψει δε πρόκειται να της αλλάξεις εσύ γνώμη:)
Εκ πείρας μιλάω^^
το ειχε κοψει για κατι μηνες αλλα το ξαναρχισε..μπορει χωρις τσιγαρο γτ ετσι και αλιως δεν καπνιζει πολυ(το πολυ 3 τσιγαρα κανει την μερα και αν)το παλευει και θα το κοψει τελειως καποια στιγμη..επλιζω τουλαχιστον...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
το ειχε κοψει για κατι μηνες αλλα το ξαναρχισε..μπορει χωρις τσιγαρο γτ ετσι και αλιως δεν καπνιζει πολυ(το πολυ 3 τσιγαρα κανει την μερα και αν)το παλευει και θα το κοψει τελειως καποια στιγμη..επλιζω τουλαχιστον...!
οκ τότε:)
πάντως αμα κάνει 3 μόνο μην ασχολείσαι,μην της το αναφέρεις καν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Προσωπικά, όταν ήμουν μικρός, με ενοχλούσε τόσο πολύ το κάπνισμα, που υποσχέθηκα στο εαυτό μου να μην καπνίσω ποτέ στη ζωή μου. (και μέχρι στιγμής τηρώ την υπόσχεσή μου)

Όχι γιατί είναι εθισμός (εξάλλου πίνω αλκοόλ, που είναι της ίδιας κλάσης "ναρκωτικό"), ούτε για να προστατέψω τον εαυτό μου, ούτε επειδή το λέει ο νόμος.

Αλλά γιατί καπνίζοντας αναγκάζω τους άλλους στο ίδιο χώρο να εισπνέουν τον καπνό μου. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει αυτό, δηλ. να δυσχαιρένει την αναπνοή του και να καταστρέφει το αναπνευστικό του σύστημα, απλώς επειδή κάποιος μκλς αποφάσισε να καταστρέψει το δικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top