Κάπνισμα

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ShatteredIce

εγώ καπνίζω περιστασιακά, το τελευταίο τσιγάρο το έκανα πριν 3 μήνες περίπου.. Λίγο τσιγαράκι δεν κάνει κακό... Αρκεί να μη το παρακάνεις γιατί μετά είναι θέμα υγείας :hmm:
και τι κάνει, καλό? :P

εγώ για αυτό λέω... Χωρίς να το προσέξεις λες τσιγαρΑΚΙ ΔΕΝ κάνει κακό. το παρουσιάζεις αλλιώς άμα με πιάνεις. γι αυτό και αυτός που σου απάντησε και εγώ κολλήσαμε στο ίδιο πράγμα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
δεν κατάλαβα τι εννοείς :P αλλά με το μήνυμά μου δεν είχα καμία κακή πρόθεση :/: Δεν ξέρω αν ακούστηκε λάθος, δεν κατακρίνω αυτούς που καπνίζουν, έχω και εγώ φίλους που το κάνουν, απλά προσπαθώ να αλλάξω γνώμη σε αυτούς που καπνίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Συνηθισμένα τα βουνά απ'τα χιόνια! Το κάνουν πολλοί για να το παίξουν έξυπνοι, να προκαλέσουν εντυπώσεις.... κλπ κλπ!


μπράβο! το πέτυχες....
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
δεν κατάλαβα τι εννοείς :P αλλά με το μήνυμά μου δεν είχα καμία κακή πρόθεση :/: Δεν ξέρω αν ακούστηκε λάθος, δεν κατακρίνω αυτούς που καπνίζουν, έχω και εγώ φίλους που το κάνουν, απλά προσπαθώ να αλλάξω γνώμη σε αυτούς που καπνίζουν.
όχι ρε φίλε δεν λέω για σένα. το λέω για τον άλλο φιλαράκο. Αυτό που απάντησες θα απαντούσα και εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
οκ βρε, το διάβασα λίγο βιαστικά πριν :P κατάλαβα τώρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
με πρόλαβες:clapup::clapup::clapup::clapup:. Μανία που έχουμε να παρουσιάζουμε τα πράγματα με την μορφή που συμφέρει τον καθένα :P:D


δηλαδή αυτό δεν είναι κριτική ε; και κατάλαβα τι είπα. Είπα ότι λίγο τσιγάρο δεν κάνει κακό άμα είναι περιστασιακό όπως το κάνω εγώ ..μια στους 2 μήνες..για εμένα μιλούσα! τι το κάνατε θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
δηλαδή αυτό δεν είναι κριτική ε; και κατάλαβα τι είπα. Είπα ότι λίγο τσιγάρο δεν κάνει κακό άμα είναι περιστασιακό όπως το κάνω εγώ ..μια στους 2 μήνες..για εμένα μιλούσα! τι το κάνατε θέμα;
Γιατί το μικροποίησες κυριολεκτικά (τσιγαρΑΚΙ) το πράγμα... Δεν πειράζει φίλε. όντως δεν θα σε επηρεάσει και τόσο πολύ σε σχέση με τους καπνιστές-φουγάρα....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Γιατί το μικροποίησες κυριολεκτικά (τσιγαρΑΚΙ) το πράγμα... Δεν πειράζει φίλε. όντως δεν θα σε επηρεάσει και τόσο πολύ σε σχέση με τους καπνιστές-φουγάρα....:D

εεε σιγά.. τι τσιγάρο, τι τσιγαράκι! Τους καπνιστές δε θα τους πειράξει η λέξη!!
α! και όχι "φίλε'' :P woman's speaking :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εεε σιγά.. τι τσιγάρο, τι τσιγαράκι! Τους καπνιστές δε θα τους πειράξει η λέξη!!
α! και όχι "φίλε'' :P woman's speaking :)
δίκιο έχει φίλε. beautiful ... but deadly. Έχει και όπλο στην φώτο οπότε καλύτερα μην την ξανα αποκαλέσεις "φίλε" :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
δίκιο έχει φίλε. beautiful ... but deadly. Έχει και όπλο στην φώτο οπότε καλύτερα μην την ξανα αποκαλέσεις "φίλε" :whistle:

μα ναι! ροζ όπλο και "φίλε"??! ούτε νταλικέρης-μπαλαρίνα να ήμουν! :D:panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Actually,μέχρι 3 τσιγάρα την ημέρα,ο οργανισμός τα μεταβολίζει πλήρως,οπότε η ζημιά που κάνεις στον οργανισμό σου είναι μηδενική.Βέβαια κανείς καπνιστής δεν κάνει μόνο τόσα σε μια μέρα,απλώς το αναφέρω για την ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Actually,μέχρι 3 τσιγάρα την ημέρα,ο οργανισμός τα μεταβολίζει πλήρως,οπότε η ζημιά που κάνεις στον οργανισμό σου είναι μηδενική.Βέβαια κανείς καπνιστής δεν κάνει μόνο τόσα σε μια μέρα,απλώς το αναφέρω για την ιστορία.
If you are pushing something to it's limits, κάποτε θα χαλάσει, θα σπάσει, θα αποδυναμωθεί. Εξάλλου, αν ο οργανισμός μας δίνει προτεραιότητα στον μεταβολισμό των 3ων τσιγάρων, τότε πολύ απλά αδυνατεί να αντιμετωπίσει άλλους κινδύνους και χειρότερα, ότι υγιεινή ουσία μπαίνει μπαίνει στον οργανισμό μας, βγαίνει αμέσως για αυτόν τον μεταβολισμό που ανέφερες...
Λέω εγώ τώρα, εσύ πας ιατρική άρα ξέρεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
εεε σιγά.. τι τσιγάρο, τι τσιγαράκι! Τους καπνιστές δε θα τους πειράξει η λέξη!!
α! και όχι "φίλε'' :P woman's speaking :)
Δεύτερη φορά που μου συμβαίνει αυτό :confused: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
If you are pushing something to it's limits, κάποτε θα χαλάσει, θα σπάσει, θα αποδυναμωθεί. Εξάλλου, αν ο οργανισμός μας δίνει προτεραιότητα στον μεταβολισμό των 3ων τσιγάρων, τότε πολύ απλά αδυνατεί να αντιμετωπίσει άλλους κινδύνους και χειρότερα, ότι υγιεινή ουσία μπαίνει μπαίνει στον οργανισμό μας, βγαίνει αμέσως για αυτόν τον μεταβολισμό που ανέφερες...
Λέω εγώ τώρα, εσύ πας ιατρική άρα ξέρεις καλύτερα.

You are pushing shit,αυτό σου λέω.Αν τα τρια τσιγάρα ήταν "pushing to the limit",τότε αυτοί που κάνουν ένα και δύο πακέτα την ημέρα θα πέθαιναν στο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Αφού τρία τσιγάρα είναι τίποτα, τότε με τέσσερα ανά μέρα σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σε 200 χρόνια καπνίσματος; Με πέντε σε 100 χρόνια κοκ ξέρω 'γω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αφού τρία τσιγάρα είναι τίποτα, τότε με τέσσερα ανά μέρα σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σε 200 χρόνια καπνίσματος; Με πέντε σε 100 χρόνια κοκ ξέρω 'γω;

Maybe.I have no idea on that,matey.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
You are pushing shit,αυτό σου λέω.Αν τα τρια τσιγάρα ήταν "pushing to the limit",τότε αυτοί που κάνουν ένα και δύο πακέτα την ημέρα θα πέθαιναν στο εξάμηνο.
Με άλλα λόγια πιστεύεις πως το να κάνουμε κακό στον οργανισμό μας επειδή είναι "μικρό" κακό δεν πειράζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glaider

Νεοφερμένος

Ο glaider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σας... Παρακολούθησα κάποια σημεία απ' την κουβέντα σας και θα ήθελα να προσθέσω και εγώ το στίγμα μου εδώ στο τόπικ!!
Καταρχήν να σας γνωστοποιήσω τα πιστεύω μου για το κάπνισμα... Είμαι φανατικός ΑΝΤΙ-Καπνιστής!! Σ'αυτό συντέλεσε βέβαια και η ενασχόληση μου με τον Στίβο σε επίπεδο Πρωταθλητισμού, συγκεκριμένα στην αντοχή, που σημαίνει πως εκ των πραγμάτων δεν μπορούσα να δω και διαφορετικά το κάπνισμα... Με θλίβει ιδιαίτερα όταν βλέπω παιδιά Γυμνασίου-Λύκειου να καπνίζουν και κυρίως όταν βλέπω κορίτσια, είναι κάτι που με απωθεί γενικότερα (δεν θέλω κριτική πάνω σ αυτό)!! Το κυριότερο όμως πρόβλημα, και κάτι που μου προκαλεί και εσωτερική οργή είναι ότι δεν υπάρχουν μαγαζιά (Καφετέριες-Μπαρ κτλ) με τα κατάλληλα μέτρα, ώστε οι μη καπνίζοντες άνθρωποι να μην "τρώνε" στην μάπα όλο αυτό τον βλαβερό καπνό!! Έγιναν κινήσεις από την Πολιτεία για να περάσει αυτό το μέτρο, αλλά δυστυχώς το σαμποτάρισαν οι επιχειρήσεις με επικαλούμενη αιτιολογία την μείωση του τζίρου τους!! Είναι θέμα κοινωνικής και ατομικής υγείας... Δηλαδή σε μια αξιολογική κλίμακα βάζουμε τα λεφτά πάνω απ την υγεία??? Αν είναι δυνατόν... Σ' αυτή την χώρα δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει κάτι σωστά! Ακόμα και σ' αυτό βρισκόμαστε στον Μεσαίωνα...
Μετά βγαίνουν οι Εθνικιστές και μας λένε πως όταν οι άλλοι ήταν ακόμα πάνω στα δέντρα εμείς χτίζαμε Παρθενώνες (τότε), πράγμα με το οποίο συμφωνώ! Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε??? Την στιγμή που οι άλλοι κάνουν Διαστημόπλοια, εμείς φτιάχνουμε ΦΕΤΑ...
Εν πάση περιπτώση πάω να ξεφύγω...
Όταν πρόκειται να κάνουμε κάτι καινούργιο (πχ να αρχίσουμε το κάπνισμα), πρώτα πρέπει να ζυγίζουμε τα Θετικά και τα Αρνητικά... Αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιο Θετικό σε αντιδιαστολή με την πληθώρα των αρνητικών!!
Ποτέ δεν θα άφηνα τον εαυτό μου να εθιστεί σε κάτι τέτοιο που παράλληλα στην τελική μπορεί να μου στοιχίσει και τη ζωή!!! ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ.... Ποιος θα έπαιζε έστω και για πλάκα την ζωή του κορώνα γράμματα??? Ποιος θα ήθελε να πεθάνει?? Πιστεύω (ελπίζω τουλάχιστον :P) κανείς...
Μην αφήνετε τον εαυτό σας να εθιστεί!! Όταν εθιστείτε στο τσιγάρο σκεφτείτε μόνο το εξής... Η Ελεύθερη σας Βούληση αντικαθίσταται από την θέληση των Μεγάλων Εταιρείων παραγωγής τσιγάρων και γίνεστε υποχείριο των εκάστοτε επιχειρήσεων!! Παράδειγμα: 1) ΕΣΕΙΣ θέλετε να το κόψετε, αλλά δεν μπορείτε... 2) Η Οικονομική σας κατάσταση είναι κακή και είστε εθισμένοι, με αποτέλεσμα σε ενδεχόμενη εκτόξευση των τιμών εσείς πάλι θα αγοράζετε τα τσιγάρα που τόσο ποθείτε παραμελώντας άλλες πιο σημαντικές ανάγκες!! 3) Την στιγμή που εσείς καταστρέφεστε, άλλοι πλουτίζουν...

Το τσιγάρο δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια εκούσια τάση αυτοκαταστροφής...
Και μετά σου λένε, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΚΟ ΟΝ!!

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα μου...
Αποτελούν δικά μου πιστεύω---Όποιος θέλει μπορεί να τα δώσει προσοχή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα μου...
χαχαχαχα τι ζητάς συγνώμη ρε. Εγώ έχω γράψει πολύ πιο μεγάλο...
Όσο αφορά αυτό που γράφεις, το κάπνισμα έχει μακροπρόθεσμες αρνητικές επιδράσεις και για αυτό όσοι καπνίζουν δεν βλέπουν ότι καταστρέφουν τον εαυτό τους. Ωστόσο αυτό γίνεται σιγά σιγά. Δεν φαίνεται αμέσως και αυτό λειτουργεί σαν δικαιολογία του ότι δεν παθαίνουν και τίποτα κακό. (Αν και υπάρχουν και άμεσες επιδράσεις!)
Για τα περισσότερα από αυτά που γράφεις συμφωνώ μιας και ήμουν και εγώ κάποτε αθλητής και ασχολήθηκα με πρωταθλητισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top